Jump to content

Ambreiaj - probleme


misufha
 Share

Postare recomandată

Circul mai mult in oras. Dar cred ca a ramas mirosul de atunci ca acum nu mai miroase daca ma port frumos cu ea. Tu ai schimbat ceva atunci la golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor.

Am de aprox o luna ceva probleme, mai precis un zgomot ce isi face aparitia atunci cand tin pedala de ambreiaj apasata la un semafor de exemplu.

Daca stie cineva de la ce poate sa fie acest zgomot, va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi rulmentul de presiune pe cale sa se duca....

Ptr a preveni uzura lui e bine sa folosesti ambreiajul doar la schimbare ( scoatere) din viteza.Obiceiurile de a tine inutil pedala de ambreiaj calcata ( semafor de ex) duc la uzura prematura a acestuia

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Am si eu o problema,de cateva zile pedala de ambreiaj a inceput sa scartaie si mi-se pare ca se apasa mai greu.Am facut azi un test si am vazut ca la Logan pedala de ambreiaj se apasa mult mai usor.Va rog sa ma imi spuneti e dus ambreiajul sau ce poate fi!Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca gasesti raspunsuri pe mai multe topic-uri de acest gen, caci sunt. Si mie imi mergea greu inainte sa schimb volant. Ai si alte simptome cum ar fi: tremurat al motorului si sa nu iti intre bine intr-una din viteze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema cu scartaitul care aparea la apasarea pedalei de ambreiaj, dar s-a rezolvat foarte simplu. De vina era arcul care opune rezistenta la apasarea pedalei, arc situat chiar langa locul unde se prinde pedala. Daca te uiti un pic in locasul pedalelor il vei vedea destul de usor. L-am uns cu putina vaselina si zgomotul a disparut o data ce unsoarea si-a facut efectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu testul la o alta masina este cam deplasata. Este alta marca, alta calitate, alta.....

Nu se pot face comparatii intre asa ceva.

Fa o comparatie cu ceva similar cu masina ta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi un test si am vazut ca la Logan pedala de ambreiaj se apasa mult mai usor.

N-are legatura, stai linistit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sch. tot chitul de ambreiaj si o prea mare dif. nu s-a simtit.Nu m-am gandit ca poate fi si de la pedala, dar o sa incerc sa ma uit si acolo (pozitie cam greu accesibila).Poate a rezolvat cineva problema asta si ne spune si noua.Cat despre comparatii cu alte masini sa stiti ca si la mine ambreiajul este mai tare decat la altele similare, chiar si decat la logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre comparatii cu alte masini sa stiti ca si la mine ambreiajul este mai tare decat la altele similare, chiar si decat la logan.

Logan este benzina mica, deci ambreiajul ala e facut sa tina un cuplu mult mai mic... ca atare probabil ca discul de ambreiaj nu este presat atat de tare de volanta efortul de debraiere fiind mai mic... iar la tine aceasta forta mai mare nu este anihilata in totalitate de sistemul hidraulic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspunsuri.Azi o sa merg pana la service sa vad ce zic si baietii de acolo..dar eu stiu ca acum o luna pedala de ambreiaj mergea mult mai usor :P ..ce sa zic sper sa o rezolv cumva.O sa ma uit si la acel arc poate este si el devina pentru scartait

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logan este benzina mica, deci ambreiajul ala e facut sa tina un cuplu mult mai mic... ca atare probabil ca discul de ambreiaj nu este presat atat de tare de volant efortul de debraiere fiind mai mic... iar la tine aceasta forta mai mare nu este anihilata in totalitate de sistemul hidraulic...

Ce motive ar fi ca aceasta forta mai mare sa nu fie anihilata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,vezi ca are un aerisitor pe acolo pe jos pe undeva pe lanaga pistonasul ambreajului ,incearca si sa aerisesti ca am avut o masina la care pierdeam lichid pe la garnitura pistonasului si prindea aer si mergea greu pedala din cauza asta.la golf IV indiferent de motorizare trebuie ca pedala sa mearga ca-n branza iti spun asta precis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motive ar fi ca aceasta forta mai mare sa nu fie anihilata?

Pai probabil nu este suficient de puternica cat sa fie deranjanta, e doar un pic mai tare ca la benzinare mici... (asta deja e speculatie, nu stiu sigur, zic cam ce ma gandesc eu...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,vezi ca are un aerisitor pe acolo pe jos pe undeva pe lanaga pistonasul ambreajului ,incearca si sa aerisesti ca am avut o masina la care pierdeam lichid pe la garnitura pistonasului si prindea aer si mergea greu pedala din cauza asta.la golf IV indiferent de motorizare trebuie ca pedala sa mearga ca-n branza iti spun asta precis.

