Jump to content

Noua Skoda Yeti


 Share

Postare recomandată

Nu prea imi imaginez la ce e buna, ca ma gandesc ca nu merge nimeni "la padure" cu asa ceva :D

De ce nu daca e capabila? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    9

  • Michael

    7

  • TIBI_84

    5

  • nsm

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai ca sa nu o zgarii, strici, distrugi :D Ca doar nu e Lada Niva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu doar 1,5 cm mai mult decat Jetta si 19,6 cm mai putin decat Passat, e fortat sa afirmam ca Octavia se situeaza intre clase. Cat priveste articolul din Auto Bild si comparatia cu Tiguan, ar fi destul de multe de comentat, dar nu aici, ci in sectiunea versus.

Cand a aparut Octavia 2 in 2004 era "mai multa masina" decat Bora si tindea spre Passat B5.5

La fel si Octavia1 era mai mare decat un Vento in 1996.

Probabil de aici se trage ideea ca e intre clase, desi cu Jetta s-a redus mult din "handicap".

Yeti e un fel de town SUV asemanator cu Suzuki SX4 4x4.

Pe mine nu m-a convins in testul versus cu Tiguan, mai ales ca in poza de dupa test, Yeti aparea cu spoilerul crapat in incercarea offroad (Autobild ro).

Am stat in Yeti si mi se pare ca are un interior inghesuit la capitolul sofer (in comparatie cu Octavia1, nu cu Touareg). Personal nu as da banii pe Yeti decat daca criza ar continua vreo 3 ani si ar ajunge sa se vanda cu discount de 30%. Mai exact, nu as da banii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa nu o zgarii, strici, distrugi :P Ca doar nu e Lada Niva :)

Pai de ce iti mai iei atunci SUV?! :blah_:

Inteleg sa nu faci off-road greu cu ea, ca e mai bijuterie :D , da' asa, o padure mica, un pic de namol, ceva sleauri, un deal ... :P sa simti un pic de 4x4. Totul cu atentie si responsabilitate, desigur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am admirat o Yeti luni la Elcar Gid, foarte bine echipata. Desi nu ma atrage designul la Fabia sau Roomster (cu care spun eu ca seamana), mi s-a parut o masinuta tare draguta, in realitate chiar pare mai frumoasa decat in poze.

Totusi, este putin cam scumpa pentru categoria "masinuta" in care am incadrat-o ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut astazi noua masinuta Skoda, la Avia Motors Pantelimon, arata bine, imi place, interiorul este ok. Ca o prima impresie, masina se apropie, ca si calitate, de noul Superb.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o prima impresie, masina se apropie, ca si calitate, de noul Superb.

Ar trebui sa fie asa...mai ales ca preturile la diesel-uri (masini pe stoc) sunt apropiate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de aceasta comparatie...citeam acum 2 luni in Auto Bild..parca, inainte sa apara pe piata si la noi Yeti, o comparatie intre Tiguan si Yeti.

Well...il cam manca pe paine pe Tiguan, atat la performante, manevrabilitate, interior si...pret!

.....cu exceptia situatiei care e motorizat cu 1.2 TSI :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu motorul de 1.4l de pe Tiguan nu poti face mare branza ( totusi o branza mai mare fata de 1.2l, e drept ).

Cine are nevoie de un SUV, 4x4, sigur nu au sa aleaga motoare entry-level.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 1.2 TSI se livreaza doar 4x2...deci...nu au cum sa-l aleaga cei ce vor 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le urez viitorilor posesori de yeti 1.2 TSI sa se tina tari cand vine un 1.9 SDI 64/68 din spate in treapta a5a si incearca depasirea

macar pentru gloria si spiritul de luptator al lui yeti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu astazi doua bucati Yeti in parcare la PBN, dintre cele care au fost folosite in drive-testul organizat cu ocazia lansarii. Ca sa fiu sincer, sunt putin dezamagit. In poze parea mai reusit ca design si mai impunator. Pe viu mi s-a parut destul de mic. Dupa parerea mea se adreseaza unui public tanar, de cel mult 35 de ani, fara copii. In schimb, Tiguan mi se pare ca are mai multa personalitate si se poate adresa si familistilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am configurat si eu un Tiguan Track&Field 2.0 TDI CR 140 CP si Yeti Experience cu acelasi motor. Am adaugat optionale la fiecare ca sa le aduc cam pe la acelsi nivel si din cauza ofertei Attitude de la VW reiese o diferenta de pret de 1723 Euro cu tot cu TVA. In mod normal era o diferenta de 5200 Euro cu TVA.

