Jump to content

directie


Tibi Goia
 Share

Postare recomandată

De ceva timp am impresia ca volanul meu e mult mai sensibil la gropi. Cum trec peste una, imediat tresare. Pana acum am crezut ca e de la telescoape, care erau slabe, dar le-am schimbat ieri, impreuna cu bucsele oscilante, si tot asa face. Mai am de reglat unghiul de fuga, am rotile cam cracanate dupa operatia de ieri, insa nu cred ca asta va modifica tinuta prin gropi.

Aveti ceva sugestii ? Bucsele sunt toate verificate, sunt in regula, telescopapele sunt noi iar gropile ... tot mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sub articulatia cardanica a ansamblului volanului (jos intre pedale) exista o "clema" de fixare a axului de cel al casetei. Are prostul obicei de a se slabii. Daca este slabita tare surubul este cu blocare asa ca trebuie schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am reglat unghiul de fuga si am scapat de problema cu tresaritul volanului. Acum insa se intampla altceva. La viteza mica, cand trec peste linii de tramvai se aude un parait. Ce-i de la service imi spun ca trebuie sa astept sa "se aseze" masina. Sa se aseze ce, telescoapele, bucsele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am reglat unghiul de fuga si am scapat de problema cu tresaritul volanului. Acum insa se intampla altceva. La viteza mica, cand trec peste linii de tramvai se aude un parait. Ce-i de la service imi spun ca trebuie sa astept sa "se aseze" masina. Sa se aseze ce, telescoapele, bucsele ?

Din ce stiu eu , daca schimbi bucse pe masina acestea trebuie stranse "final" cu masina pe roti. Daca le strangi fara ca aceste bucse sa fie in pozitia lor normala de functionare, poti sa ai surpriza sa auzi paraituri sau scartzituri. Acestea vor dura pana in momentul in care vor ceda un pic bucsele. Totusi s-ar putea sa fie altceva in cazul tau :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cum se deregleaza unghiul de fuga ? aceleasi simptome le manifesta si la mine. Ce trebuie facut?

uneori am impresia ca pierd usor controlul

Va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit titus, te rog adauga-ti la semnatura din profil datele masinii ca sa fie mai usor de identificat. (oricum ceva mai mult decat Passat 1.9 TDI de axamplu an de fabricatie cod motor sau macar putere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

salut.sint nou pe forum.Am achizitionat un vw passat b4 tdi 90 cp si am o problema cu directia,adica:la viteza mare incepind de la 120 km in general pe drum mai denivelat ,fara sa misc de volan zmuceste stinga-dreapta,practic incep sa pierd controlul.mentionez ca am facut geometria la roti si nu am joc la nici o piesa,tot ce a fost uzat sa schimbat ,au ramas bieletele de directie si caseta de directie pe care nu stiu sa le verific.mai pot spune ca ;daca stau pe loc si trag de volan stinga dreapta repede se aud niste batai [troznituri].va rog sa-mi raspundeti si mie daca aveti ceva idei MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

buna am un passat 1,9tdi 1z 90cp si as dori putin ajutor fiindca nu gasesc sa cumpar bieleta de ditectie in magazine toate bieletele gasite au filetul de insurubare in caseta pe 14 inch iar mie imi trebuie ceva pe 12si ceva inch .  Caseta de dierctie este trw si daca ma puteti ajuta cu un sfat de unde as putea cumpara vas multumi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de ce nu te duci la un atelier specializat in reconditionare de casete de directie si baietii de acolo o sa te poata sa reconditionezi bucsa bieleta ditectie si nu necesita sa inlocuiesti cu una noua doar daca nu cumva ii dus filetul de la capul de bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut Florin! ai rezolvat problema? din ce anume era? aceeasi problema o am si eu la a mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!