Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.708 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      390
    • OMV/PetromV
      475
    • Rompetrol
      410
    • Agip
      12
    • MOL
      328
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1046
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      671


Postare recomandată

Pentru calitate si pentru punctele multibonus alimentez numai de la MOL.

Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alimentez doar de la petrom !

normala ( consider ca este cea mai buna alegere calitate/pret )! :offtopic:

:) multumesc Alextz ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat omv/petrom v! Mai demult alimentam si eu de la petrom(simplu) dar in ultimul timp toate petrom-urile "normale" au devenit petrom v -uri, bine cele din drumurile mele, oricum e mult mai usor de gasit omv sau petrom v oriunde, iar calitatea serviciilor din aceste statii e mai buna decat in restul statiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol .... cred ca e mai ieftina

Alimentez cu normala (cea mai ieftina) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Rompetrol, din cea normala Efix Diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol Efix si nu am avut niciodata probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentez de aproape oriunde si nu am avut pobleme.

A mai fost un astfel de pol si tin mine ca la vremea respectiva au iesit printre castigatori Mol/OMV?Rompetrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efix, Rompetrol, de trei ani de cand am masina si nu am avut nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV si PetromV,sprint Diesel si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nik

"pt. exdani

f. bine ca alimentezi de acolo dar,

parerea ta referitoare la norma carburantului este gresita !

abtipildul la care faci referire este de fapt o obligatie impusa producatorilor de combustibili de normele europene

astfel ca de la 01.01.2009 pe piata se comercializeaza numai combustibilii care respecta norma de poluare euro 5 !

si crede-ma ca nu este un abtipild lipit ! pentru ca acesti carburanti (euro5) sa poata fi produsi s-au facut teste pe instalatiile din rafinarii (unele cu urmari grave = vezi incendiul din arpechim ~decembrie 2008)

indrumare: mai citeste inainte de a-ti da cu parerea, pentru ca altfel esti pe langa subiect ...

sorry !"

Stiu foarte bine de reglementarea UE de la 01.01.2009, insa eu nu am incredere in statiile din Romania...unde stim cu totii ca cifra cetanica(ptr motorina) nu este cat ar trebui sa fie ptr euro5 - ea trebuie sa fie mai aditivata fata de euro4 ....si la benzina la fel cu cifra octanica...

Potrivit datelor oficiale cifra cetanica minim-maxim pentru E3 este intre 51-55.7 ;E4 intre 51-55.1 ;E5 intre 53.6-54.1 . Uita-te la cifra cetanica de la euro4 si se observa o plaja destul de mare de la E4 51-55.1, iar plaja la E5 este 53.6-54.1.....Diferenta ar fi ca, euro 5 contine de 5 ori mai putin sulf decat motorina Euro 4 implicit emisiile de bioxid de sulf mai mici de 5 ori - aici ar trebui sa fie diferenta asa cum s-a mai si spus. Si tocmai de asta am si spus mai devreme de "abtipild", deoarece stiam ca rafinariile din tara nu au instalatiile necesare ptr a produce euro5, cel putin asa stiam in decembrie 2008.

thx

Modificat de exdani
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ultimul timp ma opresc mai des in statiile cu V pentru Viva... mor dupa pateurile alea noi cu ciocolata si alune!

@exdani: mai citeste!!! Pe topicul asta v-am mai pus odata linkul catre norma EN 590. Mai uita-te odata si o sa vezi ca cifra cetanica nu creste si nici nu scade pentru Euro 3, 4 sau 5. Norma de poluare nu are nici o treaba cu norma de putere.... parerea mea! hic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu alimentez doar de la MOL.

Am avut cateva tentative (2) de a alimenta de la OMV, (era rezervorul gol) si mi s-a parut ca suna motorul mai tare. Se poate sa fi fost doar o parere, dar am ramas la MOL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 ani jumate de Rompetrol si Petrom + printre picatele Mol am nimerit un plin nasol la Petrom (de la Rompetrol vreo 2 mai demult). Tremura masina la relanti de nu se poate.

De acum devenim fan Mol. Pana o dau si astia in bara.

Votat Mol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat PETROM. Cea de la Rompetrol mi s-a parut ca se consuma mult mai repede decat ar trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol, Efix euro4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petrom.Si culmea si la mine (2.4 antic) se simte diferenta de putere si economie fata de rompetrol si lukoil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lukoil si petrom, in general unde e mai ieftin, deci motorina normala fara prea multe impresii :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca lumea nu prea a votat MOL, eu numai de la MOL pun. Este vreo problema cu ei si eu nu stiu? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mol-ul,din proprie experienta,are cea mai buna motorina.Multi nu cumpara din cauza pretului si se orienteaza spre petrom,unde e mai ieftina.De vreo 3 luni,bag de la petrom,si in afara faptului ca se arde mai repede,nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!