Jump to content

Lichid de racire (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

Am mai citit si prin alte parti despre posesori de VW care si-au distrus masina cu tot felul de produse.

Unii nu stiu cam cat este nivelul normal.

Altii nu stiu de care sa puna si multe alte cazuri.

Sper sa evitam turnarea de diverse porcarii in masinile noastre.

Vreau sa deschid acest topic, pentru cei cu mai multa experienta; ce solutii folositi? de unde cumparati? etc.....

Ce am citit eu pana acuma http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed/Campi...maint/index.htm

Parca la o benzinarie Mol am vazut ceva de genul asta, era un Valvoline pe care printre altele scria si G12.

In multe alte benzinarii am vazut lichide pe care scria compatibil VW, sincer nu vreau sa torn ceva "compatibil" fara sa scrie G12.

O sa incerc sa updtez primul topic, cu tot ce apare necesar despre acest subiect.

Sper sa am si cu cine sa dezvolt acest subiect.

Din alt topic scris de Valentin Nov 4 2008, 09:47 PM

Asa cum banuiam, este vorba despre o neintelegere explicata mai jos.

In manualul lui Etzold nu se face nici o referire la G12+, probabil datorita faptului ca manualul este mai vechi, adica aparut inainte de 2003. de atunci lucrurile s-au mai schimbat.

Acum, in ciuda a ceea ce aveti prin manalele service care au venit odata cu masinile, VW spune asa (vezi PDF).

1. Antigel G11 (culoare ALBASTRU sau VERDE, mai rar) - norma TL VW 774-C - Atentie, este mult mai important acest cod decat culoarea antigelului - codul se citeste pe eticheta

- aparut prin 1990-92

- VW recomanda inlocuirea lui deoarece corodeaza garniturile motorului

- se poate completa cu antigel G12+

- dupa maxim 2-3 ani de la umplere trebuie schimbat integral

Antigel G12 (culoare ROZ) - norma TL VW 774-D

- aparut prin 1996

- desi nu corodeaza ca si G11, VW recomanda schimbarea lui cu G12+ datorita proprietatilor superioare ale celui din urma

- se poate completa doar cu G12+

- este garantat pe viata (asa au spus la aparitia lui, acum se pare ca nu mai este chiar asa).

Antigel G12+ (culoare VIOLET) - norma TL VW 774-F

- aparut in 2003

- este singurul recomandat in acest moment

- se poate completa doar cu G12+

- este garantat pe viata (adica nu trebuie schimbat niciodata, tine peste 100.000 Km. se schimba doar in urma efectuarii unor reparatii la sistemul de racire)

Daca dupa completare antigelul devine maro, se schimba urgent

Topicul de unde am luat acest text : http://vwforum.ro/lofiversion/index.php?t1190.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la toate masinile (Bora, Passat, Audi A6) am bagat pina acum antigel de la Aral si nu afost absolut nici o problema.

In cartea tehnica face o referire la antigelul de fabrica ca parca se schimba dupa 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu nu am mai riscat. M-am dus la un dealer VW si am luat direct de la ei.

A costat cam mult(50lei) dar decat sa am probleme mai grave, mai bine mai dau 5 Euro in plus.

In manual spune sa folosesti doar acest tip de antigel, iar la Metro sau OMV nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ne zici si noua cum se numeste ? Ce cod are pe el ? Este special pt Tiguan? Ai avut nevoie sau doar ti-ai luat preventiv ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am luat cartea de la masina si iata ce am aflat ca si completare la topicul de mai sus:

- Aditivul G 12+(violet) poate fi amestecat cu aditivul G12(rosu) sau cu G 11. Aditivul G 12(rosu) nu poate fi insa amestecat cu G 11.

Sper ca este ok.

Si inca o chestie aveti idee de unde as putea achizitiona acest tip G 12+ dar altundeva decat de la o reprezentanta.

Mersi!

Modificat de romulus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salutare!

Am luat cartea de la masina si iata ce am aflat ca si completare la topicul de mai sus:

- Aditivul G 12+(violet) poate fi amestecat cu aditivul G12(rosu) sau cu G 11. Aditivul G 12(rosu) nu poate fi insa amestecat cu G 11.

Sper ca este ok.

Si inca o chestie aveti idee de unde as putea achizitiona acest tip G 12+ dar altundeva decat de la o reprezentanta.

Mersi!

Eu am cautat la Metro, OMV, Selgros si nu am gasit.

Am mers la reprezentanta(Porsche) si am luat 1L - 50lei.

La mine era putin sub nivelul minim, dar era frig si plecam la drum lung.

Dupa vreo doua luni, saptamana trecuta, era cam la fel asa ca am adaugat.

Cred ca am pus in total vreo 150ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff oare alt loc decat la hotii astia de la PB nu gasim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff oare alt loc decat la hotii astia de la PB nu gasim ?

