Jump to content

Vibratii la franare


merlin__wizard
 Share

Postare recomandată

merlin__wizard

De ceva vreme am si eu urmatoarea problema:

imi trepideaza pedala de acceleratie in mers atat de tare incat imi face masaj serios la talpa si vara in adidasi chiar imi creaza un disconfort la stomac :Driver:. La fel si pedala de frana trepideaza cand o apas de la turatii de peste 3000.

Vara din cand in cand imi intra mai greu din 2 in 3 la peste 3000 rotatii - adica parca se loveste de un zid, dar ii mai dau inca o data dupa ce mai scad un pic turatiile si intra, dar iarna acum imi merge ok cutia.

in rest totul e ok, urca super in ture, nu pare sa bata nimic nici la relanti nici in mers (nu aud sunete suspecte).

Parca motorul e mai zgomotos acum la 63000 fata de zilele de tinerete dar am inteles ca sunetul se schimba in timp la diesel.

Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai vechea problema... volant...!

sper sa ma insel .. ca e cam greu de schimbat!

mai vezi si alte pareri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merlin__wizard

De ce crezi ca e volant ... din ce am citit pe aici ar trebui sa trepideze la plecarea de pe loc si nu mi se pare ca ar fi vreo problema aici ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

madox

cred ca tu confunzi pedalele intre ele... un semn ca pica volant este tremurul ambreiajului iar lui merlin wizard ii tremura acceleratia - fapt foarte ciudat, recunosc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare, de cateva zile am sesizat urmatoarea chestie ciudata.... :icon_thumright:

la viteze de peste 120km/h la franare mi se zbate volanul usor stanga/dreapta pana pe la 110km/h dupa care nu se mai simte.

La 150 se simte o vibratie destul de ferma. vibratia e in genul aceleia de roti ovale dar numai cand calc frana la viteza mare.. Pe liber nu vibreaza, nu trage stanga/dreapta, nu face nimic.

Am pus cauciucurlile si jantele de vara dar treaba persista. Placutele nu sunt uzate.. Ma gandesc ca un disc s-ar fi putut ovaliza??? dar si discurile au uzura mica, am 42.000km si nu conduc prea pe frane.. ceea ce se si vede si din faptul ca placutele de frana nu sunt uzata la 42.000km (singurul motov de ovalizare ar putea fi un tratament termic ... venit de la munte tare, frane calde, intrat in ploaie/apa rece... etc dar parca nu-mi vine sa cred ca materialul discurilor ar putea fi asa termosensibil)

Vro parere... (peste 1000km ma duc la revizie si nu vreau sa-mi schimbe aia iunutil juma de sistem de franare, :) .. )

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti face la franare usoara 130 - 100 sunt 100% ovalizate discurile ! Asta am patit si eu, evita sa speli masina sau baltile mai ales dupa drumuri lungi. O sa ai nevoie de discuri noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar e foarte termosensibil materialul din care sunt facute. Si eu zic ca este vorba de discuri ovalizate.

Ce poti sa faci, daca nu vrei sa le inlocuiesti, este sa le pui pe un strung sa ia putin din ele ca sa le refaca planeitatea. Bineinteles ca asa le scurtezi viata si vor trebui schimbate mai devreme decat normal, dar macar rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avia, si eu aceiasi parere am ca si cei de sus......eu am ceva de genul asta numai cu jantele si cauciucurile de iarna ( jante stock 15" aliaj si Fulda 15 205 60 ) pe la 120-130 la ora dar nu prea tare se simte si dispare imediat dar doar pe la aceste viteze nu mai sus nu mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta suspectam si eu .. discurile dar nu mi se pare ok... nici la solenza sau logan nu am patit asta... o porcarie

in alta ordine de idei .. ma gndesc sa-mi pun discuri BREMBO

care-s mai bune, slotted sau drilled?

post-3390-1237127232_thumb.jpg

post-3390-1237127243_thumb.jpg

post-3390-1237127262_thumb.jpg

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cristi,

daca nu mai schimbi si altele (etrieri, placute, samd), as zice sa mergi pe cele pline... In conditiile in care preturile sunt identice si performantele f apropiate, cele gaurite parca "cer" si un etrier mare si rosu :)

Parerea mea...:angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste vibratii asemanatoare aveam si eu la a mea; l-am raportat la revizia de 15k posibila ovalizare, si dupa ce au verificat discurile, mi-au spus ca...nu aveau nimic. Dupa aceea au disparut si vibratiile! Credeti ca le-au strunjit fara sa-mi spuna? Sau doar or fi fost ceva strumfi intre placute si discuri? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o problema asemanatoare numai ca imi vibra volanul cand ajungeam la 110-120 Km/h si apoi daca treceam nu se mai intampla. La mine a fost de la jante trebuiau echilibrate. Inainte de a schimba discurile incearca sa verifici si jantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF hahaha Dudu , omu cred ca e un pic chitit pe Brembo deci nu ii taia elanul, lasa ca etrierul ala si l face el rosu si o sa para sigur mai mare si mai frumos decat culoarea stok.

