Sign in to follow this  
Followers 0
shimano

Recuperare banii din taxa de prima inmatriculare.

625 posts in this topic

Uitand-ma astazi la stiri vad ca un clujean a castigat un proces cu Statul Roman - reusind sa dovedeasca ca masina sa este E2 si Non-Euro cum zicea RAR-ul. Procesul a durat doar 1 luna si a fost castigat de reclamant acum cateva zile (inca nu a primit sentinta definitiva si irevocabila).

Pe considerentele spuse de UE "Taxa auto ar trebui ridicată şi pentru automobilele second hand EURO 4 cu o cilindree mai mică de 2.000 cmc, astfel spune Comisia Europeană despre noua formulă de calcul a taxei, incrimin

0

Pai sincer acum depinde si de costul acestei actiuni...Adica sa dau statul in judecata si sa ma coste jumate din valoarea masinii parca nu merita! :D

Edited by Ballack
0

Principalele motive cu care poti ataca Statul Roman si sa demonstrezi ca acesta lege care-i valabila din vara si cu ordonanta recenta de triplare ar fi urmatoarele:

1. Cineva zicea ca orice modificare adusa Codului Fiscal este valabila numai in anul urmator celui in care s-a facut modificare, deci mai pe romaneste taxa care a fost instituita asta vara (de la 1.06.2008) NU are ce-a mai mica valoare anul acesta, ci de-abea la anul; iar ce nu stiu uni este ca pt moment vechea taxa de prima inmatriculare inca mai este valabila si a fost valabila si dupa 1.08.2008 numai ca nimeni nu se mai ea dupa ea

2. Invocarea motivului ne-constitutionalitate si reclamarea OUG 208/2008 care precizeaza triplarea ei la Curtea Constionala, deoarce guvernul a dat aceasta ordonanta care este vitala, care modifica o lege, si care este specificala regimului fiscal DUPA data de 30.11.2008 cand au fost alegerile pt noul parlament, deci mai pe scurt, dupa data respectiva actualul Executiv NU mai poate aduce modificare majore legilor organice, el fiind la final de mandat; decizia de triplare sau orice modificare a legilor trebuia luata de noi parlamentari si nu de actuali :D

cam astea am auzit eu ca ar fi motivele de atac legal a acestor legi/ordonante/hotarari ;)

in caz ca-mi scapa ceva rog a sa fie adaugate aici si in caz ca pe forum avem si colegi care sunt avocati de meserie ar putea sa confirme sau sa infirme cele spuse de mine :D

asta ar putea evita multe speculatii si polemici :D

oricum eu unu pt moment nu ma aflu' inca in situatia multor colegi de-aici, dar sunt de acord cu voi pt ca pe viitor poate ma voi duce si eu pe afara sa-mi caut o masina mai dotata, mai noua, etc. ;)

Succes cu actiunile juridice & :D safe

Regards,

Riddler

Edited by Riddler
0

Uitand-ma astazi la stiri vad ca un clujean a castigat un proces cu Statul Roman - reusind sa dovedeasca ca masina sa este E2 si Non-Euro cum zicea RAR-ul. Procesul a durat doar 1 luna si a fost castigat de reclamant acum cateva zile (inca nu a primit sentinta definitiva si irevocabila).

Pe considerentele spuse de UE "Taxa auto ar trebui ridicată şi pentru automobilele second hand EURO 4 cu o cilindree mai mică de 2.000 cmc, astfel spune Comisia Europeană despre noua formulă de calcul a taxei, incrimin

Edited by videosergiu
0

Bineinteles ca as vrea in primul rand sa cer sfatul unui avocat (am s-o fac zilele acestea) si in functie de onorariu (daca depaseste valoarea vechii taxe nu ma bag) sa actionez. E bine de tinut minte si spuse avocatului si motivele expuse de Riddler.