Model nou de masina, ofertanti de consumabile putini. Poate s-a mai schimbat situatia acum, dar atunci cand am cautat eu nu am gasit nicaieri G12.

Nici pe net nu am gasit prea multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe dreaq ghem; si passatul tot cu G12 merge am impresia ca si Tuareg ..... ii doare in pix pe astia.

Cand intri intr-un mag si intrebi de antigel se uita aia la tine ca la ultimul caine.

Abia astept sa dea criza in ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cautat la Metro, OMV, Selgros si nu am gasit.

Am mers la reprezentanta(Porsche) si am luat 1L - 50lei.

La mine era putin sub nivelul minim, dar era frig si plecam la drum lung.

Dupa vreo doua luni, saptamana trecuta, era cam la fel asa ca am adaugat.

Cred ca am pus in total vreo 150ml.

Salutare!

Vroiam sa te intreb daca ai pus doar lichid sau l-ai amestecat cu apa.

Ce recomand eu este sa mergi la un service si acolo au un fel de tester care masoara punctul de inghet.

In functie de rezultat tb adaugat un anumit mix de antigel cu apa. Tocmai ce am fost cu masina la service si am vazut tester ul o chestie de plastic care absoarbe putin lichid din recipient si are un indicator care iti zice concentratia. Pana acum eu am completat cu 50 50 apa si lichid dar cred ca cel mai eficient ar fi sa mergem la un service sa ne faca o verificare a concentratiei de lichid. Daca mai e cineva care a auzit de asa ceva va rog sa mi ziceti.

Mersi!

Bafta!

Model nou de masina, ofertanti de consumabile putini. Poate s-a mai schimbat situatia acum, dar atunci cand am cautat eu nu am gasit nicaieri G12.

Nici pe net nu am gasit prea multi.

Salutare!

Pe net puteti incerca pe oilmag.ro am vazut acolo Antigel Aral Antifreeze Silikatfrei G12+ 1L la 20 de lei si au si dicount 5% pt cei de forum.

Antigelul original G12++ ultimul aparut l-am vazut la reprezentanta in Tg Jiu la 54 lei 1.5L.

De asemenea am gasit "pe sub mana" la un mecanic la Skoka G12 simplu dar cam dubios la nume 1.5L 20 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Vroiam sa te intreb daca ai pus doar lichid sau l-ai amestecat cu apa.

Ce recomand eu este sa mergi la un service si acolo au un fel de tester care masoara punctul de inghet.

In functie de rezultat tb adaugat un anumit mix de antigel cu apa. Tocmai ce am fost cu masina la service si am vazut tester ul o chestie de plastic care absoarbe putin lichid din recipient si are un indicator care iti zice concentratia. Pana acum eu am completat cu 50 50 apa si lichid dar cred ca cel mai eficient ar fi sa mergem la un service sa ne faca o verificare a concentratiei de lichid. Daca mai e cineva care a auzit de asa ceva va rog sa mi ziceti.

Mersi!

Bafta!

Nu l-am amestecat cu apa.

Era iarna, frig. N-am manualul in fata, dar parca imi amintesc ca scrie sa nu amesteci decat in cazuri de urgenta cu apa.

Asta chiar n-o stiam, cu mersul la service pentru verificarea antigelului.

Pana acum, n-am auzit de vreo problema daca ti-l pui acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am amestecat cu apa.

Era iarna, frig. N-am manualul in fata, dar parca imi amintesc ca scrie sa nu amesteci decat in cazuri de urgenta cu apa.

Asta chiar n-o stiam, cu mersul la service pentru verificarea antigelului.

Pana acum, n-am auzit de vreo problema daca ti-l pui acasa.

Ehhh .... odata la nu stiu cat timp 1-2 ani antigelul incepe sa-si piarda din proprietati, te duci la servici si ala are un mic dispozitiv care ii masoara temp de inghet parca. In functie de asta completeaza cu mai mult sau mai putin antigel concentrat. Sau schimba tot lichidul.

Nu stiu daca e valabil si la G12

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

---

desi in cartea masinii se specifica ca este in avantajul masinii alimentarea cu G 12+, adica cel violet, mie mi-au facut schimbul mai alaltaieri cu G 12, adica cel roz. Pe schimb am platit 250 lei (3 litri)!!!

Acu' intreb eu de ce nu au pus violet si primesc ca raspuns ca ei asta stiu sa puna, cu asta lucreaza. Va rog, dati-mi si mie pe PM, daca stiti, un atelier mic si bun, cu preturi rezonabile, unde sa pot sa-mi fac si eu car maintenance ca asa nu se mai poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

---

desi in cartea masinii se specifica ca este in avantajul masinii alimentarea cu G 12+, adica cel violet, mie mi-au facut schimbul mai alaltaieri cu G 12, adica cel roz. Pe schimb am platit 250 lei (3 litri)!!!

