Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Pentru argila ar fi mai ok sa folosesti un ONR dilutie ~15ml/1L apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, Radhoozzz said:

Pentru argila ar fi mai ok sa folosesti un ONR dilutie ~15ml/1L apa.

Adică acesta? Screenshot_20220712-185724_Chrome.thumb.jpg.915e3265f6637e3b16c033bdf56a4f37.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu pe acela il folosesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alternativa la ceramice sunt sealent-urile cu graphene, gen Turtle wax graphene flex wax. La ceramice si alte sealenturi care fac margele. risti sa iti apara pete de calcar pe suprafetele orizontale (capota, plafon...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare Turtle wax graphene flex wax, dar nu vad sa fie disponibil la noi, se gasesc oricum altele cu graphene.

Ceara stiu ca de obicei nu rezista decat 6 luni, un sealent ar trebui sa reziste mai mult timp, sau in cazul Turtle wax graphene flex wax observ ca ar fi pe viata (cu intretinerea corespunzatoare la 2-3 luni). Sunt totusi curios ce margele fac sealenturile si ce pete de calcar ar putea sa apara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Ajax/rivex si bormasina nu faci detailing, mai ales daca nu ai experienta. 

Cel mai bine ceri o oferte unor profesionisti pentru treaba grea si apoi iti iei pentru intretinere produse si o faci tu. Sigur iese treaba mult mai buna asa si s'ar putea nici la pret sa nu iesi mult mai rau, ca nu dai bani pe produse pe care nu le vei folosi integral (paduri, polish compounds, benzi mascare etc plus timp pierdut pana vezi fiecare produs cum lucreaza optim)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihaitzar40438927_5997d43394.jpg

Apa nu se scurge de pe suprafata, ci ramane sub forma unor picaturi. Daca apa e dura sau ai praf pe masina si ploaia e acida, o sa apara urme de calcar.

 how-to-remove-waterspots.jpg?fit=1024,57

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Adi_vw said:

O alternativa la ceramice sunt sealent-urile cu graphene, gen Turtle wax graphene flex wax. La ceramice si alte sealenturi care fac margele. risti sa iti apara pete de calcar pe suprafetele orizontale (capota, plafon...).

Marketing... Flex wax nu se apropie nici cu batul de un ceramic adevarat.

  

15 hours ago, mihaitzar said:

Merci pentru sfaturi. poti sa-mi spui te rog de ce e discutabil cu ceramicele? pana acuma vad numai avantaje. Lubrifiant pentru argila ce ar trebui sa folosesc? Ma gandeam la un ajax/rivex obisnuit de geamuri?

- pret mult mai ridicat

- chiar daca poti face mai mult masini dintr-o sticla, o data desfacuta creste riscul cristalizarii daca nu este tinuta in conditii optime

- aplicare mai dificila, poti lasa urme care iese doar la polish; se aplica doar inauntru, cu temperatura cat de cat controlata, masina trebuie protejata de apa primele 7 zile

- probleme cu petele calcar daca nu ai grija

- nu tin la nesfarsit, tot se contamineaza, la 1-1.5 tot trebuie refacuta protectia 

 

Ca lubrifiant ONR e cel mai popular. Sau alte solutii gen Carpro Immolube. Pentru geamuri eu prefer Koch Speed Glass cleaner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am dus masina la un atelier de detailing auto in Ploiesti. Am optat atat pentru exterior cat si interior. Rezultatul a fost excelent si recomand: https://detailingcaffeploiesti.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

@toni tu avand deja multa experienta in detailing, ce folosesti personal pentru protectia vopselei? Cu ceramica m'am cam lamurit, nu prea e de aplicat in regim de amator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimii ani am avut o ceramica ca baza iar apoi ma joc cu diverse produse deasupra.

 

Daca vrei ceva durabil fara sa fie ceramic cred ca solutiile deja clasice gen Soft99 Fusso Coat sau Sonax Polymer Netshield sunt in continuare foarte bune.

Sonax Ceramic Spray Sealant mi se pare iarasi foarte bun, hidrofobie foarte buna si super usor de aplicat.

Cred ca solutii lichide au devenit o alternativa foarte buna in ultimii ani, cu o hidrofobie foarte ridicata si durabilitate buna. Daca aplici o data pe luna (desi poti aplica dupa fiecare spalare, pe ud) cred ca poti mentine un grad foarte ridicat de protectie. Pe langa Sonax Ceramic as mai include aici Turtle wax Ceramic Spray, TW Sealant Hydrophobic wax, ADBL Synthetic spray wax, Meguiars Ceramic spray wax sau chiar si QD-uri prin Sonax Ceramic QD sau Meguiars Ceramic QD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!