Jump to content

Revizii (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

Presupun că, la prețul asta, revizia a fost făcută în Belgia!

Dacă da, atunci mă întreb dacă nu se putea face și în România? Se pierde garanția?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da 

Revizie in Belgia.

Se poate face oriunde in UE, fara pierdere de garantie.

 

Eu ma gindeam ca or sa schimbe si filtrul de aer  :question:  :question:  :question:

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Interesant: dupa prima revizie are un demaraj mult mai bun.

Cred ca in primii km, pina la prima revizie, motorul este limitat din fabrica in soft pt a asigura un rodaj mai bun. 

Apoi ii fac un up-grade

 

O chestie de marketing si de asiguare tehnica a unui rodaj corespunzator.

Chiar se simte diferenta la capitolul demaraj/vivacitate  :icon_bounce:

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei sporul de putere apare dupa schimbarea filtrului de aer vechi si imbacsit cu unul nou si curat, dar tu spui ca nu a fost schimbat!

Se poate sa fi facut ceva upgrade de soft dar, din cate cunosc, astfel de inteventii nu se fac fara acordul clientului.

Cel mai bine îi intrebi pe cei de la revizii!

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca are legatura cu filtrul de aer

Am schimat o gramada de filtre de aer la masinile pe care le-am avut inainte

Niciodata rezultatul nu a fost asa spectaculos

Eu raman la parerea ca isi protejeaza motoarele pana la prima revizie.......de unii soferi mai putin rabdatori cu pedala de acceleratie

Abia dupa 30.000 Km suntem liberi sa gonim la puterea maxima.....................

 

Nu am vazut pe cele 2 file cu operatiile executate in service o schimbare a filtrului de aer si/sau polen................

Nici in carnetul de intretinere VW nu sint prinse :question:  :question:  :question:

Chiar m-am si mirat

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut programare pentru revizie. O sa efectuez marti revizia. Va tin la curent cu pretul dar am inteles ca este in jur de 600lei...doar atat??

Modificat de aurel.banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si 600 lei ......nu 400 euro ca aici.....

Cred ca depinde de ce ulei iti baga ( 15000 sau 30000 Km ?)

Chiar sint curios.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de prima revizie, la 15000km.

 

As vrea sa mai intreb ceva: Cei de la PBN au spus ca se schimba doar uleiul si filtrul, conform planului de service.

La masinile anterioare, la prima revizie, din generozitate, am schimbat toate filtrele.

Acum dintr-o jena...nu as mai face asta.

E ok daca schimb doar ulei si filtru? Ma gandesc pana la urma ca daca asa este prevazut si in caiet si revizia o fac la PBN..nu cred ca este o problema..

Voi ce pareri aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu, am ramas surprins cand mi-au spus ca imi schimba doar uleiul si filtrul de ulei.

 

Cu toate astea eu am cerut sa imi schimbe si filtrul de aer pentru ca banuiam ca e destul de incarcat cu praf, ceea ce s-a dovedit a fi adevarat.

 

Ca si cost cred ca a fost in jur de 800-900.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimabarea filtrului de aer e obligatorie in conditiile de praf din Romania; nu stiu cat e un filtru de aer la VW, dar nu cred ca e exagerat de scump.

Un filtru de aer imbacsit inseamna un motor care nu respira cum trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ati citit ce am postat......la mine nu au schimbat filtrul de aer nici la 28.000 Km :(

Probabil am sa il desfac eu sa il inspectez................ 

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, dar pe acolo pe unde circuli tu nivelul de jeg atmosferic si stradal e cu mult mai scazut.

E suficient sa compari cat rezista curata o masina proaspat spalata aici (nici macar o zi) si acolo sau cat de murdare sunt masinile cand ploua in Romania si cum sunt cele din Europa civilizata. Eu am circulat in Austria si Germania cateva zile pe ploaie si nu a trebuit sa folosesc deloc spalatorul de parbriz pe cand in Romania gasesc parbrizul plin de praf si jeg si in siminetile senine. E evident ca tonele alea de praf se regasesc si in filtrele de aer si habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nefericire ai MARE DREPTATE.

Nici eu nu stiu de unde este atita praf prin RO.

In RO dupa 2-3 zile trebuie sa o speli.....in BE o spal la 3-4 luni.

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 15000. Cost 598 lei. S-a schimbat ulei, filtru, saiba, material marunt si diagnoza. Uleiul care s-a pus este castrol long life.