Acu' intreb eu de ce nu au pus violet si primesc ca raspuns ca ei asta stiu sa puna, cu asta lucreaza. Va rog, dati-mi si mie pe PM, daca stiti, un atelier mic si bun, cu preturi rezonabile, unde sa pot sa-mi fac si eu car maintenance ca asa nu se mai poate.

Unde ti-ai facut schimbul(la ce atelier)? 3 litri inseamna cam 100 lei in magazin. Cat timp le-a luat sa il puna in recipient? 2 ore? Manopera de 150 lei doar la schimb de antigel :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ti-ai facut schimbul(la ce atelier)? 3 litri inseamna cam 100 lei in magazin. Cat timp le-a luat sa il puna in recipient? 2 ore? Manopera de 150 lei doar la schimb de antigel :offtopic:

Cam scump si nu inteleg dc sa schimbi antigel la o masina care nu are nici un an vechime. Sa completezi ok, un recipient de 1l sa zicem ca costa maxim 50lei, despre manopera cred ca si o femeie care nu e daltonista se descurca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snakebyte: la PBN.

pt ca la o benzinarie, o desteapta de lucratoare la pompa s-a oferit sa-mi completeze lichidul de parbriz pana terminam eu p'acolo treaba si pana sa ii smulg sticla din mana pusese juma' de litru peste antigel :(

am tras eu cu un furtun surplusul, insa ca sa nu patesc vreo neasteptata m-am dus la express service la PBN si am asteptat vreo 3-4 ore sa-mi scurga antigelul si sa-mi puna altul.

nota finala: 250 ron :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca la o benzinarie, o desteapta de lucratoare la pompa s-a oferit sa-mi completeze lichidul de parbriz pana terminam eu p'acolo treaba si pana sa ii smulg sticla din mana pusese juma' de litru peste antigel :blah:

Ce ghinion. Si tu aveai incredere sa o lasi sa iti puna lichid...

Sa fiu si eu atent de acum si la asta.

Astia de la PBN cred ca s-au gandit sa te penalizeze pentru neatentie, ca altfel nu inteleg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ghinion. Si tu aveai incredere sa o lasi sa iti puna lichid...

Sa fiu si eu atent de acum si la asta.

Astia de la PBN cred ca s-au gandit sa te penalizeze pentru neatentie, ca altfel nu inteleg...

Eu nici benzina nu ii las sa-mi puna. Rari sunt cei care au vazut si ce este sub capota frodata.

Oricum te-ai scos cu gagica aia, daca era buna trebuia sa o bagi pe bancheta din spate sa o pedepsesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxima atentie de acum la benzinarii :unsure:

ps. cine mai are drum pe la Porsche sa intrebe ce antigel promoveaza ei pt Tiguan si de ce aleg sa pun G 12 roz cand in carte scrie ca G 12+ is the one

LE: deleted unnecessary post

Modificat de piratu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit o treaba asemenatoare chiar la prima alimentare. cand am oprit masina in dreptul pompei a venit un baiat sa alimenteze...si surpriza. in loc sa ia pompa de benzina a pus mana pe cea de motorina. stiu ca nu s-ar fi potrivit...da am strigat la el.

adevarul ca si el avea dreptate, ca pe capacul de la rezervor, pe interior era un abtipild pe care scria diesel si de asta luase omu' pompa.

imediat am sunat la dealer care m-a chemat sa verifice seria sasiului si au constatat ca abtipildu era dea'n pixu...

asa ca atentie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adilucaciu1976

..din pacate nu esti primul si spre consolarea ta nici ultimul patit. Asa ca mare atentie pe viitor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati-mi off-topicul, stiu ca voi cititi pe aici mai mult: topicul legat de intalnirea tiguanistilor a fost mutat pe subcategoria Intalniri spontane

end off-topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare

Posed un Tiguan Sport & Style 1.4 TSI si as vrea sa stiu ce liquid de racire imi recomandati ? Si in acelasi timp ce ulei imi recomandati , ca marcama refer.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Posed un Tiguan Sport & Style 1.4 TSI si as vrea sa stiu ce liquid de racire imi recomandati ? Si in acelasi timp ce ulei imi recomandati , ca marcama refer.

Mersi

Un topic legat de ulei gasesti aici.

Iar unul de antigel gasesti aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut,

Sper ca nu s-a mai discutat despre aceasta problema...

Tiguan-ul pe care-l folosesc ca masina de serviciu (2.0 TDI 140cp)are urmatoarea problema: ii dispare antigelul. Am fost in service cu ea la PBN iar mecanicii au spus ca de pierdut nu pierde pe nicaieri. Cu toate accestea, in ultima saptamana am completat 2l de apa. Am observat ca vasul de expansiune e ud, la fel si sub el, deci, ceva se intampla...face presiune si scuipa apa. Am incercat si inlocuirea capacului cu unul de la un alt Tiguan...tot asa face. In mers se aprinde (licare) martorul de nivel lichid, vasul este gol, iar in cazul in care desfac capacul, vasul se umple cu lichid, trecand de max.

Are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!