shimano

Recuperare banii din taxa de prima inmatriculare.

625 postări în acest subiect de discuţie

Cumnatul meu, care e avocat, a castigat procesul la TMB, acum asteapta sa vada daca se face recurs, daca e cineva interesat il pot pune in legatura cu el, detalii pe pm.

http://img6.imageshack.us/img6/7456/taxapoluare1.png

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

asta e valabil si pt oricine a platit taxa de poluare sau ce dracu era ea?

0

Link către postare

Am platit taxa de poluare in 8 decembrie 2008 pentru masina din semnatura, mai exista oare sanse de reusita pentru recuperarea sumei daca demarez acum demersurile necesare (instanta) sau credeti ca a trecut prea mult timp pentru a face ceva in acest sens?

0

Link către postare

eu mi am vandut masina...mai am de la ea doar o copie dupa cartea de identitate si chitanta de la finante,are cineva cunostinta daca mai pot face ceva ?

0

Link către postare

Poti sa dai statul oricand in judecata!!

Mi-e asa mi se pare normal,ti-au luat banii aia pe nedrept!

0

Link către postare

multe lucruri sunt normale pentru noi...nu si pentru ei

daca stie cineva concret,pentru ca eu am auzit ca fara certificatu de inmatriculare nu mai pot face nimic,desi "nu mi se pare normal"

0

Link către postare

Eu unul sunt inca proprietarul masinii si mi-as dori sa recuperez banii fiind vorba de o suma destul de mare. Daca cineva stie concret, rog sa ne aduca la cunostinta. multumesc

0

Link către postare

daca am timp va scanez eu maine o sentinta data de tribunalul cluj

o sa va postez doar motivarera instantei, restul nu are relevanta

toate cele bune

0

Link către postare

Link către postare

Publicat (modificat)

joky dar cand ai inmatriculat masina?

Eu am vb cu un avocat si mi-a zis asa: deoarece eu am inmatriculat masina in data de 02.07.2008, adica dupa taxa aceea scazuta (vorba vine 2292E is bani putini) nu are ce sa imi castige in instanta. In schimb daca o inmatriculam inainte de 01.07.2008 si plateam vechea taxa (de 3000 si ceva de euro) aveam ceva sanse... sa imi recupereze integral, sau diferenta cel putin banuiesc.

Va mentionez ca pt masina (motor 1.8 E2 in 2000) taxa in momentul de fata a crescut din nou la 3173 E (deci... vorba vine 2292 E cati am platit eu sunt bani putini. :D :o :) )

Modificat de volnick1986
0

Link către postare

masina a fost inmatriculata dupa data de 16.10.2009

NU este a mea

eu doar am consiliat proprietarul in vederea contestarii taxei

0

Link către postare

In Timisoara nu sunt doritori de recuperare a taxei ?

Hai sa facem si noi un demers asemanator.

0

Link către postare

si eu am dat statul in judecata (in braila asta) si am castigat in prima faza sa vad daca fac ei recurs..oricum avocata a castgiat toate procesele cu statul in legatura cu taxa de poluare. conditii:

1.sa platesti taxa

2. nu stiu sigur dar ai termen de 30 de zile sa dai statul in judecata dupa ce ai platit taxa

E foarte greu sa te judeci cu statul cu taxa neplatita.(adica daca ai de platit o taxa foarte mare sa te judeci si sa castigi si sa nu mai platesti,e greu spre imposibil) dar ai sanse mare daca platesti sa recuperezi!

Succes!

0

Link către postare

se pare ca mi am lamurit problema...tocmai ce vin de la avocata,i am predat toate actele necesare pe care le am obtinut de la politie printr o banala cerere.desi masina e vanduta de 2 ani,si a fost inmatriculata acum vreo 3 aproape,avocata mi a dat asigurari ca nu are cum sa piarda procesul

ramane de vazut,insa ideea era ca se poate actiona in instanta chiar daca ati vandut masina sau nu mai aveti acasa copii dupa acele documente

totul se poate scoate din dosarul depus la politie pentru inmatriculare

0

Link către postare

Salut, @joky, am analizat cu atentie hotararea judecatoreasca; pe langa faptul ca judecatorul invoca in hotarare handicapul proprietarului masinei, a luat hotararea analizand preambului OUG 50/2008, si faptul ca e criza economica. Bine ca la sfarsit a mai si mentionat de libera circulatie a bunurilor si concurenta pe piata UE, art 90 din Tratatul CE.

Sa nu dau in balarii prea tare, invocand art 90 Tratului CE, art 266 din Tratatul CEE, poate si preambulul OUG 50/2008, care sunt sansele ca sa recuperezi o taxa de prima inmatriculare platita acum, in iunie 2010?

Astept pareri ...

Numai bine !!

