Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

Eu il schimb la 10.000 si pun Aral 5W40

Motorina pun normala de la OMV ( foarte rar EURO 3 )

Merg destul de mult in afara orasului :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu folosesc Aral 5w40.

Mentionez ca folosesc doar motorina Euro 3, si ca in curand ma apropii de 17500km, deci de al doilea schimb de ulei. Recomandati-mi si mie un service bun unde sa imi fac schimbul de ulei si ce sa folosesc (am fost multumit de Aral, dar vreau sa stiu ce alternative exista).

Motorul meu e un PD de 101 cp - btw...ce specificatii trebuie sa aiba uleiul ca sa stiu ce caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie cu motorul PD si uleiul pe care-l bagi:

Trebuie sa fie neaparat vw505.01 sau vw506.01

Primul tip pentru service timp/distanta iar celalalt pentru service variabil longlife (QG1).

Daca optezi pt varianta longlife, singura viscozitate este 0w30 deoarece la ora actuala nu exista altceva care sa satisfaca norma vw506.01

IN NICI UN CAZ sa nu folosesti vw505.00 sau vw506.00 pt ca distrugi motorul (fortele de frecare pe axa cu came sunt mult mai mari la motorul PD)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Poate cineva sa-mi dea referinte despre Texaco Havoline 5W40 sintetic?

Am deja vreo 5000Km de cind l-am pus, a fost primul schimb de ulei chiar dupa ce am luat masina, asa ca nu pot face comparatie cu alte uleiuri.

Ma gindesc sa-l schimb la 6-7000 cu 5W40 Aral Tronic.

Sau credeti ca nu-s probleme daca astept pina la 10000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am pus initial in masina castrol txt merg cu el de 6000 da il schimb azi sau maine cu aral tronic 5w40 ca respecta norma 505 01 pe care castrol txt nu o respecta

btw stie cineva un magazin unde-l gasesc mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

- Am masina de 2 luni aprox, are acum 8000 km la bord. M-am obisnuit sa verific nivelul uleiului destul de des, asa ca am o idee destul de buna despre evolutia uleiului in motorul meu. Acum 2 saptamani am facut un drum lung, DE-RO si inapoi, adica vreo 4000 km in total. Dupa drumul asta am observat ca nivelul uleiului este aproape de limita minima marcata pe joja. Care sa fie cauzele unei scaderi atat de drastice a nivelului uleiului si ce ar trebui sa fac mai departe?

- Stiu ca motoarele noi tind sa consume ceva mai mult ulei decat cele deja "experimentate", insa in cazul meu scaderea nivelului uleiului pare prea abrupta.

- O alta dilema este legata de activarea serviciului LongLife. Nu sunt sigur ca optiunea longlife a fost activata si nici ce ulei este acum in motor.

- Prim urmare, ar trebui sa mai pun ceva ulei in motor (daca da, ce ulei, tinand cont ca nu stiu exact ce e acum in motor) si sa astept pana masina ma anunta ca trebuie sa schimb uleiul sau sa ma duc acum in service, sa activez longlife (daca nu e deja activat) si sa pun un ulei corespunzator?

- Am citit tot aici pe forum de Castrol SLX LongLife II. E chiar asa de bun ca in descriere?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca motorul este QG1 atunci el a venit din fabrica cu LongLife Service activat si cu ulei vw506.01. Se zice ca acest ulei este Castrol SLX II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, dar tot nu-mi dau seama ce ar trebui sa fac in situatia mea. Pana la 15 000 km, cand trebuie sa merg la prima revizie (si schimbare de ulei, probabil) mai am 7000 km de parcurs, iar nivelul uleiului e ingrijorator de mic. As prefera sa schimb uleiul acum, insa masina e in garantie si cred ca trebuie sa respect termenul din cartea tehnica...Ma aflu deci intr-o dilema greu de deslusit pentru un profan ca mine. Un sfat de "meserias" mi-ar prinde bine...

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stii ce ulei ai in motor, nu ai de facut nimic altceva decat sa completezi pana la nivelul corect.

In situatia ta, cel mai corect ar fi sa mergi in service sa intrebi.Sau poti obtine un raspuns la ceva asemanator cu "Vocea clientului", prin telefon sau mail.

