Jump to content

Poze cu dyno testuri


5TORM
 Share

Postare recomandată

Am vb ieri la intalnire cu Fusco si credem ca pe saptamana viitoare sa iti facem o vizita la stand. Hihihihih :icon_thumright:

PS: Bine ai venit (avand in vedere ca este primul tau post) pe dragul nostru forum, aici unde petrecem mai mult timp dacat am putea sa facem altceva. :blink: Ce nebun sunt. :screwy: :biggrin:

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert, bine ai venit pe forum si apreciem ofertele si serviciile bune. Totusi chiar daca esti distribuitor TCM (si cu atat mai mult) ar trebui sa citesti Regulamentul forumului si sa il respecti. Nu da bine ca un reprezentant al admin-ului acestui site sa il incalce si nu ma feresc sa o spun. Esti la primul post, de aceea primesti un warning fara suspendarea dreptului de postare. Te rog insa pe viitor sa nu folosesti ariile tehnice pentru reclama, exista arie speciala pentru asta si vei putea posta acolo in conditiile prevazute in Regulament. Imi pare rau ca ai inceput sa postezi, inainte de a citi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saracu uom, nici bine n-a postat pe forum si s-a si ales cu un warn.... :alien: In fine, o intrebare am si io: un dyno cat mai aproape de Timisoara unde se poate gasi (indiferent daca e in Romania sau Ungaria)? Si cam care-ar fi costul aproximativ al unui test pt. masina din semnatura? Multumesc! :salut:

P.S.: Voinea, referitor la poza ta de la postul nr. 21, aia e cumva fosta Octavia 1 a lui Jeff???

Modificat de Alex-F1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suntem multi din PL interesati de standul tau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,si sunt mai precaut de data asta.

Postez un GOLF 1,4 TFSI 140CP de fabrica,resoftat 205CP/293,4Nm

post-41392-1236534435_thumb.jpg

post-41392-1236534457_thumb.jpg

post-41392-1236534491_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e pierderea cam mare la roata? totusi am vazut 60 de cai pierduti din 400 la motor..adica jumate din cat e aici...

ok, masina nu e din fabrica sport, dar nici asta nu e din fabrica sport:

http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=209816

adica dynoul vostru cum calculeaza pierderile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un dinamometru dinamic ce are Edy curent break,care la sfirsitul testului aplica o frina si cu marca tensiometrica calculeaza pierderea,poate sa calculeze si un rulment mai puturos.

Poti intreba pe oricine ce inseamna brandul MAHA,e OK!

Masina este lucrata de alta firma care i-a garantat caii si cuplul,a verificat cuplul cu VAG-COM,identic cu ce a iesit pe Dyno,dar avrut sa stie ce are ca putere,este unul din clientii care au plecat fericiti.

Chiar este membru al forumului.Din Ploiesti

Te salut

Modificat de moise robert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu despre cine este vorba, stiu unde e facuta masina, stiu cum trage...doar ca mi s-au parut cam putini cai la roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect Bogdan,te astept la o vizita .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, stiu ca dyno vostru nu e pt 4x4 si nu sunt interesat sa o masor scotandu-i sigurante.

PS: mai sus nu am negat vreo cifra masurata de voi, ci doar ma asteptam la mai multi cai la roata golfului.

dar cu prima ocazie cand stiu pe cineva care vine, vin sa vad si eu jucaria voastra.

daca era si pentru 4x4, eu si EVO ala X care a fost pt folii cand ati masurat golful ala eram printre primii pe lista!

oricum, felicitari pentru investitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pierderea de 50-60 de cai e ok pt un golf5 ...nu mai stiu unde am vazut un gti stock pus pe dyno tin minte ca avea 14x ca la roata.Deci pe acolo se invarte.

In schimb masinile de pe platforma veche de golf4 au pierderi mai mici putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 4t ai avzut discutia cu GTI si 140 de cai..masurati in RO :D ca stiu discutia dar nu mi se pare relevanta.

pe la americani am vazut mai multi cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu un test cu un accelerometru ( stiu ca nu e chiar acelasi lucru cu dyno, da' e next-best-thing :blink: ). Puterea maxima a fost 175cp la motor si ~145 la roata. Am mai testat totodata inca 2 masini. Un Golf V 2.0TDI 140CP la care rezultatul a fost de 138CP la motor si un BMW 320D 150CP + soft (184 conform tunerului, Upsolute) la care-au rezultat 187CP la motor.

post-1533-1236871373_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar am studiat pe youtube despre softul asta pt Iphone... excelent. In unele teste e mai precis si mai user-friendly decat aparate concepute special pt a testa puterea masinii.

Nu ai idee, pt Nokia N95 oare exista asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Atasez rezultatul dyno testului la un Golf 4 1.9 TDI - 85 kW - 116 cai (stock) si chipuit la TCMTURBO

post-38570-1237468469_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e la roata dynoul tau....136 cai la roata pt ca in grafic arata ca se duce aproape de 160

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ala care e la "160" e cuplul, si sunt valorile in dreapta graficul... 31.3

In alta ordine de idei, am mai testat azi 2 masini cu accelerometrul:

2.5TDI 180CP quattro stock (178CP primul test, 181CP al doilea test):

post-1533-1237477326_thumb.jpg post-1533-1237477330_thumb.jpg

1.9TDI 131CP + soft (172CP primul test, 170CP al doilea test):

post-1533-1237477311_thumb.jpg post-1533-1237477318_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9TDI 131CP + soft (172CP primul test, 170CP al doilea test):

That should be me :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai idee, pt Nokia N95 oare exista asa ceva?

Habar n-am daca exista.... daca are accelerometru, e posibil sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 cai si 16nm in plus very nice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pun si eu o poza cu un dyno facut cand aveam doar soft la masina.

Este si graficul cu softul intermediar acolo ( de care m-am plictisit repede).

2.0TDI 140cp

post-8264-1239706186_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ai limitat cuplul asa jos?din cauza ambreiajului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul meu oricum patina rau cu turbina stock si softul agresiv.

Cu turbina noua care intra mai lent ambreiajul nu mai da semne de oboseala.

Oricum softul trebuie lucrat putin dupa ce voi regla tija aia la actuator.

Am reusit sa pun un ceas de boost care imi arata peste 2Bar la in sarcina maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!