Jump to content

Consum Sharan


speedo
 Share

Postare recomandată

Aderenta buna e cu cauciucuri late, dar ele cresc consumul tocmai din cauza cresterii aderentei. Insa oricum le-ai lua, nu cred ca obtii mari variatii de consum schimband diverse cauciucuri...

Eu am 205/55/16, normale nu C-uri si am consum extraurban de 6-7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele mai late cresc semnificativ consumul, la mașina mea, mică și ușoară, diferența de consum de la 195/65/15 la 205/55/15 este de 0,5l/100km. Ba chiar unii de pe forum susțin că le-a crescut consumul cu 1l/100km. Aderența nu știu cu cât crește având în vedere că forța de frecare nu depinde de mărimea suprafeței de contact, în schimb mașina cu siguranță va avea o aerodinamică mai proastă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.Apreotesei

Dragi colegi, revin dupa o destul de lunga perioada de timp, dar nu fara Sharan. De data aceasta un motor BRT 1968cmc, 140cai. Echipare Sportline, cu arcurile fata si spate mai scurte si mai tari (imi cam zorinaie dintii in gura, fata de ce astept eu de la un sharan).

Intrebare:

Ce consum aveti la relanti la un astfel de motor.

La mine este de 1.3l/h Ceea ce mi se pare cam mult. Injectoarele au corectii de sub 0.75 la unul dintre ele. Daca inchid absolut totul de prin masina radio, clima becuri etc ajung cu greu la 1.1 si fluctueaza cu 1.2l/h.

turatia la relanti este de 924rpm si nu reusesc sa intru in modulul de modificare al valorii care stiu ca e pe la 903rpm.

A doua zona de intrebari ar fi turatia masinii la 100km/h in trepta a VIa. care pe drum drept este de 2400 - 2500rpm, care iar mi se pare mare fata de auy-ul care l-am inlocuit unde abia ajungea la 100km/h la 2000rpm. 

Care ar fi turatia motorului la 100km/h si pe la alte masini cu acelasi tip de motor. Ma gandesc sa schimb cutia cu una de auy de 116cp sau asz de 131cp ce ziceti a mai incercat cineva? Plus ca nu are vlaga de 140cp cum avea celalalt motor. Ma gandesc si la un soft ceva sa nu ma mai oftic.

Ca erori nu am decat o bujie la cilindrul 3 si ceva contact imperfect la difuzorul din stg spate, si evident lipsa de comunicare cu sobita.

Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri si recomandari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e avansul ?Nu stiu cati colegi avem care au motorul tau ca se iti poata da raspunsurile clare,dar e destul de turata pentru viteza aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.Apreotesei

Unde vad cum este avansul? tot la diagnoza sau e ceva mecanic?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.02.2017 at 21:05, Adrian.Apreotesei a scris:

Dragi colegi, revin dupa o destul de lunga perioada de timp, dar nu fara Sharan. De data aceasta un motor BRT 1968cmc, 140cai. Echipare Sportline, cu arcurile fata si spate mai scurte si mai tari (imi cam zorinaie dintii in gura, fata de ce astept eu de la un sharan).

Intrebare:

Ce consum aveti la relanti la un astfel de motor.

La mine este de 1.3l/h Ceea ce mi se pare cam mult. Injectoarele au corectii de sub 0.75 la unul dintre ele. Daca inchid absolut totul de prin masina radio, clima becuri etc ajung cu greu la 1.1 si fluctueaza cu 1.2l/h.

turatia la relanti este de 924rpm si nu reusesc sa intru in modulul de modificare al valorii care stiu ca e pe la 903rpm.

A doua zona de intrebari ar fi turatia masinii la 100km/h in trepta a VIa. care pe drum drept este de 2400 - 2500rpm, care iar mi se pare mare fata de auy-ul care l-am inlocuit unde abia ajungea la 100km/h la 2000rpm. 

Care ar fi turatia motorului la 100km/h si pe la alte masini cu acelasi tip de motor. Ma gandesc sa schimb cutia cu una de auy de 116cp sau asz de 131cp ce ziceti a mai incercat cineva? Plus ca nu are vlaga de 140cp cum avea celalalt motor. Ma gandesc si la un soft ceva sa nu ma mai oftic.

Ca erori nu am decat o bujie la cilindrul 3 si ceva contact imperfect la difuzorul din stg spate, si evident lipsa de comunicare cu sobita.

Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri si recomandari

Am acelasi motor BRT si am un consum  afisat pe bord de 0.7 la relanti cu motorul cald ,in VCDS este  afisat 0.6..

Turatie la 100 la ora in treapta 6 in jur de 2000 rot.

La tine trebuie verificate unele componente:egr,debimetru aer,unghi torsiune sau avans care se verifica cu vcds si  filtrul de particule care poate fi infundat partial si motorul nu are  putere..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, valoarea turatiei la 100km/h nu ar trebui sa fie influentata de nici una din problemele de mai sus. E strict legata de rapoartele cutiei + dimensiunea rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valorile turației și a vitezei indicate în bord nu sunt influențate de dimensiunea roților.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, reader said:

Valorile turației și a vitezei indicate în bord nu sunt influențate de dimensiunea roților.

# reader, daca modifici "talonul" anvelopelor, adica in loc de 215/55/R16 ai montat 215/50/R16, diferenta este atat in cresterea turatiilor cat si o viteza de deplasare afisata eronat in bord ( mai mare ).