Videosergiu te rog spune-mi tu mie cum dovedesti ca ai intrat cu masina in tara inainte de 15dec ? Eu am intrat in 26 noiembrie cu nr de o luna. In afara de contract (pot sa imi mai fac unul daca vreau) cu ce dovedesti ? La vama s-au uitat la buletin si punct, nu tranzit ca pe vremuri.

0

Am citit de clujean,de fapt e din Turda.El NU a platit taxa(probabil era mare,masina era din'91,si nu-i merita)De fapt am mai citit ca e si un clujean,(dar acesta a platit taxa si a cerut banii inapoi).A castigat,dar daca la recurs pierde...nu e definitiva sentinta.Acuma el(cel din Turda) poate n-avea nimic de pierdut,ca oricum nu platea si a incercat.In general din ce am mai citit,suntem sfatuiti sa platim si ulterior sa cerem restituirea sumei.Daca nu platesti nu o inmatriculezi si stai pe tusa cu ea pina se judeca,in cazul in care castigi.Cred ca varianta asta merge la cei care au sume imense care depasesc valoarea masinii si care n-au nimic de pierdut.Eu personal o sa platesc,(anul acesta la cursul de3,35 Ron/euro,ca de la anul va fi la 3,7/euro)si in caz in care nu voi rezolva nimic,macar sa ies ceva mai ieftin din diferenta de curs.

Referitor la cum demonstrezi ca a intrat in tara,da buna intrebare,m-am gandit si eu.Dar,am programarea la RAR pe 17 dec.si cum se stie ca programarile dureaza cca 60 zile,ar fi ceva.Dar asta se poate presupune ca poti rezolva cu pile,nu stiu cat este de viabila.Dar am talonul,numerele de inmatriculare din DE,din care rezulta ca am inmatriculat acolo masina in 27 oct..si trebuia sa paraseasca tara pina in 27 noiembrie cind expira numerele.(Aici am stat cu ea pe tusa 2 sapt.)si am facut numere provizorii in 11 dec.deci masina trebuia sa fie in tara,nu?Cu nr.provizorii nu se poate iesi din tara!Si nu in ultimul rand contractul V/C care are data de 23 oct.Chiar daca se poate oricand un contract de V/C,odata ce este luat in considerare la primarie pentru impunerea taxei nu vad de ce n-ar fi credibil.Toate astea demonstreaza ca am intrat in posesia masinii,am cumparat-o inainte de 15 dec.chiar inainte de a fi data O.U;si nici nu conteaza cand a intrat in tara,zic eu odata ce eu o aveam din 23 oct. este clar ca nu am luat-o dupa aparitia O.U;eu cam asa m-am gandit sa demonstrez,daca va fi cazul.Cum au demonstrat si ceilalti om reusi si noi daca va fi cazul.

0

Daca nu platesti nu o inmatriculezi si stai pe tusa cu ea pina se judeca,in cazul in care castigi.

Pe timpul desfasurarii procesului, poti obtine numere provizorii (rosii).

0

Poti obtine numere provizorii si le poti prelungi pana la 3 luni maxim.Sau exista vreo exceptie pentru cei care actioneaza in judecata?Daca ai deja numere facute de 1 luna sau doua,mai ramane si mai putin timp.La noi termenele de judecata se cam lungesc,(de cand depui actele si pina se judeca si ajungi la final)mai exista recursul,deci depaseste in mod sigur cele 3 luni.Daca nu castigi si vrei sa o inmatriculezi totusi,in caz ca n-ai facut RAR pina atunci,o mai poti duce doar pe platforma dupa aceea...

0

Am reusit sa vorbesc saptamana trecuta cu un avocat. Mi-a zis ca nu am nevoie de avocat pentru acest gen de proces, dar ma va ajuta sa intocmesc actul de chemare in judecata (sper ca am zis bine) si sa ii duc OU prin care au pus in vigoara taxa. Cred ca numai dupa sarbatori o sa reusesc. Zicea ca nu se platesc taxe de timbru pentru acest gen de judecata.

