Jump to content

scartait geam la deschidere/inchidere


rycco4u
 Share

Postare recomandată

Intre timp m-am documentat inclusiv la Porsche (relatii personale) si mi-au spus cateva lucruri linistitoare.

O macara care nu este folosita aproape deloc nu se defecteaza in 47.000Km, trebuie foarte bine gresata si chederele tratate cu solutie de intretinere cauciuc.

Motorul/calculatorul usii sub nici o forma nu este stricat.

Acesta monitorizeaza prin senzorul Hall rotatiile motorului si prin curentul consumat daca geamul urca corect.

La mine se frana undeva in partea superioara, scadea viteza.

Deci reactiona foarte corect cand activa protectia termica daca ma jucam mai mult cu el.

In concluzie, am cumparat un spray Wurth pentru chedere de cauciuc, FARA SILICON (ff important), l-am aplicat pe chedere si am scapat de zgomot.

Am fost din nou la Alto Syncro si in a doua interventie mi-a repozitionat si geamul in suporturile acelea cu surub care il tin.

Acum functioneaza fara probleme, urca chiar mai rapid cu 0,5s fata de cel din stg.

Sper sa fie in regula.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • balzak

    14

  • stegosaurus

    6

  • SAlt

    5

  • Razvy2079

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti sa detaliezi te rog unde exact ai aplicat sprayul ala? Am incercat si eu multe sprayuri similare, insa nu am scapat de scartait. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe absolut toate partile de cauciuc de la usa (cheder intern/extern), inclusiv pe periile din usa, astfel incat de fiecare data cand manevrez geamul se murdareste.

Am inteles ca o sa dureze problema asta cca. 2 saptamani (murdarirea geamului).

Pe spray scrie cum se aplica, de la distanta mica pe intreaga lungime a partilor de cauciuc si se sterge cu o carpa umeda.

Nu ataca vopseaua.

Mai tarziu am constatat ca sunt unsuroase toate acele cauciucuri pe care le-am tratat, probabil ia ceva timp pana se absoarbe grasimea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg deci ca a fost din cheder problema la tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, te rog mai citeste odata.

Chederul imi ingreuna deschiderea geamului si scadea viteza de urcare.

Problema cu viteza neregulata de urcare s-a rezolvat cu rearanjare geam in bratele macaralei si ungere chedere (preventiv, nu ca as fi avut nevoie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat si rezolvat si eu azi la o Altea XL zgomotul geamurilor. Foarte simplu fara demontarea cu totul a tapiteriilor de la usi ci doar a partii textile si a boxelor. Cablurile aveau urme de rugina vizibile si dupa cateva plimbari sus jos cu putina vaselina au tacut urgent. Trebuie avut un pic de grija la suportul de la butoanele de comanda a geamurilor de la usa soferului, care e un pic mai inghesuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema la ambele portiere fata. Am rezolvat la service dar dupa 1,5-2 ani zgomotul geamurilor a reaparut. Se pare (dupa spusele celui de la service) ca problema va reapare periodic deoarece mecanismul este defectuos construit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, necesita ungere din 2 in 2 ani.

Nu este neaparat defectuos construit, solutiile tehnice nu sunt cele mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Au inceput sa-mi scartaie si mie geamurile fata, dupa 4 ani.

Se intampla numai acum cand este f cald afara... Este extrem de deranjant, sapt viitoare o sa-i fac revizia si o sa-i rog sa-mi greseza si mie cablu si chederele.

O sa revin cu cauza si cat a costat trebusoara asta.

@ Dolfin: de unde ai cumparat "Wurth 890 110 Solutie întretinere cauciuc"?

Solutie întretinere cauciuc

• Mentine flexibilitatea pãrtilor din cauciuc.

• Previne lipirea prin înghetare sau datoratã

îmbãtrânirii, incãlzirii chederelor de la usi, capotã

motor sau portbagaj.

• Reîmprospãteazã culoarea.

• Nu atacã pãrtile vopsite sau cromate.

• Recomandatã pentru pneuri, covoare de cauciuc,

pedale etc.

• Nu contine silicon.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Wurth Romania si ei mi-au dat numarul unui agent cu care am convenit un loc de intalnire si asta a fost tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va rog, mai postati un link referitor la demontarea panoului de usa care sa si funtioneze? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hmmm... am avut si eu problema scartaitului geamurilor din fata. S-a rezolvat insa la prima spalare a masinii. Presupun ca am fost norocos. :)

Modificat de emanuelsj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme cu macaraua stanga fata, mai exact cablul a inceput sa se rupa la rotita mare care vine la motoras si din cauza asta cablul s-a incurcat si apoi s-a blocat. Am facut prostia si am cumparat kit de reparatie (doar cablurile si rotita mare cu aprox 32 euro) si am incercat cu cineva care se pricepe mai bine, ne-am chinuit vreo cateva ore bune pana am schimbat cablurile si nu prea sunt multumit cum merge.

