Jump to content

Faruri Bora


fff
 Share

Postare recomandată

In afara de reglajul la un service, verifica daca cele doua linii orizontale sunt paralele, se poate ca tabla ce da acea forma a spotului, din spatele lupei, sa fie rotita un pic inspre stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma lovesc de aceeasi problema ca si Circoloco:daca de exemplu iau o curba spre dreapta in rampa,acel V bate direct in fata celui care vine din sens opus si de foarte multe ori am primit flashuri.O solutie ar fi sa le reglez mai jos ,dar mi se pare ca bat prea scurt ,oricum in primavara am sa incerc sa le desfac si sa schimb placuta din interior care directioneza lumina.Si mai am o mica problema ,la fiecare denivelare imi tremura lupa sau tot farul ,nu imi dau seama, si este foarte deranjant ,farurile sunt bine prinse la fel si motorasele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am citit topicul cap coada si inca nu stiu care este cea mai buna solutie pentru faruri aftermarket la VW Bora (sa lumineze bine, sa nu se abureasca, sa nu se arda angel eyes-urile, sa functioneze bine reglarea lor cu motorasul...). Cel mai bine ar trebui facut un top in functie de experientele avute de fiecare(Depo, Sonar, Dectane, FK, JOM etc).

O intrebare: exista faruri Hella cu lupa pntru VW Bora (gen Hella Celis upgrade ca la golf 4) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-33211-1227272102_thumb.jpg

Ia vezi daca astea iti sunt bune - Pe Ebay

{1 Satz Nebelscheinwerfer VW Golf IV / Bora

1 Satz ( 2 Stk. ) Nebelscheinwerfereins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ...

as vrea sa imi iau faruri angel eye pt o bora si nu stiu ce sa aleg.. FK sau Sonar..

mai sunt si alte optiuni??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

La mine stau lucrurile cam asa: bora din nov 2004.. (dupa dacie break)..luata cu becurile normale..si era cu 15% mai bine ca la dacie..I-am montat xenoane p farurile ei, crestere cu inca 20% la vizibilitate p faza scurta. pe faza lunga e lumina exceptionala. Acum am comandat niste proiectoare p leduri..sa vad diferenta (daca le-oi primi), insa, oricum, banuiesc ,,,,,,,,,,,, ca nu m-ar satisface..doresc sa intreb:

1. pentru farurile angel eyes despre care s-a discutat..cum sta treaba la faza lunga..daca si-a pus careva xenoane si p faza lunga, daca e exceptionala lumina - cu si fara xenoane - , sau doar ok..daca sunt aprinse amandoua perechile de xenonanele..si cele d p faza scurta si cele d p faza lunga..

2. avand perechea de bixenon H4 - cred - daca as putea sa le mai folosesc la ceva in noua configuratie...

Modificat de hbogdan
Renunta, te rog, la scris gen mIRC. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu iti recomand Sonar,iar cu instalatia de H4 doar sa-ti cumperi alte becuri -H 1-in cazul ca iti iei Sonar si H7 -FK,dar nu sunt sigur daca balastul de H4 e compatibil cu becurile pe o singura faza,intreaba si tu pe cei ce vand astfel de chituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare ... am o Bora, farurile din fabrica si am pus xenon.

Intrebare ... are rost sa pun lupe? De avantaje am citit, dezavantaje nu am vazut.

Daca da, stiu ca nu toate farurile permit si xenon. Ce imi recomandati?

P.S. daca am gresit sectiunea, va rog mutati-o si anuntati-ma si pe mine. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am montat pe bora mea .. faruri fk si apoi mi-am pus xenon pe ambele faze eu zic ca a meritat,dezavantaje nu vad si le am cam de un an,daca vrei sa afli ceva special ma intrebi si te ajut in limita posibilitatilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am faruri de la fk pe furia mea si am xenon pe faza scurta dar este ok eventual mai aprind proiectoarele in viitoru apropiat urmeaza o instaltie bixenon pentru faza lunga si propiectoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am obs. ca foarte multa lume intreaba ce poate sa faca pt a scapa de lumina slaba de la farurile originale BORA. Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu, insa este o MARE diferenta daca pui doar xenon pe faruri originale. Eu am pus si va spun ca sunt SUPER multumit. Nu mai folosesc faza lunga deloc!

