Sign in to follow this  
Followers 0
shimano

Recuperare banii din taxa de prima inmatriculare.

625 posts in this topic

Anul trecut in junie a dat si avocatul meu (despre cel care a relatat si Pro Tv -ul intr-o emisie) Finantele pe judecata si inca nu stiu cand voi vedea bani in mana...

0

Si sa imi raspund singur... procesul a avut loc pe 24 dar abia azi s-a actualizat site-ul si spune asa:

"Solutie: Admite în parte acţiunea. Obligă pârâtele, în solidar, să restituie reclamantului suma de 4.732 de lei, reprezentând taxă de poluare. Respinge cererea privind dobânda legală. Obligă pârâtele, în solidar, să plătească reclamantului suma de 42 de lei cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică azi, 24.09.2012"

Deci probabil ca va mai dura ceva pana se termina harababura ca sigur vor face recurs

Ciudat ca ti-a respins cererea privind dobanda legala...Poate nu ai invocat articolul corespuzator in cererea de chemare in judecata.

O sa dureze mai mult daca depun finantele recurs,poate ai noroc si nu depun,am mai vazut cazuri.

Bafta!

Edited by Adrian_S
0

nu am invocat eu... avocatul. o sa i se scada din comisionul lui dobanda legala ;). si eu sper sa nu faca recurs mai ales acum ca a fost pe la televizor cum ca ar trebui sa dea banii fara procese...

0

salut,

si eu am de recuperat 2 taxe 340 de euro din noiembrie 2007, si inca 1100 de euro in iunie 2012. Am inteles ca se vor da banii inapoi fara a mai fi nevoiti sa dam statul in judecata. este adevarat? daca da, ce acte trebuie?

0

nu am invocat eu... avocatul. o sa i se scada din comisionul lui dobanda legala ;). si eu sper sa nu faca recurs mai ales acum ca a fost pe la televizor cum ca ar trebui sa dea banii fara procese...

Da,insa oricum ciudata faza.Eu pentru persoanele pentru care am depus cererile de chemare in judecata si pe care i-am reprezentat,nu am intalnit niciodata problema asta,ne-a fost admisa si cererea pt dobanda legala...

salut,

si eu am de recuperat 2 taxe 340 de euro din noiembrie 2007, si inca 1100 de euro in iunie 2012. Am inteles ca se vor da banii inapoi fara a mai fi nevoiti sa dam statul in judecata. este adevarat? daca da, ce acte trebuie?

Da,asa se aude,insa daca imi aduc aminte bine si anul trecut se auzeau astfel de zvonuri.Acum nu vreau sa zic ca asa e,ca nu exista niciun fel de sansa sa se dea inapoi,dar mie personal,mi se pare foarte putin probabil sa se intample.

Edited by Adrian_S
0

Salut! Felicit pe toti cei care au avut curajul sa dea statul in judecata pt recuperarea taxei.Eu ma aflu in situatia asta http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=93&d=OTMwMDAwMDAwMDAwMTgyOQ** si nu stiu in cat timp se da comunicarea.Cei care ati mai avut proces in cat timp ati primit aceasta comunicare.?Cineva care a castigat spunea pe un alt forum ca pt dobanda legala trebuie depus la dosar un calcul al dobanzii facut de un expert contabil.Ati auzit de asa ceva?Mentionez ca nu am avut avocat. Multumesc frumos pt eventuale raspunsuri.

0

Nu trebuie depus la dosar nimic pentru a-ti calcula dobanda.Eu cel putin asa stiu.Ti-o calculeaza ei.

In ceea ce priveste cand vor fi vesti noi despre cazul tau,ar trebui sa-ti vina acasa un inscris prin care sa te anunte ca s-a depus recurs sau daca nu vor depune recurs se va afisa pe portal,in orice caz vei primi acasa o hartie ce te va anunta,ei au drept de recurs in 15 zile din momentul in care au luat la cunostiinta.

0

Am aflat de ce nu mi s-a aprobat dobanda: in momentul in care am cerut restituirea taxei la finante nu am cerut si dobanda. Dobanda o ofera insa numai daca o ceri. Comunicarea am primit-o pe 5 oct deci 15 zile sunt pe 20 oct... sper sa nu depuna recurs :)

0

Auzisem că mai nou la transferarea dreptului de proprietate asupra unei maşini

0

boditza,spune-mi te rog sentinta cand a fost data in cazul tau?

0

24/09/2012 Admite in parte cererea Solutie: Admite în parte acţiunea. Obligă pârâtele, în solidar, să restituie reclamantului suma de 4.732 de lei, reprezentând taxă de poluare. Respinge cererea privind dobânda legală. Obligă pârâtele, în solidar, să plătească reclamantului suma de 42 de lei cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică azi, 24.09.2012

0

Eu am primit sentinta in data de 08,10,2012, prin care mi se admite cererea de restituire si plata dobanzii fiscale pana la data restituirii efective.

