shimano

Recuperare banii din taxa de prima inmatriculare.

625 postări în acest subiect de discuţie

Sunt in judecata cu ei pentru recuperarea taxei.

In momentul de fata am procesul pe 14 ianuarie 2014, pana atunci pot face V-C cu un membru al familiei? Adica in documentele ANAF-ului ar trebui sa figurez cu taxa nerecuperata, corect?

Multumesc

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

da, figurezi cu taxa nerecuperata.

deci o poti vinde fara a plati iar taxa.

0

Link către postare

Am platit taxa in 2008 septembrie, mai am sanse sa o recuperez, avand in vedere ca au trecut 5 ani ?

0

Link către postare

Raspund tot eu (azi am fost la un cabinet de avocatura),..se mai poate pana la sfarsitul anului.

0

Link către postare

Am si eu proces pentru recuperarea taxei auto . Primul termen l-am avut in 14.06.2013 , solutia a fost - amana cauza in vederea citarii chematei in garantie AFM . Au urmat alte 3 termene ( 14.10.2013 , 21.10.2013, 28.10.2013 ) in care au dat solutia : amana pronuntarea . Urmatorul termen este in 4.11.2013 . 

De ce tot amana pronuntarea solutiei si cat timp pot sa faca asta , exista un numar maxim de amanari sau o anumita perioada ?

Multumesc 

0

Link către postare

Eu sunt in situatia in care am castigat procesul la tribunal, au facut recurs si acum la curtea de apel in septembrie sentinata este ca ca se suspenda pana la solutionarea dosarului CEJ 214/13 ciocoiu (a 49 trimitere preliminara formulata de instanta din romania). Masina inmatriculata in dec 2012, cand i-am dat si in judecata.

Aurelian asa mi-au facut si mie m-au amanat jumatate de an ca apoi sa -mi dea sentina favorabila si sa faca recurs. Rezultatul l-am spus mai sus.

Din cate am inteles daca este inmatriculata in 2012 vom recupera banii dar daca inmatricularea este in 2013 dupa intrarea noii legi nu prea.

Modificat de dumidude
0

Link către postare

Eu am platit taxa in ianuarie 2011 , am dat in judecata prin martie 2012 si acum astept sa vad cat tot amana astia decizia . 

0

Link către postare

Mi-am inmatriculat masina in Noiembrie 2012, i-am dat in judecata in Martie 2013, 28 Iunie primul proces care a fost amanat. Urmatorul proces 29 Septembrie in care mi-au dat castig de cauza si acum astept chemarea la recurs.

0

Link către postare

stresez si eu cu o intrebare,  inmatriculat masina in 2011, platit taxa 920 euro,  dupa judecata pt taxa a decis instanta in august 2013 sa mi se restituie banii, facut cerere si in 45 de zile sa ma duc dupa bani,  din cauza ca asigurarea mea continua sa fie peste 700 de lei pe juma de an,  vreau sa o trec pe mama mea,  pot cere adeverinta anaf si o trec luni pe mine ? se mai elibereaza ? sau deja sunt in baza de date cu banii recuperati

Pai de ce nu ai trecut masina pe numele mamei, inainte de terminarea procesului? Nu stiai ca asigurarea e mare? Tu nu cumva ai asteptat sa vezi daca iei banii ( castigi), acum vrei sa vinzi masina, sa ii dai cumparatorului hartia ca taxa e nerecuperata, tu iti iei banii si il lasi pe bietul om cu ochii in soare, cand o mai vrea sa o revanda. Poate gresesc...poate nu?!

Ps. oricum nu mai ai ce face. 

0

Link către postare

Eu am inceput procesul pe la jumatatea lui martie 2013 si pe 14-10-2013 am avut banii in mana. Apelati cu incredere la colegul Adrian_S, eu cu el am lucrat si a fost super ok.

0

Link către postare

Eu i-am dat in judecata in decembrie 2012 si am castigat dupa un an. Dupa ce ca mi-au gresit suma astia de la Tribunal, a trebuit sa fac corectie de indreptare materiala, in care mai m-au tinut 3-4 luni. Imi si pierduse cererea alea pe acolo pe la arhiva, am zis ca mor.

Pe 14 ianuarie am depus actele la ANAF si astept teoretic 45 de zile maxim. Adica pana pe 28 februarie.

