Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

mi se pare cam mult...eu saptamana trecuta am facut...e drept ca la polo....la 30 000km, ulei

+ filtre = 510 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca te-a incarcat foarte mult la manopera!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai unde ai facut revizia pmb? sau midocar ca dupa pret inclin sa cred ca te-ai dus la pmb:)

doamne nu o sa inteleg niciodata de ce naibii nu au toti acleasi pret numai la noi se poate intampla asta:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti obligat sa faci reviziile in garantie NUMAI la acelasi reprezentant de unde ai luat masina? Adica daca ridici masina de la PoRo, nu poti face reviziile la Midocar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu!

"In Romania va stau la dispozitie 18 unitati service VW." sursa vw.ro

pentru Bucuresti: Midocar, PBN, PBV

Modificat de Raf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, revin cu informatii suplimentare detaliate cu factura primita de la dealer (prima revizie benzinar)

manopera (RON) cu TVA

schimb ulei 58.92

filtru combustibil demontat si montat 35.34

filtru aer demo si montat 35.34

filtru praf si polen demo si montat 23.56

verif sistem suspensie si rulare 47.12

verif instalatie ilium semnaliz 23.56

materiale (RON) cu TVA

mat mici 16.79

ulei castrol 4 l (diferenta ramasa de 0,5 l) 218.96

filtru ulei 24.28

filtru aer 82.36

filtru polen 48.94

filtru combustibil 95.8

Acum judecati voi daca e mult sau putin apoi va spun si la ce dealer am fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarifele de la manopera mi se par putin exagerate...

Eu inca nu am ajuns cu a mea la prima revizie, dar imi fac curaj....

Apropos, cred ca ai fost la PBN :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca nu poti evita reviziile, altfel ramai fara garantie dar, ca o constatare, la cat costa manopera pentru patru filtre amarate (neclar daca ala de combustibil e mai smecher ca are nus' ce regulator de presiune dar inca nu stiu cu ce ar influenta asta complexitatea manoperei; ca sa nu mai zic de vidanjarea cu oloi care consta fix in scoaterea surubului, inlocuirea oring-ului de alama - daca are asa ceva), iti iei manualul de service si ti le schimbi singur - asta e, deformatie de broscar!

plus ca la capitolul consumabile, probabil ca poti iesi mai ieftin, fara sa sacrifici calitatea

http://www.elitecat.cz/CarSelection.aspx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi66180, tu consideri ca era necesar sa schimbi toate filtrele la prima revizie? sunt de acord cu schimbarea lor inainte de termen, dar mi se pare un pic cam devreme la 10-15 mii de kilometri. iar pretul la manopera e enorm. eu mi-am schimbat singur filrele de aer si polen pe la 20 de mii si mi-a luat fix 5 minute cu totul. din lista ta lor le-a luat aproape o ora...(oi fi eu mai meserias ca ei? :Driver: ) daca nu ai vrut tu sa schimbi toate de mai sus si nu le-ai zis tu sa verifice suspensiile si luminile si daca esti din bucuresti inseamna ca ai fost la PBN... in orice caz te-as sfatui sa te uiti daca ti-au schimbat filtrele alea. pentru ala de aer ai de scos 4 suruburi de la carcasa lui (vezi ca am pus o poza mai demult cu diferenta intre filru nou si vechi), iar pentru ala de polen sub torpedo, dai jos bucata aia de "spuma" sau ce-o fi si tragi in lateral de capacul de la filtru. macar ca sa stai linistit ca ai filtrele schimbate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mizeria din Bucuresti ma indoiesc profund ca 20.000 e un interval sanatos; pe fosta masina de familie mai mult de 10.000 nu le tineam, aratau ca sacii de aspirator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok admit ca le-am schimbat prea devreme dar avand in vedere conditiile de trafic si praf din Bucuresti asa am considerat, ei doar m-au intrebat daca vreau si au fost facute cu acordul meu. De verificat daca le-au schimbat e bine si asa o sa si fac cu toate ca mi-au lasat filtrele vechi in ambalajul celor noi. Si ca sa va spun si dealerul este Cardinal Motors din Ploiesti.

