Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Salut RRR, ce ulei ai folosit ?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol (asa cum am scris mai sus), la bidon de 5 litri, special pentru DPF.

Alte detalii nu am retinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

N-am mai postat demult pe aici, iată un update de săptămâna trecută:

 

REVIZIE 7 ani / 105000km (Km reali: 68900) la Midocar Otopeni:

  • Schimb ulei
  • Schimb toate filtrele, inclusiv carburant
  • Schimb lichid frână
  • Teste frână
  • Curațat și dat cu vaselină pe la toate ușile
  • Schimbat baterii chei
  • Cumpărat și montat 2 oglinzi retrovizoare (în drum spre service mi-au căzut pur și simplu oglinzile (sticla s-a desprins de plasiticul cu rezistențe)  :))  )

TOTAL distracție: 1600RON. Fără lucrarea suplimentară cu oglinzile și cheia ar fi fost 900RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

De unde pot sa fac rost de un disc de ambreiaj Golf Plus 1.9 TDi,105 CP, Sachs?! nu mai suport asa numitele servic-uri, asa mai rau te ingroapa !!!

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defineste mai bine expresia " a face rost " ; vrei sa le furi, sa le primesti cadou, sa le cumperi, sa fie noi / sh? Daca vrei noi ( ceea ce iti recomand, pt ca daca iei sh degeaba il iei si te va costa mai mult manopera decat te va tine discul ) incearca la magazinele online, ei au preturi mai bune decat servisurile / reprezentantele. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-l cumpar, sigur de furat nu-l gasesc !!! daca gasesc nou e bine, daca e sh asta este. Am schimbat anul trecut tot kit-ul de ambreiaj + volant SACHS 2800 RON, si acum o luna a inceput sa-mi patineze discul, am dus-o ieri la service (reprezentanta) si au constatat ca e rupta garnitura de la pompa de ulei si pe acolo a curs ulei la disc, de aceea patineaza. Toate bune si frumoase, au zis ca-mi schimba placa, rulment, disc Sachs, azi am fost la idioti si mi-au pus LUK, mi-a venit sa le dau foc acolo. Si acum incerc sa gasesc disc, asta e imbibat in ulei si nu pot sa-l mai folosesc. La toate magazinele gasesc doar placa,disc,rulment 1000 RON. multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.kitambreiaj.ro/set_reparatie_ambreiaj_complet-pentru-vw_golf-plus-5m1-521_1.9-tdi_for18392_mod10151.html

 

 

Ca si idee un kit complet (volant/rulment, placa) costa 1350 Ron pt motorul de 1.9 PD nou cu garantie 18 luni.  Si pt linistea dvs piesele de ambreiaj de la firma LUK sunt produse de catre Sachs, nu exista absolut nici o diferenta intre ele in ceea ce priveste calitatea.

 

Totodata, trebuie sa aveti in vedere ca exista si piese turcesti care intra la noi in tara si acestea tin mai putin. Va recomand sa luati piesa si sa o montati intr-un service autorizat, sa cereti chitanta pt manopera si garantie. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa pun bonul de la piesa si manopera, nu vorbesc din carti. daca aia m-au fraierit asta este, nu am ce sa fac. volant este originala SACHS, iar dobitocii au vrut sa-mi puna LUK discul si placa. Si-au recunoscut greseala, dar cel mai rau a fost ca au si montat-o si cutia au aruncat-o la gunoi, iar aseara mi-au spus ca vine Sachs nu Sachs-LUK. ms,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.volante-si-ambreiaje.ro/pagini/Piese_Ambreiaj_volkswagen.html

 

De aici am luat eu cu un coleg de pe forum(separat)el pt un golf 5 1.9 si eu pt un passat an 2000 1.9.El a dat 1380 lei si eu 1650 lei ambele cu tot cu volant,preturi foarte bune zic eu:).Fara reclama!

