Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Pai avem asa...

 

1. Daca faci toata treaba intr-un service autorizat:

 

Ulei x 5 litri - 250 - 450 lei

Manopera Filtru ulei - 50 - 100 lei

Manopera Filtru benzina - 50 - 100 lei

Schimb lichid frana (lichid + manopera) - 125 - 175 lei

 

2. Daca te descurci tu de ulei il poti lua si la 150 lei bidonul de 5 litri si poti avea noroc sa iti schimbe cineva priceput ambele filtrele cu 50 lei (sau poate o bere). Cu lichidul de frana si manopera e mai dificil, aici nu se baga multa lume, deci cam asta ar fi pretul (~ 150 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la autokappa craiova, 1.6. bse:

 

- distributie si pompa apa, 500 materiale 110 manopera

- filtru aer/polen/benzina/ulei 210 materiale 25 manopera

- schimb lichid frana 60 materiale 50 manopera

- schimb bujii 110 materiale 50 manopera

- ulei 230 materiale 11 manopera

 

Total 14 milioane, multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi, sotia mea are un Golf 5 benzina, tip motor BUD, din 2008 cu care a parcurs pana acum 18.000km. De cateva zile i-a aparut in bord mesajul "Service jetzt!". Intrebarea mea este: trebuie facuta revizia urgent sau poate sa mai mearga asa pana la prima zapada? Nu are cauciucuri de iarna deci nu va folosi masina pe timp de iarna, frecventa de folosire a masinii este 1-2 ori/saptamana. De asemenea, se recomanda schimbarea distributiei? Lichidul de frana? Ce sfaturi aveti?

Modificat de djpedros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mesajul,,Service jetzt!" apare deoarece a trecut nr.de km pentru efectuarea reviziei sau a timpului de la ultima revizie(1 an).

Revizia se face normal la 15000km.


Pentru schimbarea distributiei este necesar nr.de km sau duratat de la ultima schimbare(4 ani).

Lichidul de frana trebuie schimbat 1 data la 2 ani.

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru schimbarea distributiei este necesar nr.de km sau duratat de la ultima schimbare(4 ani).

Lichidul de frana trebuie schimbat 1 data la 2 ani.

 

 

Salut,

 

as avea un comentariu asupra limitarii in timp la schimbul de distributie. Eu dupa cercetari am gasit urmatoarele:

http://vwforum.ro/topic/78473-kit-distributie/page-11#entry2242974.

 

Ce parere aveti?

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e fara limita de timp, se recomandala un anumit nr de ani sa se verifice, si se schimba la nr de km scrisi in planul de service,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ... sunt nou pe aici si recent mi-am cumparat un vw golf 5 1.9tdi 105 cp tip motor bkc si as vrea sa ii schimb uleiul si filtrele bineinteles, masina are in jur de 170.000 km c ulei sa pun 5w40 sau 10w40 ma gandeam la un mobil1 ms mult ... :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut .am un golf 5 din 2004, 1.4 fsi si as vrea sa fac schimbul de ulei.momentan masina are 5w40 castrol si a baut circa 2,5l de ulei.inainte de a pune 5w40 ,a avut 10w40 la care a trebuit sa completez tot cu 2,5 l de ulei dupa 10 mii km.voi ce parere aveti,sa schimb marca uleiului? sunt total confuz,deoarece am auzit ca champion 5w30 long life din belgia e mai bun.voi ce spuneti? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat nu schimbi norma de ulei prevazuta de producator, nu ar trebui sa fie nicio problema. Iar in cazul in care schimbi marca de ulei, e de preferat sa golesti tot uleiul vechi, sa nu le amesteci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei scuza-ma ,dar cum aflu sigur care e norma de ulei prevazuta de producator?pentru ca eu nu am cartea masinii.si inca ceva,cum sunt sigur ca a scos tot uleiul din motor?crezi ca merge champion 5w30? tu ce ulei ai la masina,ca vad ca ai tot un fsi.       MULTUMESC ANTICIPAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o privire si pe aici , o sa gasesti mai multe detalii. Da, un 5w30 cred ca e perfect pentru tine, dar uita-te prin manual pentru confirmare. Io tot asa am pus, un 5w30. 

Modificat de Andrei-13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos pentru promptitudine.imi poti spune te rog ce marca e uleiul tau?eu momentan am castrol 5w40 c3 si cred ca am sa pun 5w30,dar nu stiu ce marca.m-am uitat prin manual,dar nu specifica ce tip de ulei trebuie sa pui la fiecare tip de motor si nici ce norma e prevazuta de producator.tie iti consuma ulei?daca da,cat?multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa te uiti in manual de date tehnice. La motorul tau apare 503.00 pentru masinile cu LongLife, iar pentru cele fara longlife VW 500.00, 501.01 sau 502.00 . Stai linistit, un 5w30 e ok pentru tine, daca vrei Castrol. Nu, nu prea imi consuma ulei, nu am completat nimic de la ultimul schimb, sau daca a pierdut, nu suficient cat sa il observ. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos Andrei  pentru informatii,cred ca am sa pun 5w30.Acum trebuie sa decid ce tip de ulei ,normal sau long life.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Tot vorbiti de Ulei.

 

Motul, a pus cineva ?

