Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Pai toata distractia pe mine m-a costat aprox 100 lei si cateva ore de munca, dar crede-ma ca satisfactia este maxima cand la final dupa toata munca depusa vezi cum s-a transformat masina :). Si raportat la costuri .... un polish in 3 pasi cu 3M in sibiu costa aprox 100 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care ar fi costurile detaliate ale acestei operatiuni? Adica masina pt polish, padul, lavete, pasta... locatii, magazine, samd

Ne ajuta cineva? :P Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea sa stiu... oare de unde pot comanda 3m?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, deci sa o luam pe rand cu detalii cat mai precise in special de la cei care au mai executat aceasta operatiune si deja stiu care sunt factorii care trebuie luati in consideratie ca sa iasa treaba buna:

1. Masina de slefuit cu rotatii orbitale. Ce specificatii recomandati? (Excentric dimensiune, greutate, numar de rotatii, etc)

2. Pad 3M (ce specificatii si mai ales de unde pot fi cumparate)

3. 3 granulatii (pentru polish 3 pasi). Ce marca, ce specificatii?

4. Lavetele pentru ce sunt si ce este recomandat?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Poti sa cumperi o masina de polishat tip "volan" ce se gaseste prin Metro cu 70 80 lei, sau sa optezi pt o masina de slefuit orbitala. Masina mea are parca 12ooo rpm, cu posibilitate de reglare. Nu stiu la ce te ajuta sa cunosti greutatea masinii.....

2. Pad 3M .... In mod normal se folosesc diferite tipuri de bureti in functie de operatiunea pe care o faci (polish abraziv, glaze, ceara .....). Eu am cumparat un pad pt polish abraziv si l-am folosit la toate operatiunile cu succes. Specificatii? Singura specificatie e tipul operatiunii pt care-l folosesti...asta daca vrei sa ti cont. Cost burete 45 ron.

3. Pasta 3M 3 granulatii: Granulatia produselor 3M este data si de culoarea dopului recipientului. Astfel, recipientul cu dop alb este pasta cu granulatia cea mai mare, pe urma negru, albastru, rosu ....... (probabil nu e corecta ordinea in functie de granulatie,). Intervalul ar fi [alb, rosu]. Pasta o cumperi de la magazine specilaizate. Granulatia se alege in functie de cat de afectat e stratul de vopsea, si ce defecte vrei sa inlaturi.

4. Lavetele, .... sunt pt sters surplusul de material ramas pe vopsea. Folosesti ce ai. Eu am folosit microfibre pt ca in timp am cumpara cateva bucati. pret pt o laveta microfibra: aprox 10 ron

spor.

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cat de des va ceruiti masina? De fapt intrebarea cred ca trebuie sa sune cat rezista ceara pe masina si daca trebuie curatata in mod special inainte de a aplica din nou ceara?

Am dat acum cateva saptamani masina cu ceara si cred ca a rezistat destul de bine. Ma speriasem la un moment dat pt ca am spalat masina (e mult spus spalat, pt ca am dat cu furtunul cu apa pe ea si de de la operatiunea "ceruirea" :icon_thumright: oricum n-am mai fost cu ea la spalatorie) si aparusera niste dungulite pe ea, incat credeam ca am zgariat masina. Au disparut odata cu uscarea apei de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu primavara, vara si toamna cam o data pe luna. Iarna nu ma bag, ca e frig afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie intreprinsa vreo operatiune speciala pt indepartarea stratului de ceara? Presupun totusi ca se duce in momentul in care intra in contact cu apa calda de la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dupa 2-3 spalari se duce, tocmai de asta se recomanda sa se repete operatiunea cat mai des. Am observat ca dupa aplicare gazele care se intind pe capota dupa un drum pe E85 se curata mai usor. Pentru cei cu vopsea nemetalizata, care are mai putine straturi de lac, aceasta era chiar o problema; am vazut masini cu vopseaua afectata de la gaze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc o masina marca makita de polishat care pleaca de la 600 de turatii si urca pana la 2500 .polishul este 3M si consumabile tot 3M.in plus ultima mana este data ptr a indeparta efectul holograma adica cercurile care se vad urat in soare si ptr care se foloseste un burete special valurit.

post-23445-1207824096_thumb.jpg

post-23445-1207824188_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

finish gloss sau ceri polish de luciu ultima mana care inlatura urmele de polishare si nu contine silicon sau ceara .acele urme circulare sant vizibile mai ales pe culori inchise si mai ales in bataia soarelui .la cta aceste gama 3M o gasim la multe magazine de vopseluri auto pe calculator si se vinde ce cantitate vrei plus toate lavetele si materialele de polishat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,pune si tu niste poze cu buretii care i-ai folosit la polishat si de unde i-ai procurat,pret,da-ne si locatia de unde ai luat 3M, din Constanta,ce alte accesorii mai folosesti? :icon_thumright:

