Jump to content

Faruri Bora


fff
 Share

Postare recomandată

salut,ma pote ajuta cineva cu farurile la Bora mea ,s-au afumat oglinzile chiar deasupra becului si chiar pare putin crapata vopseaua sau oglinda -mentionez ca am becuri normale-exsista vreo posibilitate de a reconditiona oglinzile sau imi trebuie alte faruri .Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer!!!! E foarte slaba probabilitatea sa refaci oglinda. Eventual daca stii pe cineva ce se ocupa cu producerea sticlei. Poate incerca sa depuna substanta aia :P pe baza de argint. Nu stiu cum se numeste ca nu am fost bun la CHIMIE:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut nici o sansa de reconditionare a oglinzii. Trebuie schimbata, si ulterior verificata cauza afumarii lor pentru o eventuala stopare a efectului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat; Ai cumva bec de ceata inglobat in far?

Si cumva il folosesti des? Acesta era motivul afumarii (cel putin asta a fost concluzia altui forumist care a patit la fel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bec de ceatza inglobat in far. Si l-am folosit foarte des si nu s-a intamplat nimik. Oricum acum o sa schimb farurile cu cele cu lupa. Nu stiam ca ar putea avea o influenta cele de ceata. Eu unul nu vad cum pt. ca e incapsulat separat de farul normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta a spus electricianul la care s-a dus membru forumului cu farul afumat (acum daca sunt mai multe tehnologii si unele se afuma si altele nu....). Sa nu mai foloseasca farurile de ceata "a la long".

Nu stiu daca sugestia e bazata pe un principiu sau doar o prostie. Insa mai multi utilizatori spuneau ca au patit probleme similare. Alta concluzie a fost ca farurile de ceata deranjeaza daca nu sunt folosite cind trebuie. (respectiv cind e ceata); In rest faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta e corect cu deranjatul. Oricum s-a notat ca s-ar putea sa le strice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate reconditiona oglinda farului la ELBA (Timisoara) dar nu stiu la ce bani se face asta. Am vazut acum un an niste faruri reconditionate de ei (masina a cazut in apa) si aratau ca noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am proiectoare integrate da parca si geamul este afumat putin.Geamul l-am curatat(polish)cu Xerapol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare: farurile de Bora cum se scot? La fel ca la golf IV? Adica trebuie sa dau jos bara? Si daca aveti idee si de stopuri cum se scot.

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu bara data jos. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns si putin off-topic: Aveti idee undeva unde as putea sa montez farurile si stopurile (service ceva). Pt. ca imi vin si xenoanele si e cam mult de munca. Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-s chiar asa greu de scos farurile... uite aici un DIY :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladpo: conteaza pe prieteni pentru operatiunea asta de finete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Postez aici ca sa nu mai deschid un topic nou. Am gasit doua modele de faruri cu lupa pentru Bora:

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=1242 si http://www.special-car-center.ro/produs.php?id=77

Care ziceti ca e mai bun (calitate, durabilitate, design)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu farurile Fk te pot ajuta eu pentru ca le detin dar varianta pe negru. Lupa e foarte buna ca luminozitate (eu am pus si xenon pe ea), si merg foarte bine. Probleme: se aburea un far (celalalt nu). Am pus silicon la imbinarea farului cu sticla si s-a rezolvat. Angelurile sunt proaste. Se ard becurile in draci. Daca vrei angel desfaci farul si pui angel CCFL si nu mai ai probleme. Despre celelalte rudolph are si te poate ajuta.

Recomandarea mea e: daca vrei far pentru vizibilitate si nu te intereseaza angelurile sunt bune FK. Ca design arata mai bine zic eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau vizibilitate, dar nu suport 'lumanarile'. Am vazut aici http://www.carsale.ie/images_p/fkfs4011_02_465.jpg cum arata angel-urile, cam galbioare si ar da aiurea de tot langa xenon 6000k. Eu am incercat pozitii pe led, dar se ard intr-o veselie. Altceva ce putem gasi pe piata cu lupa? (11M faruri+9M xenon+ceva restul de becuri=o palarie de bani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am comandat de pe e-bay o pereche de faruri cu angel eyes.

Dupa ce am facut comanda am observat ca nu au reglaj electric.

Eu acum am faruri cu reglaj elecric.

Intrebare 1:

E posibil ca cele care le-am comandat sa nu functioneze, sau sa nu le pot cupla in locul celor vechi ?

Intrebare 2:

Ce becuri ar trebui sa-mi iau pentru ele ?

Va multumesc

linkul la ceea ce mi-am comandat:

http://cgi.ebay.de/KLARGLAS-SCHEINWERFER-A...1QQcmdZViewItem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Citeste topicul asta si ai sa vezi ce zic baietii despre farurile FK si Jom de Bora .

Poti muta motorasul de pe farurile vechi pe cele noi .

Vezi ca vladpo are montate pe Bora lui faruri Fk aftermarket si te poate ajuta cu sfaturi despre aceasta mutare .

La fel si cu becurile . :angry:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la FK te ajut cu cea mai mare placere. Problema e ca tu ti-ai luat Sonar de la JOM si nu stiu exact cum stau lucrurile acolo. DIn cate stiu Rudolph are din astea si zicea de becuri de exemplu ca trebuie H1. La Fk sunt H7. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu ma pricep de loc la faruri...si am luat pe cele care m-au atras mai mult.

Habar n-aveam ce firma sunt.

Chiar...tu de unde stii ca sunt Sonar? Scrie pe undeva pe site-ul ala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladpo la farurile de la fk se pot pune motorasele de la cele vechi simplu sau mai trebuie vreo modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu am bora. La farurile de bora se pun fara nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-au venit farurile :icon_thumright:

Acum din nou problema ...

Pe langa mufa specifica mai am niste fire ramase in aer. Cred ca sunt de la inele

Unde sa leg firele alea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!