Jump to content

Suport joja


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

poate cineva sa ataseze niste poze exact cu operatiunea asta? mi-ar fi de ajutor...nu reusesc sa scot bucata rupta...cum se scoate...doar tragi de ea? are vreo pozitie anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru asta in primul rand bagi o carpa mai lunga indesata in teava metalica, sa retina bucatile ce se vor rupe. Apoi iei o surubelnita subtire si te straduiesti sa o bagi intre teava si ramasitele tubului de plastic, astfel incat sa le desprinzi.

Cand nu a mai ramas nimic lipit, tragi carpa afara si va iesi cu tot cu resturile de plastic.

Iei noul tub si il impingi la loc pana auzi un click.

Si asta e tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ! si eu am patit necazul.

Am fost la ITP si cand am scos joja sa bage sonda pt ulei a iesit cu jumatate de teava prtocalie,am lipit cu poxilina dar nu am avut loc sa pun materialul cum trebuie si nu a lipit partea de jos si iese, trebuie schimbata

Am vb la un magazin si costa cam 56 ron ca acolo apare din 2 bucati ,daca ma poate ajuta cineva cu lamuriri sa nu iau si partea care intra in motor.

Motor avf 130 cp

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu codul mai sus. E acelasi la toate motoarele de 1.9 PD.

Partea de jos n-are sens s-o cumperi ca e de metal. Nu se strica niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiu cum o scoti (partea de jos). La reprezentanta, e vreo 20 de lei plasticul (partea de sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit si eu aceasta performanta cand am schimbat filtrul de ulei. am cumparat alta cu 10 ron. bucata ce ramane acolo se scoate foarte usor, nu cum am citit in alte posturi de pe-aici. se baga o surubelnita mai hotarata in partea dinspre cabina si se face parghie si apoi se apasa. asa nu sa spart si nu a existat riscul patrunderii de resturi de plastic in carter. noul suport de joja se introduce in locasul ramas gol si se forteaza pana face "click" . atunci este blocata si nu mai are nici un joc. drumuri bune.

Modificat de vw_4_ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea metalica e infipta in bloc si fixata cu un surub de 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aceeasi problema am avut-o si eu dar spre deosebire de voi mecanicii care mi-au schimbat uleiul nu mi-au spus ... pana cand am observat ulei sub masina. maine ma duc si eu , stiti vreun service prin bucuresti sau se baga careva bineinteles contracost?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmezi sfaturile din topic si o schimbi cu manuta ta in cateva minute, nu-ti trebuie mecanic. :)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Trebuie sa ma apuc de cautat ca am rupt-o si eu la schimbul filtrului, daca stie careva, la sigur, un magazin in Tg Mures sau Sibiu, nu ma supar sa ma scuteasca de niste drumuri. Salutare (AJM)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta cineva cu un magazin in Bucuresti ( fie si online ) unde sa gasesc suportu asta , nu as vrea sa ma duc pana la reprezentanta ca e prea departe , multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la Volksparts (are topic pe forum, la comercianti), Silena Auto, Autokarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat uleiul si din lipsa de cheie potrivita pentru capacul de la filtru, am reusit sa rup suportul de la joja.

Stie cineva cum se schimba partea de plastic si partea metalica? Am vazut ca tubul de metal se mai tine in ceva si la filtrul de ulei, dar nu vad nimic acolo.

Merita cumparata si pe producator sau doar pe original?

Gasesti prin comanda a oricarui magazin de piese auto. Eu am dat 20 de lei pe ea... evb de o teava

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Esti sigur c-ai citit topicul, inainte de a posta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, din intimplare, am citit acest topic... azi dupa la schimbul de ulei si filtru facut in service, caut si eu suportul jojei. :(

Atit doar ca e diferenta de cod.

Pentru AHL, ARM, ANA, pina la vin 3B-X-600000, codul este 06A 103 663 A

Preturi gasite pe producator intre 2.5 si 4.5 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea pe producator asa o sa si fie, dupa bani.

Pentru 30-40 de lei cat e una OEM nu merita sa-ti faci de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin

Suportul la care am pus codul este mai mic decit cele prezentate pe acest topic. Am anexat o imagine luata aleatoriu de pe 'net.

Oricum, la cum sta fixat - l-am si montat deja - prevad ca o sa "apelez" la unul OEM.

post-66078-0-27889200-1309891086_thumb.j

[Edit]

PS:

Stii cum e... la motorul mic si joja e mica. :D

Modificat de teoX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sa vedeti poveste:in seara asta scot si eu capacul de la motor(joja o trasesem in prealabil),si iese afara cu tot cu...suportul de joja!!!

l am bagat la loc,da nu mi place cum sta!

sa i pun silicon iar nu mi surade ideea,ca poate mai trebuie si scos vreodata!

asadar...suport nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cat costa... mai stai pe ganduri?

Asigura-te totusi ca nu e doar iesit de la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica "doar iesit de la loc"?

l am infipt inapoi,da daca trag de el iese prea usor!

acuma ma duc sa comand una bucata!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am auzit asta e o problema( destul de minora dupa mine) la PASSAT,cel putin.Se coace plasticul si devine casant, iar pentru 6 lei cat am dat eu pe ea nu merita sa faceti improvizatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 lei acum ceva timp sau e AM ? pe OEM e vreo 4 euro. Oricum, valoarea e derizorie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin pt. non-PD(este un pic de diferenta fata de PD) pretul la reprezentanta este de 12.93 lei, cu rabat de 12%

Modificat de xeroxu aba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barzone:n a zis nimeni nimic de improvizatii,cred!

sorinel,aia nu era originala.tot atat am dat si eu,si acu are joc,si tot la volksparts am comandat una pe original,care face o saptamana si 25 de ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!