Va recomand sa nu faceti ca mine si sa cumparati macaraua cu totul si sa o schimbati, costa un pic mai multa insa se schimba mult mai usor.

Pentru cine doreste sa cumpere kit de reparatie va recomand de aici http://www.automotoparts.eu/ Au preturi bune si sunt seriosi.

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se mai poate gasi Wurth 890 110 Solutie întretinere cauciuc ? Sau altceva in genul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

Aceiasi problema am avut si eu la un seat altea freetrack, sufa rupta la macaraua de pe stanga si scartait enervant la ridicare pe dreapta. Pe stanga am cumparat macaraua cu totul ( 300 ron pe producator) si pe dreapta am desfacut partea imbracata in textil a fetei de usa cat si difuzorul audio si am reusit sa introduc mana sa dau cu vaselina pe sufele macaralei si pe rotitele de plastic de la extremitati. Operatiunea s-a efectuat acum 2 luni si pana acum totul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Dupa ce in Iunie anul trecut am gresat macaralele de la usile fata pentru ca scartaiau foarte tare, anul acesta, odata cu venirea caldurii, geamul de pe fata dreapta scotea zgomote infioratoare si de abia urca.

 

Vineri s-a "hotarat" si dupa un clanc puternic, geamul a ramas nemiscat.

Era evident, sufa rupta, se prefigura o macara noua, cod 5P0837462 (Altea sau Toledo), pret 583Lei, OEM la PoRo si dealeri, la care se adaugau ~80-100Lei manopera, total 680Lei.

 

Din fericire un apropiat mi-a indicat in timp util o persoana care repara macarale, lucreaza ingrijit si bine, are experienta, cunoaste Seat (dar si multe alte marci), nu rupe clips-uri la demontare si nu-i raman suruburi la sfarsit.

Astazi, la o zi distanta am rezolvat cu 200Lei.

 

Mi-a fost instalata o sufa noua pe macara, iar protectiile de la sufa mea veche vor fi re-folosite cu o sufa noua la urmatoarea Altea.

Este ca si cum as fi cumparat o piesa cu piesa veche la schimb.

post-68691-0-90646300-1365889986_thumb.j

 

Mecanicul are un partener care confectioneaza in prealabil sufele, le taie la dimensiune si le sertizeaza la capat cu plumbi in functie de fiecare model (au dimensiuni aproape pentru toata marcile populare), unele si pe stoc.

post-68691-0-00526600-1365889989_thumb.j

 

Macaraua dupa reparatie.

post-68691-0-12014800-1365889988_thumb.j

 

Multa manopera pentru scos fata usii si montat la loc.

post-68691-0-16022600-1365889990_thumb.j

 

La mine s-a rupt sufa de la un geam pe care nu-l prea foloseam pentru ca in timp s-a adunat apa intre sufa si mantaua ei si a ruginit.

Geamul a fost actionat foarte rar, sufa n-a rulat pe rotile de ghidare, n-a scos apa din manta si nici nu s-a stors prin presare/torsiune in dreptul rolelor. 

post-68691-0-32000600-1365889991_thumb.j

 

 

Morala, folositi geamul des, astfel gresati sufa si scoateti apa din manta.

Aceasta apare inerent acolo, chiar si prin condens.

Gresati la cel mult 2 ani sufa si rolele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
stegosaurus

Atasez aici documentul despre "Removal Front Doorpanels Seat Leon 1P" .. "Disconnect window from mechanism"

intradevar a disparut de la locatia originala

 

Lucrurile sunt destul de asemanatoare si pentru Seat altea in ceea ce priveste pasii de urmat pentru demontarea fetelor de usi respectiv schimbare macara fata.

:001:

dpf.pdf

Modificat de stegosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stegosaurus

Azi am desfacut usa de la pasager fata, pentru ca de cand s-a incalzit afara tot mai greu se deschidea geamul si producea zgomote precum cele mentionate in topic.

Vedeti pozele atasate.

Oricat as fi uns sufa, efectul diminuarii zgomotului probabil ar fi fost nesemnificativ.Cablul(sufa) arata foarte rau.

Neavand un mester sa inlocuiasca doar sufa, a trebuit sa cumpar o macara de schimb.

Necazul cu piesele originale este ca veneau la cca 5-600 ron in timp ce o piesa pe producator ajunge la 255ron.

Am atasat o poza sa vedeti cam cat de diferita este constructia original versus producator.

Macaraua de pe producator procurata are doar 2 scripeti/role in timp ce originalul avea 4. In plus se vede ca e facuta mult mai ieftin, multa economie la metal, si se poate observa din poze ca nu are toate prinderile asemeni originalului, si lista poate continua cu alte observatii ..

