Jump to content

Dotari suplimentare


EFlavius
 Share

Postare recomandată

Uite-l si pe cel de pa capac. L-am bagat separat ca nu stiu cum sa micsorez pozele ca dimensiune.

post-25259-1233596645_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin1012

    74

  • BoCo

    26

  • Spu

    18

  • ingeras2020

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

@EFlavius: multumesc mult de ajutor. poti sa mai pui o poza cu toti suportii? eu nu gasesc decat 2..

@Executivul: daca nu iti este greu sigur.spune-ne si noua cum ai montat lumina. La Touran parca aveam asa ceva sub oglinda de interior.nu mai stiu sigur

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Materiale necesare:

-2xLed Super bright rosu 5mm (3-4ron bucata la orice mag de electronice)

-6xrezisor 1kOhm 0.25 Watt

-sarma litata subtirica

-o carioca neagra subtire (6-7mm diametru)

-scule: surubelnita dreapta, pila, cutter, pistol lipici fierbinte (hot glue) 20ron la mag de electronice, ciocan de lipit

Timp estimat 1 ora.

-se iau ledurile si li se pileste motzul (lupa) pana devin plane (pentru lumina uniforma).

-se scoate "miezul" cariocii, se taie tubul la lungimea de 1cm, atentie: 1.e casant 2. cu cat tubul e mai lung ledul da lumina mai concentrata, cu cat e mai scurt da lumina mai imprastiata si poate sa deranjeze, eu am ales 1cm

-se introduc ledurile in tub si se fixeaza cu putin hot glue, vedeti sa fie introduse in axul tubului

-se lipesc rezistentele la piciorul mai lung al ledului (dupa ce il mai scurtati desigur), am ales 3x1Kohm pt ca cei care vor mai puternic pot pune doar 2 resistente sau chiar numai una, rezistentele vin in serie, adica una dupa alta.

-se dau cele 2 gauri in masca plafonierei ca in poza, se fixeaza tuburile cu leduri putin oblic spre parbriz/bord (plafoniera e inclinata spre habitaclu), NU desfaceti plafoniera, puteti lucra cu ea intreaga, are niste clamitze la butoane care se stramba foarte repede si sunt greu de pus la loc. Fixati cu destul hot glue.

-se monteaza plafoniera si eu am alimentat de la un dispozitiv din fata plafonierei unde am +12V la contact (cred ca e de la climatronic/alarma), cine nu are poate sa vina cu firul pe stalp, pana sub bord sa se lege acolo. Firul cu rezistentele vine la + celalalt la masa.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Ma intereseaza daca cineva a facut ceva modificari la sistemul audio al masinii , eu ar trebui sa fac asa ceva (da nu stiu cum)pentru ca mi so dus difuzorul din usa si tweeterul din stalpu din dreapta.astept pareri sfaturi.....multumesc anticipat

Modificat de microb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu iti recomand sa faci singur daca nu te pricepi. daca te intereseaza iti recomand un service audio care te rezolva nu foarte scump. mai bine apelezi la niste profesionisti cand e vorba de sistemul electric al masinii. zici ca s a duc un difuzor si un tweeter? sunt in aceiasi parte adica ambele pe dreapta? daca da este posibil sa fie data unitatea la Balance pe 100% stanga. si eu am patit asta cand nu ma prea pricepeam. i am facut niste setari acolo fara sa stiu ce fac si am umblat la asa ceva si se auzeau doar boxele dint-o parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EFlavius: multumesc mult de ajutor. poti sa mai pui o poza cu toti suportii? eu nu gasesc decat 2..

@Executivul: daca nu iti este greu sigur.spune-ne si noua cum ai montat lumina. La Touran parca aveam asa ceva sub oglinda de interior.nu mai stiu sigur

Maine o sa fac poze la toti suporti. Azi nu am mai dat capacul jos de tot doar l-am ridicat si am facut poze.

Apropo nu are nimeni nici o idee de pret pentru combina audio VW? Cea originala de pe Polo 9n si 9n3?

Sunt un pic dezamagit de prezenta a numai 4-5 oameni pe topic asta...asta e sa speram ca o sa vina lume cat mai multa cu idei cat mai bune.

Modificat de EFlavius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi perfect. combina audio te referi la Blaupunkt VW RCD 200 ? pe ebay e circa 200 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat ca sunt decat cativa care posteaza dar probabil ca sunt multi care citesc. Eu ce sa postez daca nu am facut nici un fel de imbunatatire. Postez cand va fi cazul daca va mai fi topicul activ. Cunoasteti zicala "ochii vad, inima cere..."

Numai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am pus cotiera,lumina si climatizare in torpedou si cam atat pt moment.As vrea sa-i pun xenon,dar n-am bani si pt faruri si din cate am inteles risti sa iei amenda in strainatate daca ai xenon pe faruri fara lupa si fara spalator.Asa ca inca ezit.