PS: Citeam in presa ca se va modifica taxa dar nu se stie cum.

0

Eu am platit taxa in 2007 ianuarie, am recuperat juma` din bani in vara, oare acum daca dau statul in judecata, mai primesc si restul ?

Ar mai fi 700 euro, care au ramas la TARICEANU.

0

btw, din auzite (dar nu sursa oficiala) se pare ca noul Executiv Emil BOC va adopta cateva modificari importate in primele sedinte de guvern prin care vor ANULA toate OUG-urile date in ultimele 6 luni de fostul executiv.

deci mai pe romaneste, exista sansa se anuleze aceasta OUG de triplare, impreuna cu altele (chiar si aia de scutire pt motoarele sub 2000 cmc la masiniile noi EU4)

a si inca ceva, urmaream acum 2 zile o emisiune pe Realitatea TV (Oameni Realitati) unde se zicea ca in ziarul cotidianul, noul ministru al mediului declara ca va schimba taxa de poluare/prima inmatriculare in TAXA pt ORICE INMATRICULARE... si care va fii in functie de norma de plouare si cmc-ul

...o sa caut articolo pe net, poate dau peste el si pun aici un link ;)

pt moment ar trebui sa asteptam ce decizii va lua noul guvern, dupa vedem daca mai merita sa ne "legam la cap" procesele :D

...poate intre timp fac rost de bani sa-i restutie posesorilor care au platit ba "de 3 ori" ba au dat la bun inceput mai mult (prin anul 2007)

LaterEdit: am gasit articolul legat de taxa pt orice inmatriculare -> Ministrul de la Mediu face taxa auto mai mică şi mai deasă :)

Edited by Riddler
0

Din pacate,se pare ca cei de la Dacia tin cu dintii de taxa si ameninta cu proteste sindicale,deci vor fi probleme cu reducerea taxei.Eu am platit de 3x taxa,pt.ca aveam nevoie de masina sa circul,nu puteam sta sa astept pina va rezolva Guvernul ceva.(nici nu cred ca va reusi ceva in primele zile din ianuarie,cum spunea)Daca se suspenda OU,in mod logic taxa,pina se va decide altceva,se va recalcula dupa vechea OU si deci ar trebui sa primim banii inapoi,cei care i-am dat.Daca nu va fi asa,si va"uita" de noi ma gandesc si eu sa actionez in justitie,numai ca eu cred ca nu e asa de simplu sa te descurci si sa mai si castigi fara avocat,asa ca nu cred ca va merge doar cu o hartie formulata de un avocat;cei care au castigat au avut avocat!

Edited by videosergiu
0

azi am mai dat peste un articol interesant, cum ca se va suspenda taxa de triplare, deci ce precizasem eu cu 1 post in urma ca fiind din auzit si nu sursa oficiala, acum avem intr-un fel si "confirmarea" :D

Taxa auto se

Edited by Riddler
0

Eu sunt in proces pentru recuperarea primei taxe aparute.Ideea este ca daca ai facute hirtiile (de o persoana cu cunostinte juridice) poti sa te reprezinti singur in proces.

Pt misu: nu mai poti lua bani inapoi daca ai luat jumatate.Se considera ca ai aprobat tacit taxa atunci cind ai solicitat o parte din bani.

Edited by cristianionut
0

Am vorbit cu o judecatoare (in devenire) si mi-a zis ca momentul propice pentru asa ceva ar fi dupa ce primesc decizia de la finante. Se pare ca pe acea foaie scrie undeva ca se poate ataca in termen de x zile (parca 30) si ca atunci sa depun actiunea in instanta. A zis ca ma poate ajuta cu o actiune si totodata exista cateva cazuri in UE castigate si de alti cetateni, pe semne ca si in alte tari exista aceasta taxa sub o forma sau alta. Ei bine inca tot nu am reusit sa fac programare la RAR deci nu ajung mai repede de ianuarie sau februarie la Finante asa ca daca o vor reduce sunt de acord sa platesc 4-500 Euro decat sa imi bat capul cu judecata. Asteptam :( .

