Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Catre toti posesorii de POLO 9n am o intrebare!La revizia de 30.000km sau 2 ani (cazul meu),cam cat v-a costat revizia,ca eu am ramas perplex cand am vazut factura de 6.800.000 lei,doar pentru inlocuirea filtrelor si desi trebuia (dar nu au facut-o,dar au facturat-o),inlocuirea furtunului de apa pentru spalatul lunetei,care era fisurat.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie la 30.000

Eu in nov 2004 am schimbat asa:

filtru aer 800.000

filtru benzina 700.000

filtru polen 650.000

fultru ulei 550.000

ulei 3l mobil1 0w30 1.600.000

manopera 1.200.000

preturile cit de cit aprox, ca nu mai retin exact, oricum diferentele nu sunt mai mari de citeva zeci de mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda singura diferenta e ca mie mi-a pus ulei Castrol in loc de Mobil si totalul reviziei,care totusi este enorm.Ce ma mira este faptul ca desi ca si la prima revizie se schimba aceleasi lucruri,pretul este mai mult decat dublu.De la 3 milioane anul trecut,la 7 milioane anul asta.E strigator la cer! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde 3 mil, eu am adunat acum cit am scris si da 5,5 mil.

Iar diferenta nu e data de ulei, castrolul era la acelasi pret, dar nu am mai gasit atunci cind am facut schimbul.

Cred ca e vorba de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,stai asa ca ai inteles gresit!Factura de 3 milioane a fost la prima revizie la 15.000km sau un an.Atat m-a costat in 2004,acum s-a dublat,dar nu-mi explic de ce!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

saptamana viitoare fac revizia pentru 90 mii km :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A crescut Euro (in jos).

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot asa,dar sa nu schimbe PBN,preturile in USD!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat azi la pbn pentru programare la revizie si tocmai pe 5 iulie ma programat. acuma nu prea mai trebuie sa ma plimb mult cu masina :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa nu te plimbi??? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mai am 300 km pana la 90 mii fix. iar ei mi-au zis sa nu depasesc 91.000 km. trebuie sa ma limitez in 2 saptamani la maxim 1300 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta chiar nu stiam!Deh eu in doi ani nu am indeplinit pana acum numarul de kilometri,ci doar anii!!! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ieri am luat masina de la service, am facut revizia la 90k km si ma costat 12 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica 1200 RON!!! :) Cam scump,ce ti-au inlocuit???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare, cand se face totusi prima revizie la polo? Masina am cumparat-o de afara, iar fostul proprietar a cumparat-o noua in ianuarie 2005 si pana acum masina are 8000km...asadar, prima revizie se face la 15mii km sau la un an? Cei de la firma prin care am adus-o au zis ca la 15mii de km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-ai raspuns singur :)

Revizia se face la 15000 km SAU la un an (ianuarie 2006) , oricare dintre cele doua se intampla prima .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

trebuie sa-mi fac revizia de 60k km. aveti idee ce trebuie schimbat si o suma pe la care se urca? o fac la metrotehnica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Prima revizie Polo .. obligat fortat am facut-o in reteaua porsche.

Si anume porsche vest.

Aparent cred ca e ok. Am schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru benzina, antigel.

Cost total 540RON

detaliat ..

service schimb ulei 53.55

verif preventiva 53.55

filtru benzina+materiale mici 44

filtru ulei 39

filtru aer 93

ulei castrol TXT5W40 3L 154

antigel 2L 66.22

+

chestii marunte X

___________

TOTAL 540

Antigel au pus pt ca eu pusesem doar apa distilata din cauza "desurubarii" robinetului de la radiator. Dupa o reparatie facuta tot de ei la radiator .. au lasat nestrans (fara sa faca click) robinetul de la radiator si mi-a iesit toata apa datorita presiunii formate. Am pus apa distilata .. si asa a ramas. Ma gandeam sa ma intorc la ei cu scandal .. dar na ..

Operatia de revizie s-a facut in vreo 2 ore. Destul de rapid.

Suma convenita acceptata initial era de 8-9 mil. (adica ce s-a scris in contractul de reparatie) Ar fi ajuns la 8-9 mil daca schimbam toate filtrele sau ce mai era de schimbat. De ex n-am schimbat filtrul de la aerul conditionat. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am facut si eu revizia de 15.000 km la al meu Polo.

Total: 416.57 RON

- filtru aer: 69.04 RON

- filtru praf: 59.15 RON

- filtru ulei: 38.19 RON

- ulei 4L Mobil 5W40: 149.04 RON

- manopera: 101.15 RON

Revizia facuta la Sandra in Iasi. Inevitabil acelasi "nea Caisa", cu halatul lui albastru cu tot si cu un "da, va rog" pe sub musteata :blink: Ce stil au unii de a completa cartea de service, numai mazgalituri si un scris aproape indescifrabil. Iar pe post de bife acolo unde trebuie sa bifeze ce s-a inlocuit sunt niste dungi aruncate parca in bataie de joc...

Totusi cine a lucrat la masina a lucrat ok ;)

Modificat de pmarian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

revizia de 30.000 la porsche vest 840 lei. Am refuzat sa schimbe placutele pt ca cereau 450 lei pt schimbat placute. Incredibil. peste 1200 lei pt revizie, masina mica motor mic. Never again.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
sebastian stefan

In ce a constat revizia la 30.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu acum vreo luna revizia de 30.000 la al meu Polo. Avand in vedere ca masina face cei 2 ani abia prin august anul acesta, la 30.000 s-a facut doar o inspectie, adica identic cu ce s-a facut la 15.000 + ca s-a schimbat si filtrul de benzina, urmand ca, atunci cand masina va face cei doi ani, sa-i mai schimbe si lichidul de frana, placute, ITP si ce altceva o mai trebui facut la 2 ani.

Revizia am facut-o tot ca si precedenta la dealerul VW din Iasi, Sandra Traiding care este.

Costul e cam tot pe acolo ca si data trecuta (cu plusul de la filtrul de benzina si de la manopera-i aferenta banuiesc), adica insumat ies 514 lei.

Detaliat:

- filtru aer: 66 RON

- filtru praf: 57 RON

- filtru ulei: 37 RON

- ulei 3L Mobil 5W40: 112 RON

- filtru de benzina: 92 RON

- manopera: 150 RON

Ce nu prea inteleg eu e de ce data trecuta mi-au facturat 4 litri de ulei, si acuma 3 :D (asta am vazut-o in timp ce scriam aici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gre ... 840 RON ???? te-au jecmanit pe fata frate, sa mor eu astia de la PoRo prin reteaua lor nu stiu decat sa jecmaneasca oamenii .. pai eu cu toate consumabilele + placute si 1 litru lichid de frana de la volksman ies cam la 520 RON si .. cat o mai fi manopera ~ 200 RON cred si tot se ajunge la 720 RON probabil, la Avia/Alto cu piesele mele ... anyway, multi km fara probleme si pe viitor fii si tu mai atent - garantia se pastreaza si daca faci revizia la alte service-uri din reteaua vw .. nu doar PoRo N/V/V2 samd ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m`a costat putin peste 6mil revizia ... pare rau ca nu mia am factura sa va zic exact ce si cum ..

P.S. revizia de 15.000 (facuta la 24.000) :blink:

Modificat de blowwind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand vad cat va costat manopera ma doare capu'. si eu am schimbat uleiul si filtrele la 30000 km si manopera m-a costat 30 ron. nu inteleg dece v-a luat voua asa mult....eu nu le-am schimbat la reprezentanta pt ca is niste fraieri ce habar n-au de nimic si te taxeaza de te doare capu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!