 

Ticutza a mai facut un post cu aceeasi intrebare si ce scrie aici i-am scris si acolo.Poate gaseste si separat ce vrea el,doar discul.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru informatii, discul de ambreiaj separat nu se gaseste. am cautat la 20 de distribuitori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma asteptam sa o rezolv, dar am rezolvat ambreajul foarte economicos. Am luat 2 tuburi de sprai de degresare profesionale, am imbibat discul de ambreiaj pana a iesit tot uleiul din el. Azi am facut proba si nu mai patineaza deloc, sper sa tina mult timp. Initial, mecanicul a crezut ca i-am adus unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea! poate ca nu postez unde trebuie dar as avea nevoie de cateva pareri... am un golf 5 BKD,2004,2.0tdi,140cp si am bagat-o in service cu urmatoarele probleme:curatare EGR, schimbat distributie+pompa de apa , inlocuit bucse bascule,inlocuit rulment fata dreapta,inlocuit telescoape fata+spate,cauciucuri noi de la service(oarecum o reducere la ele ) la un pret de 5100RON. vi se pare cam mult? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 anvelope de top dimensiunea R15= 1000-1200 ron

curatat egr - 50-100 ron

distributie (kit complet continental) 650 ron 

manopera distributie - 300-400 ron

bucse bascula lemforder x2-  250 ron (cu tot cu sportul de aluminiu sau fara la 100 ron ambele) - se poate sa ai nevoie si de suruburi daca se rup la demontaj.

rulment skf - 350 ron

amortizoare kayaba fata+spate -800 ron

manopera la amortizoare/rulment/bascule/- sa zicem 300 ron

 

Total la ce am scris aici :  ~ 4100 ron, mai bagi 100 ron la montaj anvelope/echilibrat +geometrie =4200 ron. Sanatate, si cere bonuri+garantie pe tot ce faci.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...probabil a mai bagat seful de la el in pret :))

oricum primesc factura+garantie!

ms pt raspuns :) sanatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti.se apropie revizia si as dorii cateva informatii pt a nu mai gresii in legatura cu uleiul motorului pe care trebuie sa il folosesc.mentionez ca este vb de masina din semnatura golf 5 1.9 tdi 105 cai motor bkc an fabricatie 2005.ca sa fiu cat mai scurt in detalii...la ultima revizie mecanicul a strambat din nas cand am venit cu ulei castrol 10w40 si mi-a zis ca nu e tocmai ce trebuie masinii mele.masina are aprox 200.000 km si si nu inteleg nimik din ce scrie in cartea masinii aceasta fiind in germana.va rog sa-mi dati detalii exacte despre ce ulei ar fi vb pt masina mea(ce recomanda producatorul) ma gandeam la un castro 5w30 dar nu vreau sa cumpar pana nu ma lamuriti.de asemenea explicatimi de ce as schimba lichidul.de frana cand franele mele sunt foarte eficiente(e o chestie obligatorie....adica isi pierde din proprietati lichidul si frana nu ma da acelasi randament?).astept sfaturile voastre cu raspunsuri exacte si precise care sa nu se axeze pe presupuneri sau pe "asa am auzit".zi buna va doresc si drumuri fara gropi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca undeva in spate ai fi gasit raspunsul daca il cautai.

La o cautare rapida pe net am gasit ca norma pentru motorul tau este 505.01(chiar daca ai cartea in germana sunt convins ca vei putea sa gasesti tabelul in care sunt trecute normele - pot fi mai multe -  pentru motorul tau, lucru pe care chiar te sfatuiesc sa il faci). Prin urmare tu trebuie sa mergi pe oricare ulei care are norma asta inscrisa pe el.

 

Legat de lichidul de frana, o evaluare corecta a calitatilor lui nu se poate face decat intr-un atelier specializat. In nici un caz prin estimari empirice de genul celor folosite de tine (franele mele sunt foarte eficiente, spui tu). Acum sunt doua variante:

1. daca masina ta este in ganrantie, sau de-a lungul vietii ei a fost dusa doar la service-uri de reprezentanta si deti un istoric complet in sensul asta, care iti da dreptul sa apelezi la ganrantie sau la culanta atunci trebuie sa respecti intocmai precizarile planului de service furnizat de producator si sa schimbi lichidul de frana din doi in doi ani, parca, incepand cu anul trei, cred.

2. daca nu esti in situatia de sus, atunci ai libertatea sa il schimbi cand vrei (o data pe an sau o data la 10 ani), doar ca ar fi bine, pentru siguranta celorlalti participanti la trafic in primul rand si apoi pentru siguranta ta si a celor pe care ii plimbi cu masina, sa adopti o atitudine responsabila si sa il schimbi regulat, conform recomandarilor producatorului masinii sau al ultimului lichid pe care l-ai pus in instalatie. Sau poti merge la un service care sa iti evalueze situatia lichidului pe care il folosesti acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun...ms frumos pt raspuns,foarte scurt si la obiect.in legatura cu franele sigur o sa schimb uleiul,am investit suficient in discuri placute cauciucuri noi si acum sa ma zgarcesc la 100-200 de lei...nici vorba.siguranta mai presus de toate.salutare si drumuri bune sa aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ,

