Jump to content

Rezervor carburant; Indicator Nivel; Indicator Range (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Sunt deja la a doua alimentare, la doua benzinării diferite și am următoarea problemă:

Când alimentez după primul litru deja sare pompa că și când are și plinul făcut și dă motorina afară cu toate că știu sigur că nu este plin, situația arată că și când furtunul de la rezervor e sugrumat sau ceva de genul. Mă gândesc că este ceva legat de aerul din rezervor sau dacă are ceva circuit separat de eliminare a gazelor din rezervor, sau poate a ajuns motorină pe ceva circuit de eliminare a aerului din rezervor. 

A mai plătit cineva așa ceva? Ce ar trebui să verific sau ce este de făcut în cazul ăsta. Deja mă înjură lumea la pompa că stau prea mult să alimentez, dar din păcate intră doar puțin câte puțin, daca forțez dă afara motorina. 

Mulțumesc anticipat

Modificat de Ovidiu-Marian
Idei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva de ce se poate sa nu imi arate calumea nici acul de la carburant, nici range-ul digital? Adica atunci cand fac full-ul acul mi se blocheaza si imi arata undeva la jumate sau scade jos de tot, chiar daca motorina este pana in gura rezervorului, iar range-ul digital imi arata exact ce imi arata si acul. 🤔 Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil, sonda litrometrica indica defectuos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tiguan2011 nu mai alimenta pana in buza, din cauza asta nu mai indica corect decat dupa ce consumi carburantul de obicei cand ajungi iar sub jumatate de rezervor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!