Jump to content

Motor pe benzina


Negresa
 Share

Postare recomandată

Daca este sonda cu 4 fire la mufa sondei spre motor trebuie să ai ca in pdf, iar spre sonda lambda tot pe pinii 1,2 o rezistenţă foarte mica, cred că sub un ohm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Negresa

    13

  • szrobik

    8

  • blordc

    7

  • v@sy

    6

te rog putin mai detailat daca poti sa-mi spui cum se masoara :volatmetrul acela cum trebuie reglat ,cu contact sau fara contact etc..ca nu prea le am am eu cu treburile astea dar e bine sa le stiu.Iti multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu stiu daca postez unde trebuie dar din Search nu am gasit nimic..

Dimineata ama verificat nivelul de ulei care era cam scazut.Cand am deschis capacul sa pun ulei...am gasit acolo ca o pasta galbuie asa..ca un mustar.

De la ce poate fi??

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

condens. Apare mai ales daca faci multe drumuri scurte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
b-66-six

condens. Apare mai ales daca faci multe drumuri scurte

 

varianta mai noasoala: a intrat apa in ulei

john k

1. urmareste uleiul ce se intampla cu el dupa drumuri ceva mai consistente

2. urmareste nivelul antigelului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john k si eu am aceeasi problema. Am verificat nivelul la ulei, si era ok, apoi am deschis capacul sa verific, si la fel aveam pasta galbuie si pe capac dar si in vas. Schimbul l-am facut de 2-3000 km, cu tot cu filtru. Mentionez ca pierd si antigel, cred ca e fisurat vre-un furtun.

 

Cu masina merg zilnic cam 9 km catre lucru si inca pe atata inapoi. Am mai citit putin pe internet, si s-ar putea sa fie intr-adevar de la condens.

Modificat de horeanicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu un update: am rezolvat scurgerea de antigel, dar in continuare am pasta galbuie in vasul de ulei. Mecanicul zice ca s-ar putea sa fie chiar de la uleiul folosit (Mobil Super 2000 10w40), la urmatorul schimb am sa pun Castrol, sa vad daca asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la ulei.Eu folosesc Motul 10w-40. Din cate am inteles apare din cauza drumurilor scurte.

Si eu fac pana la munca si inapoi undeva la 12 km zilnic.Atunci apare.Daca fac un drum mai lung de peste 100 km.."mustarul" dispare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pasta e doar pe capac, nu sunt probleme. Aceasta se formeaza doar in sezonul rece. Verifica sa nu fie pasta tot uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!