Jump to content

Cutie viteze


dumi
 Share

Postare recomandată

Am cutia asta- spuneti-mi va rog, e de tip3 sau de broasca?? daca e de broasca, cam din ce an//model..? :icon_confused:

NU STIE NIMENI????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • seby

    16

  • jan

    13

  • KRAKEN

    13

  • TZepeSH

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este greu de spus.... toate aveau cod fara litere, si numai daca desfaci si compari, poti sa afli exact. Dar macar poti sa verifici cautatorul de viteze (cel de care se leaga timoneria). Daca are gaurica de prindere in sus, inseamna ca a fost pe broasca. Daca este cu gaurica in jos, inseamna ca a fost pe typ3. Asta nu inseamna ca e sigur sau nu de typ3.

 

Am pus si o poza....

post-138-0-96532000-1400617648_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci nu stie nimeni SIGUR cum e treaba, dupa cod?? ca vad, anterior, baietzii  gaseau  de care model este cate o cutie... :dry:

De nevoie, a trebuit sa dau jos difu' cu planetare.. ar fi ceva indicii dupa care sa caut- nr. dinti la dif. sau vreo jmecherie, care sa fie diferite de la broasca la tip3?

..ele difera la diferential, am citit parca pe undeva... si nu stiu care e aia sau ailalta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://volkswagens.wikia.com/wiki/Gearbox_codes

 

Uite o lista cu acele coduri care se regasesc pe cutii. Adica cele doua litere de reper. Ori la tine nu este nicio litera, adica, sunt doar cifre. 

 

Exact cum am spus mai sus, in cazul tau(fara litere), asa cum au fost cutiile pe typ1 si typ3 pana prin 66-67, poti sa o desfaci, dar trebuie sa ai cu ce sa compari, ceea ce masori.

 

Pana atunci verifica ce ti-am recomandat eu. Poate afli ceva.

Modificat de Alex_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau intorci cutia invers, desfaci busonu de la ulei de sub diferential, si faci un semn pe un dinte cu ceva vopsea, si incepi sa numeri dintii de pe diferential.

asta o sa iti zica ce diferential are adica cu 31 33 sau 35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. :icon_thumleft:

 

Pai bre, cutia are difu' si axele SCOASE, tuburile cu platanele de frana separate, ca nu puteam sa le transport altfel.. :icon_geek:

 

Fara sa scot bujonu' numar dintii la dif si zic. :icon_thumleft:

 

Zii si carecucat- 31 e la..? si 35 e la..??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 e medie  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si 31 poti sa o arunci... la mine...  :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D ..buuuna asta...

 

Am vazut azi, gaurica o are in sus! Am adus toate piesele aici, ca sa le pot pune pe broscan cat  mai repede! :icon_geek: Maine o sa-o numar la dintzi..

Apoi fac lista cu ce imi trebuie ca s'o pun in functiune... :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic mai bine sa o duci la remat... DU-O BAH LA REMAT!!!!  :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic mai bine sa o duci la remat... DU-O BAH LA REMAT!!!!  :blah_:

Esti off topic!!! :sly:  ..ai vrea tu s'o duc acolo... :D .. te oftici ca nu o mai ai pe a ta?? asta a mea e din ''59, in acte..(info pe forumu' celalalt..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu o curiozitate.La cutia de vit. de mai jos,se poate schimba diferentialul de pe o parte pe cealalta cu tot cu planetare,pentru a schimba sensul de mers la iesire?

 

post-12968-0-19539500-1424683178_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAAAAAAA! vei avea 4 viteze "in spate" si o viteza inainte. AM PATIT-O PERSONAL !! :icon_bounce: :icon_bounce: :icon_bounce: :icon_bounce: .Nu trebue sa schimbi si planetarele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in fata va merge,ptr. ca motorul cu care v-a fi cuplata se invarte invers..

Pai nu as mai desface planetarele,ci le-as roti cu tot cu diferential,fara sa le mai desfac.

Merci! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mai simplu rotesti cutia cu 180 grade. desi cred ca e mai complicat sa refaci si suportii. vezi tu

Modificat de kerosen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grija cu rasturnatul cutiei de viteze, cand motorul functioneaza la ralanti si cutia de viteze este la punctul motor nu prea mai are ungere prin barbotaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Deoarece nu mai gasesc " cautatorul:seriilor cutiilor de viteze, rog ajutor pentru identifiv\carea unei cutii cu seria: 2505376.

Multumesc.

CV 2 001.jpg

CV 2 002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

stie cineva daca la cutiile de viteza cu planetare umede sunt mai multe lungimi ale trompetelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, sunt doua modele, "long axle" si "short axle". Cauta dupa termenii astia si cred ca vei gasi detalii, cel mai probabil pe thesamba.

Cica ar fi asa:

66 and earlier - short axle short spline
67 - long axle short spline
68 and type 3 - long axle long spline

Deci schimbarea a foat cand s-a trecut la 4 prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/31/2021 at 10:51 PM, TZepeSH said:

...

66 and earlier - short axle short spline
67 - long axle short spline

Tinand cont de cele scrise mai sus (sau experienta voastra), pot inlocui o cutie cu totul de pe un '67 pe un '65 ?

 

(ce este "spline" ? Multumesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de 67, are bratele mai lungi dacat cea din 65. Poti in schimb sa schimbi bratele cu axele dinauntru cu tot de pe cutia veche si sa pui pe cutia noua. Este de munca si necesar de atentie. Eu m-am inspirat din explicatiile de pe BUG ME VIDEO cu ce trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma uit si eu la filmulet in cazul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, Spline sunt caneluri. De exemplu cele de la tambur, unde intra planetara (capul planetarei are si el caneluri ca sa se imperecheze).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la asa ceva, dar nu eram sigur.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!