Jump to content

Faruri Bora


fff
 Share

Postare recomandată

Multumesc de ajutor :) Si eu caut de mult o solutie pentru faruri ca sa vad mai bine dar cred ca aleg farurile acestea ca restul cu daylight si angeleyes nu-mi plac.. As mai avea o intrebare in legatura cu calitate daca sunt ok?

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alabalaportocala

In privinta calitatii, eu personal nu am nimic de reprosat. Dpmdvd sunt foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pentru informatii cred ca o sa camand si eu aceste faruri. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Unde as putea gasi pe cineva specializat in repararea si reglarea unor faruri bosh xenon pentru Bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul din dreapta are un reglaj lipsa iar cel din stanga bate in sus si spre dreapta dar din reglaje nu se intampla nimic

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca pot fi 2 probleme - rotitele dintate de regla nu mai invart si axul care intra in far, sau oglinda este desprinsa de surubul de reglaj. Primul caz e cam greu de rezolvat, ca problema lor este ca rugineste acel ax care intra in far si se sparg rotitele pe el... 

as merge pe varianta sa cauti o pereche de faruri la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as lua dar nu gasesc. unul nou e 1900 de lei deci 2 ar costa 3800 si atat am dat pe masina.. prefer sa platesc 500 chiar mai mut pt reparatia lor 

 

IMG_20161112_160324.jpg.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat pe masina 800e? 

Si acum ontopic. Nu cred ca intr-un servis o sa se bage la asa nimicuri doar daca incepi cu asta ca "mai bine dau 500",poate te baga in seama. Le-ai dat jos de pe masina sa vezi care e problema?poate poti sa iei piesele de pe unele sparte,chiar si halogen....poate,nu stiu,nu am vazut desfacute din astea xenon oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

O intrebare am si eu: cum se inlocuieste Becul pt faza lunga - model Vw Bora 1J2 2005?
Care ar fi cea mai buna varianta de bec sa iau... Hella, Bosh ..?

Ms frumos.

Modificat de nett3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce faruri ai?

Originale pe halogen?pntru ca in cazul acesta ai H4...adica acelasi bec atat pentru faza scurta cat si pentru lunga...

Poate iti dai seama din imagini cum se schimba becurile...nu este mare inginerie...pozitia 10

halogen.thumb.png.c822ae8e7d2ff5fa0207ff4e9529c2ee.png

Ti-am atasat imagine si cu cele xenon...poate nah...ai xenon din fabrica desi nu ai specificat...pozitia 14 in cazul acesta

xenon.thumb.png.41c1c96bb01e3d07eb2196f8ff82be28.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile din fabrica cu halogen. Multumesc.

Nu stiam daca trebuie scos farul ca sa desfac capacul din spate sau capacul poate fi desfacut fara a scoate farul.

 

Multumesc pentru imagini.

Modificat de nett3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea , am si eu o intrebare , Deflectorul din far in care intra becul de lunga si scurta a incercat cineva sa-l scoata si sa vada daca exista o diferenta  sau o imbunatatire ?Eu aseara cu farurile si pe lunga si pe scurta nu vedeam aproape deloc drumu, a fost un chin. Am scos farurile, le-am spalat in interior ca erau afumate , am scos deflectorul si l-am vopsit cu vopsea tip nichel pt ca era afumat acel deflector si acum se vede mult mai bine. Am pus deja bara si vroiam sa stiu daca a incercat cineva fara deflector si daca merita sa scot iar bara  si farurile.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mai rau, cu el scos - o sa ii orbesti pe cei din fata, deoarece lumina nu este focalizata cum trebuie, fara el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna! as dori da stiu care sunt cele mai indicate faruri after market pt bora? multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 15.05.2017 at 12:14, marisvasi a scris:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_2017-07-23-16-09-24.png

Buna seara

Sunt bune de ceva farurile acestea?

Lumineaza,se aburesc,maerita cumparate?

Va multumesc

Modificat de gabq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua tuturor! Am o mare nedumerire cu privire la faruri. Am o bora din anul 2000, 1j2, 85kw, 115CP. Farurile originale sunt sub orice critica ,de fapt unul a ramas original, celalalt e schimbat dar tot e de jale. Asa am cumparat masina. Asadar m-am decis sa le schimb. Am citit tot de pe acest topic si m-am hotarat sa-mi iau FK-iuri si anume modelul DAYLINE/DAYLIGHT FKFSVW010015, imi plac, ce pot face. Cum nu stiu germana, am gasit un site italian cu faruri omologate FK. 

https://www.fk-shop.de/it/tuning/sintonia-delle-luce/faro-anteriore/faro-daylight-vw-bora-tipo-1j-anno-di-costr-99-04-nero.html

si uite ca le-am gasit si in RO  https://anunturi-auto.4tuning.ro/faruri/vw/bora/faruri-dayline-daylight-vw-bora-fundal-black-cod-3959328.html

Problema este ca nu stiu daca sunt compatibile cu masina mea ( descrisa mai sus) ?  Undeva pe Amazon scria  ca nu sunt compatibile...

Sunt in legalitate daca le montez pe astea sau ce trebuie sa fac  pentru a circula legal cu ele?

Rog respectuos cunoscatorii sa ma ajute. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce te referi cand zici de compatibilitate?Din moment ce scrie ca sunt pentru bora...inseamna ca se potrivesc

In schimb am auzit ca nu sunt foarte stralucite la lumina...ca de fapt asta te intereseaza...nu cum arata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, dar nu ai cum sa fii in legalitate cu ele atata timp cat producatorul nu le-a pus din fabrica. 

Singura varianta pentru rezultate mai bune e sa iei ceva xenon OEM la mana a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare, e timpul sa imi schimb farurile originale de pe masina (Xenon din fabrica) din cauza faptului ca s-a ars oglinda si e mai mult galbena decat argintie. Cele originale nu prea le gasesc in Romania si majoritatea anuntilor sunt cu stoc indisponibil.

Din ce vad in comentarii cu cele after market trebuie sa le nimeresti pt. ca risti sa nu lumineze bine.

 

Poate recomanda cineva niste faruri care suporta xenon si nu trebuie prea multe adaptari?

 

Masina: VW Bora 2000 AJM 4motion.

 

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut...tehnologia a avansat mult in momentul de fata...

Nu reusesti sa gasesti niste lupe sa le schimbi?

Eventual niste bixenon...

Ai o baza destul de buna in sensul ca nu bate la ochi modificarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurentiu_LWR luni ar trebui sa ma intalnesc cu cineva care se ocupa cu schimbarea lupelor. Nu stiu care e motivul insa cand i-am arata fotografii cu modelul farurilor a zis ca trebuie sa se uite fizic daca le poate face ceva. 

Am sa vad ce spune cand ajung la garaj la omulet. 

Daca stii din cap un model bi-xenon te rog sa imi sugerezi. 

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi este greu sa iti spun ce ti se potriveste deoarece sunt multe modele si dimensiuni.

Dar uite un site...Nu stiu daca gasesti direct plug&play dar imposibil sa nu poti adapta ceva...

https://www.xenon-store.ro/spl/393062/Lupe-bixenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de feedback. Par sa fie destul de multe optiuni pentru schimbarea lupelor etc.

Am sa ma uit dupa alte modele de faruri bi-xenon, chiar imi surade ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt baieti care monteaza lupe Morimoto

Sunt foarte ok sistemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!