Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Merge linistit oricare. Doar respecta specificatiile producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi incerca si asta, cred ca doar pe internet gasesc. Am tot cautat si nu am auzit pe nimeni care sa fi reusit aceasta minune. Sper să fiu mai norocos eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul de aceeasi calitate, in jur de 1000 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un saint gobain pt polo este in jur de 500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, adrianb95 said:

Voi incerca si asta, cred ca doar pe internet gasesc. Am tot cautat si nu am auzit pe nimeni care sa fi reusit aceasta minune. Sper să fiu mai norocos eu.

Mai poti incerca alcool isopropilic in concentratie mare. Din cate stiu dizolva lipiciul intarit insa nu garantez ca nu iti va afecta vopseaua. E mai sigur decat diluantul, care ar duce lipiciul dar si vopseaua. Depinde si de metoda de lucru. Pune cate putin IPA pe o carpa si tamponeaza doar suprafata repetat. Nu inhala, nu fuma, aeriseste locul in care  folosesti IPA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are superglue cu decaflash ? Ala e bun pt bitum, adeziv. 

Din ce știu, acetona poate îndepărta superglue dar atenție la lac. Cel mai probabil trebuie polish

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un parbriz e 500 ron cu montaj inclus si garantie, nou (fara zgarieturi), sa dai 400 ron la reconditonat, mi se pare de prost gust, insa fiecare face ce vrea cu banii. Mai sunt colegi care au platit 300 ron pe un termostat care costa 60 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu polish-ul l-am facut pentru un vw golf plus din 2012. Pentru Polo, e adevarat, atat este un parbriz.

Eu am expus o varianta. Daca preferi sa dezlipesti parbrizul original si sa il schimbi, e optiunea fiecaruia.

Eu asta am preferat-o,

Pentru un Golf 7 cu senzori de ploaie si incalzire, costul poate fi chiar dublu.

Legat de "prost gust" cred ca mai sunt necesare cateva ore de romana pentru a intelege de colegul de mai sus definitia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca postez in locul potrivit insa sper sa ma poata ajuta cineva cu o problema.

Azi in superbul oras Bucuresti, dupa ce am parcat un nene a pus ceva bucati de bordura in fata masinilor si nestiind am luat una cu bara, am atasat imagine.

As mai putea remedia cu ceva cumva? N-as vrea sa schimb bara.

 

17410379_1353927864667661_83501471_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se revopseste, daca nu e crapata / sparta. 

Chiar si crapata mai exista solutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru asta nu trebuie schimbata bara, se poate revopsi. Cu polish nu prea ai cum sa o remediezi pentru ca pare destul de adanca zgarietura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o recomandare ar fi sa nu mai julesti jantele in bordura :)

a doua, in fc de cat de adanca e zgarietura, polish sau revopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe unde cumparati voi argila pt decontaminare? 

 

Urmeaza masina alba si cred ca trebuie sa depun niste eforturi mai mari in privinta spalatului exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga pe google și găsești, ca să nu facem reclama. 

Pro detailing

Îngrijire auto

Colin detailing

Și mai sunt, cred, cateva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/3/2017 at 3:01 PM, Muale said:

o recomandare ar fi sa nu mai julesti jantele in bordura :)

a doua, in fc de cat de adanca e zgarietura, polish sau revopsire.

Am rezolvat cu un kit 3M pentru zgarieturi, doar ca efectul secundar e ca am ramas cu holograme. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de care scapi cu un polish

ai un link cu kitul folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce vad, e recomandat pt zgarieturi in startul de lac (cam cum este recomandat orice polish)

din poza ta pare ca zgarietura este mai adanca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/3/2017 at 9:43 PM, deenman said:

De pe unde cumparati voi argila pt decontaminare? 

 

Urmeaza masina alba si cred ca trebuie sa depun niste eforturi mai mari in privinta spalatului exterior.

Iti recomand argila Bilthamber regular. E foarte buna si necesita doar lubrifiere cu apa asa ca iti scad semnificativ costurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, posibil sa se fi discutat pe parcurs acest topic, dar as fi interesat de un ghid de pastrare a cerii solide.

Exemplul la care ma refer este o Carnauba solida(am atasat si referinta) cu care am dat de vreo 3 ori si acum s-a 'taiat', faramitat...nu mai este integrala. Orice idee de reconditionare este binevenita, mai ales pentru ca n-as vrea sa o arunc daca se poate refolosi.

Ms!

1.jpg

Modificat de grove
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cutia in apa calda si, cand ceara se inmoaie amesteca pana devine pasta din nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-unele cred ca au ceva solventi in componenta, acestia se evapora cu timpul daca e tinuta cutia in caldura si/sau nu e capacul etans

-unele se faramiteaza dar nu sunt probleme, se poate cerui masina asa. inainte se ia o bucata mica si se incalzeste in palme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms, am dat asa si a fost ok. O sa incerc solutia cu apa calda. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/25/2017 at 2:48 PM, grove said:

Salut, posibil sa se fi discutat pe parcurs acest topic, dar as fi interesat de un ghid de pastrare a cerii solide.

Exemplul la care ma refer este o Carnauba solida(am atasat si referinta) cu care am dat de vreo 3 ori si acum s-a 'taiat', faramitat...nu mai este integrala. Orice idee de reconditionare este binevenita, mai ales pentru ca n-as vrea sa o arunc daca se poate refolosi.

Ms!

1.jpg

Si eu am patit acelasi lucru cu aceasta ceara , dar nu afecteaza cu nimic , e o chestie de look :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!