Jump to content

Deschidere capota Golf 4


Cristel
 Share

Postare recomandată

Eu n-am nici o prelungire se vede in foto,nu stiu cum o fi la tine.Daca ai reusit sa bagi mana la motor,nu cred ca nu poti baga o surubelnita mar solida si sa actionezi mecanismul;nu poti trage putin in jos grila aia si sa o rotesti cat sa bagi o surubelnita?poti vedea cu o lanterna mecanismul,poza o ai mai sus ca sa vezi unde trebuie sa actionezi sa se deschida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • videosergiu

    23

  • marius1982.11

    10

  • rica_42

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sergiu multumesc pentru toate indicatiile tale ,dar am bagat mina pe sub masina si am obsv cablu ca e desprins grila nu merge nici in ruptu capului,la mine nu e ca la tine...e mai lat acel plastic.Singura solutie cred eu este sub masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(Am fost plecat in week-end),imi pare rau,in cazul asta,credeam ca e la fel,pe sub masina,nu cred ca vei putea actiona mecanismul,(daca n-o fi altfel si mecanismul la tine);daca nu merge nicicum introdus o surubelnita si sa vezi ce actionezi acolo,poate ultima solutie e fortarea greilei,daca se rupe...asta e;tot trebuie deschisa cumva.Succes.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca spuneai ceva Sergiu de maneta aia de tras capota ,cum ca ar avea o siguranta...daca as reusi sa dau T ala de la maneta ,sal demontez cumva as putea scoate grila afara,pentru ca grila este tinuta de maneta respectiva in forma de T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o idee,daca reusesti sa o gasesti si sa o desprinzi,fara sa vezi...Siguranta care tine maneta este cea indicata cu sageata in foto.Acolo unde este varful sagetii 1 este mai departata de tija si trebuie tras putin sus si iese.Dupa aceea maneta de plastic este prinsa cu doua bolturi de mecanism pe o parte si alta,in zonele incercuite.Ca sa o scoti de pe acele bolturi(si astfel sa iasa,in zona indicata de sageata 2 tija este despicata;tragand lateral de fiecare parte iese de pe bolkt si o poti scoate.Daca nu reusesti,in cel mai rau caz daca nu vei reusi sa faci operatia asta,poti taia capatul "T" al tijei,astfel iese grila si poti deschide mecanismul.Acea tija,se gaseste ca piesa de schimb la magazine auto,poti intreba si nu costa asa mult(cca15-20 Ron,cred).Daca nu reusesti altfel poti s-o tai,oricum e mai ieftina cu mult decat grila,care mai trebuie si vopsita,daca iei alta. :P

