Jump to content

Brake upgrade Golf 4/Bora/Leon/Toledo/Octavia 1


Rave
 Share

Postare recomandată

Sunt câteva modele și de 16 pe care încap, dar e prea mare deranjul... Cele mai simple metode fără distanțieri sunt jantele de TT și S3 cu et32 parca, nu e nevoie nici de distanțieri!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe o Ocatvia din 2000, prefacelift, 1.9TDI, 90HP, AGR, am discuri 280mm in fata si tambure spate! :(

Considerati ca merita efortul sa schimb tamburii cu discuri? Am vazut ca procesul este destul de complicat si trebuie inlocuite multe piese.

Se vede diferenta semnificativa la franare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este muuult mai ok cu discuri, te ajuta mult la racire si ca franare iar frana de mana e mai "teapana"

Nu este chiar atat de complicat, cauti o punte completa ( punte cu rulmenti, discuri, etrieri, placute, aparatori noroi, conducte ) in dezmembrari si o montezi la tine, dupa faci aierisirea sistemului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ma poate lamurii cineva ? Am golf 4 AUM frane fata 288mm etrier ate , am cumparat suport de etrier sa permita disc de 312 , am dat comanda de discuri zimmerman 312 placute si inca niste piese dar intrebarea mea e alta : care e upgrade ul de franare aici daca etrierul ( deci si placutele) sunt la fel de pe 288mm pe 312mm deci suprafata placutei (fiind aceiasi) franeaza pe aceiasi suprafata a discului?fie el si de 288 si de 312 . Poate mi a scapat mie ceva sau poate asta e si atat :)) . Mersi mult ?

Modificat de Claudiu99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anghel stefan viorel

Placuta parcurge o distanta mai mare la o rotatie de 360° a discului, in cazul celui de 312.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.10.2019 at 2:23, anghel stefan viorel a scris:

Placuta parcurge o distanta mai mare la o rotatie de 360° a discului, in cazul celui de 312.

Mai explicit putin te rog ?

 

Update din ce se vede de afara placuta nu face contact total cu discul , decat partea din spre butuc , huruie un pic , mi e sa nu toceasca discul prost . La voi sta tot asa ? Placuta in “pizdiș”? Atinge discul aproape de butuc dar in sus e distantat ? Placute brembo disc zimmerman suport pt disc 312 si etrierii care s aceiasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Claudiu99 Mai adaug la ce a zis colegu mai sus ca discul 312 se raceste mai repede, fiind mai mare disipeste caldura mai repede.

Ai placute noi, asa am patit si eu... ai rabdare ca se vor uniformiza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa erau si la mine, stai linistit ca o sa fie egale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.10.2019 at 20:16, ~LauR~ a scris:

Exact asa erau si la mine, stai linistit ca o sa fie egale.

salut revin cu o intrebare , nu mi intra pe acelasi disc ca fostul proprietar , sa fie fuzeta ? Tt ul de pe caream luat etrierii si port etrierii spate era 4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor!

revin cu o rugaminte, daca ma puteti ajuta. Pt upgrade frane spate la 256, conform postului de pe prima pagina avem nevoie de "256mm Rear splash Guards 1J0615609 & 1J0615610" . Tot ceea ce am gasit pt aceasta la autokarma, pt VW, vine cu ccodurile 1J0615611D si 1J0615612D. 

Aveti cumva idee daca sunt compatibile? MAsina este un G4, 4Motion.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Claudiu99 ti-am dat PM

@Passat77 nu am un program sa iti pot spune exact dupa coduri, insa daca vrei sa pui 256 mm pe spate, tu trebuie sa iei sistemu de franare de pe masini 4x4 ( cupra r, audi tt )

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.10.2019 at 20:16, ~LauR~ a scris:

Exact asa erau si la mine, stai linistit ca o sa fie egale.

