Jump to content

Ambreiaj - probleme


misufha
 Share

Postare recomandată

Am tot incercat sa gasesc acelasi furtun mai ieftin dar nu am gasit nimic!!Pentru cei care isi fac probleme ca masina mea e in fata serviceului sa stea linistiti ca o iau cat de repede pot,nu merita osteneala sa se gandeasca sa faca ceva la masina(prietenii stiu de ce)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu ai citit cu atentie postul meu dar pt cultura ta generala o masina noua in cartier este victima sigura .

daca aseara nu eram aici la ora 19 gaseai masina sparta pt ca dadeau ture in jurul ei niste "cioroi " urati !

DECI NU ERA VORBA CA NOI AM PUTEA SA-TI FACEM CEVA LA MASINA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ideile de mai sus cu privire la carpeli. E vorba de viata ta si a celor din jurul tau! Nu uita ca din acelasi lichid se alimenteaza si inst. de franare. Si sa te trezesti la 150km/h ca vrei sa schimbi in a 5-a si iti crapa furtunul din nou.... esti Fred Flinstone; pui frana cu picioarele pe asfalt. :D

NU TE JUCA CU VIATA!

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca m-am facut inteles.Pur si simplu am eu curiozitatea sa ma bag sub masina si vreau sa o fac eu singur pentru o perioada de timp pana vin banii si pot sa iau 'furtunasul' dorit!!Sambata o sa ma bag sub masina !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihi

Faci o confuzie! Daca se sparge furtunul dela ambreiaj nu ramii fara frina.

Cele doua instalatii(frina,ambreiaj)au comun numai vasul de alimentare

cu lichid,in rest sunt separate.Numai in cazul deteriorarii vasului ai sanse

sa ramii fara ambele sisteme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca pierzi lichidul de frana din vas... cu ce mai functioneaza frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ,daca se sparge furtunul la ambreiaj ti se duce pedala la fund si nu mai revine,dar in momentul ala ramai in viteza si se opreste motorul deci practic nu mai ai treaba cu frana.Nu se duce asa usor lichidul de frana,practic daca nu mergi cu ea (ceea ce nu ai cum sa mai mergi oricum)nu se duce tot lichidul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taie furtunu in 2 unde a crapat elimina crapatura si cauta o bucata de teava iei 2 coliere, pui teava intre taieturi si prinzi cu , colierele asta pana gasesti si tu un furtun la un pret mai acceptabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihi

Daca se sparge furtunul va curge lichidul pina la nivelul unde este fixat pe vasul cu lichid.

Pompa de frina se alimenteaza(din acelas vas)dar la un nivel inferior cu citiva cm.

Daca te vei uita la vasul cu lichid iti vei da seama :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihi

Daca se sparge furtunul va curge lichidul pina la nivelul unde este fixat pe vasul cu lichid.

Pompa de frina se alimenteaza(din acelas vas)dar la un nivel inferior cu citiva cm.

Daca te vei uita la vasul cu lichid iti vei da seama :D

deci in cazul in care se sparge furtunul la ambreiaj nu ramai fara frani?

in cazul asta e ok nu pericliti siguranta nimanui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defectiunea unuia dintre cele doua sisteme(frina,ambreiaj)nu-l exclude pe celalalt.

Mentionez ca in cazul pierderii lichidului de frina din vas, ambreajul va functiona(pe furtunul

de legatura ramine suficient lichid pentru functionarea pompei de ambreiaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca ambreajul se alimenteaza cu lichid la un nivel mai ridicat fata de nivelul de alimentare pentru frana automat ca nu se ramane fara frana, deoarece in vas va ramane lichidul aferent celor 2 nivele

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La plecarea de pe loc, cu viteza 1, tremura putin volanul. Sunt nevoit sa ma joc cu ambreiajul pentru a nu tremura masina. SA fie ambreiajul sau rulmentul de presiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog completeaza-ti profilul cu masina, tipul si seria motorului ca sa putem sa ne gandim sa-ti dam un raspuns la problema ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ca atunci cand apesi pedala de ambreiaj - cam 1/3 - 1/2 din cursa - sa se simta in pedala trepidatiile datorate motorului? Eu am sesizat acest lucru "jucandu-ma" cu pedala la ralanti si incercand sa-mi dau seama cam cat % reprezinta cursa libera a pedalei. (Apropo de cursa libera a pedalei, aceasta cam cat ar trebui sa fie?).