0

Am facut RAR-ul si am platit taxa,scria intr-adevar ca daca vrei poti contesta decizia cu calculul,dar daca am platit,ce rost mai are sa contest!?si daca se va revenii...astept si eu revenirea taxei si cred ca nu-s singurul care a platit taxa;daca nu ne da banii inapoi mai facem un miting :D

0

Astazi, oarecum fericit de decizia adoptata de guvern - m-am resemnat si am platit taxa pe poluare (la vechea valoare si nu depaseste 400 de euro). Probabil nu ar fi trebuit sa fac asta ci sa ma lupt si sa dau statul in judecata (unii au dat si pentru 200euro) dar asta e. Daca aveam de platit o taxa dubla sau tripla as fi recurs la aceasta procedura. Am si vorbit cu o judecatoare care mi-a zis ca sansele de castig sunt maxime si chiar mi-a si aratat cateva decizii castigate in instanta (erau pe baza la taxa din 2007), dar oricum exista niste taxa de timbru si cheltuieli de judecata care se pot ridica la 1000lei dar le recuperezi odata ce castigi impreuna cu banii dati pe taxa si dobanda aferenta. Aici este si exemplul.

0

Da,dupa cum am citit,se invoca discriminarea de taxare intre autovehicule imortate si autohtone.De atunci insa se taxeaza toate autovehiculele la prima inmatriculare,i se spune taxa de poluare acuma si si-a dat acordul si CE(mai putin pentru 3x taxa),deci e mai complicat probabil.Bine ca s-a rezolvat problema taxei,cel putin pentru masinile aduse inainte de 15,la nivelul vechii taxe.Sunt curios daca cei care au actionat in instanta au castigat in final irevocabil,(ca dupa prima instanta mai sunt si alte cai de atac) si si-au primit efectiv banii inapoi.Oricum daca se va include taxa de poluare in impozitul anual,ministrul de finante a zis ca celor care au platit-o li se va scadea din suma datorata,pana la epuizarea sumei platite;tot e ceva ;)

Edited by videosergiu
0

-eu am platit taxa lui tariceanu dinainte de trilpare si am platit f f mult pentru ca masina a iesit euro 3 din 2005

-au spus ca se plateste pe viata masinii care in cazul meu va fi mare

-atunci cum sa mai accept taxa de poluare in impozitul anual?

-nu e dubla taxare (la inmatriculare pe viata masinii si anuala pe toata viata masinii) ?

0

Am platit in urma cu 2 ani taxa de prima inmatriculare, 5400 ron, pt Golf 4 tdi 1.9. Am recuperat in vara 2600 ron, aproape jumatate. Acum intentionez sa dau statul in judecata pt a-mi recupera si suma ramasa. A reusit cineva aceasta actiune, pina acum, as vrea ceva cazuri concrete, ca prin ziare si tv am tot citit.

Ma mai intereseaza si daca se poate recupera taxa de poluare, care a intrat in vigoare din vara trecuta, 2008, sau taxa de poluare ce a trebuit platita acum, dupa 1 ian 2009, acum am inmatriculat un corsa din 2001.A inaintat cineva actele pt a recupera in instanta aceasta taxa de poluare ?

De la toamna, se preconizeaza ca intra in vigoare o taxa de poluare anuala, deci, banii platiti acum s-au dus pe apa sambetei.

Rog daca a obtinut cineva banii inapoi de la taxa de inmatriculare si poluare sa scrie aici sau pm, pt ca intentionez sa ii recuperez si eu, daca se poate.

Multumiri.

