Jump to content

Suport joja


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

scoate bucata aceeia ce ramane pe suport 

post-29377-0-81045200-1376414014_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am reusit, eu mecanicu' lu peste.

 

Asa este cum spune i@u, ramasese practic legata de teava de metal un inel  exterior si unul interior.

 

Ala din exterior a iesit usor ca era deja crapat, in interior am avur emotii, s-a spart in 2 si imi era frica sa nu cada, carpa nu prea ajuta in lipsa unui apirator in zona care sa-ti traga din carpa ramasitele.

 

Cred ca am reusit sa scot totul cu succes, teava a fost acoperita cu o carpa pana maine cand intentionez sa cumpar piesa.

 

O ultima intrebare, am observat ca are o bucata de prindere, aia unde vedea in fata sau in spate?

 

Multumiri sincere pentru tot ajutorul!

Modificat de nou_pe_aici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la lamela aceea de ghidaj. Nu poti s-o pui decat intr-o pozitie pentru ca asa cere curbura tubului.

Nu stiu despre ce masina discutam. La Passat vine cu partea plata inspre stanga masinii. Mai exact inspre bulbul presiunii de ulei de pe suportul filtrului de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa o bagi decat intr-o pozitie , verifica atent cum vine si apoi apasa sa se clipseze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a rupt si mie ghidul jojei de ulei,miercuri seara,dar am reusit sa scot toate bcatelele de plastic. Joi,de Sf. Maria, sarbatoare legala,deh,magazinele erau inchise,dar o urgenta medicala in familie,m-a facut sa astup gura tubului metalic pe care se asaza ghidajul,cu un dop. Am mers niste zeci de Km asa, fara probleme. Deci in caz de urgenta, se poate astupa gaura si se poate folosi masina. Tot joi am gasit la Autovit un ghidaj Topran,20 de lei,cu o crapatura exact acolo unde se fixeaza pe teava metalica,dar am lipit-o azi si pare ok.Nu am fost atent cand am cumparat-o. Oricum comand una originala si o pun pe aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a rupt suportul de la joja.... I-am facut un dop de lemn si l-am bagat acolo. De 1 an merg asa si nu am intampinat nicio problema :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rusinica. De un an cum verifici nivelul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah ba nu! :D

 

Am joja si suportul rupt in portbagaj. O data la 2 luni il pun asa sa stea in locul vechi si masor foarte corect nivelul de ulei. Apoi inapoi dopul :))) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pe original ti se pare scump maxim 25 de lei, cumpara un after market la 6 lei si esti in rand cu lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o sa iasa de acolo dupa 2 saptamani.si dupa aia tot original o sa cumpere:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

app..am luat si eu unu la 5 lei...si e cam aiurea..cand imping joja tre sa fortez putin sa intre acolo asa cum ar trebui, si cand trag de joja da sa se ridice si el...cat de curand o sa iau si eu unu pe original...da cum fac sa stiu care e original..??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luat azi de la PBN :) 22 lei :) (reducere pt masina veche)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca aia sunt bani de tigari.

Eu cand am luat-o acum cativa ani, a fost 50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am coandat si eu un ghidaj original la un magazin si e 29 de lei. Am reparat-o intre timp si pe cea aftermarket si pare sa stea ok.O tin pana o iau pe cea OE. Am eu un fix cu piesele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am luat si eu Pierburg cu 7lei. Sa vedem cat o tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu verifici des uleiul, tine mult. Glumesc. Eu am luat AM si tine de mai bine de 2 ani jumate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveam capac la motor, dupa ce am pus capacul, joja fiind coapta, de la vibratiile capacului imediat a sarit. Si asta noua daca se coace, are aceeasi soarta. Normal sau anormal, capacul vibreaza mai tare decat motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vezi cum vibreaza la ALH capacul. Oricum,daca ghidajul OEM pe care l-am pus mai tine cat primul,9 ani, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am verificat uleiul acum 4 zile si era full, dar am constatat ca aveam si joja rupta. Am schimbat-oatunci iar azi am verificat uleiul si era sub nivelul minim. Se poate sa scape pe undeva sau sa nu arate corect nivelul ? Am gasit totusi o pata de ulei sub ea de 1 cm...


Mi-e frica acum si sa completz uleiul, ca poat nu arata joja cea noua coerent, si torn prea mult, poate face presiune si plezneste undeva. In bord nu se aprinde nimic dar nu am incredere ca am motorul schimbat de mecanicii lu peste, si nu stiu daca mai functioneaza coerent senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cumparat suport de joja pentru motorul tau, e ok. Iti pierde pe undeva uleiul.

Discutii pe tema asta in topic-uri dedicate, nu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti !

Am intrat si eu in randul lumii - am rupt suportul de la joja :D Noroc cu  topicul asta ca m-am mai linistit-credeam ca am reusit sa creez o  problema mult mai grava si mai scump de rezolvat.Astept deja suportul pe original ca sa nu am surprize.Pe moment un dop de sticla de vin un pic cioplit a rezolvat perfect problema :D Sper sa vina repede sa nu fac si eu anul cum a reusit colegul nostru :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Topicul fiind adormit postez pentru a-l aduce la actualitate cu pretul, fiind insa acelasi :))

M-am intalnit si eu cu problema tubului de ghidaj al jojei la Golf 5.

L-am comandat azi la Midocar Vitan pret 29 de lei OEM.

In legatura cu montajul toate informatiile sunt aici!

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Cel din imagine de mai jos se potriveste si la passta motor 2000 benzina?

post-126828-0-54799900-1447852266_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Daca se da drumul uleiului pe sub masina, curge tot sau trebuie sa se mai faca si altceva? As vrea sa scot tot uleiul si sa adaug cat scrie in cartea masinii pentru ca ultima schimbare a coincis cu schimbarea plasticului din jurul jojei si nivelul este inca o data cat de la A la C din imaginea de pe prima pagina..

sau.. este cineva dispus sa imi imprumute pentru cateva minute acel pastic din jurul jojei?

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!