Mai sunt de acord si cu faptul ca poate toate operatiunile sunt usor de facut in regie proprie dar pentru prima revizie si desigur pentru garantia masinii am preferat sa le fac la un dealer autorizat.

Eu consider ca am facut bine restul judecati fiecare dintre voi daca a fost mai scump decat la alti dealeri, insa, intentia mea a fost sa ii ajut si pe alti colegi de aici de pe forum pentru reviziile viitoare la primii 15 000 km astfel incat sa poata avea un prag de semnificatie.

Totusi cred ca la PBN as fi platit mai mult pentru aceleasi operatiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu la prima revizie nici macar nu se schimba filtrul de benzina...

asta a fost singurul schimbat in plus fata de prima revizie...la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi, singura mea nelamurire (si asta e legata de toate serviceurile) este legata de pretul manoperei la o revizie de o ora jumate...la toata lumea ajunge la 2 milioane si ceva in conditiile in care e vreo 800 de mii ora de manopera. pentru cardinal din ploiesti jos palaria...am avut de vopsit o aripa si o bara la ei si acolo am facut si eu revizia...m-a costat 3 milioane si un pic schimbat ulei+filtru de ulei. avand in vedere serviceul, nu cred ca mai e cazul de verificat filtrele noi de pe masina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmo orele facturate nu sunt egale cu orele muncite.... de aici apare diferenta....

exista un normativ de service care zice ca revizia dureaza 4 ore daca ei o fac in 2 tu tot 4 platesti... asta are si un aspect bun... de ex la schimbatul cutiei de viteze e trecut 5.5 ore parca si de cele mai multe ori se complica treburile si efectiv poate dura mult mai mult.. dar ei nu pot factura mia mult decat 5.5h cum zice cartea ... asta e..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare logic ce spui avia, dar mi se pare mult prea mult pentru ceea ce fac...adica e o chestie pe care o termini intr-o ora lejer si nu e munca prea compexa care sa-i solicite prea mult. de aici pleaca indignarea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manualul de service si normativul de reparatie facut de producator dicteaza.... nu timpul efectiv... gandeste-te ca au un mecanic sau un tinichigiu moscait care iti ciocane la o piesa 4 zile ca sa iasa bine... tu ai vrea sa platesti 24h de manopera? sau vrei sa platesti cat scrie in carte ? ti-am zis ca sunt si parti bune si parti rele .. oricum trebuie sa existe niste limite si timpii de manopera eu stiu ca au 3 clase ... standard (cat scrie in manual), dificil (standard + x%) si usor (standard -x%) x% nu stiu cum e stabilit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana mea, am inteles...dar cum spuneam...2 milioane mi se pare mult

si stiu ca o sa zici ca si in germania costa la fel, daca nu chiar mai mult...dar tot mult se cheama pentru ce fac, asta era ideea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Sunt nou posesor de Golf 5 1.9 TDI 105 CP. Masina am luat-o SH din Germania si are 98k km.

Am vazut ca majoritatea aveti masini noi .. <50k km, dar sper sa gasesc si posesori de masini mai rulate pentru a impartasi experiente.

Avand in vedere ca nu sunt constrans de garantia de la VW voiam sa va cer niste recomandari de service-uri ok la preturi rezonabile.

M-ar interesa sa ma duc cu masina sa se uite la ea si ochi / ureche de profesionist.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merlin__wizard

revizie 30.000 km la masina din semnatura la midocar - 745 RON.

Toate filtrele, ulei castrol 505.01, completare antigel.

timp in care am ramas fara masina - 32 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie 30.000 km la masina din semnatura la midocar - 745 RON.

Toate filtrele, ulei castrol 505.01, completare antigel.

timp in care am ramas fara masina - 32 ore.