0

Salutare,

Ma intereseaza si pe mine demersul care trebuie facut (acte, care unde trebuie depuse ) pt recuperarea banilor pt taxa auto.

Din cate am inteles acum e gratis pt motoarele Euro 4 sub 2000 cmc.

Eu am platit in iunie 2008 280 pt golful meu 1.6

Stiu ca nu sunt multi, daca daca tii da inapoi de ce nu...

0

Peste 740 maramureşeni au c

0

In 2007 am platit 5400RON (1500Euro) taxa de prima inmatriculare. Dupa ceva luni, am dat statul in judecata si mi-am luat inapoi TOTI banii plus dobanda aferenta (aprox 600 RON).Toata agitatia de la momentul depunerii primului document la finantele publice si pana la incasarea primilor bani (dobanda a fost livrata cu o intarziere de vreo cateva luni) a durat UN AN.

0

@joecelurat poti sa explici mai detaliat, de fapt foarte detaliat ce a implicat din partea ta aceasta actiune? Ma refer la acte pe unde a trebuit sa umblii si eventual un cost al acestora... Sunt sigur ca multi sunt interesati de aceasta !

Multumesc anticipat !

Edited by davides
0

Pasul nr.1: Mergeti la Finantele Publice din localitatea de domiciliu (adica acolo unde ati platit taxa de prima inmatriculare) si cereti (printr-o cerere banala scrisa de mana) sa vi se restituie suma achitata cu chitanta numarul ... Dupa aproximativ o luna (cred) veti primi raspuns cum ca acest lucru nu este posibil deoarece conform legii ... bla, bla, bla.

Pasul nr. 2: Va adresati (tot printr-o cerere) Directiei Generale a Finantelor Publice din orasul resedinta de judet prin care le comunicati ca prin cererea numarul .... ati solicitat Finantelor Publice sa va restituie suma platita cu aceeasi chitanta numarul ... si acestia v-au refuzat pe motiv ca - bla, blaurile de mai sus. Dupa inca o luna, veti primi un raspuns ca suma a fost incasata corect conform legii si prin urmare nu se mai poate face nimic pentru dvs. Din acest moment sunteti indreptatiti sa va adresati justitiei. Daca nu faceti solicitarea catre Directia Generala a Finantelor Publice, vreun judecator mai chitibusar o sa spuna ca nu ati epuizat toate caile prin care trebuia sa vedeti daca nu puteti primi banii inapoi si astfel va mai amana procesul cu recomandarea de a va adresa Directiei Generale a Finantelor Publice.

Pasul nr. 3: Cumparati timbre judiciare in valoare de maxim 5 RON (ar trebui sa ajunga), iar la Trezorerie achtati taxa judiciara de timbru a carui valoare nu o mai stiu (maxim 10 RON).

Pasul nr. 4: Depuneti cererea de chemare in judecata la Tribunalul Judetean, actiunea este in Contecios Administrativ si Fiscal si anexati urmatoarele documente>

- cererile depuse la DGF si AFP, raspunsurile primite de la acestea

- actele de provenienta ale autoturismului (absolut toate) - copii xerox

- copie dupa buletin / CI

- copie dupa chitanta cu care s-a achitat taxa de prima inmatriculare

- da bine daca puteti anexa o copie dupa o hotarare judecatoreasca de la orice instanta din tara cu un caz similar castigat.

Daca vreti sa va luati un avocat, foarte bine - face el tot, existand minimul risc de a pierde banii cu care l-ati platit in cazul in care pierdeti procesul. Daca faceti totul pe cont propriu, chiar daca nu castigati procesul, nu mai pierdeti si banii de pe avocat. Eu sunt exemplul ca se poate si asa. Un model de cerere de chemare in judecata va pot oferi prin fax, contactandu-ma la numarul de telefon afisat in profil. de asemenea va pot asigura si ultimul document enumerat, pentru "influentarea" judecatorilor.

Edited by joecelurat
0