Aceleasi jante 7J ET59 R16 in ambele cazuri

#1 = 215/55/R16

#2 = 205/50/R16

Reading at 30mph

#1  30mph                        #2  31.04mph

Reading at 60mph

#1  60mph                        #2   62.08mph

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viteza reală se modifică, poate fi diferită de cea indicată în bord, dar raportul dintre turația și viteza indicate în bord rămâne același, indiferent de anvelopele montate. Adică la 2000 rot/min vei avea în bord întotdeauna 100 km/h (valorile sunt pt exemplificare), indiferent de mărimea anvelopelor. Asta încerc să spun :) 

Modificat de reader
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am priceput acum :) Intr-adevar, posibil sa ai dreptate.

Dar atunci cum se poate sa ai diferente intre 2 masini similare? S-au schimbat cutiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având cutii de viteze identice (după cod, nu după nr de viteze sau alte criterii), n-ar trebui să fie diferențe între raportul dintre turație și viteză.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.!

Sharanul are mai multe tipuri de cutii!

Adrian, mașină ta este echipata cu o cutie de tracțiune si nu una de viteza, de aceea motorul este turnat si consumumul mare. Așa am si eu ,dar a mea este 4 morion. La 130-140Km ești foarte aproape de 3000 de ture. Si rapoartele foarte scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.Apreotesei
9 hours ago, crocodill said:

Salut.!

Sharanul are mai multe tipuri de cutii!

Adrian, mașină ta este echipata cu o cutie de tracțiune si nu una de viteza, de aceea motorul este turnat si consumumul mare. Așa am si eu ,dar a mea este 4 morion. La 130-140Km ești foarte aproape de 3000 de ture. Si rapoartele foarte scurte.

Cred ca asa se explica turatia mare in timpul mersului.

Dar consumul? Acum am incheiat un traseu de 430km, si oras si afara, consum pe bord 8.9.l/100km. Insa calculat de la plin la plin a fost de 6.75l/100km. Nici nu stiu ce sa cred. Nu sta bine la matematica sharanul sau ce?

Oare daca as schimba cutia cu una de 116cp as avea un consum mai bun si turatii mai mici la mers (ceea ce conduce si la o uzura mai mica a motorului, una e sa mergi cu 2500rpm si alta e cu 1700-1900rpm la aceeasi viteza).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum poti sa iti dai seama ce fel de cutie este? la acelasi motor, acelasi an de fabricatie, exista game de Sharan "de tractiune" si altele "de viteza"? (de parca vorbim despre cai :) )

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu este vorba de cai, este de cum folosești acei caii. Ai forță sa cari sa tragi sau sa mergi repede. Este la la bicicleta cu pinioanele, set de mers pe munte sau de mers pe sosea.

De descoperit ce coduri sunt de tracțiune si ce coduri de viteza( consum) inca nu am găsit informații.

Consumul este dat de regimul de funcționare al motorului, faceți compatie intre mersul forțat si un mers grăbit, aceeași viteza efort diferit.

Modificat de crocodill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum e, cand mergi la magazin sa-ti iei Sharan, iti arata astia 2 masini identice si te intreaba la ce vrei sa folosesti masina?

Eu mai degraba cred ca tine de anul de fabricatie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista cuti "de tractiune si de viteza"

toate cutiile au aceste caracteristici prin rapoartele de trepte ale cutiilor.

Userul;Adrian Apreotesei poate lua in calcul ca ia fost schimbata cutia cu una de benzinar si de acolo rezulta diferenta dintre turatie RPM si km. la ora..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Te contrazic!!

La sharanul meu difera rapoartele cu un alt sharan, al meu este 4 motion! la 60 Km/h la  mine sint in treapta 4 si la alt sharan in treapat 3.  Pe verificate si vazute.

De ce sharanul are 4-5 coduri de cutii de viteze  daca sunt toate cu aceleasi rapoarte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/7/2017 at 23:49, crocodill a scris:

Salut!

Te contrazic!!

La sharanul meu difera rapoartele cu un alt sharan, al meu este 4 motion! la 60 Km/h la  mine sint in treapta 4 si la alt sharan in treapat 3.  Pe verificate si vazute.

De ce sharanul are 4-5 coduri de cutii de viteze  daca sunt toate cu aceleasi rapoarte?

 nu este nimic relevant in ceea ce ai scris... cu 60km/h poti merge in ce treapta doresti de la 1-6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colecul @crocodill a uitat sa specifice si turatia,comparatia a facut-o cu a mea masina dar fara 4motion,la 60km/h eu aveam o turatie mult mai mica fata de a lui(aceasi treapta de viteza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur, se referea la ACEEASI turatie.

Insa eu revin la ideea mea de dinainte: In ACEEASI perioada, ACEEASI motorizare, eventual ACELASI nivel de echipare, ACELASI tip de tractiune ...

.... se ofera mai multe tipuri de cutii?

Eu nu cred. Mai degraba ele au evoluat in timp (sau involuat, ma rog...)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu e o chestie de credință. Cutii de viteze indentice înseamnă CODURI identice. Probabil pe echipări identice s-au pus cutii de viteze diferite (având CODURI diferite). Dacă cutiile de viteze au același COD, raportul dintre turație și viteză este identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu o sa aflam nici o data ce a fost in capul celor de la departamentul de proiectare si implementare a produsului. Poate sa fie o repartizare pe zone , șes , montane, cu mai multe autostrăzi, număr de locuri in mașină ( 5, 6 sau 7). Este prea complicat si nu cred ca ajungem nicăieri încercând sa înțelegem aceste lucruri.

Important este ca, consumul este dat si de ce cutie de viteze avem pe masina nu numai de cat de greu este bocancul!!!!! Aste e o treaba pe care o studiez de 1-2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intre modelul 2004-2010 si modelul 2000-2004 difera cutiile de viteze sfatul meu daca aveti model 2004-2010 dupa ce se strica cutia sa puneti d-aia de modelul vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!