Jump to content

Dotari suplimentare


EFlavius
 Share

Postare recomandată

Acest topic este dedicat posesorilor de VW Polo 9N si 9N3. Asadar ii invit pe toti cei care au adus imbunatatiri de toate tipurile la masinile lor sa-si prezinte munca. De exemplu: daca ati montat un suport de pahare, instalatie xenon, cotiere, huse, modificari la motor, etc pe masinile voastre va in invit sa prezentati modul in care ati facut acest lucru, costuri, coduri de piese, locul de achizitionare, in general cat mai multe detalii si eventual ceva poze. Scopul acestui topic este de a primi ceva idei pentru a ne face masinile mai confortobile sau sa arate mai bine. Deci va invit sa ne prezentati imbunatatirile voastre! (Un scop secundar al acestui topic este de a restrange o parte din topicurile sub unul singur pentru a mai simplifica aceasta sectiune.)

Modificat de EFlavius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin1012

    74

  • BoCo

    26

  • Spu

    18

  • ingeras2020

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu de curand mi-am luat un capac motor de bluemotion.nu aveam din fabrica. tu la 9n ai standard? am inteles la la 9n3 au mai incercat sa reduca din costurile de productie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Eu i-am pus cotiera,lumina si climatizare in torpedou si cam atat pt moment.As vrea sa-i pun xenon,dar n-am bani si pt faruri si din cate am inteles risti sa iei amenda in strainatate daca ai xenon pe faruri fara lupa si fara spalator.Asa ca inca ezit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de curand mi-am luat un capac motor de bluemotion.nu aveam din fabrica. tu la 9n ai standard? am inteles la la 9n3 au mai incercat sa reduca din costurile de productie...

pune si tu o poza cu capacul de la motor si da mai multe detalii si costurile aferente pls :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu i-am pus xenon pe faruri fara lupa si nu-mi aduc aminte sa scrie prin vreun regulament sau lege ca tre sa ai obligatoriu lupa si spalator la faruri cu xenon. si am mers si in afara tarii cu ele si nu mi-a zis nimeni nimica. si acolo la fel aveau si nu comenta nimeni. nu stiu de unde ideea cu amenda dar daca cineva a gasit scris negru pe alb sa dea citatul din lege aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conforn legii - "Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform legii trebuie sa ai pe fata lumina alba sau galbena. daca pui xenon albastru da ti-o iei dar asta nu inseamna ca nu ai voie sa pui xenon alb. stiu foarte bine ce am scris in acel post. deci nu discutam de alea care bat in albastru e normal ca pentru alea sa-ti iei amenda dar daca sunt albe nu scrie ca iei amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amicul ala de care vorbeam in postul respectiv nu a luat amenda numai pentru faptul ca a constatat politistul ca becurile sunt albastre....ci si ca a facut modificari neomologate la instalatia de iluminat schimbandu-le intensitatea nu a stat politistul la discutie ca are (3500k - 5000k sau 6000k).

Acum nush....posibil sa fi fost un abuz....te astepti la orice de la astia

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e asa. orice produs care se gaseste in magazinele de piese auto si sunt incluse si instalatiile HID au o omologare RAR. deci daca nu l-a amendat pt ca erau albastre si a crezut el ca au alta intensitate a fost un abuz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de curand mi-am luat un capac motor de bluemotion.nu aveam din fabrica. tu la 9n ai standard? am inteles la la 9n3 au mai incercat sa reduca din costurile de productie...

E buna faza cu capacul...nu am vazut diesel fara capac pe motor. Sincer cred ca a disparut la reprezentanta dar asta e o alta discutie. Traim in Romania restu intelegi tu. In schimb sunt curios cum arata capacul ala de la BlueMotion si cat ai dai pe el.

Ma bucur ca ati scris ceva dar as avea o rugaminte: sa dati si voi mai multe detalii despre instalare (eventual poze) si costuri la ce ati pus pe masini. Ideea e sa ne strangem toti cu Polo 9N si sa ne ajutam unii pe alti cu niste "jucarii" pe care le punem pe masini si binenteles sa iesim cat mai ieftin pentru ca altfel mergem la firma de tuning si-ti fac aia avion masina.

Am mai vazut discutia despre becurile din far. Atat timp cat exista becuri omologate gen Philips BlueVision sau NightVision se pot monta si xenone dar binenteles sa nu o dai in prosteala cu 12000k mov, verzi sau alte noante. Pana in 6000k nu cred ca sunt probleme. In al doilea rand trebuie reglate farurile mai jos ca sa nu orbesti lumea(xenonul poate furniza pana la 200% mai multa lumina decat becurile stock) din trafic si nu are nici un fel de rost sa pierzi lumina uitandu-te dupa pasarele pe cer.

Acestea fiind zise va invit in continuare sa va scrieti ideile dar cu mai multe detalii va rog. Eu am in program acum xenon 4300K cu balastri ultrasubtiri si becuri 35w D2R(recomandate pentru far cu oglinda), cotiera din material textil si cat mai rezistenta, niste jante OEM si grila cromata.

As vrea sa achizitionez combina muzicala de la VW, originala de Polo dar sa aiba mp3. Are cineva idee cat ar costa chestia asta si daca se poate gasi altundeva inafara de reprezentanta?

