Jump to content

Stergatoare AeroTWIN


croco
 Share

Postare recomandată

Stergatoarele mele dadeau semne de oboseala. Am tot cautat prin magazine, dar stergatoare de 700mm cat are touran nu am gasit. Am cautat pe forum si am gasit un topic in care un coleg a schimbat doar lamela de cauciuc, nu tot bratul stergatorului

Drept urmare am purces la magazin si mi-am comandat urmatoarele:

1K0 955 429 C - lamela stergator stanga - 30 RON

1K0 955 429 A - lamela stergator dreapta - 30 RON

7E0 955 425 - brat spate - 40 RON

Procedura de montaj este facila si este descrisa amanuntit aici: Inlocuirea lamelelor stergatoarelor AeroTWIN

Alta viata dupa schimbare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! de unde ai luat lamelele si ce firma sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa ma scuzati, insa stergatoarele nu ar fi trebuit sa fie de 60 de cm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamelele se iau de la orice reprezentanta VW si sunt lungi in asa fel incat sa ajunge pt orice tip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stergatoarele pentru touran 1t adica modelul 1 sunt identice ca dimensiuni si au 700mm.

Pentru facelift sunt asimetrice.

Lamelele sunt originale VW

post-21415-1239481464_thumb.jpg fata

post-21415-1239481593_thumb.jpg spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

croco, de unde sunt luate??? ca nu ai raspuns...

si o intrebare daca stiti, e normal ca stergatorul sa lase dungi in mai putin de un an. fiin cel OEM????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor! revin cu noutati in legatura cu lamelele schimbate: de cand a venit frigul, merg tare prost din punct de vedere fonic, fac galagie.

inainte am avut Bosch cumparate complet nu doar lamelele dar nu au facut asa.

e adevarat ca lamelele "originale" au fost ieftine 56lei ambele, dar ca si calitate inferioare celor anterioare de 45euro.

as fi curios ce firma fabrica lamelele pe care le cumparam drept "originale"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am montat bosch aerotwin 157 ron setul. sunt ok deocamdata, sunt facute in belgia exact ca cele originale de pe masina, deci pot spune ca n-am nici o diferenta intre ele. eu am fost multumit de cele initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este mare diferenta intre lamelele de 56 lei si Bosch de 157 lei setul complet.

daca s-ar gasi lamele Bosch la 80 lei ar fi mult mai bine, decat ce ne aduc reprezentantele drept "originale".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la ROBOT BAIA MARE este 100lei bucata made BELGIUM se vind si separat stg sau .dr.Am cunparat de un an de la METRO dar sau dus repede .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva de ce s-au schimbat stergatoarele care mergeau in sens opus (modelul pana in 2007) cu cele care merg in acelasi sens (dupa 2007)? Fara a cunoaste prea multe, gasesc ca din punctul de vedere al suprafetii de stergere prima varianta era mai buna. Anyway, se poate schimba tot sistemul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele modele aveau doua motorase de angrenare cate unul pt fiecare stergator iar la modelul nou au pus un singur motoras cu mecanism clasic(banuiesc pt a face economie).

Da, se poate schimba dar o sa ai nevoie de doua motorase independente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!