Croccifixio / cmasaiu multumesc de raspunsuri. Voi nu aveti Angel Eyes nu?

Modificat de AdCrys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce am scris mai sus ... mai adaug ceva.

Am cumparat proiector (cu tot cu grila, ca la Golf 5 si B7) si am pus xenon pe ele .... va spun ca nu mai ai nevoie de absolut nimic ... poti merge doar cu proiectoarele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De indata ce vin din fabrica acele proiectoare ... si nu puse anterior, eu cred ca este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Golful 4 si Bora au proiectoare OEM in far. Alea nu sunt din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din cate vad, ambele modele au becuri separate petru faza scurta si lunga, si, teoretic atunci cand se aprinde faza lunga, faza scurta ar trebui sa ramana aprinsa, nu? Dar, la Bora, din cate stiu eu, atunci cand aprinzi faza lunga se stinge faza scurta. Intrebarea mea este: daca pun unul din farurile astea, trebuie sa fac vreo modificare asa cum si-au facut alti aieti de pe aici, sau are farul deja in el instalatia facuta pentru asa ceva?

Cred totusi ca trebuia sa scriu in topicul "faruri Bora". Rog pe cineva sa-l mute.

Modificat de dragosvm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dragosvm am mutat postul tau in topicul asta.

Pt ca faza scurta sa functioneze in acelasi timp cand este folosita faza lunga la Bora, trebuie facute modificarile enumerate in postul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare im spune si mie careva daca a vazut montate aceste pleoape pe vreo bora si cum ar arata aici

:blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelul asta de pleoape le-am cumparat eu si sunt normale ,doar ca se prind in suruburile de la faruri .asa arata pe masina

post-3735-1245611759_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am mai vazut modelu asta de pleoape pe masina...doar ca ce am zis eu nu gasesc nicaieri o poza cu ele montate pe masina sa vad cum ar arata apropo frumos tunningu :)

Modificat de Todo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.

Exista faruri cu xenon OEM pe Bora? ( cum este si la passat, si la golf mk4 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, exista. Asa arata:

qoo7gbg0kgrhgoheejlllyv.jpgqnjpbm0kgrhgookigejllmb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am primit "mostenire" de la fratele meu un VW Bora, 1.6 2001. Ca toti cei ce discuta in acest topic, nu sunt multumit de faruri. Acum ca s-au ieftinit foarte mult kiturile bixenon, vreau sa-mi pun pe masina. Problema e cu iesirea din localitate, pentru ca trebuie sa tin xenonul aprins tot timpul, iar asta bineinteles ca-i va scurta destul de mult viata.

Masina nu are proiectoare din fabrica (are gaurile acoperite).

Pot monta in acele gauri (sa tai acel capac) un spot cu led-uri (pe care ori il voi gasi in comert, ori il voi face eu), si sa-l pun sa fie gen always-on (schema am vazut-o aici pe forum, deci asta stiu ca se poate).

A mai dat cineva gauri in locul proiectoarelor originale ? S-ar vedea cat de cat ok pentru un always on ?

Nu vreau lumina cu care sa merg pe strada, vreau doar lumina sa vada nenea gaboru' si alti participanti la trafic masina mea pe timp de zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Eu pe a mea, am pus atat proiectoare (cu lupe) in bara (si e destul spatiu sa intre aer la intercooler), si lupe in far (acestea fiind cu angel eyes). La pozitie se aprind si angel eyes-urile si sunt destul de luminoase, si becurile de pozitie (pe care le-am schimbat cu niste leduri cu lumina alba). Lupele din far sunt bixenon (lumina de 5000 cu putere de 55w) si sunt chiar multumit de ele. E destula lumina pe sosea, unghiul e bun (desi nu la fel de mare ca cele OEM :D). Ce e mai inestetic, e ca pe lupele de la proiectoare nu pot sa montez xenon, si lumina e galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!