32 ore sau 32 minute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima revizie (asa cum e ea, strictul necesar) nu impune decat schimbarea uleiului si a filtrului de ulei. pe urma, la cererea clientului, se pot efectua lucrarile suplimentare. schimbat filtre de aer, carburant etc. eu personal le-as schimba pe toate din 15 in 15000. combustibilul slava domnului stiti cu totii cum poate sa mai fie din cand in cand, iar la praf si impuritati in aer suntem printre primele locuri. e doar un sfat si mentionez ca n-am citit toate posturile, asadar scuze daca sunt informatii redundante. salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auizt o chestie super interesanta: unui prieten care tocmai si-a luat un Opel Zafira, la revizie (in garantie) ii accepta sa vina cu piesele lui, la service platind doar manopera. Mi se pare un lucru extraordinar, se stie clar ca la reprezentanta te usuca si la pretul pieselor nu numai la manopera. Mentionez ca prietenul isi cumpara piesele tot originale GM de la un magazin de profil de pe forum Opel. Sincer mi se pare un lucru super normal sa nu fi obligat sa cumperi piesele din service-ul respectiv la preturi excesive. Majoritatea pieselor de schimb nu sunt facute de firma VW de exemplu, ele sunt facute de producatori renumiti si agreati si ambalate in cutii brand-uite cu VW sa zicem. Acest lucru e confirmat cel putin la Opel, VW chiar si Mercedes. La Ford am observat ca producatorul pentru majoritatea componentelor este Motorcraft fabricant de piese exclusiv Ford. Cel putin la consumabile (filtre) majoritatea sunt MANN si uleiurile le gasesti pe toate drumurile.

prima revizie (asa cum e ea, strictul necesar) nu impune decat schimbarea uleiului si a filtrului de ulei. pe urma, la cererea clientului, se pot efectua lucrarile suplimentare. schimbat filtre de aer, carburant etc. eu personal le-as schimba pe toate din 15 in 15000. combustibilul slava domnului stiti cu totii cum poate sa mai fie din cand in cand, iar la praf si impuritati in aer suntem printre primele locuri. e doar un sfat si mentionez ca n-am citit toate posturile, asadar scuze daca sunt informatii redundante. salut!
Sunt de acord cu tine in totalitate si eu procedez asa cu masina actuala si voi proceda la fel cu cea pe care o astept. Am vazut filtre de aer la 10000 km m-am speriat cat praf puteau avea.
M-ar interesa sa ma duc cu masina sa se uite la ea si ochi / ureche de profesionist.Multumesc!
Poate completezi in profil si de unde esti si te ajutam!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, revin cu ceea ce spuneam de manopera...am fost ieri la midocar la a doua revizie (facuta la 25.000). pret total 6 milioane si ceva (ulei, filtre, schimbat lichid de racire, scanare, verificare zgomot coloana de directie). asta pentru ca au uitat ca le-am zis ca am schimbat filtrele de aer si polen la 20 de mii...ufff. asa m-am facut macar cu filtru de aer si filtru de polen in plus si le schimb peste 10-15 mii, dar si cu 600 de mii aruncati aiurea pe manopera pentru ceva ce am facut eu in 5 minute.

tin sa precizez ca nu am stat mai mult de 3 ore pe acolo (a durat mai mult pana au venit sa ia masina, revizia in sine durand cam o ora)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu 2 revizii pana acum.

Sfatul meu: nu plecati de langa masina! In RO se pare ca exista un fel de program de fidelizare al clientilor: odata intrat, revii si revii si revii etc.

Un alt sfat: verificati macar nivelul uleiului din motor dupa schimbare. De ce? Dupa fiecare revizie am revenit pentru scoaterea suplimentului de ulei din motor. Daca prima data au fost circa 100ml, a 2-a oara am scos jumatate de litru. S-au mirat pana si sefii din service.

Si n+1 alte probleme. Multa bafta :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu pleci de langa masina? ca am auzit ca nu te lasa acolo inauntru... de parca intra in operatie

nu de alta dar si io am revizia maine... si nu stiu cum sa-i zic mecanicului sa ma lase si pe mine sa ma uit.. poate mai invat cate ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!