Jump to content

Suport joja


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

tocmai am aflat,si am si observat,ca pe teava de metal pe care intra suportu de joja se gaseste un o-ring!

oare din cauza lui imi iese?

asta vine/se comanda??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e oring-ul ala ca eu am scos suportul de joja de cateva ori si tot nu l-am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am cautat si in Etka si nu apare......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oringul respectiv iti vine pe partea metalica a jojei care iti iese din motor,deci se gaseste cu tot cu teava...

..

post-64586-0-78265500-1316499212_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar aia e partea care intra in blocul motor....nu cea in care intra teava de plastic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si joja de plastic vine mufata pe teava din poza,oringul iti vine pe teava metalica...eu asa stiu.E corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...dar acolo unde intra teava de plastic in cea de metal, nu e niciun oring...eu asa stiu. Oringul este la capatul care intra in blocul motor, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa trag un ochi sa ma documentez bine sa nu vb aiurea si apoi postez.

eu din cate stiu partea mai subtire vine in baie si se baga fortat,dupa scheme cred ca am dreptate.E corect sau ma insel?

post-64586-0-64646300-1316502755_thumb.j

post-64586-0-07979200-1316502778_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu...e bine. Acum il vad, in ce ai atasat tu. Trebuie sa fie pe teava de metal....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat suportul nouOEM de joja.

a intrat fain de tot,si s a infipt cu convingere.

la locul unde teava de plastic intra pe teava de metal este un o ring de cauciuc,care sta pe teava de metal.

spre motor nu stiu,sper sa nu mai umblu pe acolo ceva vreme!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut . daca tot e vorba de ulei ... am si eu ceva problem

mai exact sa dus turbo ( a-2-a oara in 2 luni ) , mecanicul mia zis ca e de vina pompa de ulei , ( eto ca esti din mures ca si mine ) nu stiti unde as putea gasi o pompa sau cum so numi pentru verificarea presiuni din pompa de ulei care este bagat in turbo ( sau daca stiti un mecanic din mures la care as putea sa merg sai faca un test pentru asa ceva )

masina asta imi manca zilele , de bani nici nu mai zic !

thx si astept pareri de la voi ce as putea sai fac sau unde sa merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Sa mai intaresc si eu temerile celor care se lovesc de beleaua asta. Partile ce raman pe stutul ala metalic se pot rupe fara probleme cu o surubelnita, fara mila. Eu am tot tras cu degetele de bucata ramasa si nu am reusit s-o trag in sus, desi nu sunt subnutrit deloc.

Ce intrebare am: Daca se rupe "cacao" asta de stut in timp ce esti pe vreun coclaur, camp, etc.. Se poate infunda lacasul ala si sa se mearga fara probleme?

Scuzati-mi dezgroparea topicului, dar intrebarea mea cred ca si-o pune fiecare cand rupe teaca aia de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fara probleme. Important e sa nu cada bucati inauntru, ca pot provoca alte belele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca azi am schimbat uleiul si am rupt balaria aia de teaca si intr-o ora trebuia sa ma duc sa ridic cadoul pentru prietena mea. Deja incepusem sa-mi spun pe nume "Zambilica", ca nu puteam sa schimb uleiul maine, etc..

Noroc ca am gasit la dezmembrari o teaca de 1.9 tdi pd si s-a potrivit cat de cat, desi e putin larguta.

Multumesc pentru lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dupa ce am cumparat un capac de motor pentru masina, so rupt amarata aia de teaca, acum provizoriu am astupat gaura cu un dop de la o sticla.  Merg astazi sa o comand. Capacul vibreaza mai tare decat motorul :10[1]: , si teaca era tare coapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E boala comuna, la passat. Cumpara originala, e 20 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum, si are febi la 5 lei :10[1]: , si o aduce in 1h, originala o aduce in 5 zile, problema este ca o sa plec la drum lung si am nevoie de joja, ca as astepta pentru aia originala.

 

De febi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timpul iti va spune... eu te sfatuiesc sa o comanzi si pe cea originala.... sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Unui prieten i-a cazut o bucatica din teaca aia in interior.

Ce s-ar putea intampla?

E amarat saracu', rau.

Aveti vreo rezolvare?

Din cate cred eu, mare lucru nu are ce, pentru ca nu are cum sa ajunga in vre-un circuit un motor.

El are 2.0 TDI PD cu DPF.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ramana prin baia de ulei si sa cada la un schimb, sa ramane lipita de sita de la sorb.

nu se intampla nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am ramas si eu astazi cu jumatate de tub de joja in mana, observ ca la mine e varianta curbata.

 

Tind sa cred ca era crapata de mult timp, vad ca el sta cat de cat daca il pun inapoi insa e clar ca acolo ceva nu e bine.

Cred ca locul de unde s-a rupt era un fel de imbinare. De acolo spuneti ca trebuie scoase resturile si puse noua bucata?

 

Stiu ca pare stupida intrebarea insa considerati ca as putea merge asa pana in weekend cu ea?

post-19928-0-55516400-1376410460_thumb.j

Modificat de nou_pe_aici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti merge nici 10km. Arunca uleiul in prostie pe-acolo.

Trebuie scoase resturile si infipta asta noua. Am descris parca la inceputul topicului care e sistemul de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte ieftina ca sa nu o schimbi imediat , ceva pana in 10 lei !

scoate restul ramas acolo prin tragere in sus cu un cleste cu ciocul lung sau sparge-o cu ceva sa cada dar atentie sa nu cada resturi inauntru , infunda gaura cu o carpa pe care o scoti dupa operatia de extragere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci,

 

Si eu tot de ulei m-am speriat.

 

Dar voi ce bucata spuneti sa scot?

Din pozele voastra cu noua piesa, pare scurta, punctul de unde mi s-a rupt mie, acolo e imbinarea si acolo trebuie pusa noua bucata sau trebuie scoasa partea ce a ramas?

 

Modificat de nou_pe_aici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s-a rupt acum 2 saptamani tot de la baza si am prins-o cu niste banda izoler. Duminica am vazut ca sta fix ca in pozitia ta, dar nu era nicio picatura de ulei pe langa (o curatasem inainte s-o pun la loc). Abia azi am luat tubul (15 lei pe febi) si tot nu era ulei pe langa.

 

Indicat e sa bagi o carpa pe teava pentru ca la mine bucata aia ramasa s-a facut bucatele cand am vrut s-o scot, am avut noroc ca nu a cazut nicio bucata inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!