Jump to content

instalatie climatronic passat b4


tianu
 Share

Postare recomandată

salutare. am un passat b3 si as vrea ca in anul ce urmeaza sa iau o donatoare cu a/c sau climatronic si sa transplantez tot pe masina mea.

intrebarea mea este daca merge de la orice motorizare pus pe al meu.

al meu este 2.0 2e si am gasit destul de multe b4 de 1.6 (101cp). as vrea oricum sa fac un upgrade interiorului cu bordul de b4 si de aceea ma interesez din timp.

stiu ca merge de pe 1.8 pus pe motorul meu, dar mi-a spus un prieten ca eu pot pune fara probleme de la orice model chiar daca e td, tdi, 8v sau 16v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste de la orice tip de motorizare dar cauta sa fie B3 ca altfel daca ei de pe un B4 ai de facut foarte multe adaptari la partea electrica a masinii ... Daca tort vrei sa faci un upgrade cauta un 2.0 benzina 16v si schimbi si motorul si atunci chiar ti merita sa faci investitia intr-un B4 cu climatronic si un interior decent ca uzura si designe ... Si iti spun ca se potriveste perfect motorul de pe B4 pe caroseria de B3, ai inclusiv locurile pe unde vin fixate interculerul si restul accesoriilor pe care masina ta nu le are montate. Eu am facut un asemenea transplant de la un B4 la B3 si nu am avut probleme cu montajul. Pt mai multe detalii iti stau la dispozitie pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca motorul nu il schimb decat daca gasesc un afn bun sau un abf, mai ales ca sunt foarte multumit de motorul meu. La instalatia electrica nu inteleg de ce trebuie facute modificari, ambele masini fiind cu ce2 si ca interior ma intereseaza doar bordul, ceasurile si manetele le am deja pe al meu puse de b4. Din cate stiu b3 cu b4 sunt la fel, b4 fiind o restilizare a b3-iului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

II adevarat ca B4 ii o restilizare a lui B3 dar o data cu restilizarea lui la exterior si interior au mai adaugat o gramana de fire, plus ca au adaugat calculator motor + immo, si o gramanda de inbunatatiri care nu exista pe B3, Daca nu faceam conversie aceasta Donator B4 si primitor B3 ziceam si eu ca ii usor si ca ii doar o restilizare, dar nu ii adevara in totalitate, pt ca eu am facut si stiu ce inseamna sa faci aceasta conversie, eu a trebuit sa inlocuiesc inclusiv si pedalele ca nu mi sau mai potrivit cele de B3 cu care a iesit din fabrica (ma refer la pedalade acceleratie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine de stiut asta. Oricum vroiam sa iau o masina intreaga ca sa nu am probleme gen instalatie incompleta sau eu stiu ce. Acu sa vedem ce o sa gasesc, am inteles ca a/c ar fi mai usor de montat decat climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ... ii cu ceva mai usor ... la nivel de mecanica ii la fel de  mult de lucru, iar la nivel de cablaj electric ii cu ceva mai mult de lucru la climatronic dar nu cu  mult, eu iti recomand sa pui climatronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedem la anu. multumesc mult pt sfaturi si daca e ceva sa nu ma descurc iti dau un pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare pentru cei care poate au studiat instalatiile de a/c, climatronic.

Am vazut ca seat-ul toledo prima generatie are aceleasi motoare cu passat b4 si chiar aceleasi comenzi ale climatizarii. A montat cineva de pe ele ceva pe passat? Un prieten care a avut passat b3 si acum are un toledo afn mia zis ca este aceiasi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare catre cei care poate s-au lovit de problema mea.

am schimbat radiatorul de incalzire cu unul nou pentru ca nu imi facea caldura si a si cedat psihic asta vara si tot nu face caldura cum trebuie. toate clapetele le-am curatat si le-am pus pasla din nou pe ele (erau terminate toate) si nu face cine stie ce caldura, intradevar face mai bine decat iarna trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba si termostatul,poate ce ai nu lucreaza in parametrii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e schimbat si asta, cel pe care il avea masina cand am luat-o a ramas blocat pe inchis. asta e behr-thompson

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata, clapeta nu se deschidea cat trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu am climatronic, dar incerc aici o intrebare , ... se poate ajunge la clapeta aer cald - aer rece , fara a demonta tot bordul ?

 

Am vazut ca parghia de comanda este jos in zona scrumierei.

Nu mai baga caldura  si banuiesc ,ca clapeta( :)) nu-si mai face treaba , adica nu mai inchide bine ... de ceva timp imi tot vin bucati de burete prin aeratoare.

Am ajuns la concluzia asta, dupa ce am vazut ca furtunele de tur si retur, de la radiatorul de incalzire sunt fierbinti si caldura baga foarte putin.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ajuns la cablul care dirijeaza clapeta de cald/rece poti sa ajung, dar ca sa poti face un reglaj foarte bun si sa poti verifica starea buretelui de pe acea clapeta esti obligat sa dai bordul jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti vin bucati de burete inseamna ca trebuie sa il refaci pe clapete. o sa trebuiasca sa dai jos bordul ca sa ajungi la clapete. refale pe toate.

daca tot dai totul jos verifica si radiatorul de incalzire. e pacat pentru 60ron sa dai jos totul si dupaia sa montezi inpoi si sa iti cedeze radiatorul de incalzire. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Cat ma ajunge sa refac buretele de pe clapetele de dirijare a aerului ? ... E AC . Imi baga doar aer cald , nu baga rece , cand dau pe dezaburire imi da pe la toate si imi baga foarte putin pe la pabriz , daca le inchid pe cele din fata , imi fluiera de nici muzica la maxim nu acopera fluieratu' , mi-a aruncat bucati de burete si in gura . Deci tot zic sa ma duc la un service poate il rezolv dar cred ca o sa ma sperii de pret . Un pret estimativ stiti ? Si daca stiti voi pe cineva aproape de Galati .... numai sa rezolv ca e enervant , e iarna si ma chinui cu geamurile ca mi se aburesc :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!