Am aerisit de nu stiu cate ori pe la un aerisitor aflat chiar pe cutia de viteze. Mai este altul si in alta parte?Adica, la pistonul de la pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu ambreiajul si am schimbat cilindrul de pe cutie si kitul de ambreiaj.

Aerisitor este la cutie, la pompa de la pedala nici nu prea poti sa umbli (are o pozitie foarte dificila) si nu stiu sa aiba aerisitor.

Ce vreau sa spun este ca dupa schimbarea ambreiajului pedala este nu moale, ci extraordinar de moale, merge ca unsa ... singura aerisire s-a facut pe la aerisitorul de la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu-mi mai ramane decat sa schimb pistonasul de la ambreiaj cu toate ca, atunci cund am schimbat chitul, parea sa mearga destul de usor in lacasul lui.Stie cineva daca se poate schimba fara sa se dea cutia de viteze jos? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Acum 2 saptamani dupa un drum de 120 Km, mi s-a aprins martorul de ESP si nu se mai stingea. In seara zilei respective si martorul de bujii semnaliza intermitent. Toate bune si frumoase am fost la service, am facut test si a dat eroare la Senzorul de presiune frana (cel care e montat pe pompa de frana) si switch la pedala de frana (nu mi se mai aprindeau stopurile spate).

Am schimbat switchul, senzorul urmeaza sa dau comanda la PBN - 300 RON + 7 zile asteptare.

Intre toate aceste evenimente am observat si o problema la accelerare. De obicei cand e rece motorul (desi am avut cateva cazuri si la cald)

si accelerez mai tare dupa ce masina intra in viteza a 3-a sau a 4-a, ambreiajul nu mai e apasat, masina incepe acceleratia pe la 1600 - 1700 turatii dar pe la 2000 - 2200 turatii masina accelereaza in gol. Iau pentru o secunda piciorul de pe acceleratie, apas iar si totul e normal.

Ce ar putea fi?

- Probleme la ambreiaj? La test nu a iesit nici o eroare

- Problema poate fi de la senzorul de presiune frana? ESP sa intre in actiune, adica sa nu ma mai lase sa accelerez?

Multumesc

Valentin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ESP-ul nu are nici o legatura cu senzorul ala de presiune de care zici tu...

Cel mai probabil iti patineaza ambreiajul. Mai exact, cum se comporta? Accelerezi, turometrul urca in ture, dar masina nu accelereaza ? Daca da, atunci asta e cauza, iti patineaza ambreiajul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se comporta cam asa : Sunt in viteza 3, accelerez, turometrul urca in ture normal de la 1700 - 2000 , dar la un moment dat (cand inca accelerez) imi patineaza - turometrul urca rapid dar masina nu mai accelereaza. Iau piciorul de pe acceleratie apas iar si masina merge OK.

De exemplu azi dimineata nu mi s-a intamplat.

Poate sa fie sa nu cupleze bine cutia?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ambreiajul nu ar fi trebuit sa se comporte mereu?

Oricum daca e ambreiajul ce anume ar trebui sa schimb si cam la ce pret m-ar aduce?

Tu ce ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dau datele mele, dar ATENTIE corespund motoruluin1,6i (benzina, nu se inlocuieste volant)

Kit ambreiaj (disc+placa presiune) 540 ron + rulment 17 ron + manopera (negociat la un cunoscut)100 ron = 657 ron

La diesel sunt alte preturi (de obicei mai mari) si in plus este posibil sa fie nevoie de inlocuirea volantei (am inteles ca este cam scumpa 2000-3000 ron).

Trebuie mers la un mecanic de incredere pentru diagnostic. Eu am fost la 3 service inainte. Au dat acelasi diagnostic dar preturi mult diferite. Cel mai mic a fost 657, cel mai mare 7230 unde era inclus un discont de 5% (se apucau sa schimbe in plus segmentii, bucsele, cabluri de frana de mana, etrier st spate ....etc, cu specificatia ca masina trecuse cu 3 luni inainte ITP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, ma apuc de cautat piese si mecanic. :)

O singura intrebare. La diagnostic ti-a aparut vreo eroare de ambreiaj? La mine nu a aparut.

Multumesc inca odata de indrumari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg la ce eroare te referi? Daca apare ceva la scanarea cu vag-com? Nu cred ca apare nimic pentru ca nu sunt senzori pe acolo. Pur si simplu pateam ce ai explicat, respectiv cand eram in treapta V si vroiam sa depasesc, apasam brusc acceleratia sarea acul turometrului cu 400-500 rot mai mult decat trebuia. Daca reduceam acceleratia si apasam usor pedala, raspundea masina fara sa patineze ambreiajul. Cred ca este un comportament caracteristic si este pur mecanic. Nu trebuie sa pui calculatorul sa-ti dai seama de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!