Am intrebat si insistat asupra schimbarii si a filtrului de aer si polen. Au spus (PBN) ca la revizia de 15 nu se schimba, nu este prevazut dar ca le verifica. Au verificat si mi-au spus ca nu este nevoie sa fie schimbate. Daca vreau neaparat si insist ei pot sa imi ia banii...dar nu este nevoie de schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

600 Ron....mai ieftin decit la fosta mea Fiesta  :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat la Latitude 2.0 dci CVA fix 1200 de lei, ulei si filtre ulei, aer si polen.

Drept e ca intra 8 litri de ulei, dar suma tot ramane dubla.

HA, ha, dexim: asa am patit si eu pe vremuri cu Fiesta nevesti-mii; am dat la prima revizie (1 an) mai mult decat seful meu la prima revizie la Mercedes C Klasse :(. Pai de unde sa scoata Fordul la vremea aceea bani pentru garantia de 4 ani?

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incurcate sint caile Domnului, pardon service-urilor.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut posesorii de Tiguan !!

........... si uite ca a trecut 1an de cind am facut cea mai buna alegere = un Tiguan Attitude Trend & Fun 1,4 TSI 160 CP ( 4x4) cutie manuala.

Foarte multumit!! Primii 9.000 km au fost facuti la drum lung ( Galati  - Bucuresti si retur, Galati Brasov, etc) cel putin 250 km odata.

Cred ca i-am facut un rodaj bun , chiar daca mi-au confirmat ca motoarele au facut rodajul pe bancul de probe si nu necesita o atentie la mers in primii 1.500 dpd vedere al vitezei si turatiei motorului.

Bucuresti Galati - 4 pers , viteza 100-110 afara si 60-70 in loc am ajuns acasa cu media de 7,1litri/100 km !

in bord s-au " strins" 11.000 km si faimosul mesaj ca in 19 zile trebuie sa fac revizie.

Am vazut ca sunt pareri pro si contra vis a vis de ulei 5W40 versus 5W30 !!!

credeti ca merita sa merg pe ulei adus de  Volksman ???

Ce parere aveti si cu ce v-ati confrultat la revizii. Piese inlocuite sau bagate pe git ca asa trebuie , etc.

Multumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce piese sa iti bage pe gat?! Pe bune, chiar credeti asta cu bagatul pe gat? E o simpla revizie, nu? Nu am inteles de ce sa cumperi ulei de la volksman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca Volksman aduce ulei de la VW care se pune initial in masinile noi din fabrica !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sugestia unui coleg de forum eu am pus in Tiguanul meu numai ulei origina VW (cod GVW 052 195 M2 - codul este de acum 1 an, nu stiu daca a ramas acelasi), pe care l-am cumparat de fiecare data de la volksman. Sunt sigur ca nu este singurul de la care se poate comanda acest ulei. Din pacate, la ultima mea vizita in reteaua concesionarului (PBV), care cu siguranta va ramane ultima pentru masina mea, mi s-a spus ca nu mai este posibil sa vin cu uleiul meu, indiferent de unde l-am luat. As sugera sa intrebati inainte daca doriti sa faceti revizia in reteaua Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andy dar tu mai ai masina in garantie? treaba cu uleiul e numai pentru masinile aflate in garantie. La fel mi-au zis si mie la revizie, dar când am vazut ca baga ulei dintr-un butoi la toate masinile de acolo am vrut sa plec... însă s-au razgandit si au bagat uleiul meu castrol 5w30 parca...norma care trebuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu uleiul din butoi am vazut ca se practica si la dealerii de afara in tarile din vest. Am facut un schimb de ulei si filtre la un service in Austria, iar uleiul ajungea de la butoi la rampa printr-un furtun. La capatul furtunului avea un pistol cu ceas care masura cantitatea introdusa in motor.

Nu cred ca trebuie sa va faceti griji. Sigur este ulei agreat de VW, numai ca este la cantitate mult mai mare.

Modificat de mac01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea este din 2008, am avut numai doi ani de garantie la ea. La revizia de care vorbesc, din 2012, nu mai era de ceva vreme in garantie. Aici nu e vorba ca nu am incredere in uleiul cumparat de service vrac, ca nu ar fi agreat de VW. Ideea este ca eu in 6 ani si 93,000 km nu am completat ulei nici macar un gram intre revizii, folosind tot timpul acel produs. Nu stiu daca se poate numi "original VW", din moment ce VW il cumpara tot de la Castrol. Insa vine in ambalaje de 1 litru cu sigla VW, are cod de produs VW, si "piticii de pe creierul meu" se simt mai confortabil cu acest produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul la butoi este o chestie fireasca in tarile normale, civilizate.

La noi, unde ai mari sanse sa te tepuisca si cu uleiul sigilat in bidon de 1 litru, deja faza cu uleiul la butoi devine o loterie curata. Sau mai degraba o ruleta ruseasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!