Jump to content

DIY - reparatie jante


Jacku
 Share

Postare recomandată

Hello,

Am cumparat acum o saptamana un set de jante pe 18, cu buza polishata. Pe acea buza au un strat de protectie, ca un fel de lac cu aspect de plastic, acesta fiind sarit pe alocuri.

Dupa ce m-am documentat putin, am zis ca mai bine le fac eu acasa. Am cumparat asa: solutie decanol de la policor ( cam proasta) si alta italieneasca din targ ( se pare ca mult mai buna decat cea romaneasca).

Am mai cumparat un lac spray, smirghel cu granulatie mai mare ( 300) si smirghel cu granulatie foarte fina ( 2000).

In locurile unde era sarit lacul, erau si putin atinse.

Folosind decanolul italian, am dat cu pensula pe buza jantelor, avand grija sa nu ating spitele. Se depune un strat de aprox 1-2 mm pe suprafata pe care vrem sa o curatam, si se lasa sa lucreze. de mentionat ca din ce am observat timpul de actiune e aproximativ 3-4 ore. Dupa aceasta perioada, o sa vedeti ca lacul se umfla, si se inmoaie. Binenteles actiunea nu e uniforma, in unele locuri e desprins, in altele inca se tine bine.

Ca sa va scutesc de munca si sa nu patiti ca mine cea mai buna metoda de a coji totul se ia janta si se baga sub jet de apa fierbinte. Lacul ramas se ia folosind un spaclu, sau ca sa nu zgariati folositi o pana de plastic ( eu am ascutit o periuta de dinti la capat, pentru a ma putea folosi de ea). Daca dati cu jetul de apa fierbinte si cu pana de plastic, se ia destul de usor. Altfel daca nu folositi apa fierbinte o sa va chinuiti cu zonele unde decanolul nu a actionat 100 %.

Dupa ce se curata jantele complet, am folosit bormasina si conectata la ea o piatra polizor, pentru a aduce la nivel loviturile din buza jantei, cele mai pronuntate. Dupa piatra am folosit smirghelul cu granulatie mare, dupa aceea cel cu granulatie fina pentru a-i da luciu. Aici e destul de munca, daca vreti sa iasa bine, si va sfatuiesc sa nu va grabiti. E posibil sa apara febra musculara :beerchug:.

Cand sunteti multumiti de rezultat, se aplica lacul. De preferat 2-3 straturi, cu perioade de uscare intre ele. Eu deocamdata sunt la partea cu smirghelul, si mai am de lucru.

Poze cand ajung acasa. Daca aveti intrebari, in masura in care pot sa va raspund, o voi face cu placere.

Multumesc,

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna ideea/ initiativa Jackule.

Cateva intrebari:

1. Ai izolat restul jantei sa nu atinga decanolul pe unde nu trebuie?

2. La polizare, ulterior smirgheluire nu se vede diferenta de grosime a buzei(chiar daca o iei pierdut)?

3. Dupa polizare si lacuire oare nu se va vedea diferenta de nuanta intre argintiul mat specific buzei polisate si rezultatul in urma polizarii/slefuirii?

4. Ce tip de lac aplici pe janta?Banuiesc ca trebuie sa fie unul special, etc. ?

Merci,

Modificat de WRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa raspund punctual la intrebari :D

1. Nu am izolat, decanolul italienesc are o consistenta destul de ciudata. Odata aplicat, nu se scurge deloc. Am aplicat cu o pensula subtire, asa ca nu am avut probleme.

2. jantele aveau mici julituri, nu erau lovite rau. Deci e vorba de 1 mm grosime, maxim. Eu sper ca dupa aplicarea lacului sa nu se vada diferenta.

3. Buzele vor fi slefuite pe toata suprafata, cu smirghel cu granulatie foarte fina. Am inceput sa smirgheluiesc pe una, si din ce imi dau eu seama nu sunt probleme. Oricum jantele pe interior sunt argintii, iar buza are aspect slefuit.

4. Lac am gasit spray pentru jante, la un magazin de piese auto. Am incercat sa dau pe un metal pe care il aveam pe balcon, am dat vopsea si dupa aceea lac in 3 straturi si a iesit ok. din ce vad eu nu se zgarie si arata bine. Sa speram ca pe jante o sa am aceeasi indemanare. mai mult ca sigur ca la aplicarea lacului voi izola interiorul jantei si cauciucul, ca sa nu am surprize

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu nerabdare si pozele :icon_thumright:

Merge stiky :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspunsuri.. :P

..acum evident asteptam multe poze si detaliate.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, au venit si pozele:

primele 3: buza jantelor inainte de curatare, lacul sarit

urmatoarele 3: janta cu decanol aplicat, si cum a inceput sa se umfle lacul dupa 3-4 ore

urmatoarele 3: indepartarea lacului de pe jante sub apa fierbinte

ultimele 3: aspect janta curatata, care urmeaza sa fie data cu smirghel.

in weekend o sa ma apuc sa le dau cu smirghel, si voi face poze si atunci.

