Jump to content

Antena


razvanT
 Share

Postare recomandată

Mda... aveam masina parcata in fata firmei unde lucrez si intr-o zi un dobitoc mioritic se pare ca nu a avut loc de antena mea si mi-a rupt-o :censur:

Stiti cum e ... gradina e mare si unii mai sar si gardul ... :-(

Destul cu oftica, m-am hotarat sa-mi iau o antena electrica. Problema e, cum se demonteaza asta si cam ce-ar mai trebui sa fac sa o leg pe aia noua, ca presupun ca-i mai trebuie vreun contact fata de asta veche (manuala)? :scratch:

Va astept cu ajutoare :salut:

Multam fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razvanT

    6

  • wabbit

    5

  • omu_negru84

    4

  • Nomood

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai (avut) antena telescopica sa inteleg.

Daca da atunci in acest document gasesti instructiunile de montare/demontare ale antenei.

Pentru cea electrica mai trebuie sa-i adaugi un contact de la RC/CD care atunci cand comuti pe radio alimenteaza motorul antenei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Razvan, pentru masina ta sunt si antene ce se monteaza in hayon. Afara nu iese nimic. Sau Fuba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh ? :scratch:

La faza asta m-ai pierdut. Explica-mi mai mult ca n-am prea inteles.

Mie mi-ar fi placut o antena pe acoperis in spate (eu am pe aripa fata stanga) dar nu prea vreau sa mai dau gauri in tabla....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e Fuba :scratch: Ce-i drept trebuie gaurit acoperisul, si trebuie dus si cablu pana acolo. Destul de mult de lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... e misto, dar parca e prea mult de lucru pentru o antena.

Cred ca-mi voi pune una automata... stii cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva intre 500k si un milion, am vazut (in functie de magazin si de antena). Nu toate merg pe masina fara modificari. Eu am reparat una clasica, folosind elementi dintr-o antena cumparata cu 120k dintr-o benzinarie... Asta ca sa fie radio pana te decizi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu merge sa cer la magazin antena automata de Golf? Cred c aar trebui sa mearga. Oricum, mai vorbim la raliu :ok: pe concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim sigur :scratch: Dar daca mergi la reprezentanta si ceri una, iti recomand sa te asezi pe ceva. Cazaturile pot avea rezultate grave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha :censur: ... ai dreptate, am cazut de cateva ori si m-am invatat minte (ultima cazatura a fost cand am intrebat cat costa sigla de VW de se pune in fata pe grila :scratch: )

Eu voi merge sa ma interesez pe la magazine gen Paneuro (dar nu Paneuro ca si astia sunt rai la preturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Salut. Razvan, pentru masina ta sunt si antene ce se monteaza in hayon. Afara nu iese nimic. Sau Fuba...

Wabbit, da mai multe detalii te rog despre fuba asta; antena mea externa s-a rupt de ceva timp si plus de asta e enervant sa atarne ceva acolo in fata. La un 140 parca o cam bate vantu'. Ash vrea sa scap de ea. Pe habitaclu' in spate, aproape de portbagaj e gamalia aia mica, nichelata; are vreo legatura cu antena cumva? Aia e fuba sau altceva?

Multam,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Fuba ii zice la antena de pe pavilion, cum au Polo 6N, si cred ca si Golf 4. Eu n-am nimic pe acoperisul masinii. Daca tu ai o gaura cu un dop, foarte bine, poti sa-ti instalezi antena usor. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salut! am si yo o problema cu antena si anume ca e rupta( asa am cumparat masina) e montata pe aripa stanga dar nu vad cum se poate schimba! am tras de ea si am reusit sa scot plasticul in afara dar se opreste in piulita de la cablu! daca a schimbat cineva si poate da un sfat !? mc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai jos roata, contra aripa si abia apoi ai acces la antena

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

strepSils,tu ai avut o antena Fuba.Daca esti putin mai harnic ai putea sa-ti iei una si sa o pui unde ii e locul,si pe langa,dupa parerea mea,arata mult mai bine decat cea din aripa.E simplu,te duci la dezmembrari,sau iti iei una noua custom si gata.Nu cred ca acea o sa-ti mai fluture in vant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antenele care se monteaza inauntru pe parbriz (au un autoadeziv), nu sunt bune? se mai gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nomood, ma gandesc ca in 4 ani si jumatate strepSils si-o fi rezolvat probema cu antena

salut! am si yo o problema cu antena si anume ca e rupta( asa am cumparat masina) e montata pe aripa stanga dar nu vad cum se poate schimba! am tras de ea si am reusit sa scot plasticul in afara dar se opreste in piulita de la cablu! daca a schimbat cineva si poate da un sfat !? mc !

Ai atasata procedura...

vw_wi___rl_V.en_GB.1H_EA_EA.wi__1635430.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D :blush: Imi cer scuze,am sa fiu mai atent data viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc baietzi! ma gandeam yo ca nu are cum sa fie asa simplu, in cazul asta o las pe alta data! poate imi fac rost de una cu motoras daca tot umblu sa pun direct!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In realitate e mai simplu decat "pare" in procedura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o intrebare aici daca se poate,stie cineva daca se poate pune o antena de Golf 5 pe 3?Are nevoie de ceva adaptari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare aici daca se poate,stie cineva daca se poate pune o antena de Golf 5 pe 3?Are nevoie de ceva adaptari?

Normal ca se poate, dar tre sa ai in vedere 2 lucruri:

- diametrul gaurii din plafon (care nu perzinta o pb. pentru ca se poate largi)

- daca antena de Golf5 este amplificata(are circuite in baza ei) si ai un player aftermarket atunci o sa trebuiasca un "adaptor" care trimite alimentare catre ea. Fara adaptor nu iti prinde asa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a schimba antena aia trebuie sa dai plafonul jos. Si am inteles ca ii complicat. Sunt niste cleme care dau multe batai de cap. Si eu mi-am rupto si am renuntat sa o mai schimb. Se poate schimba si in alt mod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut imi cer scuze pentru postare aici dar nu ma prea pricep ,am si eu o problema cu blocu de la stergatoare ,atunci cand dau la automat cate o data imi iese fum din blocu de la stergatoare simi arde siguranta ,chir si blocu nu mai merge are joc ,sa mai confruntat cineva cu astfel de probleme care sa fie cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!