0

Link către postare

cunosc un avocat care recupereaza taxa de mediu. onorariul lui e de 20% din valoarea taxei. cred ca e printre cei mai subtiri ca pret :(

0

Link către postare

Eu cred ca ar fi mult mai simplu sa facem o astfel de actiune in numar mai mare. Sunt interesat sa imi aduc un T4 si taxa este inca prohibitiva (nu mai spun absurda - daca am abs si airbaguri platesc mai mult decat daca nu as avea, in tara cu cel mai mare numar de victime din accidente rutiere). Daca avocatul acesta care ia 20% din valoarea taxei face si o reducere pentru mai multi clienti, cred ca este o ocazie... ce spuneti?

0

Link către postare

E foarte buna ideea, plus ca ar fi si un mic semnal de alarma la adresa legislatiei romane, dar cum pe legiuitorii nostri nu ii intereseaza decat buzunarele lor...

Oricum, chiar si sansele de castig a cauzei ar fi mai mare, fiindca judecatorul nu va putea da castig unuia si altuia nu.

o zi frumoasa, si drumuri line!!!

0

Link către postare
Eu sunt in proces pentru recuperarea primei taxe aparute.Ideea este ca daca ai facute hirtiile (de o persoana cu cunostinte juridice) poti sa te reprezinti singur in proces.

Pt misu: nu mai poti lua bani inapoi daca ai luat jumatate.Se considera ca ai aprobat tacit taxa atunci cind ai solicitat o parte din bani.

zilele trecut mi-a intrat in cont circa 118oo de lei reprezentant taxa auto platita cu trei ani in urma actualizata cu indicele de inflatie si dobanda bnr.atunci am pltit circa 58oo de lei.Deci am platit taxa 18oo de euro si am primit dupa trei ani 275o de euro.

0

Link către postare

Salutari

A mai recuperat cineva taxa de poluare in 2010? Stiti in Cluj Napoca avocati care stiu procedurile pentru a recupera taxa de poluare?

Multumesc

0

Link către postare

se mai intampla ceva cu taxa asta pana la urma?

Tocmai am inmatriculat si eu saptamana asta un B6(EURO 4 din 2007 ) adus din Germania si intentionez sa-mi recuperez inapoi taxa de poluare dar nu prea stiu ce trebuie facut.

In primul rand vreau sa intreb daca sunt persoane care si-au recuperat taxa de poluare in Vaslui(deoarece sunt de aici). Din cate am citit pe net si in Vaslui sunt f multe dosare pe rol dar nu vad decizii definitive si sunt cam sceptic. Daca sunt persoane din Vaslui care au reusit va rog postati aici sau dati-mi PM.

Imi puteti spune cei care a-ti trecut deja prin pasii astia daca as putea da in judecata (statul/finantele) si in alt judet inafara celui de unde am domiciliul?? de ex in Cluj unde am auzit ca s-a castigat deja de f multi contestatari. Inca ma documentez dar din cate stiu intai trebuie sa dau in judecata in Vaslui si daca e negativ as putea face recurs/apel nus cum se cheama intr-un alt oras. Oricum poate bat campii ... daca e cineva mai bine informat as fi recunoscator sa imparta informatiile cu mine si eventualii contestatari.

Merci

0

Link către postare

Va rog...daca cineva ne poate da date certe despre recuperarea taxei de prima inmatriculare...sa ne spuna si noua. Ideea e ca m-a durut sa dau statului niste bani pentru care nu a facut nimic si nici nu va face. Ii vreau inapoi si daca tot atat ma va costa avocatul. Numai sa nu ramana la inamic. Eu sunt din Aiud, jud Alba. Poate ne aliem intr-o actiune de acest fel.

Modificat de AkaManah
0

Link către postare

Eu am castigat de 2 ori la Tribunal pana acum in prima instanta, prima data s-a reintors dosarul inapoi de la Curtea de apel in recurs si sper ca in septembrie sa imi recuperez integral banii. Taxa de timbru este in cuantum de 39,30 lei indiferent de suma platita cu titlu de taxa poluare/prima/ultima inmatriculare, etc.

Bafta.

0

Link către postare

are cineva un exemplu cu toate documentele/cererile pe care le-a depus ?

ca si sursa de inspiratie :)

0

Link către postare

Iti trebuie doar copie dupa chitanta eliberata de administratia financiara din care sa rezulte data platii si cuantumul taxei si actele masinii din tara de provenienta din care sa rezulte ca aceasta a mai fost inmatriculata macar o data in spatiul UE. la acestea anexezi taxa de timbru de 39 lei si timbrul judiciar de 0,30 lei, actiunea propriu zisa si dovada ca ai contestat raspunsul celor de la finante prin care se lauda ca taxa lor este legala si gata.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.