Multumes,c

post-7148-1234260881_thumb.jpg

post-7148-1234260889_thumb.jpg

post-7148-1234260899_thumb.jpg

post-7148-1234260908_thumb.jpg

post-7148-1234260919_thumb.jpg

post-7148-1234260932_thumb.jpg

post-7148-1234260961_thumb.jpg

post-7148-1234260968_thumb.jpg

post-7148-1234260976_thumb.jpg

post-7148-1234260984_thumb.jpg

post-7148-1234260992_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au iesit bine. Dar raman la parerea ca singura metoda de a face jantele ca noi este sablarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este dupa ce le smirgheluiesti sa vopsesti buza tot argintie sau sa-i dai polish si partea cu spitele sa o vopsesti negru- or sa iasa super, mai ales ca sunt pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam si eu la aceasta varianta...si probabil asa voi face. De fapt ma gandeam sa le vopsesc in culoarea masinii, albastru inchis. Dupa ce termin cu buza o sa vad si cum fac asta.

Daca e pe aici vreun maestru in photoshop si ma poate ajuta cu o simulare jante cu spitele negre/culoarea masinii dau o bere cu prima ocazie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa te ajute cu ceva, nu este absolut identic, dar iti faci o idee.

post-7310-1234264649_thumb.jpg

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, curatarea pare ca a iesit foarte bine...Bravo! :icon_thumright:

Interesant si rezultatul final. :)

Sincer n-as merge pe varianta cu negru pe interior la spite ci mai degraba as pastra specificul lor, adica le-as lasa argintii si cu buza polishata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara le-am dat cu smirghel cu granulatie 2000, si dupa cu pasta de polish si o carpa. Polish am folosit din sticla galbena formula parca..asa se cheama.

Sper sa se incalzeasca putin ca sa pot sa le dau lacul pe balcon. Si ma gandesc foarte serios sa le vopsesc negre in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hai Jackule ca sunt 16 grade... :icon_thumright:

Mor de curiozitate sa vad rezultatul.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma gandesc sa le pun pe masina. Dar acum mi-a traznit alta treaba. ele au et43, latime 8. Sper sa nu atinga pe interior. Ma gandeam sa iau niste flanse de 10 mm macar...ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

M-am lovit si eu de urmatoarea problema(mai bine zis m-a lovit unul :) ):

La janta din spate mi-a "tesit" cam 5 mm din buza polisata pe o suprafata de 6-7 mm, iar pe o suprafata de 10 cm. mi-a tesit cam 2 mm adancime.

Intrebarea mea este: Se poate incarca cumva cu sudura argon, apoi slefui si polisa in asa fel incat sa nu bata prea tare la ochi?

A mai facut cineva aceasta operatiune si cum a iesit?

Mentionez ca nu vreau sa vopsesc buza jantei. Vreau sa ramana aluminiu polisat.

Eventual sa dau cu un lac ceva aproximativ asemanator cu folia care era aplicata din fabrica.

Vreau sa fac aceasta operatiune din cauza ca nu am gasit nicaieri sa comand aceasta janta. As fi vrut sa o schimb.

Janta se numeste ALUETT typ 57 made in Germany 7j / 15 Et 35, 5x100. Daca ma poate ajuta cineva cu achizitionarea ei, v-as fi recunoscator.

Multumesc !

post-33167-1237747184_thumb.jpg

post-33167-1237747208_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nimic nou? ,am si eu jante cu buza,deocamdata nu au probleme prea mari cu lacul.ma gandeam ca dupa ce se curata lacul de pe buza, nu se poate aplica o folie transparenta pe buza, asa cum pun unii pe masini pentru protejarea masinii? dupa o slefuire si lustruire a jantei sa se aplice folia transparenta,cred ca ar fi o ideie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa le pun pe masina. Dar acum mi-a traznit alta treaba. ele au et43, latime 8. Sper sa nu atinga pe interior. Ma gandeam sa iau niste flanse de 10 mm macar...ce ziceti?

Pai Jakule, propun inainte de a lua flanse sa te duci la orice vulcanizare sa-ti dea o anvelopa si sa testezi.

P.S. Cred ca mai degraba atinge la exterior decat pe interior. Pe interior nu ar avea unde, decat in amortizor...desi mi-e greu sa cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista probabilitatea f. mare sa-i atinga, janta e mai lata cu 1" si ET e mai mare cu 0,5cm, dar1,7+0,5=>2,2cm pe interior mai aproape de telescop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jacku, decanolul ala, daca atinge anvelopa poate dauna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, eu am mai atins pe cauciuc si nu dauneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ceva noutati Jackule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pai noutati ce sa zic...am fost la 10 spalatorii si nu au patit nimic. La un moment dat am fost la o spalatorie in slatina, la iubita mea, si mi-a zis omu ca da cu nush ce solutie sa se curete bine. Si a dat asa de bine ca s-a luat lacul de pe jante. Nush ce mama masii era, cert e ca am vazut la vreo ora dupa ce am plecat. Si nu am mai avut ce sa fac. Acum ar trebui sa le dau iar jos si sa le polishez din nou..si sa dau cu lac. Dar pana la urma cred ca o sa le vopsesc si buza argintie si asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca repeti operatiunea poate pui si niste poze cu rezultatul final :P Poze before and after lacuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Am si eu o intrebare : gasesc lac in genul celui care e dat pe jantele originale? de ala cauciucat :)

am niste ats'uri cup pe 15, si leam reconditionat si eu..slefuit si toata operatiunea..dar dupa cateva drumuri pe la tzara prin pietre a pocnit lacul dat de mine.

Si as avea o problema in partea spate: jante 15" ,8j,et 18 cu cauciucuri 195/55/r15 si ating in aripa mai ales daca pun o persoana in spate :Driver: .Masina este cea de la semnatura. Cum as putea sa rezolv ??

Ms :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!