In sfarsit desi e cam schiloada macaraua producator isi face treaba, cu observatia cam neplacuta ca la final, geamul de la usa dreapta fata pasager se deschide dar e nu complet bagat in portiera precum originalul(ramane cam 1,5-2 cm mai sus, indiferent cum am variat reglajul), mentionez si ca viteza cu care coboara geamu nu e grozava,

dar cel putin nu mai scartaie nimc :D

 

Pe termen lung nu arunc macaraua originala.Am sa caut sa ii inlocuiesc sufa si sa o pun tot pe aia...

notez doar ca a rezistat pana acum la 170000 km din 2005 pana azi 2013 :icon_redface: si din pacate nu e prea fiabila ingineria VW/Seat ->prin comparatie am un Cielo din 96 cumparat de nou si nici in ziua de azi nu a picat macaraua electrica pe usile de fata in aproape 17 ani de exploatare si ceva mai multi km.

 

----

PS: Mie ca amator mi-a luat cam 4-5 ore sa schimb macaraua. Procedura e destul de anevoioasa si trebuie sa fi atent cand desfaci fata de usa, macara si toate alea

apoi la montat inapoi piesele, am avut nevoie de ajutorul unui prieten ca sa nu ma chinui prea mult.

post-82454-0-73388000-1369520419_thumb.j

post-82454-0-57052700-1369520437_thumb.j

post-82454-0-03192800-1369520443_thumb.j

post-82454-0-50180900-1369520448_thumb.j

post-82454-0-29931300-1369522428_thumb.j

post-82454-0-32390000-1369522639_thumb.j

post-82454-0-74482500-1369522643_thumb.j

post-82454-0-42917100-1369522651_thumb.j

post-82454-0-39675900-1369522657_thumb.j

Modificat de stegosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, multumim mult de poze si de detalii!

Stai linistit ca nici eu nu cred ca terminam treaba asta mai repede de 4-5 ore, sa desfaci usa fata la Altea e un chin mai ales daca nu ai mai facut lucrul asta, pe spate e floare la ureche. Bine ca merge acum cat despre cei 1,5-2,0 cm eu as putea trai cu diferenta asta; de unde ai cumparat macaraua aftermarket?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stegosaurus

Din TM de la Ciclop (cu card de 15% discount).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut baieti! 

 

Hai sa imi impartasesc si eu o poveste despre o macara seat altea - ca tot suntem pe VW Forum :)

Cand am cumparat masina, in urma cu un an, toate geamurile mergeau impecabil!

Dupa ce am folosit macaraua intens o sapt (masina cumparata in iunie-iulie), cred ca s-a stricat manifestand urmatoarele simptome:

- Gemul coboara corect, 

- Geamul urca corect

 

DAR...

 

la final de cursa se aude un zgomot de crancanit care poate fi considerat "ingrozior"..

 

Pasi efectuati: Cautat in dezmembrari si cumparat DOAR motoras (de acolo venea zgomotul).

Schimbat nenorocirea de motoras:: SUPER!! a mers bine cred ca 5-7 ridicari.. Apoi ce credeti? Am revenit la nenorocirea de crancanit la final de cursa!!

Comand Vag-com: Scanez.. Gasesc pe modul de CAN so pe Door passenfer right eroare legata de window regulator.. intermitent.. bla bla.

 

Dau google! caut in disperare modul pe serie identica cu al meu - nu gasesc decat cu motoras - alti 200 ron, alta distractie! Comand, montez, aceiasi poveste, doar ca de data asta crancanitul s-a auzit inca de la prima ridicare a geamului!

 

VAG-com, scanare din nou - macar am scapat de eroare :)

 

Pareri in legatura cu ce as putea face? Ma scoate din minti si nu il pot folosi ca imi e frica sa nu stric motorasul. Cred ca nu stie sa opreasca la cap de cursa..

 

Recompensa o bere la cel care vine cu ideea salvatoare:) :D:D

 

Apropos.. Azi am desfacut a 4-a oara doar ca sa curat de vaselina ce mai era prin ansamblu de la motoras/rotita zimtata.. am zis ca poate aluneca. Am devenit expert in demontat usi de seat altea.5 min la portiera :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca zgomotul se aude cand ajunge geamul la capat si nu se opreste motorasul? Sa nu fie de la sina pe care culiseaza clemele ce tin geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% sigur. Azi mi-am confirmat asta. Am montat mecanismul fara fata de portiera sa pot vizualiza mai atent. Cand ajungea la capt trepida puternic mecanismul unde e motorasul si vibra (+ crancanitul ala terifiant).. cred ca imi scapa rotita zimtata! Acu nu inteleg de ce nu se opreste. Ca baga prea multa forta. Uzura la rotita sau la zimtii motorasului nu par a fi. Ramane doar varianta sa am o problema la: modul de confort SAU modul ridicare geamuri SAU CAN SAU Butoane actionare geam (cu toate ca face la fel fie ca ridic din dreapta, fie ca din consola de la sofer) SAU is eu tampit si nu vad copacii din cauza padurii...

 

Ajutati un om disperat ca ma scoate la pensie.. o sa si filmez sa vedeti cum face.

 

LE: 

 

filmare problema!!

 

Modificat de balzak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!