Modificat de Cato
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La plecarea de pe loc, cu viteza 1, tremura putin volanul. Sunt nevoit sa ma joc cu ambreiajul pentru a nu tremura masina. SA fie ambreiajul sau rulmentul de presiune?

cam la fel patesc si eu. dar cred ca daca o accelerezi un pic mai bine si incerci sa tii ambreiaju un piculet mai jos nu se mai simte asa tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ca atunci cand apesi pedala de ambreiaj - cam 1/3 - 1/2 din cursa - sa se simta in pedala trepidatiile datorate motorului? Eu am sesizat acest lucru "jucandu-ma" cu pedala la ralanti si incercand sa-mi dau seama cam cat % reprezinta cursa libera a pedalei. (Apropo de cursa libera a pedalei, aceasta cam cat ar trebui sa fie?).

Da, este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am si eu o problema cu o bora.

Despre ce este vorba: ieri am last nevasta sa conduca masina si a mers tare cu ea si cu ambreiajul patinat in timp ce accelera. ( auzeam eu ca accelereaza in gol si m-am uitat la piciorul de ambreiaj si era apasat pe pedala ). A mers cam forjat cu ea ( accelerat mult in trepte 1-2-3 ). Am lasat-o vreo 4 km si am oprit-o sa ne schimbam ca nu imi placea deloc cum merge. In momentul opririi mi-a dat un miros incins de ambreiaj ( cred ).

M-am intors acasa si am lasat masina sa se raceasca putin si am plecat iar in teste.

Am facut vreo 10 km forjat. Mirosul se simtea in continuare doar daca dadeam drumu la ventilator.

Cu capota saltata miroase putin si acum in partea stanga pe langa cureaua de la alternator ( cred ca alternator - nu sunt expert )

M-am uitat la motor si nu da ulei ( nu e miros de ulei ars ). Eu zic ca ar fi de la ambreiaj. Ceea ce ma surprinde este ca masina merge bine, neavand probleme cu plecarea de pe loc sau in mers. In treapata 3-a forjata parca s-ar gandi putin.

Ce vreau eu sa va intreb este daca intr-adevar este de pe la discul de ambreiaj sau ce ar putea fi?

Daca este de la disc credeti ca se mai poate regla, e pe moarte sau cum?

Ma scuzati ca am scris atat de mult dar nu ma pricep deloc si nu stiu cum sa ma exprim in termeni astia mecanici :)

Daca are cineva idei, sau a mai patit cineva asa, va rog sa ma ajutati cu o idee. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma singura problema e mirosul de ars ramas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult de miros care o sa dispara nu cred ca e si a mea noua am facut-o eu asa pe un drum de munte din cauza ca imi patina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjeaza mirosu, nu il simt decat cand opresc si daca dau drumu la ventilator.

Ma gandeam sa nu ma lase asa din senin, dar nu cred ca de mers merge bine. Doar in treapta a 3-a pe la 2700 de ture parca s-ar gandi putin.

Dar totusi e normal sa mai miroasa si acum chiar daca nu mai este forjata?

Ma gandeam mai mult ca asta ar fi primu semn ca ambreiajul o sa ma lase.

O sa incerc maine sa ii spal motorul poate a ramas mirosul de atunci de cand a fost forjata cu ambreiajul patinat.

Daca a mai patit cineva , ma intereseaza daca mirosul a disparut de la sine :coolpics: sau daca a fost nevoie sa schimbe ceva pe acolo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar in treapta a 3-a pe la 2700 de ture parca s-ar gandi putin.

Ce intelegi prin se "gandeste" putin?... Daca sta pana sa accelereze, n-are nici o treaba cu ambreiajul, poate turbo lag... daca patineaza ambreiajul ar trebui sa se tureze motorul fara sa creasca viteza masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se tureaza motorul si viteza masinii nu creste.

Schimb viteza in a 3-a accelereaza bine si prinde viteza pana pe la 2700 ture. Cand ajunge la 2700 de ture parca ar avea un moment in care nu mai creste viteza, patineaza putin.

Crezi ca este ceva grav, avand in vedere mirosul de incins pe care si acum mi-l baga daca dau drumu la ventilator cand sunt oprit?

Cat m-ar costa un rulment de presiune sau o placa de presiune? Mai poate fi si altceva stricat pe la ambreiaj?

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina se tureaza fara sa creasca viteza, intr-adevar aluneca ambreiajul..un kit care contine disc ambreiaj, rulment + placa presiune e aprox 11-12mil cu piesele vechi la schimb. (asta la PBN)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 circuli mult cu masina in oras ?

eu am patit cu un golf 4 tdi de 101 cai , dupa ce am facut aproape 200 km in bucuresti pe niste calduri de ma durea mintea , patina la greu ambreajul , plecam de la semafor ca o baba ,cand trece strada , dupa aia ma oprit ca mia fost frica sa nu decalesc placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!