Jump to content

Spax vs TA Techinx


anorganix
 Share

Postare recomandată

Salut,eu am ta-technix fixa,e ok suspensia,nu e prea rigida,a intrat in locul celei originale,fara nici o piesa in plus,fara nici o adaptare,dar am o mica problema,pe fata sta mai ridicata decat pe spate,pe spate s-a lasat 40 mm cat trebuie dar pe fata s-a lasat decat 10-20 mm,se vede diferenta intre fata si spate,stie cineva de la ce ar putea fii? Sau asa sunt alea facute sa nu atinga de jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Crissul

    16

  • anorganix

    13

  • mmneg

    9

  • Jacku

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

cosminionutn

salut, am cuparat o suspensie sport ta-tehnix fixa am montat o de cateva zile si azi am observat ca imi atinge planetara dreapta in caroseria masinii are cineva vreo solutie sau a mai intampinat cineva aceasta problema?am vazut tot pe situl lor niste bare stabilizatoare reglabile or fi bune sau tot atinge planetara,astept niste ideei,sfaturi orice..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Citeste topicul asta si o sa gasesti raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

de ceva timp am si eu o dilema cu suspensia ta-technix....astazi spre uimirea mea mi-a cedat placuta de care este prinsa bieleta antiruliu....s- a mai intalnit cineva cu asemenea problema....trebuie schimbate bieletele antiruliu cu acele bielete mai scurte de la ta-technix? Si pa langa asta am si un pocnet la roata dreapta fata de care nu reusesc sa scap si astazi odata cu ruperea acelei placute am crezut ca de acolo provenea dar se pare ca nu...am dat jos bieletele antiruliu si pocnetul tot persista......

post-34401-0-59334700-1320947282_thumb.j

post-34401-0-05250100-1320947305_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu cateva intrebari celor care si-au montat suspensii reglabile ta technix pe masina. Eu le-am montat recent.

1. Intrebarea este daca este normal ca arcul mai scurt, cel de jos, de pe fata sa fie apasat la maxim? Mentionez ca masina este lasata in jos aproape la maxim.

2. Se aude un scartait cand virez volanul total intr-o directie. Indiferent daca e dreapta s-au stanga. Am verificat, dar nu vad ca ar atinge undeva! Am citit ca la unii atinge planetara in bialetele antirului. La mine nu am observat acest lucru. Cei care comercializeaza kitul mi-au comfirmat ca nu trebuie schimbat bialetele la masina mea. (Skoda Fabia Combi 6Y)

3. Partea spate ridicat la maxim nu este la nivelul 0 al suspensiilor OEM. Este normal?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pana la urma care ests suspensia aia care ii cel mai bun compromis pentru a avea si comfort

caut o suspensie care sa ma ajuta sa las masina mai jos 3-4 cm insa sa pastrez cat de cat balansul masinii la drum mai putin bun

evident suspensia sport nu poate fi ca cea originala,dar nu ma intereseaza performantele si sa o las blana jos

ta technics ii mai ok...sau raceland...ori jom?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratiiilor......chiar asa de inactivitate pe aici...

salbut rau...am urmarit mai multe topic-uri,postat...etc

dar nimeni nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand JOM. Am condus mai multe masini cu JOM si am fost incantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ii vorba numai de calitate...am intereseaza in primul rand comportamentul lor..

sa nu fie foarte dure...de ex fk sunt destul de dure dar se duc si repede

ta tehnics era o serie foarte buna,se pare acum nu ii cum a fost inainte...

de raceland am auzit ca sunt chiar foarte ok pentru o suspensie sport,utilizata zilinc,pe drumuriile noastre dar nu se mai lucreaza in Romania...sau chiar deloc..

de jom nu stiu ce sa zic ca nu am auzit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
fluerasu larion

pt passat ul din semnatura daca imi iau suspensie reglabila ta technics mai trebuie sa.mi iau si bielele? sau merge direct cu cele originale?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aveti idee daca doar pe platforma de golf4/bora/skoda este problema cu bieletele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa imi cobor masina la primavara si nu vreau o suspensie care sa coste enorm voi ce parere aveati despre v-maxx sau Ta-Tehnix? Si trebuie neaparat sa fie reglabila !!! :)

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,am achizitionat o suspensie TA Techix,dupa ce am montato pe masina am observat ca la jantele de vara atinge in reglajul de la duritate,de la arcul mic,am vorbit cu un prieten si mi a recomandat sa scot arcul mic de pe fata si sa las doar arcul mare si reglajul...nu prea as vrea sa folosesc distantiere..astept o parere sau un sfat,va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am achizitionat o suspensie sport (fixa) de la TA-TECHNIX si dupa ce am citit acest poll,i-am sunat pe cei de la firma care mi-au spus ca la suspensia fixa nu este nici o problema cu bieletele antiruliu,si daca intalnesc probleme imi trimit gratuit un set nou de bielete al caror rost nu il vad deoarece au aceeasi lungime ca cele stock (105 mm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

 

Am si eu un golf 1.4 16v 2001.

L-am luat din Germania cu suspensii sport reglabile fata spate + toba sport etc..

Toate bune si frumoase pana au inceput sa troncane toate pe drumurile de Romania :D

Am schimbat mai multe la ea, printre care si bieletele pe fata.

Normal ca nu am stiut si am pus bielete stock, dupa care a inceput sa imi bata ceva in partea dreapta, cand iau o groapa, etc.. Acum dupa ce am citit topic-ul mi-am dat seama ca ar atinge bara stabilizatoare in planetara.

 

Imi poate recoamanda cineva de unde sa iau 2 bielete antiriliu reglabile pentru fata? Sau unde sa sun sa-mi dea exact ce am nevoie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am si eu o intrebare pentru cei ce si-au montat TA TECHNIX. Ati avut probleme in timp cu ea? Intreb deoarece pretul mi se pare foarte mic in comparatie cu alte suspensii KW, Koni etc. 

 

Nu de mult ce mi-am achizitionat un Superb si vreau sa o cobor putin. Oscilez intre TA TECHNIX sau doar arcuri Eibach PRO Kit. Ce ziceti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare,

tocmai ce am primit azi ta tech urile si d abea ce am terminat montajul dupa care am iesit sa o testez putin.

195/50/15 problema e ca topaie grav, mai trebuie umblat la ceva, mai trebuie ajustat ceva?

din lipsa de timp suspensia a fost montata asa cum a venit si la inaltimea la care era setata...poimaine urmeaza ajustarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!