Tiguanul iese la 27.757 Euro vs. Yeti la 26.034 Euro ambele preturi cu TVA inclus. Ambele sunt cu Bixenon, pachet sumar piele, comenzi audio volan, RadioCD cu touchscreen si CD-Changer, jante 17", bare negre acoperis, ambele au monitorizare presiune in pneuri si functia Off-Road. Deci cum am zis am incercat sa le configurez la acelasi nivel si asta e rezultatul.

Trebuie sa remarcam insa lungimea mai mare a Tiguan-ului, marimea mai mare a portbagajului ( de la 405 la 470 l), garda la sol mai mare (de la 180 mm la Yeti la 195 mm la Tiguan). Ce am mai remarcat e ca Yeti are si scut metalic la motor si cutie, asa am vazut la dotari standard la echiparea asta.

La 5200 Euro diferenta intre cele doua masini la preturi de lista se pot purta destule discutii pro si contra, dar la 1700 Euro diferenta e clar in favoarea Vw, parerea mea.

Cum alege fiecare e in functie de cat de bine vrea sa fie dotata masina si bineinteles emotional. Unii vor spune ca fata lui Yeti e urata rau, altii ca nu arata rau masina per ansamblu, iar despre Tiguan multi vor zice ca arata groznic mai ales in privinta partii frontale la versiunea Track&Field, dar si per ansamblu. Deci masina se alege in functie de cum iti place mai mult design-ul si care te-a impresionat mai mult totul raportat la pret.

Am urcat si eu in Yeti si pot sa zic ca ma simt bine in masina, se simte in multe locuri calitatea ridicata a fabricatiei care isi cere tributul prin pret. Mi-a placut faptul cum se inchid usile, ceea ce inspira soliditate, practic simti ca e un VW in haine de Skoda.

Insa nu stiu cum se comporta la drum, cat de bine e insonorizat habitaclul, tinuta de drum in curbe. Daca a facut cineva test-drive si si-a format o parere destul de clara despre aceste lucruri sa posteze sa ne impartaseasca experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect :P Asta incercam sa spun si eu mai sus, dar fara sa zic de rau de Yeti, pentru ca fiecare masina isi gaseste stapanul pana la urma. Tine si de gusturi, dar realitatea e ca tine foarte mult de bani. Din cauza asta doar 1/4 sau 1/5 din populatia planetei poseda auto, iar restul nu. Am auzit informatia asta acum cativa ani de la cineva de la Renault parca.

Si in general cine are 20.000 poate scoate si 22.000 Euro din buzunar. La fel cine are 25.000 poate ajunge si la 29.000, limita si-o stabileste fiecare si poate fi suportabila sau nu. Cand nu e suportabila masina ajunge in parcurile de recuperate de leasing, foarte simplu. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Yeti a fost gandit sa lupte cu Tucson, Sportage, Rav 4.

nu cred ca ai facut bine bagand in enumerare si toyota rav4.

ravul are deja o faima ,creata in timp.

yeti are un pret bun,dar din profil mie mi se pare ca e o telecabina.

sunt de parere ca la design s-ar mai fi putut lucra...si spun asta fara sa par carcotas.

este o alternativa pt cineva care nu doreste un tiguan mai putin dotat sau pt cineva care nu-si permite un Q3.

una peste alta,aparitia lui yeti este un pas inainte pt skoda,cuprinzand inca un segment

eu unul nu-l consider un suv ,ci mai de graba un cross over

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi m-am oprit la dealer sa vad skoda yeti.

am ramas mirat sa vad ce portbagaj mic are,nu e mare diferenta intre al skodei si cel al leonului meu.

mi-au placut:

- sistemele de anorare

-inchiderea portierelor

-posibilitatea de a regla bancheta spate

-pozitia la volan

nu mi-a placut:

-manerul de care tragi ca sa inchizi haionul,identic cu cel de pe fabia

-prea mult plastic,da senzatie de lucru ieftin

per total,daca ar fi sa am banii pt un yeti nu as lua.mai bine pui ceva in plus/mai astepti si iei un tiguan sau un freetrack.calitatea fiind net superioara

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
per total,daca ar fi sa am banii pt un yeti nu as lua.mai bine pui ceva in plus/mai astepti si iei un tiguan sau un freetrack.calitatea fiind net superioara

Depinde din ce unghi privesti problema: poate ai bani de Octavia si mai pui un pic si iti iei un Yeti si sa ai SUV, sa fii in randul lumii.

