Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Înlocuiește pielea aia de căprioară cu o laveta de uscare cu microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Muale. Spune-mi te rog care este motivul? Pretul? Sunt mai bune cele cu microfibra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zgarie. Si oricum sunt mai ieftine, in Auchan e 1,5 lei bucata ; eu am prosop de microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice pui pe vopsea zgarie. Ideea este ca microfibra conceputa pentru uscare ascunde particulele de praf. Rezulta mai putin zgarieturi. Recomandarea mea este daca ai posibilitatea sa folosesti metoda celor doua galeti. Gasesti pe youtube un videoclip exact cu acest nume in care e descrisa foarte bine.

Bafta

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Am dat recent pe masina cu Butterwax, de la Chemical Guys. Vreau sa spun ca este mult peste Turtlewax si alte produse de pe la noi. Cunosc pe cineva care a luat legatura cu ei, firma este din USA, nu aduc decat in Europa in Cehia. Ei, persoana in cauza a luat legatura cu cehii si incepe sa aduca si la noi. Ceara, clay bar, sealant, eco-wash, etc. + pt detailing int. Daca va intereseaza, detalii in pm. Persoana e din Iasi.

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista 2 importatori in Romania Chemical Guys

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Nu stiam :) oricum, cand e gata site.ul il postez. Eventual comparati preturile. Eu am vazut si la interior ce diferenta au lasat produsele, mai ales.ca tapiteria mea e f deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi nu m-a lamurit nimeni ce ar trebui sa fac :( . Pasi, proceduri, etc. Nu as vrea sa merg cu masina la spalatorie. Am inteles, metoda celor 2 galeti, am inteles sa folosesc microfibra, dar cu ceara cum trebuie procedat? Sa folosesc Finish Kare 1000P pentru a o proteja iarna care vine? Lichida sau solida? Ce solutie recomandati pentru curatarea parbrizului, haionului cat si a geamurilor laterale? Mentionez ca nu ma intereseaza solutiile cu tratament hidrofob, deoarece masina va fi folosita 90% in oras, iar in afara orasului va rula cu viteza mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara solida si solutie normala de geamuri (ex ajax).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xar20: Nici tu nu spui in conditii lucrezi...

Ceara nu conteaza in ce forma este, nu exista nici o corelatie intre ceara lichida/solida si durabilitate.

Daca speli masina la spalatorie, atunci ceara o dai cam degeaba, nu tine mai mult de cateva spalari. Daca speli masina singur, atunci iti recomand mai degraba Finish Kare 2685, care se aplica mai usor decat 1000P, sau Sonax Xtreme NPT.

Daca alegi FK2685 iti va trebui un aplicator/burete dedicat (gasesti la cei care vand produse de detailing) si niste lavete de microfibra pentru inlaturarea reziduurilor. Iti recomand lavete cu tesatura scurta pentru asa ceva, nu cele mai pufoase.

Inainte de a aplica ceara este bine sa faci o decontaminare, fie cu argila, fie cu un paint cleaner (cel mai accesibil este Sonax Lack Reiniger/Paint Cleaner).

 

Pentru curatarea geamurilor poti folosi orice solutie vrei.

Solutiile hidrofobe pentru geamuri sunt bune si la viteze mici. Chiar daca nu vrei sa aplici pe parbriz, aplicate pe geamurile laterale imbunatatesc foarte mult vizibilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Toni pentru sugestii. Conditiile sunt la bloc, insa am posibilitatea de a o duce intr-o curte cu umbra si apa curenta. Banuiesc ca te referi la acesta http://ingrijireauto.ro/ceara-si-sealant/466-sonax-xtreme-protect-shine-hybrid-npt-kit-sealant-vopsea.html ? Nu?

Incerc sa caut in tara si paint cleaner-ul de la Sonax. De cand am luat-o, nu am dus-o pana acum la spalatorie, pentru ca are deja ceara pe ea,si incerc sa trag cat mai mult de ea pana la venirea iarnii. Kit-ul acela Sonax e bun si pentru iarna? Tine macar 2 luni cu intemperiile iernii? Zi-mi te rog 1000P de ce zici ca se da mai greu? Datorita posibilitatii de a atinge bandoruile, chederele, etc?

Pentru microfibra m-am gandit la acestea. Ce parere ai?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acela este NPT. Tine destul de mult, dar depinde insa de modul de spalare si de intervalele la care o speli.

