Jump to content

Lichid de racire (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

Fisura/fisuri la chiulasa - presiunea din cilindrii trece in sistemul de racire, si forteaza antigelul afara , pe la supraplinul vasului de expansiune. Este o problema foarte des intalnita la chiulasele de 2.0 tdi. - de regula apar intre gaura injectorului si scaunul uneia din supape, unde materialul este foarte subtire.

Posibil si garnitura de chiulasa arsa, dar ma indoiesc. am vazut prea multe cazuri de fisuri la chiulase.

Daca dupa ce mergi un timp cu masina, verifici furtunele mari de la radiator si vezi daca sunt umflate din cauza presiunii ( nu le poti strange cu mana) , e clara treaba.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Andrei, in primul rand, multumesc pt raspuns. Teoretic, asta ar fi lucrul la care m-as fi gandit si eu, dar fiind o masina care are putin peste 17 000 km si aproape un an, am preferat sa exclud varianta asta. Ce ma sperie cel mai rau e ca la service, oamenii imi spun ca nu pare nimic in neregula cu masina, ca e normal sa scada nivelul antigelului si ca daca nu sunt urme de pierdere de lichid, ei nu au ce face. Sincer refuz sa cred ca sunt idioti si nu iau in calcul si variantele la care ne-am gandit noi, fie ele si putin posibile...sau total corecte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca alt dealer, mai receptiv la problemele clientilor. Nu este sub nicio forma normal sa pierzi antigel. Eu completez 200 ml intre revizii (15.000 km) - asta e normal. Trebuie testat sistemul de racire cu un aparat special de la service, pentru a se observa neetenseitatile.

PS la ce service ai fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN :( deci schimbam service-ul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca PB Aviatiei.

Cat despre tratamentul din service ce sa zic, atata timp cat este in garantie, au o durere in p.... ceva de speriat.

Dc iti fac recomandarea cu PBA? Dupa ce am fost pe la Midocar, PBN si LaService, doar cei din PBA au identificat problema.

Cei de la Midocar, in final, au fost chiar penibili. Ma mir cum sunt inca sunt autorizati de VW.

Banuiesc ca si auditurile astea se fac ca la romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut din nou!

Am fost la Midocar de data asta...mi s-a spus ca ar fi ceva legat de EGR...ceva cu racirea gazelor. Din cate stiu eu EGR(exhaust gas recircular) nu are legatura cu circuitul de racire al masinii.

Ma poate cineva lamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca alt dealer, mai receptiv la problemele clientilor. Nu este sub nicio forma normal sa pierzi antigel. Eu completez 200 ml intre revizii (15.000 km) - asta e normal. Trebuie testat sistemul de racire cu un aparat special de la service, pentru a se observa neetenseitatile.

PS la ce service ai fost?

Eu am completat 200ml in 2 ani jumate si 42.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Midocar nu ma mai duc nici sa-mi schimbe o roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gazele recirculate prin EGR sunt in prealabil racite intr-un radiator apa-gaze evacuare....

La inceputurile Euro 4 (cand a fost introduse racitoarele respective ) au existat probleme cu ele.. in sensul ca unele aveau pori.. si pierdeau lichid... dar nu cred ca ar putea face si presiune in sistemul de racire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ca idee stie careva pe unde se da drumul la antigel cand vrei sa il schimbi? M-am uitat pe jos si nu am vazut nici un fel de robinet. Mentionez ca vreau sa il schimb deoarece sa complectat cu altceva... si acum e un amestec care da spre roz dar nu e roz!

p.s. Daca aveti un manual de repair pentru Tiguan as fi incantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este chiar asa simplu ca la ulei.

Sigur are robinet(parca am vazut ceva chiar langa vasul de antigel) dar cred ca tot lichidul de pe instalatie trebuie tras cu o pompa ceva.

Vb acum doar din pareri nu din experienta, asa mi se pare mie logic.

Sper sa gasesti mai multe informatii in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca desfaci sonda de apa si curge pe acolo. Desfaci si capacu de la vasul de expansiune si o sa curga vreo 4 litri. Restul trebuie sa-i scoti, daca vrei cu orice pret, desfacand fiecare tubulatura mai groasa. O sa mai ramana ceva apa si in motor...

