Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am ajuns din intamplare intr-un showroom Skoda sa cumpar un covoras de portbagaj pentru actuala octavie 2, ocazie cu care m-am urcat si in noua Skoda Superb.M-am indragostit!Asa ca acum deja caut posibilitati sa-mi iau si eu una.Problema principala este pretul de achizitie, care, in cazul modelului dorit de mine ajunge undeva la 31.000EUR (varianta Elegance+cateva optionale, 2.0TDI CR,eventual 4x4), o suma foarte mare pentru bugetul meu.

Ma gandesc daca nu cumva as putea sa o cumpar direct din Cehia, de unde cred ca as putea sa o iau fara TVA, deci pretul ar scadea undeva la 25.000Eur.Pe octavia mea as lua cred in jur de 15.000 eur (sper), as mai pune si eu 2-3000eur, deci ar mai ramane de facut un credit de doar 7.000eur.

Ce ziceti? E o prostie ce ma gandesc eu acum? Este posibil asa ceva? Dati-mi si mie un sfat care sa ma ajute sa-mi indeplinesc visul :blink:

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Eu te sfatuiesc sa te gandesti si la a 2 varianta ambition care este mai ieftina cu vreo 2000 de euro.Succes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt hotarat pe varianta Elegance+cateva optionale deoarece cand am luat Octavia nu am pus pe ea chiar tot ce mi-as fi dorit (de exemplu xenon) si mi-a parut rau ulterior ca nu am facut asta.Am ajuns sa pun dupa aceea cateva chestii pe ea care, bineinteles, au costat mult mai mult decat ar fi costat daca le luam de la inceput.Asa ca am zis ca urmatoarea masina mi-o voi lua cu toate optiunile care le doresc de la inceput.

Deci, cum as putea face sa o iau totusi la un pret mai mic? Ce variante as avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ma gandesc ca ai putea contacta un dealer din Cehia, sa trimiti un mail ceva, sa iti dea mai multe informatii despre o eventuala achizitie direct de la ei, preturi, acte samd.Cred ca asta ar fi primul pas.

PS am avut ocazia sa conduc un Superb 2 in varianta elegance si pot sa zic ca este extraordinara masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt hotarat pe varianta Elegance+cateva optionale deoarece cand am luat Octavia nu am pus pe ea chiar tot ce mi-as fi dorit (de exemplu xenon) si mi-a parut rau ulterior ca nu am facut asta.Am ajuns sa pun dupa aceea cateva chestii pe ea care, bineinteles, au costat mult mai mult decat ar fi costat daca le luam de la inceput.Asa ca am zis ca urmatoarea masina mi-o voi lua cu toate optiunile care le doresc de la inceput.

Deci, cum as putea face sa o iau totusi la un pret mai mic? Ce variante as avea?

Verifica si configuratiile de baza ale celor 2 echipari (ambition si elegance) asa cum ti-a sugerat si Bogdan VW. Poate, ca la Octavia ai regretat unele optiuni dar, la Superb elegance, ai putea gasi niste dotari care sa nu-ti fie tocmai necesare. Intra pe unul din site-urile Skoda din romania si configureaza-ti masina...vezi la ce pret iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am ajuns din intamplare intr-un showroom Skoda sa cumpar un covoras de portbagaj pentru actuala octavie 2, ocazie cu care m-am urcat si in noua Skoda Superb.M-am indragostit!Asa ca acum deja caut posibilitati sa-mi iau si eu una.Problema principala este pretul de achizitie, care, in cazul modelului dorit de mine ajunge undeva la 31.000EUR (varianta Elegance+cateva optionale, 2.0TDI CR,eventual 4x4), o suma foarte mare pentru bugetul meu.

Ma gandesc daca nu cumva as putea sa o cumpar direct din Cehia, de unde cred ca as putea sa o iau fara TVA, deci pretul ar scadea undeva la 25.000Eur.Pe octavia mea as lua cred in jur de 15.000 eur (sper), as mai pune si eu 2-3000eur, deci ar mai ramane de facut un credit de doar 7.000eur.

