Jump to content

Schimbare semering ax came


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Salut, cumva semeringul de la axul cu came are aceleasi dimensiuni ca cel de la vilbrochen ? si ce dimensini are daca stiti. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aceleasi dimensiuni la vilbrochen si axa cu came:

Diam. int. 32mm

Diam. ext. 47mm

Grosime 10mm

(pune si tu la profil cod motor si putere -- e mai usor de cautat un reper daca ai toate datele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut

A inceput sa curga si la mine ulei pe langa distributie....In august am schimbat distributia si filtrele plus uleiul dupa care cand a ajuns masina in Italia (pe platforma) am vazut o pata de ulei....nu am realizat ce era , dar am sters ...dupa care dupa un drum de 1200km am vazut ca incepuse sa se prelinga pana jos.

Mentionez ca inainte era perfect motorul din punctul asta de vedere , nu curgea nici o picatura....

Acum.........sa fie vina mecanicului , semeringul defect sau garnitura..?!....Atasesz niste poze sa va dati cu parerea,va rog frumos....pentru ca nu cred ca o sa merg prea curand aici la service ca e jale mare cu preturile si sincer nu mai merita masina....mi-e mila doar ca e inscrisa pe Ro :)))))))))

http://img854.imageshack.us/img854/9242/92255558.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/8316/62520526.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/88/39604182.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/93/29384240.jpg

http://img804.imageshack.us/img804/6711/picture287s.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica initial garnitura capac tacheti,sunt 2 modele.

post-64586-0-01224800-1325839763_thumb.j

post-64586-0-18719200-1325839816_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cum sa fac?

sa scot eu suruburile alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spala bine in zona cu detergent sau ceva degresant,si apoi vezi de unde provine scurgerea.In mod normal daca e dus semeringul nu prea arunca afara din locasul distributiei.Ramane ulei doar acolo in zona si se prelinge pe curea si pe distributie.Desfa capacul de protectie al distributiei din cleme,si vezi cum se prezinta situatia acolo si daca sunt urme de ulei pe langa semering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa curat bine pe acolo.Am desfacut carcasa de la distributie si cureaua este curata , deci s-ar putea sa scape si pe altundeva decat pe la semering !?!?!...

Ma gandesc sa schimb uleiul dar oare sa poata sa aiba vreo problema din cauza uleiului.

Am observat ca a sarit si putin ulei pe la capacul de deasupra ... cine stie ce are ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur pe la imbinarea capacului pe sus.Mai ales daca ai tipul de capac cu garnirura suplimentara ...e clar.Vezi cum stau lucrurile,nu e asa de mult garnitura si se schimba foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie asta...Oricum, m-ai mai linistit.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut. cum pot sa stiu daca uleiul care curge e de la semering de la distrebutie sau de la garnetura de culoasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am avut aceeias problema dar nu stiu daca s-a rezolvat sau nu deoarece dupa ce am schimbat semeringul , dupa o vreme a inceput sa curga pe la garnitura de jur inprejur. Garnitura veche era fixata cu silicon si curgea doar pe la semering acum nu mai pot sa imi dau seama pe unde curge exact.

A venit timpul sa schimb uleiul si vreau sa rezolv scurgerile, din cate am inteles nu e complicata operatia doar ca vreau sa pun silicon pt a fi sigur. Este vreo procedura ce trebuie urmata ? ceva ce ar trebui sa stiu inainte sa ma apuc de treba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin offtopic:


SIMERÍNG, simerínguri, s.n. (Tehn.) Garnitură (2) elastică de etanșare care se montează pe anumite organe cu ajutorul unui resort spiral în formă de inel. (cf. engl. simmering, germ. Simmering)   

 

deci sim... nu sem... - nu mi-o luati in nume de rau !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut!

Am si eu o problema. Dupa ce am schimbat garnitura capacului de la culbutori si simeringurile axului cu came tot nu am scapat de problema.

Imi tot curge ulei in partea stanga jos pe langa garnitura de chiulasa.

Sa fie de la garnitura oare?

Am Golf 3 1.4, 1HX0, ABD.

Nu scoate fum, motorul merge foarte bine, doar ca tot imi curge ulei in coltul ala.

Singura problema e ca in vasy de expansiune imi apare la suprafata o pelicula maronie uleioasa, 1-2mm. Daca o indepartez se vede antigelul curat.

Am atasat cateva poze:

post-146232-0-40976000-1426531550_thumb.

post-146232-0-11442800-1426531610_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai probleme cu garnitura de chiulasa daca se ajung sa se amestece lichidele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!