Curand ma pregatesc de revizie. Este vorba despre un Glof V 1.4MPI 80CP BUD , 39000km, cumparat de nou in octombrie 2007 de la Cardinal Motors Ploiesti. Planul de service este aratat un pic mai jos. Cativa prieteni m-au ingrijorat cu distributia "ca-i batrana la 7 ani", altii spun ca sa o las la 90.000km ca e originala, nu scrie nici in carte si eu nu sunt pilot de curse. Am tot citit si am ramas nedumerit, nu este clar. Daca o duc la service sa o verifice s-ar putea sa imi spuna sa o schimb si sa imi ia bani si pentru "verificare". Este adevarat ca este folosita numai in oras si foarte rar in afara, aproape doar in concediu. 

Am sunat la reprezentanta si am intrebat ce trebuie sa-i fac la varsta asta. Raspunsul a fost ca doar filtrele. N-au zis nimic de lichide frana, buji sau distributie. Este foarte adevarat ca nu am avut nicio problema cu ea, doar luna trecuta un bec de far si acum ceva ani am agatat cu ceva pe sub ea si am rupt un fir de la senzorul de ulei (stiu ca eu am fost vinovat la faza cu firul dar am stat vreo 3 ore la Cardinal sa gaseasca problema).

Voi ce parere aveti ? este ok doar ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant sau trebuie sa o mai caut pe la ceva ?

Imi poate recomanda cineva un service pentru VW in Ploiesti (fostul Cardinal m-a dezamagit de fiecare data prin atitudine, pret, si parca as spune si neprofesionalism iar la actualul Darius Motors este aceeasi echipa)?

 

2008  CARDINAL,  3.700km, ulei si filtru ulei

2009  CARDINAL,  7.000km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

2010  CARDINAL, 11.400km, ulei si filtru ulei, lichid de frana

2011  AUTOMAR, 16.700km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

2012  Constantinescu PFA, 24.000km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

2013  CARDINAL, 32.000km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

 

Multumesc

 

PS

am gasit aceste manuale, poate sunt mai noi sau nu le aveti inca  http://docs.jayzone.eu/erWin/VW/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Curand ma pregatesc de revizie. Este vorba despre un Glof V 1.4MPI 80CP BUD , 39000km, cumparat de nou in octombrie 2007 de la Cardinal Motors Ploiesti. Planul de service este aratat un pic mai jos. Cativa prieteni m-au ingrijorat cu distributia "ca-i batrana la 7 ani", altii spun ca sa o las la 90.000km ca e originala, nu scrie nici in carte si eu nu sunt pilot de curse. Am tot citit si am ramas nedumerit, nu este clar. Daca o duc la service sa o verifice s-ar putea sa imi spuna sa o schimb si sa imi ia bani si pentru "verificare". Este adevarat ca este folosita numai in oras si foarte rar in afara, aproape doar in concediu. 

Am sunat la reprezentanta si am intrebat ce trebuie sa-i fac la varsta asta. Raspunsul a fost ca doar filtrele. N-au zis nimic de lichide frana, buji sau distributie. Este foarte adevarat ca nu am avut nicio problema cu ea, doar luna trecuta un bec de far si acum ceva ani am agatat cu ceva pe sub ea si am rupt un fir de la senzorul de ulei (stiu ca eu am fost vinovat la faza cu firul dar am stat vreo 3 ore la Cardinal sa gaseasca problema).

Voi ce parere aveti ? este ok doar ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant sau trebuie sa o mai caut pe la ceva ?

Imi poate recomanda cineva un service pentru VW in Ploiesti (fostul Cardinal m-a dezamagit de fiecare data prin atitudine, pret, si parca as spune si neprofesionalism iar la actualul Darius Motors este aceeasi echipa)?