Ce ziceti? E o prostie ce ma gandesc eu acum? Este posibil asa ceva? Dati-mi si mie un sfat care sa ma ajute sa-mi indeplinesc visul :)

Multumesc!

Eu zic ca te agiti degeaba, pana cand nu ai vandut actuala masina. Cand ai vandut-o si vezi ce ai in mana vezi ce si cu cat poti cumpara... Nu de alta dar piata auto e cam moarta...Cumparatul mai ieftin din Cehia e o iluzie..

Poti incerca un buyback la WeltAuto...dar nu te vor multumi ce bani iti vor oferi pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am configurat si o versiune Ambition si tot cam acolo ajung ca bani.

Masina nu doresc sa o vand inca.Ma gandesc sa fac asta mai in vara.Pana atunci mai strang niste bani si poate se mai dezmorteste si piata auto pana atunci.Pe langa asta mai am si un Hyundai Accent pe care tot incerc sa-l vand.

Diesel, de ce spui despre cumparatul din Cehia ca este un vis? De ce nu ar fi o varianta buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Elegance am vrut sa-mi iau, dar dupa ce am studiat mai bine problema am decis pt un Ambition cu dotari similare. Economia a fost de 1000 Eur. Ce nu am de la Elegance si nu regret: incalzirea in scaune (din cate se pare nu prea e buna pt barbati :rolleyes: ), lemn Noblesse (imitatie oricum), reglaj electric scaun pasager (nu se justifica), jante 17" (sunt mai confortabile cele de 16") . Ce are Elegance si regret (pot sa dorm noaptea linistit oricum): bandourile de pe usi si scaunele cu suport pentru umeri. In rest cu motorul faci o alegere foarte buna, poate te gandesti si la un DSG. La motoare, doar doua mi se par variantele cele mai potrivite: 1.8 TSI si 2.0 TDI CR. 4x4 iarasi nu cred ca se justifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este frumos sa reusesti sa-ti indeplinesti acest vis. Iti tin pumnii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos!

Deja pot spune ca m-am apucat sa stang bani(mai mult simbolic comparativ cu cat trebuie strans),dar tot este ceva.Macar sa stiu ca am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

VA ROG... subiectele despre TVA, garantie (internationala) si altele, se discuta in alte arii/topic-uri.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut un test drive cu suberbul nou(in cautare de noua octavia) acum vreo 2-3 saptamani in urma,nu stiu ce echipare era dar clar era aproape full de full: piele,navigatie,jante,clima bi,esp... ceasuri si alte prostii,cutie manuala 6+1 si motorul de 1.8 Tsi....ce sa spun manevrabilitate super ok ,raspuns promt la accelerare,spatiu arhisuficient (directorul de vanzari mi-a zis ca e pe platforma la A6) ,stabilitate si comfort interior si exterior de calitate atat la finisaje cat si la scaune (directii controlate electric cu memorie) .In fine mi s-a parut super masina la prima impresie mai putin parca oglinzile erau nu stiu cum...parca putin cam mari eventual nefinisate la capitolul design,consumul undeva la 12 in oras nu s-a resetat B.C. deci nu va pot spune pe distante mai mari cam ce face,ce papa. Intr-un cuvant am fost impresionat de masinuta, cam scumpa dar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Guest jepcarusam

este o super masina pentru pretul de achizitie , la bani putini beneficiezi de fiabilitatea motoarelor VAG , de spatiu interior si eleganta .

cred ca s-au temut sa ii dea si un design exterior mai futurist gen passat CC ca isi puteau lua adio de la vanzarea altor limuzine de clasa mare .

daca o iei diesel gandeste-te si la un webasto sau scaune incalzite .

navigatia e cam scumpicica cea din fabrica pentru ce face .

dar sunt convins ca orice alegere ai face vei avea regrete minime fata de alegerea altei masini :ninja:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am gasit o skoda superb 2 la o firma de recuperari leasing... am aruncat asa o privire si din cate am vazut are asa: 2,0tdi 170 cp, dsg, xenon, piele si scaune electrice, si nu stiu daca are navigatie dar un unitate cu ecran mare, oricum aia nu e asa de importanta. Azi au adus masina si vreau sa imi faca o oferta pt ea. La ce sa ma uit, defecte, probleme, nu are nimeni un sfat? Masina are 73.000km cu carte service la skoda, a fost cumparata de noua din RO.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci revin cu detalii despre masina:

Skoda Superb Elegance II, 2,0 TDI CR 170 CP, DSG

An fabricatie 2009, km: 74.000, carte service la skoda.