post-29936-1252323585_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc lui Sergiu pentru indicatiile date ,dar tot nu am reusit sa desfac capota.Am incercat chestia cu tija,care desface capota,dar uitinduma mai bine,nu acea tija tine grila.Cel putin nu numai tija.Grila are o prelungire,pina sub capota ,si cind o trag afara,dupa ce o desfac din clemele alea doua o mai tine ceva exact in dreptul tijei,dar sigur nu e tija.Probabil,este prinsa in vreun surub ceva.Nu stiu daca ar mai exista si alta metoda de deschidere,in afara de locul unde e grila.Sa trag de ea mai tare sau sa o rup,parca numi vine...Mie frica sa nu o rup degeaba ,sau sa mai stric si altceva.Nu stiu de ce neamtu,nu sa gindit si la chestia asta cu blocatu capotei,sa fi lasat acolo la grila ceva pentru a putea intervenimai usor,in a o debloca.Poate sa mai intilnit cineva cu problema asta,si imi poate da niste sfaturi.Daca incerc pe sub masina,de fapt am avut vreo doua incercari,este f greu din cauza pozitie f proaste si a vizibilitatii.Trebuie sa mai existe si alta metoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta,daca difera grila si prinderea ei,(eu ti-am aratat la Golf IV 1,6 16V),poate citeste cineva care are un model similar si-ti spune cum e prinsa in zona unde o mai tine ceva si cum o poti desface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!am si eu o intrebare legata de acel :carlig" care nu da voie grilei sa iasa afara:cum sa fac sa il scot?prin indepartarea acelei "capse" si indepartarea tijei de pe bolturi?a mai facut cineva asa ceva?nu as vrea sa stric ceva pe acolo,mi-am luat o grila si as vrea sa o schimb pe cea veche. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact,indepartezi acea siguranta,care tine tija sa nu iasa de pe bolturi.Fiind vara,plasticul tijei nu va face probleme cand departezi bratele tijei ( cu o surubelnita mai lata)ca sa le scoti din bolturi (bineinteles cu simt de raspundere,mai delicat)Eu am scos-o iarna si nu s-a rupt.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc lui Sergiu pentru indicatiile date ,dar tot nu am reusit sa desfac capota.Am incercat chestia cu tija,care desface capota,dar uitinduma mai bine,nu acea tija tine grila.Cel putin nu numai tija.Grila are o prelungire,pina sub capota ,si cind o trag afara,dupa ce o desfac din clemele alea doua o mai tine ceva exact in dreptul tijei,dar sigur nu e tija.Probabil,este prinsa in vreun surub ceva.Nu stiu daca ar mai exista si alta metoda de deschidere,in afara de locul unde e grila.Sa trag de ea mai tare sau sa o rup,parca numi vine...Mie frica sa nu o rup degeaba ,sau sa mai stric si altceva.Nu stiu de ce neamtu,nu sa gindit si la chestia asta cu blocatu capotei,sa fi lasat acolo la grila ceva pentru a putea intervenimai usor,in a o debloca.Poate sa mai intilnit cineva cu problema asta,si imi poate da niste sfaturi.Daca incerc pe sub masina,de fapt am avut vreo doua incercari,este f greu din cauza pozitie f proaste si a vizibilitatii.Trebuie sa mai existe si alta metoda.

Mai e si in dreptul brostei o clema, nush cum de stimabilii nu au observat, probabil niciodata nu au pus mana :Driver:. Se trage de ea la 45 de grade sus fata, deci exact nu o poti scoate doar daca o rupi. Ai putea si asta ca mare importanta nu are, desi nu vad cum deschizi capota cu toate astea.

Eu mi-am uitat cablul de otel neagatat si am inchis capota. Am intrat in groapa ,am bagat mana intre ventilatoare si motor, am pipait pana am tras de ceva si s-a deschis, e urechiusa in care e agatat cablul. Crede-ma asta e cea mai buna solutie, uita-te la alt golf si vezi cum e ,lasa balariile de poze care nici una de pe topic nu are nici o relevanta cu ce vrei tu, dar daca e asa mare durerea ta du-o la service vw, ei tre sa stie cu ochii inchisi.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimabile,la mine se desface exact asa cum am scris,detaliat cu foto,montat si demontat de N ori de mine personal.Poate tu ti-ai "tunat-o"daca ai alt sistem :banghead: .Cat priveste pozele,nu erau pentru tine,erau pt.colegul care de o saptamana cere ajutorul si nu prea te-ai inghesuit sa-l sfatuiesti.Acuma hop si tu la "spartul targului".Daca crezi poti ajuta cu ceva fa-o si lasa ironiile pt.amicii tai de la bere.Aici e un forum unde fiecare ar trebui sa ajute cu ce poate nu cu ironii.Punct

L.E.Cer scuze moderatorilor pentru off topic,dar situatia m-a determinat sa dau o replica.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,Rica daca nu ai reusit sa o deschizi,suna-ma si iti explic cum ajungi la mine la garaj si o deschid eu.

0766233213

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mltumesc la toti cei care au vrut sa ma ajute cu sfaturi...am reusit pina la urma sa o deschid.Cea mai buna metoda este sub masina ...dati scutu jos,si se baga mina intre motor si radiator,se prinde urechiusa in care este prins cablu,si se trage spre dreapta....exact cum a zis marius1982.11,caruia ii multumesc pentru sfat....bine ca nu am mai demontat ceva sa mai stric...grila etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

vad ca nu a mai scris nimeni de ceva vreme, dar poate ma poate ajuta cineva si pe mine

Vreau sa demontez manerul din interiorul masinii (stanga jos) care actioneaza la deschiderea capotei.