Oricum, daca nivelul tinde spre minim trebuie sa completezi pana la nivelul corect, si asta obligatoriu cu ulei de aceiasi vascozitate. La completat in cantitati mici conteaza prea putin marca uleiului, dar este necesar sa fie aceiasi vascozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti despre uleiurile Repsol ??

am dat de o sursa (serioasa) de ulei Repsol, il pot obtine la un pret excelent.

1 l de ulei Repsaol specificatie 50501 (pt pompen-duse) costa 360 000 lei !!

poate sint si doritori.ce e sigur e ca nu e un ulei contrafacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se face?

Seat recomanda Repsol (cu toate ca stim cu totii cum se fac recomandarile astea :scratch: ).

Pretul dat de tine pentru ce vascozitate e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi cu indicativ 50501 e doar 5W40, dupa cate stiu eu.

ma interesez si de fabricatie.

revin cyu amanunte, pana atunci poate ne mai ajuta altii cu relatari despre acest produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva mentiona mai sus "castrol txt" .

Nu stiu ce viscozitate este dar eu mai nou folosesc Castrol RS 10W60 full syntetic si parca motorul nu se mai aude. e adevarat ca e cam scump dar cred ca merita.

Un mecanic de la Midocar mi l-a recomandat, se pare ca asta este uleiul folosit de ei mai nou pentru diesel.

Au renuntat la Aral 5W40 dupa ce Mercedes le-a intentat proces pentru distrugerea citorva motoare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni, nimic despre uleiurile Repsol ???

in afara de faptul ca (parca) sint fabricate in Spania si se folosesc in moto-sport .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cineva mentiona mai sus "castrol txt" .

Nu stiu ce viscozitate este dar eu mai nou folosesc Castrol RS 10W60 full syntetic si parca motorul nu se mai aude. e adevarat ca e cam scump dar cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe sticla de la Castrol RS 10w60 se specifica si vw505.00 atunci este OK. Daca nu, e naspa mai ales pentru turbina si axa cu came.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol RS 10W60 nu are nici o specificatie VW.

Si nici Valvoline Racing 10W60. Cred ca VW nu agreaza uleiurile cu vascozitati mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe sticla de la Castrol RS 10w60 se specifica si vw505.00 atunci este OK. Daca nu, e naspa mai ales pentru turbina si axa cu came.

Nu scrie nimic de genul vw 505.00, de fapt pe nicaieri nu scrie vw sau indicatii legate de vreun tip de masina. Credeti ca in cazul asta am suficiente argumente ca sa cer sa-mi inlocuiasca uleiul cu un altul, facand scandal la service si apoi, probabil, la Porsche Romania ? Nu as vrea in nici un caz sa-mi distrug anumite parti ale motorului din cauza asta, ce ma sfatuiti sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul 10W60 nu mi se pare potrivit pentru un diesel, poate cel mult in cazul in care se merge mult pe autostrada cu viteza foarte mare, altfel nu-i vad rostul.

In mod normal ar trebui sa ti-l inlocuiasca din moment ce in cartea masinii scrie ca uleiul trebuie sa respecte normele VW iar acest ulei nu se incadreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Porsche Romania, Departamentul Service, tel. 2032936, persoana de contact Marian Vaduva. Poate nr. asta de tel. va fi folositor si altora aflati in situatii similare si nu va mai trebui sa dea ca mine 5 telefoane ajungand la diverse departamente, numai la service si garantii nu. Raspunsul a fost ca uleiul Castrol RS 10W60 este chiar mai bun decat cel cu specificatia ....5w40 recomandat de vw, singura problema fiind ca este mai scump. Tipul a mai intrebat si alti colegi ca urmare a insistentelor mele si raspunsul a fost acelasi, uleiul este bun. Dupa 10k km o sa vad daca e asa sau nu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deja 4000 km cu castrol rs 10W60 si masina merge unsa!

mai nou uleiul e recomandat de VW pentru motoare diesel, iar vara la 32-37 grade nici gind sa fie prea viscos.

de altfel cei de la Midocar folosesc numai uleiul asta inclusiv iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!