Sunt curios in legatura cu climatizarea din torpedou...daca poti da mai multe detalii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu va urmaresc...dar nu am inca modificari...dar vad ce ati pus voi pe masini

Modificat de Nego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai are cineva boxe blaupunkt? eu de curand mi am luat unele gtx 663 mkII pe 3 cai si se aud foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai are cineva boxe blaupunkt? eu de curand mi am luat unele gtx 663 mkII pe 3 cai si se aud foarte bine

Da si eu am si se aud super. Am avut sistem audio Blaupunkt din fabrica CD-Player+8 incinte acustice. Acum dupa ce o "tipa" mi-a facut scurt in el(nu stiu prin ce metoda, dar pur si simplu nu a mai vrut sa scoata sunet) mi-am pus cd player Pioneer DEH dar nu mai stiu ce serie. OK merci de informatie intr-un final am aflat macar numele combinei aleia si am vazut si un pret 90de dolari pe ebay. O sa caut si daca gasesc la un pret rezonabil vreau sa-mi montez RCD 200 pentru ca arata mult mai bine bordul cu ala si cred ca o sa aman un pic xenoanele pentru chestia asta. Apropo aveti grija cand montati boxele sa le puneti cu izolatie fonica speciala ca altfel nu dau claritate maxima la volum mare.Am gasit si detalii despre RCD200 si nu sunt prea incantat. Putere 4X20W mi se pare cam putin in comparatie cu 4X55W cat am acum pe Pioneer. Costa ca obtiune 122E la VW si pe net se vand de la 70E in sus pana la vreo 200E. Mi se pare enorm pretul.Decat sa mai dau 150E pe RCD 200 mai bine ii dau pe niste boxe Pioneer Coaxiale puternice si sunt sigur ca fac discoteca in masina.

Aveti grija ce faceti pe la instalatia electrica pentru ca supraincarcarea ei poate genera incendii sau erori pe CB.

Modificat de EFlavius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e. foarte scump dar asta este cel original. nu a zis nimeni ca e stralucit. eu am din asta si vreau sa imi pun un amplificator.semnalul oferit de el este bun.doar volumul nu este foarte ridcat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.

eu am amplificator, insa din pacata singura modalitate de a "scoate" semnal din rcd-200 este sa pui in paralel cu difuzoarele fata sau spate un divizor rezistiv pasiv, care m-a costat cam 30ron dar nu garantez pentru calitate/claritate. eu il folosesc pt woofer pe care am cross-over la 90hz, deci nu-mi prea pasa ce semnal scoate, bubuie :vaidecapulmeu:

2.

stiu ca nu e zona de bazar dar ma gandeam sa vand rcd-200-le de pe masina, vreau asa ceva: Clarion

Modificat de executivul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut si eu ceva in genul asta clarion dar alt model dar m-am lecuit cand vecinului i au spart hotii masina si i au distrus bordul pentru asa ceva.exista vreun model 2din cu fata care se scoate? doar in cazul ala ar merita pentu mine sa il schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.

stiu ca nu e zona de bazar dar ma gandeam sa vand rcd-200-le de pe masina, vreau asa ceva: Clarion

Esta fain acest Mp3 CLARION. Acum am intrat si eu pe site si chiar imi face cu ochiul. Asa, la prima vedere, ar parea ca se potriveste, dar totusi cine ne poate spune daca chiar incape (poate e putin mai mic / mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru el iti trebuie un adaptor dreptunghiular care se gaseste la orice service audio. unitatea este o idee mai mica decat spatiul din bord. totusi nu cunoaste nimeni o unitate 2din cu posibilitate de a-i scoate fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri cu lupa si xenon - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=52430

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=53084

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=43788&hl=

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=43788&hl=

Senzor centura sofer - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=43217&hl=

Spalator faruri - sunt mai multe postari - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=49964&hl=

Intrerupator ( senzor ) centura - http://vwforum.ro/index.php?showto...43217&st=20

Reparatie reglaj electric faruri - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=42932&hl=

Scut sasiu metalic cu fibra de carbon - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=38801&hl=

Incercarea de a pune leduri in loc de becuri cu filament - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=31964&hl=

Cutia cu capac din bord, lumina in torpedou, lumini in usi - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=28416&hl=

Audio CD MP3 - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=29240&hl=

Si poate mai sunt

Succes la citit

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut si eu ceva in genul asta clarion dar alt model dar m-am lecuit cand vecinului i au spart hotii masina si i au distrus bordul pentru asa ceva.exista vreun model 2din cu fata care se scoate? doar in cazul ala ar merita pentu mine sa il schimb...

bun si daca un rcd-200 care sincer e cam stift (aviz receptie radio, lipsa mp3, putere, lipsa iesiri audio rca, lipsa control sunet avansata) doar ca are intrare separata de iluminare, si costa aproape cat clarionul, inseamna ca toti suntem in pericol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai da 200 de euro pe un rcd200 sh? nimeni nu ar face asta => nu este cautat de oameni => pe hoti nu ii intereseaza pentru ca nu au ce face cu el. aparatul e scump nu pentru ca e prea bun ci pentru ca asa il vinde vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot este acest topic deschis ma bag si eu cu un post.

Azi mi-am montat footwell lights si vreau sa va arat si voua ce a iesit. Am tras curent de la plafoniera ca tot aveam alarma montata pe firul de la plafoniera. Nu cred ca pentru POLO exista conectare si codare din VAG-COM. Atasez si o poza urmand ca zilele urmatoare sa fac unele mai misto, asta fiind facuta cu telefonul.

PS: Scuzati mizeria de pe presuri.

post-21020-1233690777_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci frumos pentru apreciere. sunt curios cum da cu luminile din bord aprinse. nu mi-am dat seama sa fac poza cu luminile aprinse. oricum sunt multumit de cum a iesit mai ales ca am facut singur montarea si cand se opresc au acelasi efect de FADE. Am montat sub bord niste placute cu cate 24 (6x4) de leduri albe. Am gasit aceste placute la un magazin auto si au tot felul de adaptoare pentru diferite becuri. am sa pun si in plafoniera ca sa am aceeasi lumina in masina (becul plafonierei avand o culoare galbuie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa va fac si eu o intrebare. vreau sa-mi pun un 2din cu dvd,tv, etc... e mai bun un 2din ca sa arate bine in spatiul din bord sau merge un 1din normal si sa gasesc un sertaras ceva pentru sub el. pentru ca am un rcd200 pe masina din fabrica da nu prea sunt multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!