Eu il vad mai rezistent decat 1000P.

FK 1000P se sterge mai greu, reziduurile nu se iau asa usor mai ales daca nu aplici super subtire.

Lavetele sunt foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc Toni.

Tinand cont ca nu am timp sa fac dupa spalarea masinii si inainte de a aplica NPT-ul procesele recomandate cum ar fi: inlaturarea bitumului, decontaminarea cu argila sau degresare cu alcool izopropilic, dati-mi va rog sfaturi ce as putea sa fac pentru un tratament pentru iarna, astfel incat sa fie corect si totusi sa nu ocupe foarte mult timp. Niste sugestii, cum ar fi un singur pas din cei enumerati de mine care ar fi mai important sau vreo solutie minune de a scurta timpul dintre spalare si aplicarea cu ceara. Nu as vrea sa stau o zi intreaga langa masina cu toti acesti pasi facuti ca la carte...  :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bitum (dacă ai) nu se scoate f greu, nu ia mult timp. Degresare durează puțin, stropești și clătești. Decontaminare e cea mai laborioasa dar fără ea ai durabilitate mai mica a protecției.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Imi puteti recomanda un service care sa-mi faca si mie un polish si o ceruire profesionala a masina,dar un service pe care il cunoaste si face treaba buna si nu foarte piperat la pret daca se poate! Sa fie un raport calitate pret bun!

 

Am cateva zgarieturi superficiale la masina datorate spalari (sau mai bine zis angajatilor de la spalatorii),dar ass vrea ceva care sa nu atace vopseaua,avand si cateva puncte unde a fost vopseaua sarita doatorite pietricelor de pe sosele romanesti unde s-au facut retusuri si as vrea daca s-ar putea sa nu se albeasca locurile acestea!

 

Astept sugestii si va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inceraca "dub detailing"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inceraca "dub detailing"

 

Multumesc,ai idee de o locatie sau/si un nr de telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cuvantul meu, oameni buni, chiar vi-i greu sa deschideti Google? :huh: Uite AICI.

 

Fara suparare colegul,am pus o intrebare,imi cer scuze daca cumva te-am deranjat pe tine!

Era vorba de o informatie care am cerut-o colegului care m-a sfatuit sa merg acolo,poate cunoaste el pe cineva acolo si ma poate pune in legatura s.a.m.d, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ai deranjat, da' nici n-ai intrebat ce ai vrut sa intrebi. Ai intrebat daca stie o locatie si/sau un numar de telefon. Pentru asta este Google.

Daca voiai sa intrebi "imi poti recomanda pe cineva, eventual si un numar de telefon?", probabil ca primeai un raspuns pe masura asteptarilor.

s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna linistit la nr de telefon de pe facebook.

Raspunde patronul, Cristi. El o si lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am primit si eu kitul de la Sonax + doua aplicatoare de spuma de la meguiars. Avand in vedere ca masina e vopsita de aproximativ o luna, nu am ce decontaminare sa-i fac. Acum sunt curios daca tine cat spun ei, avand in vedere ca o spal la o saptamana-doua doar cu sampon cu PH-neutru, prespalarea o fac la o spalatorie de langa mine. Ma gandeam pe viitor sa-mi iau si Meguiars Quick Wax pe care sa o aplic dupa ce o spal pentru extra protectie.

post-77500-0-15301400-1440756534_thumb.j

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna linistit la nr de telefon de pe facebook.

Raspunde patronul, Cristi. El o si lucreaza.

Multumesc frumos

 

Colegii mai astept si alte alternative daca cunoasteti...sa am de unde alege,ca asa am mers in primavara la primulcare mi s-a parut serios si....am ajuns sa fac din nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flaviusmaff: daca speli masina singur cu sampon ph neutru, cel putin 3 luni iti va rezista pe masina. Sa degresezi masina bine cu Alcool Izopropilic inainte de aplicare. Aplici NPT pe toata masina si apoi te apuci de sters.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e un pic cam agresiv IPA pur pt masina vopsita de o luna?

Durabilitatea e buna la Sonax, la mine tine polymer net shield din octombrie pana feb-martie.

Ca ceara rapida/quick detailer consider ca  Sonax Brilliant Shine Detailer ar merge bine peste kitul de la sonax... este foarte laudat. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!