Are cineva idee cum se demonteaza acel maner din plastic?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca imaginea pe care am postat-o AICI si catre care te-am trimis (din "Nu gasesc topicul") nu te-a ajutat cu nimic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De cand am dus masina la vopsitorie pentru a-mi vopsi capota (urme de pietre din trafic) am observat ca nu mi se mai inchide capota. Poate nu ma credeti dar am incercat toate variantele pentru a regla incuietoarea, inclusiv varianta service autorizat. In cele din urma m-a salvat un coleg de serviciu care a descoperit la incuietoare o parghie care era blocata si pe care a tratat-o cu spray W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am avut si eu o problema cu inchiderea capotei de la motor.

In urma unui accident usor, capota se inchidea mai greu si s-a gasit un destept care vrand sa o inchida a blocat-o ( a ramas intredeschisa - nici nu se inchidea, nici nu se deschidea ).

Am fost la Midocar, dar nici ei nu au reusit sa o deschida, asa ca am comandat mecanismul ala de inchidere si l-au schimbat ( probabil dand jos grila aia din fata ).

Costuri:

- broasca + limba = 210 RON ( cu tot cu TVA )

- manopera deblocare capota si inlocuire broasca = 175 RON ( cu tot cu TVA )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scump te-a dus tot. ce naiba 175 ron manopera deblocare?!

broasca veche ce avea de nu mergea,te-au lamurit oamenii sau au preferat sa o schimbe sa isi faca banii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie chiar mi s-a parut ieftin ... initial mi-au spus ca ma va costa cam 300 ron. A fost cam asa pe factura: deblocat capota - 77.5, inlocuit broasca - 46.5, reglat capota 31, materiale - 9.3.

Se vedea pe sub capota acel carlig care era peste boltul de la capota, dar nu se misca deloc pt a debloca capota ... am pus pe mai multi sa incerce ... nu a reusit niciunul ... iar pe aia din service sincer am uitat sa ii intreb ce avea.

De fapt limba aia de plastic nu se mai putea trage in afara, ca sa elibereze boltul, deci era ceva rupt sau indoit acolo.

Oricum ... de 3 ani ma chinuiam sa inchid capota aia, acum merge lejer :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

APEL UMANITAR..oameni buni ,ajutati un om sarman.Sa rupt limba de de blocare a capotei le exterior,am achizitionatoo,dar problema e ca nu stiu cum se monteza :blah: .Practic nu stiu cim vine boltul si siguranta montata.Nici nu am in preajma momental un vag sa trag un ochi.E o pozitie ciudata rau.am senzatia ca trebuie cracanata limba,dar nici nu vreau sa o rup,abia e achizitionata.O poza ceva cu ansamblu respectiv si cu dispunerea pieselor ar fi superrr :)

post-64586-0-74922800-1314433152_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

in speranta ca nu glumesti...unde stai?daca ai drum pe la auchan titan tio montez eu..practic e simplu..5 min dureaza...da crek daca te uiti bine p topic te prinzi repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stau in zona,nu e asta problema..imi este tarseala sa nu se rupa urechile tijei.O sa incerc batraneste ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

nu se rup..e un plastic flexibil...bagi boltul intro gaura..si p urma cracanezi pt a intra si cealalta parte a boltului...si daca pui siguranta asa deasupra..iti dai seama unde e locu ei...in teorie vine si ea pe bolt..da nu mai stiu daca pe stanga sau dreapra

te-am prins ca nu ai citit tot topicul:))

vezi in postul 53 poza si te prinzi ce si cum..numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am prins SCHITA dar am luat o pauza de tigara :lol: .Siguranta vine in stanga sa culiseze tija broastei numai pe metal dreapta bolt si stanga siguranta. ;) Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

operatie incheiata cu ,,succesuri,,.Purceaua bagata in cotet.Am pierdut siguranta,mi-a scapat,am desfacut grila faruri si spre surprinderea mea am gasito repede.Merci de ajutor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!