 

Ce ulei imi recomandati si mie ptr un Golf 5 1.4 16Valve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 --  TITI 200   Salut.Eu am un golf v 1.4 fsi si am pus 5w40 castrol magnatec la recomandarea unui mecanic de la vw.inainte de uleiul asta,vechiul proprietar a pus 10w40 si a papat cam 2,5 litri de ulei dupa 10 mii km.Dupa primul schimb cu 5w40 am vazut deja diferenta la consum de ulei (1,5 litri).Sunt super multumit.bafta si tine-ne la curent.

Modificat de valy63
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu de la Motociclete, testat de mine, Motul era cel mai bun.

 

As incerca si la Golf, dar sa vedem.

 

O lista cu panoul de sigurante stie cineva unde pot gasi ? Am impresia ca imi lipsesc unele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am achizitionat un Vw Jetta 3 2008 1.6 BSE 102 cp, iar ultima revizie fiind acum aproximativ 9.000 km la reprezentanta pentru linistea mea sufleteasca totusi doresc sa-i fac schimbul de ulei+filtre. Acum ca orice nou posesor urmeaza o avalansa de intrebari :D .

1. Merita sa ma duc la Nurvil sau pot face si eu revizia? Cam cat costa revizia la reprezentanta(ulei+filtre)? La masina anterioara (Logan) avand la dispozitie rampa/sant la firma unui prieten, era treaba de 15 min, o cheie pt busonul de la baia de ulei, una pt filtrul de ulei, si cam atat. La asta e ceva mai special? Banuiesc ca se gasesc chei pentru buson ulei/filtru ulei in comert.

2. Din cate am citit, la motorul asta intra 4.5l ulei, acum urmeaza intrebarea 0w40, 5w40 sau 5w30, Castrol, Mobil1?

3. Filtre... Mann, OEM care sunt mai ok? Multumesc :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina are un istoric complet facut la reprezentanta atunci nu rupe continuitatea: mergi cu ea tot la reprezentanta.

Nurvil accepta sa mergi cu consumabilele tale, ei taxandu-te doar pentru manopera.

 

Poti sa mergi linistit pe produsele Mann. Totusi, iti recomand ca filtrul de ulei sa il ei OEM. Vezi daca cei de la Nurvil nu au o oferta pentru revizie (stiu ca sunt niste pachete filtru+ ulei + manopera).

 

Pentru ulei mai sapa pe aici pe forum. Sunt destui care au renuntat la Castrol si folosesc cu succes alte produse.

 

PS: pune mana si citeste topicul asta. Sunt o gramada de informatii utile in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi pentru informatie, o sa ma interesez la Nurvil sa vad cat imi cer pe manopera, eventual chiar si cu piesele lor cat e revizia, daca au preturi ok nu ma complic.

Cat despre ulei, eu am fost foarte multumit de Castrol la celelalte masini, cred ca o sa raman tot la el, acum sa vad care indice ii place mai bine, am vazut ca 5w30 e recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de 5w40 am auzit pareri bune!

 

Ca sfat...nu te mai increde asa mult in reprezentanta,te costa mult si nu e 100% ca iti face totul perfect.Taikmiu si-a facut masina numai la reprezentanta la orice chestie...de la debitmetru la filtre,la rulment.Cand i s-a dus rulmentul fata-dreapta l-am convins sa ia de la dezmembrari ca gasim unu fara joc si perfect,am gasit unul perfect,problema a fost alta....nu se potrivea acolo ca aia de la passat cand i-au schimbat rulmentul au schimbat tot sistemul de la roata cu alt gen,era si alt cod pe chestia aia si rulmentul care trebuia sa se potriveasca dupa cod la masina nu sa potrivit si uite asa s-a chinuit si la magazine de piese auto sa incerce sa comande ca nu stie ce i-au facut aia de la craiova(de la repr volkswagen)Pana la urma am rezolvato si a trebuit sa puna alt tip de rulment (care l-au pus si aia de la craiova) neafland de la ce model de masina este.

 

In fine toata chestia am spuso pentru ca eu niciodata nu o sa ma duc sa fac ceva la reprezentanta.Am mai auzit de greseli sa puna prea mult ulei si omu(il cunosc personal) sa se de-a jos si sa se chinuie sa bage carpa cu ceva in ulei pe la joja si sa imbibe si sa stoarca si tot asa ca la lasat masina pe drum:)).Daca e sa se intample ceva se intampla la orice service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta m-as duce doar pentru istoricul service, adica sa le duc piesele mele si ei decat sa faca revizia ca sa-mi completeze in cartea de service si in baza de date ca asa un schimb de ulei cred ca-l poate face si prietena mea daca-i arat de 2 ori :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, la Nurvil poti sa stai la masina cand se face revizia.

Deci daca ai istoric complet al masinii du-te si fa-o si pe asta la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea service a masinii (g5, 2005, 1,9 tdi pentru cei de pe Tapatalk), luata SH din RO am in planul service, la capitolul 'alte insemnari' urmatoarea mentiune: AKTION 20K2. E facuta la 2400 de km. Ce inseamna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie 90.000 KM (92.364) la Golf V 1.9 TDI DPF 2008 BLS:

 

Filtre MANN (motorina, ulei, aer, polen) + manopera: 440 lei

Ulei Castrol (4.5 l) + schimb: 150 lei

 

Dealer VW PEX Ploiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!