Iti pun un desen.

tig.pdf

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar va fi mai dificil ca la un golf iV unde aveai robinet in stanga pe radiator... si era cel mai jos punct. Mersi de schema divinewind si vlad mersi ... voi studia... oricum acolo jos are ceva pompa de recirculare pe radiator montata... parea sa fie cel mai jos punct... vedem... oricum mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nici la mine la robinet nu iese mai mult de 2/3 din lichid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La Tiguan 2.0 TDI N5 ai si cam la tot ce e N5 ca motorizare ai racitor EGR, pe acolo pierzi apa. Orice mecanic bun de pe vremuri ti-ar zice ca daca pierzi apa sigur e pe la chiulasa. Times do change!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este

Fortat o Dacie 1310 la munte pe serpentinele de la RINCA

Incalzit motor foarte tare 

Ars garnitura chiulasa

Pierdut lichid cite un pic

Adaugat lichid cite un pic

Colorat lichid in negru de la .......ulei 

 

 

SPER SA NU SE INTIMPLE LA FEL SI LA TIGU !

Mai ales ca il asteapta transalpina si transfagarasanul................

In fine o sa vedem

Mai oprim , mai mergem, mai oprim , mai mergem, mai oprim , mai mergem,..................

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper că vorbești de oprit mașina și nu motorul, că dacă oprești motorul după urcări accentuate ajungi să schimbi turbina

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai nici o emotie nici cu una nici cu alta...Singurul sfat Transalpina de la Ranca catre Obarsia Lotrului si nu invers  iar la TransFagaraGropanele...ai grije pe langa Vidraru ce se mai surpa dupa iarna asta ...Asa ca opririle (masinii !) doar pentru poze ca merita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci............

Asa voi face!

 

Asta asa ca antrenament pentru ce va urma....Alpii, Pirineii si poate Atlas in Maroc , deci la altitudini mult mai mari!

Cu privire la Maroc am insa mari rezerve .

Mai ma documentez.

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Cu incredere puteti folosi aproape orice producator cu o conditie, sa fie G12 obligatoriu. Eu merg pe marca Hepu , au o mare experienta in produse ce tin de circuitul de racire a automobilelor. Fabrica printre cele mai bune pompe de apa pt. aproape toate marcile . Antigelul trebuie sa mai indeplineasca si alte proprietati legate de " conductivitate" ( altfel la temperaturi scazute risti sa ai eroaredesi toate tunt bune si frumoase) , de lubrifiere ( ajuta pompa de apa) . De aceea as opta pentru o marca cu renume. Dupa mai multe schimbari de temperatura ale motorului , daca antigelul isi schimba nuanta as spune ca nu e cel mai bun . Trebuie citit cu mare atentie instructiunile de amestec, acestea difera de la producator la producator.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Ionut Aenoaei

Salutare, 

Câți litri antigel +apa intra într-un tiguan 2.0 TDI 170 CP, după înlocuirea pompei de apa. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
  • Andrei_72 a deschis acest topic
  • 4 years later...

Salutare,

Am achizitionat recent un Vw Tiguan 2.0 tdi, 177 cai, an fab. 2013. Am schimbat distributia si am completat lichidul de racire.

Am pus de la Cartechnic.

Intrebarea mea este urmatoarea: pe vasul de expansiune este trecut G12. Pe ambalajul de lichid de racire scrie conform poza atasata. (Vw, Audi, Seat, Skoda 1996-08/2008)

Este in regula, sau trebuie schimbat si pus altceva?

 

Multumesc.

20230809_113320.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12 nu avea ?

Schimba-l si pune ce trebuie ,nu vrei probleme la sistemul de racire .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In devizul primit de la Brady si la mine scrie antigel G12 Evo, nu G12. Masina este un tiguan 2015 euro 6. La Volksgarage am primit deviz cu antigelul postat de colegul @cantenbury84 exact acelasi, nu este ok?

 

LE: din ce am mai citit pare sa fie bun si G12+, chiar se recomanda folosirea lui, scrie si in primul post din acest topic.

Modificat de ghemotoc16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!