Jump to content

Suport joja


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Nu trebuie altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la acel plastic care intra joja? Poti cumpara de la un magazin auto alta noua, pretul e de 5-6 ron. Desfa si capacul de la filtru si scoate din decantor tot uleiul cu impuritati cu o seringa mare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acel plastic. problema e ca nu stiu daca era ca cel vechi.. orice as cumpara poate fi de dimensiune diferita. daca scot ulei si nivelul indica intre A si B, poate de fapt e mult prea putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il cumperi conform seriei de sasiu piesa oe, nu vine cu alta dimensiune/forma decat ce a avut masina din fabrica si este ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inlocuit si eu suportul joei cu unul topran. De atunci am foarte jos uleiul pe joja.

Pana acum, la 300.000 km ai masinii, nu a trebuit nici o data sa completez uleiul intre schimburi, acum dupa 10.000 km deja este sub minim. la 15.000 km abia mai ajunge joja la el. Cand am facut revizia (dupa ce schimbasem suportul de joja) era uleiul aproape la maxim (inainte era un pic peste maxim). Ma gandesc serios sa iau de la PBN unul OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai urme de ulei in jurul imbinarii cu teava metalica?

Daca nu, n-are treaba cu suportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu ai infipt bine suportul jojei in locasul sau si poate de aceea iti arata nivelul mai mic la ulei

cand impingi suportul jojei in locasul sau, trebuie sa se auda ca un fel de ,,clic":wacko:

Modificat de soimica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,joja de plastic in partea inferioara nu are si o ganitura de cauciuc?la mine nu e rupta dar pierde ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
bbogdanmircea

Salutare, azi ajuns și eu acasă după mult timp dau să verific uleiul, când colo iese joja cu tot cu acel suport portocaliu. 

Am observat ca suportul are o curbură și ca un fel de pinten și m-am gândit că trebuie apăsată și apoi rotit că acel pinten să ajungă în ceva locaș că să nu iasă când se ridică joja .

Într-adevăr dacă fac așa, suportul nu iese dar curbură e spre dreapta și nu se potrivește cu capacul motor ... Stă forțat, plus săgeata de sus unde intră joja e spre dreapta .

Nu mi s-a părut ok așa că am impins-o drept doar fără să o rotesc la dreapta dar nu stă bine tot așa iese când trag joja .

Suportul e nou l-am luat prin 2014 când l-am rupt pe cel vechi un mecanic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e original, nu va sta bine.

S-a cam explicat in topic care-i sistemul de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am citit topicul, unii spun ca face clic altii ca se impinge si apoi se rasuceste ...

E la fel la Golf 4 cu cea de Passat motorul fiind  transversal ?

Sagetica de sus unde se baga joja trebuie sa fie indreptata spre motor ?

Ma duc sa cumpar astazi una noua pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la fel pe G4 si Passat, motorul e acelasi.

Unele fac click, altele nu. Depinde de material. 

Exact, sagetica spre motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mi s-a rupt si mie suportul pt joja! Cam tot ce e plastic pe langa motor a inceput sa se faramiteze. Putini km, 118k, dar varsta... 2003... isi spune cuvantul.

Nu stiu cum schimbati voi chestiile astea asa usor ca eu nu am loc sa arunc un ac in zona aia. Mai ales ca am si instalatie GPL bagata intre toate matele alea.

Intrebarea mea este, si daca nu schimb plasticul ala? Ce se intampla? De mancat ulei, de aruncat afara vad ca nu e cazul (in vreo 4000 de km de la eveniment). 
Nici in consistenta uleiului n-am observat nimic pana acum. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Hai că e simplu, îl scoți pe ăla vechi și apoi cumperi unul nou și îl împingi la loc până face click.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!