 

2008  CARDINAL,  3.700km, ulei si filtru ulei

2009  CARDINAL,  7.000km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

2010  CARDINAL, 11.400km, ulei si filtru ulei, lichid de frana

2011  AUTOMAR, 16.700km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

2012  Constantinescu PFA, 24.000km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

2013  CARDINAL, 32.000km, ulei si filtru ulei, filtrul de aer, polen si carburant

 

Multumesc

 

PS

am gasit aceste manuale, poate sunt mai noi sau nu le aveti inca  http://docs.jayzone.eu/erWin/VW/

Am aceeasi masina, numai ca a mea este din ultimul lot de Golf V, adica octombrie 2008 si pot sa zic ca pe la 53000 km si 4,5 ani , am fost nevoit sa schimb distributia neprogramat. S-a spart o rola intinzatoare la curea (rola de jos) si o aveam sparta de 2 ani(adica exact dupa ce a iesit din garantie), dar nu am schimbat-o crezand ca zgomotul facut este de la cureaua de accesorii. Pot sa zic ca am avut noroc ca nu s-a rupt cureaua de distributie, in conditiile in care rola era sparta de parca muscase cineva din ea. In concluzie, nu mai merg pe ideea ca ceea ce este pus din fabrica este mai rezistent ca ceea ce pui dupa. Eu unul as schimba distributia la 90 000 km sau 6 ani, la care limita as ajunge mai intai. Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

mi-am pus intrebarea, care este diferenta dintre uleiurile VW 505 01 si VW 507 00, resp. care dintre cele doua se potriveste mai bine pe masina mea (VW Golf 5, 1.9 TDi, motor BKC. Dupa o cautare lunga pe internet, am gasit aceste pagini, pe care am zis ca merita sa le partasesc si pe forum:

 

http://www.oilspecifications.org/articles/vw_motor_oil_specifications_explained.php

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=244676

 

Aici chiar am gasit urmatoarele: "MOTUL Specific 504 00 507 00 5W-30 is fully backward compatible over previous VW oil standards 

such as 501 01, 502 00, 503 00 and 503 01 for Gasoline engines, and 505 00, 505 01, 506 00 and 506 01 for Diesel engines."
 
Ba mai mult, aici, am gasit asa:
 

The oils in this section meet the VW 505.01 specification. These oils are especially for "Pumpe-Düse" (unit injector or "PD" engines) running on fixed service intervals (15,000km / 12 months). 

It is vitally important to use an oil meeting either this, the VW 506.01 specification or the VW 507.00 specification to avoid damaging the diesel pump in PD engines.

For PD engined cars with a DPF, use only an oil meeting the VW 507.00 specification.

 

Ce parere aveti? Pot pune in masina mea Castrol EDGE 5W-30 care satisface standardul VW 507 00? Sau mai bine raman la VW 505 01?

 

Multumesc!

Modificat de Deco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Pentru cei interesati: am facut si eu revizia la masina din semnatura acum 2 luni.

Costuri: filtre aer + polen + combustibil + ulei (aici nu cred ca este cazul sa detaliez pentru fiecare intrucat stim majoritatea pretul filtrelor)

Ulei: eu am mers pe Aral 5w40 (pentru ca este full sintetic) - 5 litri, pentru ca la mine au intrat 4 si ceva.

Total piese: aproximativ 360 de RON

Manopera: intre 50 si 70 de RON, depinde de mester.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

mi-am pus intrebarea, care este diferenta dintre uleiurile VW 505 01 si VW 507 00, resp. care dintre cele doua se potriveste mai bine pe masina mea (VW Golf 5, 1.9 TDi, motor BKC. Dupa o cautare lunga pe internet, am gasit aceste pagini, pe care am zis ca merita sa le partasesc si pe forum:

 

http://www.oilspecifications.org/articles/vw_motor_oil_specifications_explained.php

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=244676

 

Aici chiar am gasit urmatoarele: "MOTUL Specific 504 00 507 00 5W-30 is fully backward compatible over previous VW oil standards 

such as 501 01, 502 00, 503 00 and 503 01 for Gasoline engines, and 505 00, 505 01, 506 00 and 506 01 for Diesel engines."
 
Ba mai mult, aici, am gasit asa:
 

The oils in this section meet the VW 505.01 specification. These oils are especially for "Pumpe-Düse" (unit injector or "PD" engines) running on fixed service intervals (15,000km / 12 months). 

It is vitally important to use an oil meeting either this, the VW 506.01 specification or the VW 507.00 specification to avoid damaging the diesel pump in PD engines.

For PD engined cars with a DPF, use only an oil meeting the VW 507.00 specification.

 

Ce parere aveti? Pot pune in masina mea Castrol EDGE 5W-30 care satisface standardul VW 507 00? Sau mai bine raman la VW 505 01?

 

Multumesc!

Ramai la 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramai la 505.01

 

Poti motiva, te rog, cumva raspunsul? Multumesc!

Modificat de Deco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!