 

în urmă cu 1 oră, Passat77 a scris:

salut tuturor!

revin cu o rugaminte, daca ma puteti ajuta. Pt upgrade frane spate la 256, conform postului de pe prima pagina avem nevoie de "256mm Rear splash Guards 1J0615609 & 1J0615610" . Tot ceea ce am gasit pt aceasta la autokarma, pt VW, vine cu ccodurile 1J0615611D si 1J0615612D. 

Aveti cumva idee daca sunt compatibile? MAsina este un G4, 4Motion.

Mersi!

Iti dau eu frate pe spate pt 4x4 ... ca dupa tt BAM le am luat si m am ars golfu meu e fwd ...:)) sunt revopsiti electrostatic si sablati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@~LauR~

@Claudiu99

am si etrierii si portetrierii luati dupa un TT quattro, eu am intrebat de protectiile frana spate; in primul post de peacest topic sunt cu codurile 1J0615609 & 1J0615610, insa nu am gasit decat protectii cu codurile 1J0615611D si 1J0615612D si as vrea sa stiu daca acestea se potrivesc.

mersi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Sunt pe ultima suta de metri cu upgrade de la 288 la 312 si am urmatoarea dilema: care este diferenta intre etrierii ATE54 si ATE 57? Am portetrierii de pe un ATE54 si vreau sa stiu daca prezinta vreun beneficiu suplimentar etrierii ATE 57. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Știe cineva dacă există plăcuțe de frână mai late pentru discuri de 256 pe puntea spate la un golf 4?

Cu cele normale rămâne o porțiune destul de mare neutilizată la frânare și în plus arată și cam urât .

Am cautat și de R32 și au aceleași dimensiuni cu ale mele.

Mulțumesc!

Modificat de Zetmada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, ce parere aveti de aceste discuri ? Acum 2 ani am pus TRW pe fata, din lipsa de buget si urgeta ... Acum s-au ovalizat destul de tare ... Si nu spal masina dupa drum lung, evit baltile cat pot ... Si placute tot TRW ... As vrea sa pun Rotinger https://www.autodoc24.ro/rotinger/13306420 ( sper a nu se considera reclama la site ) ... m-am uitat si la Zimmermann dar la fel am inteles ca se ovalizeaza si acelea ... Ma intereseaza sa nu sa se mai ovalizeze, oem din dezmembrari cam exclus pentru ca nu stii ce iei si de la reprezentanta cred ca aduc ATE ... in fine ... 

Masina este o Bora 1.9 90cp alh, pe care pe viitor as vrea sa ii fac un stage 1 ( e cam puturoasa in depasiri cu mai multe persoane :( ) ... Si daca e tot legat de frane, care este diferenta intre conductele din " metal " si cele din cauciuc ( la furtunele care intra in etrier ) ma refer ... 

 

Va multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bani aruncati cu upgrade de la 280 la 312. Franeaza fix la fel. Nu va luati dupa toti idiotii care isi dau cu parerea pe aici asa cum m-am luat eu. Ca franeaza mai bine, ca se racesc, ca nu stiu ce! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, dorumito said:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Ce motor ai?

Ceva modificari de ai ajuns la concluzia ca ai nevoie de frane mai mari?

La mers normal este logic ca nu vei simti diferente...in oras clar ti se pare ca franeaza la fel.

Cred ca numai un pilot ar simti diferentele...si ale pe circuit nu pana la Penny ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor, învii.si eu puțin topicul.

Vreau sa achiztionez pentru al meu beetle, un kit de etrieri de alfa Romeo 159,.brembo in 4 pistonase pentru discurile de 312mm. Întrebarea mea este daca cu jante 7.5j et35 o sa pot monta fara distanțiere, din experiențele voaste.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare Mașinisti am nevoie de un cod pentru placute frana puntea fata pentru dimensiune disc de 256 mm vă rog ajutați-mă , dimensiunea aceasta de disc pe ce model de golf 4 se montează , ce motorizare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!