In ultimul nr de Autobild, Yeti bate pe Tiguan, Rav4 etc. Or fi nemtii prosti sau interesati sa promoveze Skoda in dauna Vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pui un pic si iti iei un Yeti si sa ai SUV, sa fii in randul lumii.
:mop:

Cand a fost lansat Tiguan, tot Autobild spunea ca e mai tare ca BMW X3. Ma rog, chestie de gusturi. Daca doresti, pot sa iti demonstrez ca unele dintre afirmatiile celor de la Autobild referitoare la versusul Yeti-Tiguan nu prea stau in picioare...

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..

Testat azi Yeti. 2.0 TDI - 140 CP, noul CR, 4X4 Haldex, trapa si cateva mai multe optiuni pe ea.

Impresii...pai sa le luam pe rand:

1. Design - personal nu prea ma incanta...insa nu e de aruncat. Da impresia de ceva robust cu putin estetic...e subiectiva treaba; la altii le place si altii nu..

2. Design interior - plansa de bord ok. Plastic folosit si la O II si la Noul Superb, ceva ornamente ce imita cromul...daca chiar nu o fi crom...etc. Ce nu mi-a placut sunt fetele de usi de pe interior(plasticul lor)...pe bune...sunt de octavia tour...ar fi putut si ei sa faca ceva mai bun. :unsure:

Per ansamblu, nu lasa o impresie de plastic ieftin, insa nici nu te duce cu gandul spre vreun lux ceva....

Loc interior garla...scaune cu sustinere laterala ok. Portbagajul...nici nu m-am uitat ca doar nu car porcul cu ea!

In schimb avea trapa panoramica, o chestie misto..mai ales vara.

3. Test drive - Motorul targe liniar, insa ii lipseste vana de PD. E drept ...e prima data cand conduc acest tip de motor...insa trage. Ce m-a enervat...este mica intarziere la accelerare brusca datorita lui 4X4; daca asta inseamna 4X4 in mers, atunci eu nu vrea ever pe vreo masina de-a mea.

In curbe... sta destul de bine, fara vreu ruliu pronuntat (vizavi de O II a mea..care se cam inclina), insa asta este datorita lui 4X4.

4. Pret - undeva pe la 24.000 EUR cu TVA..nu stiu exact.

Concluzii...mi-a placut, insa nu as cumpara-o...si asta nu vreu sa se interpreteze cu sens peiorativ...este doar parerea mea personala

Este o masina corecta, da impresia de robustete insa nu exceleaza la capitolul design iar uneori plasticul din interior parca provine de la papusi topite...insa este compensat de plansa de bord.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la autobild nu au o parere concreta,cum apare ceva nou cum acorda calificative maxime in detrimentul masinilor testate tot de ei.

:) yeti mai are mult pana ofera confortul,calitatea,imaginea unui rav4.

m-am urcat in ambele ,iar diferenta este colosala.

deci de unde sa fie peste un yeti?poate doar la achizitie.

nu inteleg cum de are un portbagaj asa mic!nu am retinut capacitatea,insa ''ochiometric'' parea mai mic ca la un golf5 sau leon 1p.

pt un suv compact ,consider aspectul acesta un mare dezavantaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Acum am venit de la dealer.Arata mai bine decat in poze.Era unul experience 2.0tdi 140 cp comenzi pe volan+bolero 27 de mi euro.stai aproape la fel ca in octavia 2 dar e cam scump pentru clasa lui,la banii astia iti iei superb 4x4 2.0 tdi 170 cp elegange :)

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu in weekend un test drive la reprezentanta Delcar (Brasov) cu un Yeti Experience 2.0 TDI 140 CP 4x4.

A fost pentru prima data cand conduc un motor de generatie noua CR. Nu m-am dat puternic la ea caci nu-mi sta in fire, dar recunosc, sunt fan al plecarilor ferme (fara scartaieli) pana la limita norma de viteza. Pe scurt, imi place sa tasnesc ! M-a dezamagit prima treapta de viteja....Nici nu ma miscam bine, deja aveam 3800 rpm si nu simteam deloc senzatia de bagat in scaun. De la treapta 2 in sus, se schimba treaba.