Este posibil sa ma amane cu banii ? Am de luat aproape 6000 RON :)

0

Link către postare

Da te pot amana daca nu au incasari din care sa te plateasca. Pe alta parte iti creste dobanda. Aici sa mergi cu lectia facuta de acasa , sa stii exact cat trebuie sa primesti, la zi.

0

Link către postare

Eu i-am dat in judecata in Martie 2013, am castigat prima sentinta in 27 septembrie 2013 si acum in ianuarie mi-au dat primul termen la curtea de apel, care o sa fie in 13.01.2015. Niste hoti ordinari!

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

0

Link către postare

Da te pot amana daca nu au incasari din care sa te plateasca. Pe alta parte iti creste dobanda. Aici sa mergi cu lectia facuta de acasa , sa stii exact cat trebuie sa primesti, la zi.

Pai cum poti sa stii exact cat ai de ridicat , care este formula de calcul ?

0

Link către postare

Ok, recuperezi taxa. Dupa aceea ramai cu masina pe viata sau o vinzi cu 2000 euro mai ieftin? Si eu am cunostinte care se lupta sa recupereze taxa si daca a fost 300 Euro, pe niste masini, care dupa aceea nu le mai vinzi in veci fara taxa platita.. Merita?

0

Link către postare

Pai cum poti sa stii exact cat ai de ridicat , care este formula de calcul ?

Dobanda legala se stabileste plecand de la rata dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei conform OG 13/2011, capitolul 1, art.3

http://www.avocatnet.ro/con...

Nivelul dobanzilor de referinta a B.N.R.,in functie de care se stabileste dobanda legala, le gasiti pe site-ul BNR :

http://www.bnro.ro/Rata-dob...

Iar aici aveti un calculator :

http://www.avocatura.com/do...

"Dobanda calculata conform art 124 cod procedura fiscala" se stabileste aplicand nivelul dobanzii prevazut la articolul 120, alin 7 din c.pr.fiscala, adica 0,04%/zi

http://static.anaf.ro/stati...

0

Link către postare

Eu am dat in judecata anul trecut prin Mai, anul asta in Ianuarie am primit banii in cont, am platit in 2008 ( 1050 eur) si am incasat 7500 ron

0

Link către postare

Am vazut azi 14.02.2014 ,pe un post tv ca la Curtea European de Justitie s-a dat o hotarire judecatoreasca in privinta taxa auto ca ar fi ilegala,iar cei care au platit-o in anul 2012 o pot recupera.As dori sa stiu ,recuperarea taxei se va face tot prin judecata sau se merge la trezorerie si se depune o cere in privinta recuperarii taxei.

0

Link către postare

deci timbru de mediu nu poate fi recuperat?

0

Link către postare

Articolul nu se refera la timbrul de mediu aflat actualmente in vigoare.

0

Link către postare

Salut,

Am castigat si eu procesul de recuperare, inceput in ianuarie 2012, iar in 14 februarie anul asta am depus cererea de restituire a banilor la ANAF (si inca nu m-au sunat).

Astept, sa vedem, sper ca ma suna in curand pentru ca mi-ar prinde bine niste banuti in plus :D

Oricum au termen de 45 de zile (nu stiu daca lucratoare sau nu ...).

0

Link către postare

Anul trecut am inmatriculat masina cu taxa veche (m-am ferit de timbru, ca stiam ca sansele de recuperare sunt infime). Daca deschid acum un dosar, am vreo sansa sa imi recuperez cei 3200 euro (da, trei mii si doua sute) platiti in data de 14 februarie 2013? Daca da, stiti vreun avocat bun in Piatra Neamt care a castigat procese de acest gen? Ce acte sunt necesare? Am cartea masinii, actul de vanzare-cumparare, hartia de la ANAF cu dovada platii (138 mil, daca nu ma insel) si ce mai e pe la masina.

0

Link către postare

Da, se poate recupera. Mai asteapta putin, poate nu o sa mai ai nevoie de avocat. Se aude prin presa ca statul o sa fie obligat sa restituie taxa.

0

Link către postare

Stiu ca legal se poate recupera in decurs de 5 ani de la dovada platii. Asa ca nu e bai daca mai astept, nu arde nimic. Oricum, din bani nu as ramane decat cu vreo 60 mil, ca 80 mi-a dat tata. Daca o sa mi se restituie banii, o sa fie sarbatoare mare la mine in casa, ca mult m-am mai consumat cu taxa asta cretina.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.