Dotari: Bixenon Adaptiv cu AFS, Volan multifunctional piele, tapiterie piele bej cu scaune reglabile electric cu memorie, radio cd (cu touchscreen) cu 8 incinte (scrie pe usi unde sunt boxele dyna sound system sau asa ceva), climatronic, senzor de ploaie si oglinda heliomata, oglinzi electrice rabatabile, saune incalzite fatza, jaluzele spate si luneta, tempomat, jante 17.

Ei cei pe masina 18.500 euro + TVA, adica 22.000 euro. Bine daca vi cu banii cash jos poate mai negociezi un pic, voi ce ziceti merita? Masina arata foarte bine si in interior si exterior. E de culoare neagra. Ma gandesc ca la banii astia poti sa iti iei altceva, bine 2008 sau 2007 dar cu vreo 30.000km.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22.000 mii pe o skoda second pare o gluma proasta,mai ales in vremuri de criza

74.000km intr-un an?WTF?...

de 22.000 nici nu m-as putea decide ce masina sa iau....ofertele sunt infinite

nu vad relevanta a 2 ani de fabricatie +/- sau 40 000km +/-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto, acum un an am configurat ceva similar ca si dotari la Compexit. Singura diferenta, in loc de dsg avea 4x4. Culoarea neagra mi se pare ca era standard, eu am optat pt. un grena. Pretul de noua era de 25700 euro ddp. Daca dadeam comanda, obtineam un discount de 3 max. 4 %, nu rabat ci optionale. Deci puneam in banii astia si dsg. Acuma, la 70 mii de km si un an vechime, masina pierde din valoarea de noua mai mult de 10%. M-as mai gandi, mai ales ca vezi ce vremuri sumbre ne asteapta. Altfel, jos palaria pt. S2!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

an 2009 in talon, din cate stiu eu skoda superb 2 a inceput sa se fabrice prin octombrie 2008. Deci sa zicem a fost fabricata in 1 oct 2008 aia inseamna o medie de 45.000km pe an, e cam mult dar nu stiu ce sa zic, poate masina a fost folosita mai mult in afara orasului sau cine stie, in afara tarii. Da... 22.000 euro si mie mi se pare cam mult, un 18.000 dadeam pe ea dar 22.000 e foarte mult.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2009

1 oct 2010 e peste 6 luni

deci 74.000/an...o medie de 202km/zi

Modificat de iorgunicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2008 am vrut sa scriu scuze, am corectat dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb cu un coleg de pe forum care lucreaza la skoda tg-mures, si l-am rugat sa imi configureze o masina identica, i-am dat eu dotarile respective. Pretul a ajuns la 29.000 euro de NOUA. Dar.... sa nu uitam ca anul trecut daca iti cumparai o skoda superb 2 primeai o skoda fabia gratis... (a fost o promotie). Deci tot nu isi justifica pretul de 22.000 euro second, 18.000 euro da... dar nu 22.000euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, m-am uitat inca o data pe dotarile masinii care ti-a facut cu ochiul, cea pa care am configurat-o eu nu avea piele si era Ambition. Probabil ca a ta este Elegance. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb Elegance II, 2,0 TDI CR 170 CP, DSG

Pai da, este Elegance, am scris in descrierea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

La banii aia cred ca ai reusi sa iei una la fel noua.

Am un prieten care si-a luat un 2.0 170 cp manuala cu 22.000 sau 23.000 euro, A folosit si cupoane de rabla pentru asta si a obtinut si discount de la dealer.

Nu stiu ce nivel de echipare este dar are destule dotari (scaune electrice si cu memorie, oglinzi heliomate, etc.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de banii aia iei o2 FL noua de toata frumusetea....sau nu te incanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!