Partea nasoala e ca DGFP a facut recurs(16,10,2012) si nu stiu cand se va judeca la Curtea de apel. La noi in judet(Mures) se dau termene foarte mari. Stiu cazuri de recursuri facute de finante in luna sept 2012 la care au dat termen oct 2013 !!!! Nasol de tot.

Asta e, asteptam, si de banii de dobanda, facem si o mica revizie la masina:)

0

Daca se da termen foarte mare,poti sa incerci cu o cerere de preschimbare termen.Eu am depus pentru 3 persoane dar doar pentru una a fost admisa.Si asta pentru primul termen de judecata.Depinde si de noroc

0

Nici in ziua de azi nu am primit cominicarea sentintei acasa.Imi este teama sa nu ma tina vreo cateva luni asa.

0

Auzisem că mai nou la transferarea dreptului de proprietate asupra unei maşini înmatriculate în ro se cere ceva dovadă de la finanţe că fostul proprietar nu şi-a recuperat în instanţă taxa...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

De la suspendarea art.4.2 nu se mai cere.

0

Ptr userul Bantas -comunicarea se face in termen legal de 30 zile de la pronuntare.

0

Si de abia dupa comunicare incep cele 15 zile in care au ei timp sa depuna recurs(din momentul in care au luat la cunostiinta).

Edited by Adrian_S
0

Multumesc mult pentru informatie.

Stiam de treaba cu comunicarea in 30 de zile dar asta este o treaba teoretica cum sunt multe treburi in tara asta.Nu poti face nimic daca ei iti trimit in 90 de zile sau mai mult.

Acum vreo 2 ani m-am judecat pt o amenda de circulatie,s-a dat sentinta in ianuarie si abia in iulie DUPA 6 LUNI cu interventie la cineva de acolo am putut sa iau decizia redactata.Sper sa nu fie cazul si acum.

Edited by bantas
0

@bantas ai dreptate! Mie mi-au dat sentinta in data de 18.05.2012 si mi-au comunicat-o abia in data de 08.10.2012 !!! Si asta dupa ce am sunat eu la arhiva Tribunalului si i-am intrebat, mai subtil asa, daca au un termen pentru comunicarea sentintelor.

Oricum cei din instante sunt niste nesimtiti, se cred stat in stat, si ii doare in cot de "prostime" adica de noi toti, care ii platim la urma urmei.

Numai bine!

Edited by sebax
0

Cred ca se poate depune o cerere pt urgentare.Cine stie mai mult il rog sa spuna.

0

da, dar in primele 60 de zile de la pronuntare ai sanse ca "judele" sa nu miste nimic...

0

salut ...

daca vreti asistenta in recuperarea taxei auto, puteti sa imi spuneti si sa rezolvam. impreuna cu colegii de la birou avem deja cateva zeci de dosare solutionate in Timisoara (si chiar si in restul tarii). Si eu personal am dosar pe rol in acest sens.

in orice caz... nu va asteptati sa recuperati rapid banii platiti pe taxa pentru ca este o procedura greoaie si sunt deja multe dosare pe rol. Cel putin stiti ca-i veti primi inapoi si fara bataie de cap din partea voastra.

Spor.

0

Din

Comunicat de presă

(23 octombrie 2012)

Ref.: Decrete semnate de președintele României, domnul Traian Băsescu, marți, 23 octombrie a.c.

am spicuit:

• Decret pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2012 pentru suspendarea aplicării unor dispoziţii ale Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum şi pentru restituirea taxei achitate în conformitate cu prevederile Articolul 4 alin. (2) din lege;

• Decret privind promulgarea Legii pentru respingerea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 118/2010 privind modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule;

Neavand cunostiinte de "limba avocatoreasca" ce inseamna acesta?

0

Este vorba de cele inmatriculate inainte de 2007.. cel mai probabil :).

La mine au facut recurs cei de la administratia financiara... deci au primit instiintarea mai tarziu decat mine. O data de proces nu e trecuta insa sper sa nu fie in 2013 :)

0

boditza nu te-ai uitat pe portal.just sa vezi daca ti-a aparut recursul? Cat priveste decretul semnat este doar aprobarea ordonantei de urgenta data pt a nu se plati taxa pt masinile inscrise in romania care nu aveau taxa platita pana la 1 01 2013.Eu inteleg din treaba asta ca la 1 01 2013 se va introduce o taxa care va taxa si aceste masini pt ca altfel nu ar fi legala.Cat priveste scoaterea definitiva a taxei nici o sansa atata timp cat suntem producatori de automobile.

0