Mi-a placut ca are multe dotari in versiunea Experience, mi-a placut cumva si pozitia soferului cum vedeam botul masinii si nimic in fata ( mi-aduce aminte de botul lung si impunator de la vechiul E39...heh, aia masina strasnica...gata OT-ul ;) ). Mi-a placut foarte mult sistemul modular adoptat pentru scaunele din spate. Chiar inteligent...sa le poti pune si scoate individual....avea si Touran parca cu al sau VarioFlex dar nu am avut ocazia sa-l vad pe viu.

Una peste alta, mi s-a parut o masina destul de practica si spatioasa pentru nivelul de calitate oferit de Skoda. Masina asta avea insertii de lemn....si nu-mi placeau deloc....nu-mi plac "vreascurile" in masina, imi da senzatia de executive pe o masina nedemna :).

Un alt lucru bun e totusi scutul de otel de protectie al motorului. Cu Tour-ul de acum am dezvoltat o arta din a evita gropile si, la nevoie, de a le aborda "cu stil".

Ce nu mi-a placut, de exemplu, marcajul pentru vitezometru si pentru turometru sunt foarte aglomerate si chiar am stat cateva secunde sa ma holbez cu atentie care din ele e care...nu le distingeam nici cum. E si o chestie de obisnuita cred. Un alt lucru care chiar nu mi-a placut a fost suspensia. Sotia a stat in spate si a remarcat si ea cat de "bumpy" era masina, ca o minge? A mai remarcat cineva aspectul acesta ? Nu este exclus sa fi avut in pneuri o presiune cam mare, dar chiar auzeam cum zdrangane masina cu totul la fiecare pitricica si groapa ( am mers o bucata cu ea pe un drum judetean cu ceva denivelari, mici gropi....nimic offroad).

Ca si design, din pacate, botul nu imi place, din cauza farurilor de ceata. E cu siguranta o chestie de gust, insa mie unul nu-mi plac. Spatele il gasesc placut, nu iese cu nimic din comun.

Un alt lucru care nu mi-a placut: exactitatea cutiei de viteze. Nu stiu daca masina aia a fost sau nu abuzata, nu stiu daca avea in special probleme la schimbator, dar cutia de viteze mi se parea f imprecisa....cum sa zic ? ....cu spatii largi pentru fiecare treapta in care puteai fie sa nu nimeresti treapta corecta, fie sa nu intre...fie sa agate...mi-a dat de furca. O spun cu mana pe inima: pe Tour am cea mai exacta cutie de viteze pe care am avut-o si condus-o. (nici E39 nu era asa exact...dar avea si uzura la peste 250k km).

Alte pareri, opinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Guest jepcarusam

in cautarea unei masini de familie am luat in considerare si noul Yeti .

sistemul de culisare al scaunelor din spate este o idee salutabila ..... dar cu ele date la maxim in spate tot nu ramane suficient loc la picioare pentru o pers de 1.80 - 1.90 - astfel poate ajuta numai la marirea portbagajului daca va simtii cineva nevoia .

cotiera spate se face prin rabatarea scaunului central ... o idee cel putin stranie ..... daca ai un copil mai vioi il gasesti in portbagaj facand plaja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am facut si eu un drive test, cu acceasi masina ca si d_andrei, mai nou are 14.000 km ( e maronie).

Cred ca are 4 atm in roti, de accea sare ca o minge.

Mi-a placut:

Pozitia de condus, schimbator de viteze, stabilitate, ergonomia (ma uit numai la turometru :) ), sunetul motorului, demarajul dupa 2000RPM.

Masina sta se aseaza pe sosea la viteza mare, la curbele abordata in forta intra in actiune sistemul 4x4 foarte convingator.

In general continutul tehnic foarte este atractiv.

Nu mi-a placut.

Portbagaj: foarte mic in comparatie cu functionalitatea masinii. Scaune spate inguste.

Cred ca daca-i proiectau un ampetament cu 5 cm mai lung si portbagaj de 500l batea tot in materie de SUV compact.

Excluderea rotii de rezerva ar rezolva problema de capacitate a portbajaului.

Franele: parca nu tin ca la Octavia.

Aspectul masinii nu comentez, fie care dupa gustul sau.

Sincer: ba bate gandul sa cumpar una, poate se mai lasa un pic si preturile prin toamna.

Modificat de srudolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!