Jump to content

Spax vs TA Techinx


anorganix
 Share

Postare recomandată

Crissul ce latime ai la jante si ce grosime are distantierul folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Crissul

    16

  • anorganix

    13

  • mmneg

    9

  • Jacku

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Latime 7,5 si distantierul e de 6 mm. In curand sper sa imi schimb gumele cu unele de 215/40 sau 205/45

Modificat de Crissul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat si eu suspensie TA- TEHNICS de ceva vreme sunt multumit de ele.

am jante SANTA MONICA pe 17 si nu atinge nimic la suspensie. Referitor la reglajul pe inaltime e ok dar cu cat ridic masina mai sus cu atat e mai rigida iar daca o las jos e mai moale suspensia. Ridicata la maxim arcul mic de pe amortizorul din fata e presat de tot si nu mai amortizeaza deloc, iar pe spate lasata de tot atinge in aripa. eu am reglat-o la mijloc pe fata si pe spate mai un pic mai jos de jumatatea reglajului. pe viraje e super mai ales ca am anvelope de 225 si distantiere de 4 cm pe ax. dezavantajul e pe drumurile rele unde suna toate prin masina si imposibilitatea de a circula pe unele drumuri sau urcarea peste unele borduri.

revin cu poze si am sa masor exact la cat e reglata suspensia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dox99 cate degete mai intra sub aripa din fata? La mine chinuit unu :blink: Pe spate am lasat-o un pic mai ridicata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi va rog cat de rigida e suspensia acum,cum se comporta pe drumuri mai proaste,iti clantane dintii in gura?Ca ma bate un gand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mcornel, am mers chiar aseara cu masina lui Jacku (care are TA Technix) si mi s-a parut faina.

Adica la mers "de oras" e confortabila, iar la mers mai sportiv / traseu virajat se comporta OK.

Bine, eu personal as opta pentru ceva mai rigid, insa pana la urma asta tine strict de preferintele fiecaruia.

Acum singurul lucru care a ramas de testat este rezistenta ei in timp... daca isi va pastra calitatile si peste 5000 km e chiar o suspensie foarte buna pentru banii ei. :blink:

Just my 2 cents.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai rigid???? Aolleeuuu, e f bine asa cum e. In Buc nu merita mai rigida, si in plus tot interiorul o sa inceapa sa prinda viata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din ce in ce mai tentat de sa cobor masina de cand am pus 17 sta cam ridicata si nu imi place deloc.

Am gasit Ta technics reglabila la un pret foarte bun. Din impresiile care au fost scrise mai sus sunt din ce in ce mai tentat sa dau comanda ca vad ca nu e nici prea rigida, vorba colegului de mai sus nu vreau sa-mi clantane dintii in gura.

Am o rugaminte la cei care au pe masina deja suspensia asta daca pot sa posteze si nr de km aproximativ cu suspensia asta.

@anorganix-ia golful lui Jacku si baga benzina si baga un traseu de 5000km+ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nevoie ca merg de cateva mii cu roti pe 18" si suspensie H&R care e fff rigida.

Sunt multumit total. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti,nu ma speriati,cum adica 5000km?Acuma lasand gluma la o parte,nu-mi doresc masina sa fie prea rigida,prefer o combinatie intre comfort si sportivitate.Deci pana la urma cum e,merita sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe vw golf 4 eu am aproximativ 30000km si totul e ok. chiar ieri am plimbat cativa colegi de forum care au fost incantati de cum se comporta masina pe viraje.

prrin oras nu stiu ce sa zic la noi in Tg-Mures drumurile sunt bune, cel putin pe unde am eu treaba. dar am fost si pe drumuri mai rele si nu mi-am muscat limba in gura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am comandat si eu, momentan am h&r. revin cu info dupa montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va scriu din Slatina, m-am dat cu ea pe curbe dupa ce am iesit de pe autostrada, si pot sa va zic ca sunt 100% multumit. Se tine impecabil, si in combinatie cu rotile pe 18 225 latime aproape ca nu imi venea sa cared cat de bine sta. Si nici damburile de pe autostrada nu se mai simt asa de rau.

ca atare..recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la voi suspensia ta technix a venit cu bieletele antiruliu incluse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar am vazut oferte si cu ele incluse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari :icon_thumright:

Parca sunt 25 euro nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre 30 si 60 de euro setul. din cate am vazut este cam aceeasi calitate peste tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am revenit cu info.

la mine nu merge pusa. cu tot cu distantier de 10mm/roata imi atinge in arc pe viraj. plus ca roata iese grosolan in afara aripii.

deci renunt la idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dc nu incerci sa umfli aripile putin??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar arata ca un tractor. mai ales ca distantierul trebuie sa fie de minim 15mm pe roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din dorinta de a mai cobora un pic masina, incercand sa ma mai documentez pe internet cu privire la o suspensie sport am gasit ceva care ma tenteaza si anume:

Kit suspensii fixe SS SuperSport

-amortizoare Billstein 30% mai dure decat stoc

- arcuri H&R cu 30% mai dure ca stoc

- imbunatatirea radicala a tinutei de drum

- timpi de acceleratie mult mai buni

- coboara 40/40 mm 60/60 mm 80/80 mm

- kit complet arcuri + amortizoare

- omolgare TUV (nu necesita omologare la RAR)

- instalare facila fara modificari (bolt on)

- import Germania

Intrebarea mea este acum daca are cineva pe masina aceste suspensii, daca intr-adevar au in componenta amortizoare Bilstein si arcuri H&R ca uitandu-ma la pretul lor mi se pare foarte mic-250-300E.

Nu ma intereseaza neaparat sa fie reglabila ca oricum odata setata nu mai umblu la ea.

Totodata in balanta mea intra si o suspensie reglabila TaTechnics care am gasit-o la cineva care aduce asa ceva undeva la 250-300E si din ce vad ca scriu colegii care o au pe masina pana acum se comporta destul de bine. Mentionez ca vreau in principiu doar sa cobor masina ca de cand cu 17 sta cam ridicata, dar daca tot umblu la suspensie nu m-ar deranja sa mai castig si ceva la capitolul stabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

.....salutare

si eu vreau as imi iau suspensie sport pt un g4 cu jante santa monica 17'' si anvelope 225/45/17fata<> 245/45/17 spate ..si tot la fel nu stiu ce sa imi iau!

ma gadeam la koni sport srt 450 euro amortizor+arc !

ce pare aveti ?

are cineva suspensia asta ?e buna, e multumit

mi-e groaza cand vad ca la ta technix(250 euro) trebuie luate alte bielete....distantiere sa nu atinga/...si pe langa asta mi se pare f ieftina fiind si reglabila! sa nu fie ca si pretu .....ca si calitate

am inteles ca la koni nu trebuie luat nimic

a avut cineva probleme cu ta technix??? s-a stricat ceva...

astept pareri

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!