Modificat de EFlavius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat o de pe ebay la 50 de euro. este noua si in primul rand ORIGINALA. dar nu gasesc suruburi si instructiuni de montaj. cred ca o sa ma duc la service zilele astea :icon_thumright: am cautat mult asa ceva si acum in sfarsit am gasit! mai a facut cineva aceasta operatiune? puteti sa ma sfatuiti in legatura cu instalarea ei?

post-25440-1233508539_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e asemanator dar nu e asa. Vezi ca ar trebui sa aiba niste suporti in care capacul se infige pur si simplu. Pe spatele capacului trebuie sa ai 3 gauri in care e pus cauciuc. In acele 3 gauri vin cei 3 suporti care sunt pe langa motor. La mine cel putin asa e. Baga o poza cu motorul si o sa fac si eu o poza la capacul meu ca sa vezi eventuale diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut capace de polo 9n si sunt asa cum spui tu.acesta este insa de bluemotion. nu este mare diferenta, initial cautam ca al tau dar nu am gasit altceva. pun maine poze cu motorul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) asta e motorul meu. cod BNM , fara capac

post-25440-1233591213_thumb.jpg

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat tapiteria.... :D

M-am enervat intr-o sambata..;)..ca de fiecare data cand spalam tapiteria se murdarea mai tare.....chiar si daca se uda cu apa "chioara" ramanea patat probabil de la multitudinea de substante cu care a fost spalata dea'lungul timpului....si m-am saturat sa dau cate 30 de lei pe luna sa sterg tapiteria cu spray-uri speciale cu spuma etc....

M-am dus la un atelier si am cumparat material (22lei m) si cu un nod mare in gat m-am riscat sa scoata maica-mea tapiteria veche sa o faca sabloane pentru una noua....acum uitati ce a iesit...sper sa va placa si sa imi impartashiti sfaturile :)

p.s. E prima data cand a cusut o tapiterie inafara de fuste, rochii, costume s.a.m.d.

post-29493-1233592144_thumb.jpg

post-29493-1233592151_thumb.jpg

post-29493-1233592156_thumb.jpg

post-29493-1233592162_thumb.jpg

post-29493-1233592170_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Spu: misto dom'ne n-am ce zice, n-o imprumuti mama? :)

Eu pana acum mi-am pus asa:

-cat vision (lumina rosie discreta in habitaclu), home made

-mp3 fm transmitter integrat in bord, am radio-cd original 2din si nu am vrut sa-l schimb

-statie+woofer, doar ca acum nu mai am portbagaj :P

daca intereseaza pe cineva vin cu poze/detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata foarte bine! jos palaria pentru cine a facut manopera:d

sa vedem poze Executivule. in special cu ledurile de intrerior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai add reply, ne descrii acolo ce ai pus si cum apoi mai jos ai Upload Photo.intai sa le reduci la rezolutie de 800x600 ca este marimea maxima de 550 de Kb.nu poti sa faci upload la poze prea mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si pozele:

1.Cat vision:

-ce se vede ziua:

post-16665-1233596091_thumb.jpg

-ce se vede noaptea:

post-16665-1233596328_thumb.jpg

-mp3:

post-16665-1233596371_thumb.jpg

Modificat de executivul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare interesant.nu te deranjeaza noaptea la condus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc...multumesc...de manopera nu am ce sa zik ca na.....le-a facut mama...cu o ciocolata am scapat :P iar costurile ar fi cam asa: 6,5 m de material la 22 lei m din care 2 m sunt pentru partea de pe mijlok ceilalti 4 reprezinta restul...am dat in jur de 130 lei pe tot...iar operatiunea a durat in jur de 6 ore...si credeti-ma ca mai mult a durat sa le scot si sa le montez pe astea noi decat cusutul propriuzis.....asa ca daca sunteti cat de cat aproape de mine o pot "imprumuta pe mama" :P :)

Sa stiti ca materialul e un fel de imitatie GROASA de piele produsa in mare parte pentru tapiterii numai ca am vazut la acelasi atelier in material SUPER (60 ron m) care arata ca pielea de caprioara iti poti alege orice culoare din catalog si culmea e ca am pus tigara aprinsa pe el am tinut-o 20 sec si nici macar murdar nu a ramas....super materialul dar si 60 ron...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) asta e motorul meu. cod BNM , fara capac

Uite aici sper sa te ajute pozele. Asa arata suporti de pe motor si cei de pe capac complementari(sunt 2 perechi spre spoiler si 1 pereche spre parbriz).

Spu super a iesit tapiteria dar am o curiozitate, bancheta o mai poti rabata fractionat?

post-25259-1233596497_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin: Nu, pentru ca daca te uiti la poza cu mana mea abia se vede, in oras noaptea nu se vad, doar in bezna se intrezareste ceva, asa am si vrut sa fie, o lumina subliminala, sa o simti, nu sa o vezi :)

Si apropos pe Audi din fabrica vin de 3x ori mai luminoase, mie nu-mi plac.

Daca vreti instructiuni cum se fabrica....

Modificat de executivul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!