Cristi sincer mergi la tovarsii de la Mido ( stii tu care :P ) si verifica planeitatea nu cred ca te va rupe la buzunar iar cu Brembo ala sincer si eu am de gand sa imi trag si nu am nimic ovalizat :blah_: Drilled cred ca dau cel mai bine si chiar cred ca se racesc o idee mai bine ca slotted. Tine ne la curent :dry:

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta suspectam si eu .. discurile dar nu mi se pare ok... nici la solenza sau logan nu am patit asta... o porcarie

in alta ordine de idei .. ma gndesc sa-mi pun discuri BREMBO

care-s mai bune, slotted sau drilled?

recomand pe cele pline .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

noroc,

eu am tinut masina cca 1 luna in fata blocului si printre alte minuni gen zgarieturi si busituri am descoperit o problema la franare similara, mai precis la franare pe spate se aude un sunet similar cu cel de abs indiferent de viteza... la inceput se auzeau foarte tare acum dupa ce am spalat masina parca s au mai estompat sunetele. stiti cumva ce poate fi? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca acele vibratii la franare (daca nu sunt foarte puternice si intr-un anume interval de viteze) pot fi de la roti descentrate sau mai rau, cauciucuri deformate. Daca roata se poate echilibra, cauciucul nu se mai poate repara si trebuie schimbat. Sun anumite masini de echilibrat jante care pot masura si descentrarea caucicului (au un fel de tambur pe care ruleaza roata). De obicei descentrarea cauciucului apare dupa ce pe timpul iernii spre exemplu au fost depozitate necorespunzator si nu s-au invartit constant in perioada in care au stat la racoare.

De obicei la ovalizarea discurilor de frana, fenomentul de trepidatie sau vibratie este mai puternic, cu usoare trepidatii si in pedala si se manifesta pana aproape de oprirea masinii nu numai intr-un anumit palier de viteze.

Ovalizarea discului nu este neaparat legat de calitatea lui. Spre exemplu la o utilizare sportiva mai mult timp, implicit si o supraincalzire a lui urmat imediat de traversarea unei portiuni cu apa (o balta mai mare spre exemplu), acesta imediat se poate ovaliza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

istef, masina nu are vibratii la rulare indiferent de viteza. Vibratiile apar cand calc frana la vitzeze peste 120km/h. Am vibratiile astea si cu rotile de vara si cu cele de iarna deci se exclude problema echilibrarii sau a galmelor in cauciuc. 100% sunt discurile de frana. astept revizia de 45.000 km si le schimb.

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Nu vreau sa supar pe nimeni dar chestia cu ovalizarea discurilor incinse trecute prin apa este doar un mit inventat de mecanicii romani din fostele service-uri Dacia. Cine are ceva cunostinte de metalurgie stie ca otelul incins si racit brusc isi schimba proprietatile plastice. Acesta devine mai dur si isi pierde elasticitatea.

Daca racirea de la faza ROSU (am vazut doar la F1) se face lent atunci se pot pierde de tot calitatile specifice otelului (elasticitate, duritate etc).

Si revenind la subiect, eu am avut vibratiile pomenite de la o janta putin strimba. N-are legatura cu echilibrarea si cred ca pot fi roti strimbe in ambele seturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camsonat cam ai dreptate :) Cu toate ca am avut restanta la SM (Studiul materialelor) - mama ei de digrama fier carbon :D

Scuze de off.

Acum, revenind, si eu cred ca este de la discuri. Ar fi prea de tot, sa aibe si rotile de iarna si cele de vara cu probleme :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur este de la discuri. Nu este musai sa fie ovalziate sunt pur si simplu deformate (ma refer in plan). Am avut aceiasi problema la alta masina, dupa schimbare discuri s-a rezolvat.

Aceiasi senzatie am avut-o (vibratie la franare), cand am avut rulment cu joc pe fata si janta stramba. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

chiar ieri am planat 1 disc de fata de pe 1 VW Bora ca urmare a batailor de tip ABS la franari de la 120 la 80 km/h.

pe partea interioara aveam o bataie de aproximativ 0.12 mm suprafata de contact fiind intr-o stare jalnica pe cand exteriorul a fost apoape perfect, cu o bataie de 0.02 mm.

Nu este singurul caz MANOKA poate confirma aceeasi chestie la Sharanul lui.

Deoarece si aceasta Boara ca si Sharanul lui MANOKA peste iarna au stat nemiscate (unul in parcare altul in parc )trag concluzia ca discurile au avut de suferit intr-un fel sau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, ca ma bag aici, dar, din cate stiu eu, discurile trebuie sa aiba o usoara ovalizare, ca sa imprime o miscare oscilanta, in plan orizontal, pt a indeparta placutele, dupa frinare. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

La masina din semnatura am observat o usoara vibratie, tip abs, cum zice cineva, dar la viteze mici, inainte de a se opri masina pe loc. Cand sch placutele am sa pun si discurile pe strung, sa vad cat sint de ovalizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Subscriu si eu. Vibratii in volan si in pedala de frana la franari intre 120 si 80 km/h. Rezolvarea... discuri si placute noi.

Chiar daca forumul e oarecum expirat, cred ca informatiile ajuta pe cei care studiaza...

Modificat de Catalinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa facea si la mine, poate si din cauza placutele noi, care inca nu erau asezate cum trebuie pe disc, dar am schimbat rotile din spate cu cele din fata, am verificat si presiunea si acum este totul ok. Am observat insa ca gumele de pe spate sunt cam roase pe exteriorul gumei, am inteles ca este normal la golf din cauza suspensiei spate, care la viraje pune guma la lucru. Confirma cineva acest fapt?

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.stoica

Salut si eu am patit la fel. Dupa ce am echilibrat rotile nu am mai avut problemw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!