Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Cele mai populare am vazut a fii Swissol, Meguiar's si Zymol; de 3M n-am auzit in domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3M se foloseste pentru polish mecanic din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca toata lumea stie ce inseamna sa ai 1000 de zgarieturi superficiale pe parbriz, si noaptea lumina sa creeze un halou, de nu vezi nimic. Cum se pot indeparta astea? Am luat Turtle Wax Clear Vue Glass Polish, dar nu stiu daca trebuie aplicat cu flexul sau manual, am inteles ca peste o anumita rotatie/presiunem geamul se poate matui.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat o solutie de curatat tapiteria si a iesit BETON. O sa va spun exact cum se numeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat ieri o tura pe la Augsburg sa vad ce gasesc si din pacate destul de slab. Nu aveau decat produse Nigrin, de care nu am auzit nimic :banghead: . Stiti cumva unde gasesc in Bucuresti ceara mai de soi? Turtle Wax, Sonax, Arexons macar ... Nu vreau sa dau 1mil pe Meguiar's.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mariuz: inca asteptam numele solutiei BETON de curatat tapiteria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am curatat bordu si tapiteria cu soluti de la Meguiar,s le-am primit cadou de la fostul propietar,cand am vazut cat sunt de scumpe era sa lesin ,dar credeti-ma fac toti banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mariuz: inca asteptam numele solutiei BETON de curatat tapiteria.

<{POST_SNAPBACK}>

O spuma de curatat tapiteria fosrte buna este Maxi Foam, vine intr-un fel de spray si face treaba foarte buna. Se gaseste la Metro, Carrefour etc. Mai multe informatii AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mariuz: inca asteptam numele solutiei BETON de curatat tapiteria.

<{POST_SNAPBACK}>

UPSSS am avut niste probleme si am uitat ... promit sa ma uit azi. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am pus niste jante de aliaj la skoda ( de-alea originale care se pun acum pe tour ) si le-am luat de pe alta masina unde aveau tot felul de pete, urme de la un lipici ciudat din fabrica.. ideea este ca am ajuns acasa i-am spus nevestei si a venit cu CILLIT BANG dizolvat intr-o galeata si au iesit bec, in plus aveam pragurile cu un fel de lipici-ceara din fabrica care nu au iesit la spalatorie desi am spalat-o de vreo 10 ori .. fara sa frec au iesit cu CILLIT.. in concluzie CILLIT rulz :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la Cillit ! E un produs universal, in general bun, dar nu-l recomand la auto.

Contine particule microabrazive care, prin frecare, iti pot deteriora lacul de pe jante sau de pe vopsea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well.. in primul rand exista cillit bang si solutie lichida... in al doilea rand asta granule se dizolva complet in apa, iar in al treilea rand parte din reclama lor este curatatul jantelor de aliaj! :)

( zici ca m-au angajat astia sa le fac reclama )

Modificat de thheo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well.. in primul rand exista cillit bang si solutie lichida... in al doilea rand asta granule se dizolva complet in apa, iar in al treilea rand parte din reclama lor este curatatul jantelor de aliaj! :)

( zici ca m-au angajat astia sa le fac reclama )

<{POST_SNAPBACK}>

Coane dar le stii ma bine ca o gospodina. :D Just kiding!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Luat WD40. Excelent pentru stickere, cauciucuri de mestecat lipite din greseala, etc.

Am scos vinietele cu care a venit masina plus o guma ce se intinse de pe prag pana pe ambreiaj (probabil am calcat in ea si era foarte cald afara...)

Mai am 2 stickere de scos, ADAC si inca unul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie la frecat polish, ceara & co. Miscarea corecta NU este circulara ci "sus-jos" pe "directia vantului" - adica longitudinal pe masina, daca vreti. Frecatul cu miscari circulare poate crea zgarieturi care se vad mult mai tare decat cele longitudinale.

Ca dovada, am dat un polish cu "flexul" si au aparut niste "frecaturi" oribile.

Detalii pe audiworld, daca vreti. Oricum, eu numai cu miscari longitudinale am aplicat asa ceva pana acum (manual) si a mers f. bine (desi lent).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, fara miscari circulare. In weekend daca e vreme buna dau cu ceara :beerchug:

EDIT: @s_c: ce polish ai folosit?

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, fara miscari circulare. In weekend daca e vreme buna dau cu ceara :beerchug:

EDIT: @s_c: ce polish ai folosit?

<{POST_SNAPBACK}>

si eu as vrea, dar mi-e ca ploua

nu stiu ce polish era, am lasat masina acolo si am luat-o cand s-a terminat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pentru spalare normala ce recomandati ? ce solutii, ce fel de carpe, etc?

De acuma o sa incerc sa o spal eu singur (mai ales ca ma mut la casa si o sa am curte, furtun etc), nu vreau sa mi-o zgarie astia de la spalatorii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de curand sampon Turtlewax Wash&Wax (din pacate nu din tara dar poate gasesti si aici) si pot spune ca e foarte bun. Da un luciu foarte misto. Mai am burete cumparat dintr-o benzinarie iar pentru uscat o laveta de piele naturala, dar trebuie sa-mi iau una mai mare ca asta e cam mica.

O sa incerc sa o usuc si cu laveta de microfibre am auzit ca iese si mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de curand sampon Turtlewax Wash&Wax (din pacate nu din tara dar poate gasesti si aici) si pot spune ca e foarte bun. Da un luciu foarte misto. Mai am burete cumparat dintr-o benzinarie iar pentru uscat o laveta de piele naturala, dar trebuie sa-mi iau una mai mare ca asta e cam mica.

O sa incerc sa o usuc si cu laveta de microfibre am auzit ca iese si mai bine.

<{POST_SNAPBACK}>

:D

@toni: mane cand stai mai mult in tara sa vad si eu cum arata mashinuta ta dupa toate solutiile smechere de care ne-ai povesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@X-ecutor: ai PM :)

In alta ordine de idei, a vazut cineva pe la noi "Clay bars" ? E o argila speciala folosita la curatarea vopselei de toate contaminarile (inclusiv insecte, smoala ...) si ar fi mai indicata decat polish-ul mai ales pentru utilizari mai dese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marti fiind o zii frumoasa am apucat sa dau cu ceara.

Cu o saptamana in urma curatasem toate petele de la copaci cu Turtlewax Bug&Tar remover iar acum era numai buna de ceruit (ma rog ... aproape).

Am spalat intai cu Turtlewax Extreme Wash&Wax iar apoi am trecut la frecat cu Turtlewax Metallic Wax.

Rezultatele sunt multumitoare pentru prima incercare, vopseaua a prins din nou stralucire, in soare puternic sclipeste ;)

Ca sfat pentru cei care vor sa se apuce de asa ceva, sa se inarmeze cu multa rabdare si cu multe carpe.

Saptamana trecuta am dat pe cauciucuri cu Turtlewax Extreme Tyre Gel (v-am spus ca am luat multe produse de la ei ;) ) si inca se tine bine, da un aspect de nou cauciucurilor fara sa arate ude (yuck).

Cam asta a iesit:

ceara0041xf.th.jpg ceara0082gi.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista la magazinele de vopseluri ,lavete speciale pt polishatla numai 15.ooo lei.

Carpa nu e buna ,se incarca prea usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum as putea sa scot niste urme de smoala? am trecut pe langa niste cretini care turnau bitum prin niste gropi, si o maimuta in imbecilitatea ei m-a stropit cu sumuiucul ala, iar acuma hayonul are cateva dungi serioase de smoala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. cu motorina(varianta mai ieftina) .

2. Gasesti spray special pt scos smoala cam 14 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!