Jump to content

Telecomanda inchidere centralizata


Aditu
 Share

Postare recomandată

Am intalnit multe masini fara telecomanda (cu inchiderea centralizata OEM) la care modulele confort acceptau reconfigurarea prin modificarea dump-ului si se activeaza telecomanda (bineinteles ca se pot activa si alte functii: alarma cu ultrasunete, windows roll up/down etc.).

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    35

  • Aditu

    14

  • Dexterino

    12

  • Al Bundy

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 1J0 959 799xx ? Pe ce adresa si ce valori ai folosit, ca sa activezi functia ?

Alarma cu senzori de monitorizare interioara....pe 1C0 959 799xx....alta mancare de peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, asta ziceam si eu.

La ce modul din seria 1J0 959 799xx, fara telecomenzi din fabrica, ai activat functia si ai adaptat telecomezile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus de tras antena din mufa confortului.

Asa e - la cele cu 1J0 959 799xx, care nu au chei briceag, cam trebuie inlocuit modulul... e si cazul meu - nu suporta functia. Sigur sunt diferente hardware la ele - din pacate nu am schema lui...nici nu am cautat-o.... Am schema lui 1C0 959 799

...asta-i problema de care ti-am zis si eu...nu prea mere, din pacate - asa cum a zis si bundy.

In rest, cu 1C0 959 799 xx, e joaca de copil....usureanu. 1J0 959 799xx, sunt mai "prostovane", fiind generatia veche.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am un Bora din 2001, are inchidere centralizata fara telecomanda. Precizez ca sunt total amator in domeniu, de aceea va cer sfaturi. Adica vreau telecomanda cu cheie briceag, cum trebuie sa procedez, ce sa cumpar? trebuie schimbat contactul sau se face practic o copie dupa cheia originala, sau se monteaza cheia originala pe o telecomanda? Si nu in ultimul rand care ar fi preturile si un sait cu firme in domeniu daca sunteti amabili sa imi dati. Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doua variante

In functie de ce model de modul confort ai pe masina - daca ai 1C0 xxx xxx si atunci doar ii modifici SW-ul si adaptezi telecomenzile la el.

Daca ai 1J0 xxx xxx, treaba e mai scumpa - schimbarea modulului confort si cumpararea unuia cu chei briceag.

Alta mai ieftina - cumpararea unui modul after market cu chei briceag - chinezesc - ...calitatea se intelege... care se adauga suplimentar la masina si actioneaza inchiderea centralizata.

Legat de contact - nu ai treaba - e vb doar de cipurile din chei - pe care le vei muta in cheile pe care le vei cumpara.

Site, modele, etc.... foloseste si tu Google - eventual postezi si ne uitam peste ele.

Numai bine !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum imi pot da seama ce modul am? Am observat ca pot deschide geamurile cand tin cheia spre deschis 2-3 secunde ... inseamna ca am modulul ala confort? Daca da, practic ce va trebui sa mai achizitionez si de unde? Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra cu VCDS-ul pe 46-convenienta, si iti apare in fereastra principala, ce model de confort ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa bag vcds-ul, dar pana atunci, sa presupunem ca am modulul ala smecher, practic ce ar trebui sa-i mai cumpar, doar telecomanda nu? si apoi adaptat la modul cum ar veni nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, daca ai unul care permite adaptarea lui. Tras firul de antena, facute adaptarile, sincronizare telecomanda. Astept sa vad ce ai.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

poti sa ma ajuti cu schema pentru 1C0 959 799 A, am nevoie de pinii de lock / unlock de pe mufa din mijloc.

post-102627-0-33817800-1328536646_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo nu este informatie de lock/unlock, alea se iau/se dau intre broasca de usa si calc de usa. Totusi , ce vrei sa faci , ca sa stim cu ce te ajutam ?

HAi ca am vazut acum, nu acolo se da comanda, ci pe usa soferului, te legi pe 2 fire dintre broasca si calc de usa pentru a incuia si descuia masina cu modulul suplimentar instalat.

Firele sunt alb/galben si negru/galben dar nu stiu exact care e inchis si care e deschis.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am cumparat si eu un modul de inchidere cu doua chei briceag, modulul l-am pus pe masina la taicamiu si as vrea ca una din cele doua chei sa o memorez pe masina mea, se poate memora? cum se face daca ma puteti asjuta....masina este un golf 4 din 2004 cu inchidere centralizata pe cheie tot briceag.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Nu se pot adapta pe modulul confort al masinii, decat chei OEM - si care lucreaza in aceeasi frecventa.

Cheile de la modulul briceag aftermarket, au niste telecomenzi ordinare......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns, nu stii daca se poate face ridicare gaemurilor din telecomanda? modulu este 1C0 959.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna baieti,

Am si eu aceasi problema la Lupo din 2000 -inchidere centralizata doar pe cheie fara telecomanda cu rididacare automata a geamurilor. As avea mare nevoie sa imi spuneti si mie daca pot face cumva sa pun o telecomanda ...am citit postarile de mai sus ina sincer nu am prea pricep la chestiile astea. Postez mai jos un link cu modul de inchidere sa imi spuneti va rog daca e ok sa il cumpar pe asta si daca este vreunul din voi care ma poate ajuta cu pasii pentru montarea acestui modul v-as fi recunoscatoare. va multumesc anticipat!

http://www.auto100.ro/auto-accesorii-alarme-auto_32_modul-inchidere-centralizata-cu-telecomanda_1503.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este ok, se mionteaza conform schemei electrice a modulului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am o skoda octavia 1.9TDI 2006 cu modulul de comfort (citit de VAG-COM) 1C0 959 799 A (Component: CC Komfortgerat HLO 0004 si Soft Coding 00067), se poate adapta(soft si/sau tras antena) acest ccm pentru cheie cu telecomanda ? (masina a venit cu chei normale - fara radiocomanda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge - e modul cu 3 mufe, pentru masina cu geamuri electrice fata - fiind 1C0 xxx xxx - este aceelasi modul care vine si in echiparea Passat-ului B5.5 - dupa 2001 - cu geamuri electrice doar fata - si care toate au telecomada.

daca era 1j0 xxx xxx - fara telecomanda.... asa era, nu avea partea de hardware

Deci, iti trebuie facute modificarile necesare in dump, trasa antena si cheie cu telecomada - 433-434Mgh - modelul dupa 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohh, good news ! Am facut rost de o cheie noua 2 butoane 1J0 959 753 CT (cica OEM Hella), puteti sa-mi spuneti ce adrese trebuie modificate in dump ? Sau mai bine daca stiti pe cineva in Constanta care poate sa ma rezolve (ca drum prin Bucuresti nu am)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va zic ce s-a facut la masina: - tras fir antena(extinsa-bate muuult) la CCM + modificari adrese in dump CCM + adaptare(radio si immo3) cheie briceag + tras fire pentru semnalizare optica inchidere/deschidere + roll up/down din telecomanda + inchidere usi la 15Km/h + ace luminate la contact !

Concluzia: daca e 1C0 xxx xxx ARE HARDWARE RADIO !

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!