unde speli masina? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana cand fac ceva poze la bureti ai aici cateva locatii :pentru produse 3M cum intri pe Poporului dinspre cimitir-gara dupa prima spalatorie pe dr este un mic magazin de vopseluri auto .Acolo gasesti polish, ceara, bureti, tot ce vrei ptr polishat .Au si alte produse pe langa 3M, fetele sant amabile si primesti toate sfaturile in alegerea pe care vrei sa o faci. A doua locatie este Glazurit pe langa fabrica de bere .Daca mergi usor pe stg dupa fabrica de bere vezi pe stg intr-o curte reclama lor. Si aici primesti sfaturile de care ai nevoie dar preturile la bureti sant ceva mai mari ptr ca au numai 3M fata de ceilalti care au si alti producatori la fel de buni si preturi de 15 ron bucata burete polishat .Mai gasesti tot felul de lavete ptr polishare manuala.Buretii 3M ajung la vreo 45 ron. Cand nu am timp sa o spal eu, si mai ales iarna, o spal <la Chinezu> cum urci inspre Energia de la Institut pe dr. .Au baieti care stiu sa spele o masina iar patronii sant foarte atenti cu ce se intampla pe acolo.Pentru alte sfaturi ma poti contacta pe mobil ,te ajut cu placere!!

post-23445-1209831155_thumb.jpg

post-23445-1209831191_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ,din cate inteleg tu folosesti buretii 3M ,in special cel valurit ma intereseaza daca este de culoare gri sau alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit de culoare neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vre-un topic deja sau stie cineva ce fel de folie este aceasta de pe masina?

Masina a fost un albastru inchis si dupa aplicarea foliei a devenit culoarea din imagine...arata super agresiv asa...

post-15613-1210437461_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa multe chinuri si incercari am reusit sa dau jos de pe parbriz niste vignete ireal de "reticente", vechi de vreo doi ani(una romaneasca si una elvetiana). Pina acum ma chinuisem cu unghiile, cu lama, cu tot felul de solutii de geamuri, mobila, alcool si chiar diluant de vopsele!!!. Astazi dupa o munca destul de epuizanta in care mi-am distrus un pic unghiile am reusit sa scap de vignete folosind acetona din plin. Aviz amatorilor: atentie la cit de tare imbibati cirpa sau vata cu acetona sa nu picurati pe bord!!! Eu am avut grija si n-am patit nimic, dar la o masina anterioara am vazut ce se intimpla cu ambipur varsat...s-ar putea ca acetona sa fie cel putin la fel de periculoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
juristul2000

Azi din cauza de prea mult timp liber ma apucai de polishat si ceruit una din masini.

Produsele folosite TurtleWax Metalic (polish) si O ceara Color renewer tot de la aceeasi firma.

Timp de munca cam 3H - rezultat dati voi cu parerea

post-3254-1212227517_thumb.jpg

post-3254-1212227524_thumb.jpg

post-3254-1212227575_thumb.jpg

Modificat de juristul2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De iesit a iesit bine dar se observa pe partea lateral stanga ; aripa fata si usa de la sofer o culoare si usa din spate respectiv aripa din spate alta culoare

Ai putea sa incerci cu o pasta ceva mai abraziva bucata care e mai mata sa o aduci la aceiasi culoare cu restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasta abraziva nu schimba nuanta vopselei oricat ai freca cu ea. elementele alea trebuie revopsite ca sa arate ca celelalte.pasta abraziva are alt scop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare(sper sa nu fiu offtopic) unde gasesc ceara lichida cum este cea folosita la spalatorie? am vazut ca acolo o pulverizeaza dupa care dau cu apa peste si iese super bine pentru cat de usor este de aplicat...

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeste cu un baiat de la o spalatorie si umple un bidon contracost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va recomand in locul cerii lichide trei produse de la sonax:

- cunoscutul clay bar (pe care mai toti il utilizeaza) cu sprayul aferent: http://www.sonax.de/sonax-d/katalog_produc..._product=203241

- un pregatitor pentru ceara: http://www.sonax.de/sonax-d/katalog_produc..._product=212100

- si ceara propriu-zisa, zic ei cu carnauba din plin: http://www.sonax.de/sonax-d/katalog_produc..._product=211200

munca aferenta: cam 4h.

etape:

- 1h spalat masina pana se duce aproape smaltul de pe ea... Clatire cu apa demineralizata. Preferabil spalatorii unde puteti voi insisi sa le spalati (ex elephant bleu aici)

- lasat sa se usuce.

- dat cu spray & clay. sters cu servetel de microfibra

- dat cu pregatitorul (are laveta de curatat). diferenta e majora: daca pui ceva pe capota, o ia instant la vale. aluneca aproape orice, atat e de curata masina.

- ceara. aplicata cu degetelele proprii (desi vine cu burete). Sters cu microfibra din cutie.

Avatanjul este ca operatia in sine dureaza extrem de mult. Eu am facut prima oara ceruirea acum 2 luni si inca se observa efectul deperlant pe masina desi au fost 2 spalari intre timp. Ce-i drept, aici nu e atata praf ca-n Bucuresti iar masina sta in garaj acoperit destul de mult timp. Sincer insa, cred ca macar ceva timp (aici inclin sa cred cam macar 1 luna) tot beneficiati de efecte. Eu cand o spal acum nu mai stau sa dau cu sampon pt ca nu are rost. Clatit cu apa, se scurge tot jegul de pe ea instant.

Per total sunt destul de incantat de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!