Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Am cumparat recent un sampon 2 in 1 si un spray pentru curatat bord, fara silicon si fara luciu, din gama Sonax Extreme. Sunt excelente amandoua si vi le recomand cu caldura. Urmeaza in curand sa vina si manusa de spalat, tot de la Sonax. Abia astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune mi si mie te rog de unde ai luat manusa si cat ai dat pe ea. eu am intrebat la augsburg si se uita ala ciudat la mine.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
A incercat cineva aceste produse :

http://www.mainshop.ro/index.php?cPath=22

?????

Merita sa incerci!!! Mai ales ca preturile sunt mai mici acum :D

Suntem unici importatori ai produselor Porzelack si incercam sa contribuim cu calitate germana la dezvoltarea pietei romanesti in domeniul cosmeticii auto.

Oferta noastra se afla pe site: http://www.mainshop.ro , veti gasi preturile si cateva oferte speciale.

De asemenea comercializam aceste produse si in recipiente de 5 litri sau 10 litri unde pretul pe litru este bineinteles mai mic.

Daca doriti sa achizitionati produsele in cantitate mai mare veti beneficia de un discount atractiv.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie cineva daca/unde se gasesc produse Meguiar's pe la noi(sper ca am scris bine)?

Am vazut un DIY despre curatare sticla faruri cu rezultate super, acolo se folosea produse

- 3M Rubbing Compound

- PlastX , plastic polish de la Meguiar's

A vazut cineva pe undeva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

acum puteti comanda produsele sonax si on-line pe Magazin piese sau www.magazinpiese.ro

Modificat de dan26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc produse de la mafra, sunt foarte multumit de ele si la pret sunt foarte acceptabile

recomand SPLENDORLEGA pt curatarea gentilor de aliaj si NOUVEAU NOIR pt cauciuri/covorase de cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

ieri seara nu aveam ce face si am zis sa imi spal masina singur.m-am dus in curtea unei institutii unde cunosc pe cineva si m-am apucat de treaba.intre timp a aparut un prieten de-al meu cu aceeasi idee.numai k avea la el si o cutie de ceara.si mi-a venit ideea.nu tin minte ce marca era,doar ca era o cutie neagra si scria cu alb"car wax"si ca ambalaj,avea capacul acela gen cutie de ness si peste,un capac de plastic,cumparata de la carrefour.ceara este de culoare verde,foarte frumos mirositoare.am aplicat cu carpa pe toata masina o pelicula subtire,am lasat sa se usuce,dupa care m-am apucat de frecat.eu o data si in urma mea si tovarasul cu alta carpa mai moale.

rezultate:efectul"panza de paianjen"s-a mai dus,masina are luciu.am aruncat carpa pe ea si a alunecat dupa capota.si se simte diferenta si"la mana".per total sunt multumit pentru o operatiune de 2 ore

mai mult sunt multumit ca am mai facut ceva pentru masinutza mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

....se pare ca ai folosit MaFra, exista la Carrefor, undeva la 15 ron...si merita cu varf si indesat....oricum....back on topic - recomand cu incredere MaFra sau Sonax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

ce este acela un polish? io nu am auzit decat de ceara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si MaFra si Sonax.Am fost foarte multumit.In urma cu putin timp am vorbit cu cineva si mi-a zis ca a folosit asta doar 1 data si e extrem de multumit. Dupa putin timp am sunat si eu pe el si mi-a facut comanda la acest produs. Am folosit si eu produsul asta mestecat de ceara si silicon si rezultatul era :) wow chiar nu credeam ca luceste in halul asta doar decat poate daca stateam 4 - 5 ore cu un alt produs...... Daca vroiam sa cumpar de pe net ma costa 40ron + transportul nu stiu cat era, 5 ron cred....dar el mi-a dat cu 30ron. E o cutie alba si scrie SILICONE GLAZE - AMWAY. Am vrut sa fac niste poze dar fiind vreme asta ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intre Sonax SO216200 - Ceara solida Xtreme 150ml si Turtle Wax Original 250ml pe care sa o iau? Sonax e 50 de roni, destul de scumpa, iar Turtle Wax nu stiu exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre Sonax SO216200 - Ceara solida Xtreme 150ml si Turtle Wax Original 250ml pe care sa o iau? Sonax e 50 de roni, destul de scumpa, iar Turtle Wax nu stiu exact.

Eu zic safolosesti Sonax ca am folosit si eu si e foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intr-adevar, am dat de la cineva de test cu Turtle Wax, si nu iese cine stie ce. Mi se par mult mai "comerciale", ambalaj frumos, gama variata de produse, le gasesti peste tot, dar sunt cam "home use". Mult mai buna mi se pare varianta Automagic. Am dat cu niste sealant, care, in afara ca se da mult mai usor decat ceara, si rezista mai mult. Este o varianta buna, chiar daca nu straluceste la fel ca o ceara carnauba de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu sincer am cam incercat cam tot ce exista pe piata si sunt foarte slabe sa nu zic altfel, stiu ca produsele profesionale de detailing se gasesc greu dar sunt si in romania, meguiars este un produs foarte bun mai greu de gasit dar cu o publicitate maxima, dar pe langa meguaiers mai sunt si altele.

Va dau un link cu un detailing profesional si cu foarte multe "How to" , si cel mai important sa zic asa cu numele produselor care le folosesc care destule le-am gasit si eu prin romania sau ungaria : http://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=58467 (un detail de exceptie, eu unul am avut foarte multe de invatat de pe acest site, sper sa va fie si voua de folos)

http://www.detailingworld.co.uk/forum/index.php

Modificat de mirceaking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa fac curand un polish masinii. M-am orientat spre 3M. Oare ce cantitate de pasta este necesara pt un polish complet la un g4 hatchback?

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vrei sa folosesti 3M vreo 200gr de polish este suficient ,vezi ca mai au si pasta abraziva pentru zgarieturi pronuntate care se foloseste la prima mana dupa care vine polish si ceara neaparat ,lavete gasesti tot acolo adica la 3M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am facut polish masinii. Am reusit intr-un final sa gasesc 3M (alb, albastru si rosu). Am aplicat pasta cu masina, iar rezultatele sunt spectaculoase. Am folosit aprox 100gr pasta, 5 ore de munca, si un amic pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari.

Ai facut de mana polish-ul? Ustensilele si produsele de unde le-ai procurat si cat au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit o masina de slefuit orbitala, un pad 3M, 3 granulatii de pasta 3M, si lavete de microfibra.

Pasta 3 granulatii si padul m-au costat aprox 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si tu mai multe detalii, de unde pot procura toate sculele necesare inclusiv pasta?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de polishat de la Casa Ambient din Sibiu, la fel si pad-ul 3M, lavetele de la Metro Sibiu.... :). Eventual completeaza locatia in profilul tau .....

In alta ordine de idei, masina (nu este speciala pt polishat, ci una semipofesionala de slefuit cu rotatii orbitale), padul si lavetele le cumperi de la orice magazin de specialitate din orasul tau, iar pasta de la magazinele TopLac, sau alte magazine de vopseluri. Probleme probabil o sa ai cu achizitia polishului deoarece se gaseste ambalat in flacoane de 1L/granulatie la pret de aprox 100 lei /flacon. 3 granulatii => 300 lei. Mai multe detalii despre aceasta pasta de slefuit s-au dezbatut deja pe forum.

Personal pasta am cumparat-o la cantitate mai mica printr-un amic de la o firma de detailing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sa te chinui cateva ore bune si sa investesti in scule?

Nu e mai ieftin si mai ok sa faca cineva asta? Cam cat ar costa+materiale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!